25.08.2016

Cum adică nu aveţi ce scrie pe blog? Aveţi prietenii!

Acum o lună, vă certam un pic pe cei care vă plângeți că nu aveți ce să scrieți pe blog, că nu găsiți subiecte. Atunci v-am recomandat să scrieţi despre campanii sociale sau despre iniţiative care vă plac şi în care aţi vrea să vă implicaţi. Se găsesc o grămadă, voinţă de a le căuta şi de a le găsi trebuie doar să existe.

Astăzi merg înainte cu partea de – nu îmi place cum sună, dar hai să îi zicem aşa – recomandare către cei care nu prea îşi găsesc subiecte. Şi să le spun să facă un gest simplu şi care de cele mai multe ori dă rezultate foarte bune. Şi pentru blogger dar şi pentru prietenii bloggerului. Căci despre asta este vorba, despre prietenii tăi, bloggere. Către care să te întorci şi să îi întrebi „auzi, te pot ajuta cu ceva pe blogul meu?„. Atât. Restul vine de la sine :)

Poate că vi se pare ciudat că vă spun asta, dar foarte puţină lume apelează atunci când are nevoie de ajutor la cea mai la îndemână şi mai frumoasă şi mai credibilă resursă, adică prietenii. Care nu numai că sunt dispuşi să pună umărul (dacă nu, atunci poate reconsideri relaţia cu ei, serios…), dar o fac punând mult suflet. Aşa că, din perspectiva voastră, ca bloggeri, încercaţi să faceţi voi pasul ăsta şi să îi întrebaţi dacă au nevoie de ajutor şi dacă puteţi pune blogul la bătaie pentru asta. Faceţi un test, vedeţi ce se întâmplă :)

Şi ca să discut la nivel aplicat, noi aşa facem în DreamTeamRO.net. Cerem ajutorul unii altora. Şi nu numai că nu ne deranjează, ba chiar ne face plăcere. Spre exemplu, în zilele astea se întâmplă aşa:

Claudiu m-a rugat să zic ceva despre concursul pe care îl organizează pe cea mai bună resursă de informaţii despre retail-FMCG din România. Ceea ce fac cu mare drag.

Make ne-a rugat să îl ajutăm cu una din cele mai mari realizări ale vieţii lui artistice, primul album. Şi facem asta cu mare, mare drag, inclusiv cu deplasări în ţară ca să fim alături de el.

Ştefan ne spune că ar vrea să îl ajutăm să promoveze cât mai bine evenimentul acesta. Evident că punem umărul.

Eu mă pregătesc să îi rog să mă ajute cu promovarea campaniei pentru Campionatul Naţional de Ştiri Sportive :)

În caz că nu v-aţi prins deja, de aia există prietenii: ca să îşi ajute prietenii :)

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Hai să învăţăm 2.0 împreună: Ce înseamnă un comentariu pertinent pe blog?

Recomandările zilei din blogosferă – 11.01.2013

18 comentarii

  1. joi, 10 ianuarie 2013, 13:12

    Si ai vazut catai tabloul cu DreamTeam am pus pe coperta :D Adevarul e ca doar daca nu vrei nu gasesti subiecte, avem atati campioni de care nu afla nimeni, atatea festivaluri de valoare desfasurate in anonimat. iar bloggerii se plang ca nu subiect.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 10 ianuarie 2013, 13:19

    frumos indemn! Oamenii chiar pot schimba multe. .. daca se implica!
    Sper ca indemnul tau sa fie urmat de cati mai multi.. chiar si de cei care se tin tari pe pozitii nescriind pe gratis :) Din pacate, multi promoveaza ceva numai daca sunt remunerati pentru asta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 10 ianuarie 2013, 13:31

    Uite o intrebare, cred eu, la fel de buna, precu cea cu gasitul subiectelor: Cum diferentiezi un subiect bun de unul mai putin bun? Ca eu am idei de cel putin 10 articole pe zi, din pacate abia reusesc sa scriu 2-3 asa ca sunt multe care se pierd.

    De exemplu mi-am propus sa scriu azi (desi nu stiu daca mai apuc) exact despre The NextWeb Romanian Startup Awards dar cum nu pot sa iau pur si simplu un copy/paste din comunicat(pentru ca nu fac niciodata asta) probabil o sa il aman pentru maine, si maine pentri poimine, si cand gasesc eu timp sa il mai scriu evenimentul a trecut de mult.

    Bineinteles ca de data asta o sa il scriu diseara, dar de multe ori mi se intampla sa nu apuc sa le scriu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 11 ianuarie 2013, 08:32

      Cum alegi o bere in locul alteia? Cum alegi sa te duci la un film si nu la celalalt? Mah, daca in viata nu ar trebui sa luam decizii si sa traim cu efectele lor ar fi muuuuult mai usor, stiu :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. joi, 10 ianuarie 2013, 14:02

    Foarte frumos ceea ce faceti voi acolo. Poate ca unii dintre bloggeri nu au curajul necesar pentru a pune asa problema. Insa eu abia astept sa pun umarul la CNSS, chiar ieri am primit mail-ul.Si mai mereu trag cu ochiul la Blogal :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 11 ianuarie 2013, 08:26

      Muzic to my ears ce zici tu cu CNSS, asa ca astept cu maxim interes sa nu ma faca ai mei din Baia Mare de telecomanda in aceasta competitie :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. joi, 10 ianuarie 2013, 15:37

    Foarte bună ideia ta, de obicei apelez la Groparu :D ,de acum încolo am să apelez și la tine :D .Chiar am să scriu și eu pe blog despre asta. Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 10 ianuarie 2013, 21:40

    Sunt de acord ca nu exista situatie in care sa nu ai ce sa scrii. Mereu se ivesc lucruri de spus si proiecte frumoase de sustinut.
    Cat despre prieteni, de multe ori din pacate ei nu stiu sa ceara si cred ca e o problema generalizata la nivelul societatii romanesti. Toata lumea se plange ca nu li se da, insa primul pas ca sa primesti este sa ceri. Aici mai avem din pacate multe de invatat…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 10 ianuarie 2013, 22:07

    Sunt foarte multe lucruri de spus(de scris)in fiecare zi…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Maia Blaj
    vineri, 11 ianuarie 2013, 01:43

    Chinezule, intrajutorarea si promovarea este o idee excelenta – nu e noua, dar e buna.
    Observ cu o oarecare tristete, privind la fotografie, ca grupul vostru de lucru este cam exclusivist (ca sa nu spun misogin), adica numai barbati.
    Vad ca vrei sa tii „lectii” de „hai sa invatam sa comentam pe blog”. Ideea ma amuza – imi aminteste de inceputurile presei postrevolutionare, cand, din postura de secretar general de redactie a unui saptamanal, ma chinuiam sa-i invat pe tineri sa scrie articole scurte, la obiect, cu informatie pura. Aveam o colega care ma chinuia mereu – „Maia, nu-mi iese introducerea la articol”. De obicei renuntam sa le mai tin „lectii” si refaceam eu materialele, ca tot citeam tot ziarul de la cap titlu, pana la caseta redactionala. Concluzie – daca eu nu puteam sa-i invat cum se scrie o stire pe uni care aveau asta sarcina de serviciu, cum crezi tu ca o sa ne inveti sa comentam pertinent pe blog? Fie o sa ne balacim in „fain”, „misto” etc., fie o sa batem campii ca mine acum!
    PS Daca aveti nevoie de „chestii” de orice fel prin Timisoara, dati un e-mail si „cooperez” cu placere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 11 ianuarie 2013, 08:17

      Vezi tu, in momentuzl in care ai bagat-o pe aia cu misoginismul (fara sa ai minima decenta sa intrebi inainte de ce suntem doar baieti acolo – ti-as fi raspuns cu mare drag), eu renunt la a mai fi foarte atent la ce spui. Pentru ca nu imi place stilul asta. Chiar deloc.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • Maia Blaj
        vineri, 11 ianuarie 2013, 12:37

        Chinezule, era o gluma!
        Credeam ca stii de gluma!
        Merci, NU o sa te mai deranjez. Pa!
        Chiar nu credeam ca esti misogin. Era un comentariu legat de grupul din poza in care m-as fi vrut inclusa.
        Inca odata multumesc ca mi-ai raspuns, dar nu tin sa fiu parte a unui grup care de la primul comentariu ma ia la „palme” (chiar daca numai morale)!
        Va doresc un an bun si plin de realizari.
        Oricum, oferta mea de a va ajuta daca aveti de organizat ceva in Tm ramane.
        O zi buna la toti….urmate de late zile bune!
        Si ….zambiti….umoruil salveaza tenul de riduri!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
    • vineri, 11 ianuarie 2013, 08:34

      misogini, da` sexy! :D

      faptul ca suntem doar baieti are o explicatie logica, fara legatura cu faptul ca am fi niste porci misogini (scuzati expresia :) )

      in alta ordine de idei, baieti din DreamTeamRO, candva lunile urmatoare ar trebui sa avem o fata ca special guest of honor la unul din evenimentele noastre

      eu nu ma supar :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • vineri, 11 ianuarie 2013, 10:59

      Maia, nu stiu daca ai citit articolul de inceput de an a lui Cristi, in care a spus ca nu mai doreste comentariile despre care vorbeai.
      Din comentariul tau inteleg ca esti o profesionista, dar te si deranjeaza ceva la articolul acesta, sau doar ai prins azi mai multi colegi nestiutori sau comozi, care te-au stresat mai mult decat decent si ai refulat aici.
      Nu am obiceiul sa iau apararea la nimeni (la modul general), deoarece fiecare dintre noi poate gresi. Cum reactionezi gresit la acest articol, iti propun prieteneste si fara sa te jignesc, sa-l urmaresti mai des pe Chinezu si sa vedem daca iti schimbi parerea.
      Hai sa ne indulcim putin comunicarea dintre noi, chiar daca este cam greu.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. vineri, 11 ianuarie 2013, 11:06

    Cand citesti asemenea randuri in care se scrie despre o mana de ajutor, sau nu numai, despre a fi alaturi de un prieten, de o cunostinta, cand are un eveniment important in viata lui (negativ sau pozitiv)inseamna mult, dar nu numai pe el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 18:16

    Asa, maestre. Noroc c-ai pus linkul cu „deplasari prin tara”! Am aflat si eu ce cauti cu toti visatorii dupa tine tocmai in inima Bucovinei. Cu toate ca parca suna mai placut sa spui ca inima Bucovinei este Vatra Dornei. Vezi cat imi iubesc eu orasul? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde