08.12.2016

Ce se va întâmpla cu Festivalul de Jazz de la Gărâna?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Prima dată am citit la Nebuloasa. Și m-am întristat și mai tare când am citit în Adevărul despre decizia primarului de Timișoara, Nicolae Robu, de a nu mai acorda finanțarea de 100.000 de lei, deși a fost aprobată de Consiliul Local, adică totul era în regulă din punct de vedere legal. Ca să nu mai zic că atunci când anunți așa ceva cu câteva zile înainte de Festival de orice te pot suspecta numai de bună organizare nu.

Și pentru că am luat decizia cu ceva vreme în urmă să întreb și cealaltă parte despre ce este vorba, am trimis un mail către Primăria Timișoara, în care cer să mi se explice de ce nu s-au alocat acești bani, votați deja în Consiliul Local. Când și dacă primesc răspuns, vă comunic și vouă.

Până atunci, însă, aș vrea să zic câteva cuvinte despre Festivalul de Jazz de la Gărâna. Încep prin a spune că (of, enervantă mai este viața asta câteodată…) nu am ajuns niciodată acolo. Este un punct roșu pe agenda mea pe termen mediu, pe care vreau să îl înverzesc, ca să zic așa. Căci consider această isăravă una din cele mai frumoase pe care România le are de oferit în domeniul muzicii bune.

Apoi aș vrea să întreb Primăria Timișoarei următorul lucru: cu ce altceva în domeniul cultural are a se mândri stimabila instituție? Căci, după umila mea părerea, nu numai că nu ar trebui să pune bețe în roate Festivalului, ba chiar să și-l pună pe locul I în agenda culturală a localității. Ar fi un gest de PR pentru municipiul de pe Bega extraordinar, căci ar dovedi, încă o dată, că Timișoara gândește altfel, că timișorenii sunt pionieri în a face lucrurile altfel și mai bine. Căci, să îmi fie cu iertare, beneficiul de imagine pe care orașul l-ar obține după o astfel de asociere ar fi imens. Și nu mă refer aici doar la a scrie pe bannere secul ”Festival oferit de Primăria Timișoara”, ci la o implicare organică în organizarea, promovarea și desfășurarea evenimentului. Hai că ați înțeles ce am vrut să zic.

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

La ce te ajută să citești cărți de business

Un prădător festivalier la B’estfest Summer Camp

24 comentarii

  1. miercuri, 11 iulie 2012, 10:54

    Se poate ”mandri” cu receptia celor două parcuri: Parcul Copiilor si Parcul Rozelor, parcuri care aratau mai bine cand era padure luxurianta in ele! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. adi
    miercuri, 11 iulie 2012, 11:14

    Ma bucur pentru decizia asta, festivalul se tinea la sat, in caca de oaie si nu aveai cu ce ajunge acolo daca nu ai masina. Ori il muta la timisoara ori il inchide de tot, acolo veneau prea putini spectatori, era complet izolat….din cauza aia nu am ajuns niciodata acolo desi uneori or fost invitate nume mari comparativ cu un festival asemanator ce se tine la Szeged si la care poti ajunge in maxim o ora si jumatate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 11 iulie 2012, 11:28

      Nus de ce am impresia ca ai niste standarde foarte ridicate. Caci am discutat cu oameni care mie mi se par muuuult mai fitosi decat mine si care nu aveau nici o problema in a merge an de an la Garana.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • Mar
      miercuri, 11 iulie 2012, 14:28

      Daca nu ai fost nu poti stii cam cati gainati de rata sunt acolo si cata lume. Eu am fost era pin de lume iar experienta este una frumoasa chiar daca poate sub standardele tale ar trebuii sa iti petreci cateva zile in cort, sunt si cabane daca iti doreste sufletul. Ca o logistica mai buna se cere cand vine vorba de ajuns acolo e ceva adevarat dar asta nu inseamana ca trebuie mutat in oras. Ii este foarte bine acolo la sat in natura.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • miercuri, 11 iulie 2012, 16:38

      Putini spectatori … mai fa ceva documentare ca sa vezi cati au fost la ultimile trei editii

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. miercuri, 11 iulie 2012, 11:19

    Si eu am fost socata cand am citit stirea, de dimineata. Ma intreb cum i-a venit asa o idee generala si cum e legal sa faca asta cu cateva zile inainte cand finantarea s-a aprobat de luni bune?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 11 iulie 2012, 11:29

      Am intrebat si eu, pe mail, Primaria despre faza asta. Acuma sa vad daca imi raspunde.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. miercuri, 11 iulie 2012, 11:20

    Si se mai poate mandri cu organizarea evenimentului ZU, unde erau parcate masinile in parc, si cu marea de mici din Parcul Rozelor. Hai Poli Timisoara, nu? Nu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 11 iulie 2012, 11:37

    Domnule Adi-si-atat,
    treaba asta cu caca de oaie e deplasata, ca sa nu zic mai rau. In ceea ce priveste transportul pana la Garana, va asigur ca organizatorii au facut tot posibilul, ana de an, ca toata lumea sa ajunga la festival, punand la dispozitia tuturor curse speciale care pleaca atat din Timisoara, cat si din Resita.
    Cei aproximativ 4.000 de spectatori/seara de concert or fi putini, ce sa zic. In Timisoara, festivalul de blues & jazz aduna cateva sute. Poate ca nu mai stiu eu sa fac socotelile, dar eu zic ca astia de la Garana is mai multi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 11 iulie 2012, 11:45

    Sa inteleg ca pana acum primaria Timisoara finanta acest festival? Mi se pare revoltator, Garana nici macar in judetul nostru nu se afla, de ce sa finantez eu, din taxele mele, un festival de aiurea??????

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 11 iulie 2012, 11:50

      Eu am incercat sa spun in postare de ce. Dar e clar ca nu m-am facut inteles in ceea ce te priveste. Unul din posibilele raspunsuri este ca asociatia care organizeaza Festivallul este din Timisoara si ca, de altfel, tot Festivalul are mari legaturi cu Timisoara. Si ca Timisoara beneficiaza ca imagine din asocierea cu acest Festival.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 11 iulie 2012, 12:06

        Nu stiu ce beneficii a avut sau ar fi avut Timisoara din asocierea cu acest festival. Si nici nu vad cum m-ar avantaja pe mine, locuitor al orasului, o astfel de asociere. Organizatorii n-au decat sa-si finanteze astfel de proiecte din sponsorizari din partea unor entitati private sau, eventual, a autoritatilor locale de acolo, nu de aici. Nu ma intereseaza pe mine, timisoarean, sa sponsorizez turismul in Caras-Severin. Dimpotriva, mi se pare un atac la buzunarul meu.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
    • miercuri, 11 iulie 2012, 16:53

      Pentru ca festivalul de jazz de la Garana a inceput in curtea unui han (La Rascruce) din initiativa unor oameni (majoritatea timisoreni) indragostiti de jazz si de munte.
      Daca va uitati pe siteul festivalului o sa vedeti la sponsori si Primaria Resita si Cez group (partea hydro a fostului combinat siderurgic de la Resita, si Consiliul Judetea Caras-Severin asa ca nu doar primaria Timisoara contribuie financiar … iar alaturarea „Timisoara – Festivalul de jazz de la Garana este benefica tuturor … si festivalului, si Timisoarei si Resitei si satului Garana.

      http://www.d-petre.ro/generalitati/garana-jazz-festival/

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  7. GigiContra
    miercuri, 11 iulie 2012, 11:55

    Acu’ eu vreau sa stau stramb si sa judec drept. De pe prea cuviosul site wikipedia, aflam cu uimire urmatoarele, citez:
    „Gărâna (română 1924: Volfsberg, germană Wolfsberg) este o localitate în județul Caraș-Severin, Banat, România.”

    Deci CARAS-SEVERIN zici nea site-ule? Judet invecinat care nu are nimic de-a face cu TIMIS?
    Si acum sa revenim la intrebarea ta: De ce nu aloca primaria Timisoara, TIMIS bani pentru un festival organizat in localitatea Garana, CARAS-SEVERIN? Oare? Cineva, idei? Nimeni?…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 11 iulie 2012, 12:03

      Sper ca nu ma intrebi pe mine. Caci eu mi-am spus argumentele mai sus. Oh wait…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. adi de la sat
    miercuri, 11 iulie 2012, 12:07

    Primaria Timisoara sa adopte festivalul de la Szeged, dar in nici un caz un festival ce face faima judetului Caras-Severin, si localitatii Garana.
    Si tocmai locatia ii da tot farmecul acestui festival chiar daca e „in caca de oaie”.As scrie mai multe dar chiar m-am enervat!:)Asa ca doresc succes Primariei Timisoara editiei viitoare, Park of roses festival!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 11 iulie 2012, 18:01

    […] Despre asta a mai scris Chinezu si Nebuloasa […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde