01.07.2016

Dau un banner pe chinezu.eu dacă îmi spuneți care-i faza

Aveți cuvântul meu de onoare că habar nu am despre ce este vorba. Deși fac parte din această campanie, powered by Vodafone. M-am dus pe încredere când am zis ”da”, căci am deja o colaborare cu ei și știu că nu o să îmi facă surprize la reveal. Căci, evident, v-ați dat seama deja, ce vedeți mai jos e un teaser. Dar, repet, nu știu despre ce va fi vorba când o să se anunțe oficial despre ce campanie e vorba.

Pot să vă zic doar că la faza cu ”Am rămas destui români care să credem în mai bine?” am ridicat sprânceana și am zis în gând un mare, mare ”DAAAAAA”. Ia hai faceți și voi la fel. Dacă sunteți printre acei ”destui români” care credeți în mai bine, ziceți acum ”DA”. În gând sau cu voce tare, nu contează, doar să fie din suflet :)

Și apoi vă rog să îmi ziceți în comentarii despre ce credeți că va fi campania al cărui teaser îl puteți vedea mai jos. Și pentru că e vorba de o campanie pentru un brand, Vodafone, am zis să pun la bătaie un banner de 125×125 pe chinezu.eu pentru cea/cel care va ghici care va fi subiectul campaniei, când va fi dezvăluită. În cuvinte cât mai personale și care să meargă pe varianta ”sunt un român care cred în mai bine” :)

Later edit: Aaaaa, Manafu s-a ambiționat și plusează :))

Later later edit: Refuz categoric să intru în această cursă a înărmărilor la care ne provoacă Răzvan :D Noroc ca Adi e mai pacifist așa de felul lui :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Pe net zimbru 2.0, în realitate timbru minus zero

Cam așa se face grătar pe ploaie și se bea bere

77 comentarii

  1. joi, 24 mai 2012, 12:05

    Tarife noi de comunicat / internet in roaming :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 24 mai 2012, 12:06

    :)))) Aș putea să spun eu despre ce e vorba, dar nu ar fi corect. Și nu aș ghici, știu sigur!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 24 mai 2012, 12:07

    Cred ca are ceva legatura cu vreo campanie umanitara. Tare cred asta. Parca e si pe la metrou ceva cu alergat… dar imi scapam acum …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 24 mai 2012, 12:09

    aaa nu, ziceam doar așa :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 24 mai 2012, 12:11

    Sport – Sanatate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 24 mai 2012, 12:12

    […] Mare smecher Chinezu! Eu dau un banner 300×250 px pentru 2 saptamani pe blog cui ghiceste! Posturi similare:Focus […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 24 mai 2012, 12:13

    Vodafone isi face partid si isi desemneaza candidati pentru alegeri. :))
    Glumesc.
    Si eu cred ca Vodafone pregateste o campanie umanitara prin care cei care isi cumpara cartele de reincarcare vor contribui automat. Sau ceva de genul asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 24 mai 2012, 12:17

    luminita de la capatul podului..si probabil ca se va lansa o noua campanie sociala care sa ii promoveze la maxim pe cei de la vodafone..o campanie in urma carora toti clientii companiei sa exclameze „vezi, mah, cat de umani sunt astia?nu ca aia de la orange/ cosmote..”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. DanN
    joi, 24 mai 2012, 12:18

    M-am uitat de 4 ori si de fiecare data inteleg altceva. Varianta finala: isi imbunatatesc serviciile/acoperirea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 24 mai 2012, 12:21

    Ceva in legatura cu emisiunea Andreei Marin de la Realitatea?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 24 mai 2012, 12:24

    Gala Societății Civile?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 24 mai 2012, 12:25

    Poate are legatura cu campania umanitara – Alergam pentru copii? :) http://www.42pentruosansa.ro/24h/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 24 mai 2012, 12:27

    Vreun program CSR cu siguranta. :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. just me
    joi, 24 mai 2012, 12:33

    O fi vorba de Galaxy S3, care cica va fi adus in Rromania de Vodafone?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 24 mai 2012, 12:37

    Să fie vorba despre o campanie de voluntariat?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 24 mai 2012, 12:42

    eu zic ca are legatura cu Jocurile Olimpice de la Londra, probabil lanseaza un produs cu aceasta ocazie…. oricum sustine echipa olimpica a Romaniei deci cumva trebuie sa-si faca reclama cu asta….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 24 mai 2012, 12:43

    Merg pe Jocurile Olimpice de la Londra.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 24 mai 2012, 12:46

    Ceva cu sustinerea atletilor romani care participa la Jocurile Olimpice din vara asta de la Londra? Sau poate e vorba numai de Marius Cocioran?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 24 mai 2012, 12:48

    Ce repede apar comentariile cand e ceva pus in joc. I like that :D
    O fi vorba de un concurs organizat de Vodafone iar premiile vor avea legatura cu JO

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 24 mai 2012, 13:00

    Greu de spus cand sunt atat de multe lucruri pentru care trebuie sa credem in mai bine.. Va fi o campanie sociala si cred ca nu are o singura tinta , cred ca are mai multe tinte dar toate vor avea ca si focus :”crezutul in mai bine” . La ce ma gandesc cand vad teaserul :

    1. ca alergam cu toti spre mai bine;
    2. ca poate va veni ziua aia cand vom alerga liberi fara sa ne umareasca un caine comunitar :)
    3. vad si continuarea cu mai multi alergatori care se alatura alergatorului care e acum sigur pentru a crea impresia ca da am ramas destui romani care sa credem in mai bine!

    Cam asta fu :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 24 mai 2012, 13:02

    Stimabililor,
    Va mai spun o data ca in acest moment, cel putin, cand scriu acest comentariu, habar nu am despre ce este vorba in campanie. S-au oferit unii de la Vodafone sa imi spuna, dar am refuzat cu vehementa. Caci daca as stii despre ce este vorba, nu ar fi asa de fun :) Oricum, in a doua secunda dupa ce aflu, pun later edit sa stiti ca stiu, caci asa mi se pare fair :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. joi, 24 mai 2012, 13:08

    Probabil un proiect al Fundatiei Vodafone legat de educatie, stiinta, copii etc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 24 mai 2012, 13:32

    Pff, filmata in Tineretului. O fi ceva de responsabilizare a astora din politica

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. joi, 24 mai 2012, 13:45

    (Fundatia) Vodafone sustine paralimpicii romani.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 24 mai 2012, 13:48

    Avem voie la mai multe incercari? :)

    1. Fundatie vodafone.. Cum e campania de la Europa Fm.. pentur fiecare euro donat .. vodafone da dublu!
    2. Noi tarife pentru vorbitul international.. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vunju
    joi, 24 mai 2012, 13:53

    Romani mai aproape, acoperirer mai buna, tarife roming scazute.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. joi, 24 mai 2012, 14:00

    Sa aibe legatura cu campania lui Gabriel Solomon in care alearga multe ore si multi km pentru scopuri umanitare ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. joi, 24 mai 2012, 14:22

    adevărul e că este foarte distractiv atunci când nu știi despre ce e vorba :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. vlad
    joi, 24 mai 2012, 14:23

    O fi vorba de cei 10 Eur/Mb pe care ii taxeaza Vodafone in roaming. Sau despre cum am sa imi reziliez eu contractul pentru ca mi-au taiat internetul in mijlocul Belgradului saptamana trecuta lasandu-ma fara harta dupa ce si asa ma ratacisem.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. joi, 24 mai 2012, 14:28

    Ceva legat de sport, olimpiada sau ceva maybe ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. joi, 24 mai 2012, 14:52

    ceva legat de sprijinirea tinerilor care fac sport de performanta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. joi, 24 mai 2012, 14:56

    Prababil este vorba de o campanie în care vor să spună poveștile unor români care au făcut ceva în viață sau au ceva important de spus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. joi, 24 mai 2012, 15:07

    […] mici (un chinez și un manaf) dau bannere, eu m-am gândit că e mai funny un board […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. joi, 24 mai 2012, 15:52

    Ceva legat de București (cred că primul cadru e tras în IOR, iar în cel de-al doilea se vede turnul de parașutism de la 23 August) și jogging.

    Deci, aș spune că e o campanie CSR pentru susținerea activităților care implică mișcarea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. joi, 24 mai 2012, 16:28

    Tarife mai ieftine

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. joi, 24 mai 2012, 17:02

    Cred ca va fi o campanie de sustinere a sportului in Romania , ma refer la jocurile Olimpice. Plus ca vor adauga ceva oferte mai ieftine , pt tot romanu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. joi, 24 mai 2012, 17:02

    SMURD

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. joi, 24 mai 2012, 17:03

    Clar e o campanie de promovare a sportivilor avand in vedere ca e si partener oficial al Comitetului Olimpic :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. joi, 24 mai 2012, 17:22

    […] vine de la Vodafone si simt ca e momentul meu sa plusez si mai mult decat ceilalti (Manafu, Chinezu si Razvan), asa ca ofer un banner 320×250 px timp de o luna, in partea de sus a […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. alecu
    joi, 24 mai 2012, 17:38

    PARTENERIAT VODAFONE + NICUSOR DAN :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. joi, 24 mai 2012, 17:57

    Am doua variante:

    In prima faza ma gandesc la campania lui Nicusor Dan, doar ca asta e pentru Bucuresti si nu pentru Romania. Deci pica!

    Insa eu tind sa cred ca este o campanie pentru sanatate si miscare – ceva SMURD, ceva cu Olimpiada – COR!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. Catalin
    joi, 24 mai 2012, 18:29

    Eu vreau sa aduca 4G.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. joi, 24 mai 2012, 19:51

    Vodafone va anunta ca s-a incheiat cu bine campania pentru amenajarea sectiei de terapie intensiva nou-nascuti de la spitalul Marie Curie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. joi, 24 mai 2012, 20:22

    bai nu ma prind…care e faza??

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. joi, 24 mai 2012, 23:14

    Mda, dupa o noapte in care am dormit 2 ore si am luat vreo 60 de intepaturi, sa vad daca mai functioneaza creierasul.
    As vrea din tot sufletul sa-mi fi citit gandurile cei de la vodafone si sa descoperim impreuna noi talente (sportivi, cantareti, orice). Tot impreuna sa descoperim oameni, copii care au cu adevarat nevoie de ajutor, un ajutor primit din partea noastra a tuturor, sa descopere cu adevarat alta lume, sa redescopere ca se paote si altfel in tarisoara asta Roamania, ca exista posibilitati de mai bine, daca suntem impreuna, mai multi.
    Acum o sa vad cat de aproape am fost.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. cristi
    joi, 24 mai 2012, 23:15

    Sa vorbim impreuna (gratis), in orice retea de telefonie fixa, asta zic eu !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. Ștefan
    joi, 24 mai 2012, 23:59

    O noua etapa a programului voluntar de profesie

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. Tudor
    vineri, 25 mai 2012, 01:42

    Eu vreau sa fie vorba despre 4G.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  49. vineri, 25 mai 2012, 09:45

    Am o idee despre ce ar purea fi si asa ma aleg si cu un premiu: pentru ca pana acum Vodafone s-a dorit a fi o retea mai elitista (si asta a mers bine, pana la un moment dat) cred ca acum se doreste o extindere catre „tot romanul”. Cred ca va urma o mica rebranduire in principal prin schimbarea sloganului „Power to you”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  50. vineri, 25 mai 2012, 10:15

    SMURD

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  51. vineri, 25 mai 2012, 10:23

    As vrea eu sa fie vorba despre SMURD :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  52. vineri, 25 mai 2012, 10:28

    Scade tariful la convorbirile in roaming. Toti sunt obligati sa o faca.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  53. vineri, 25 mai 2012, 10:45

    1. Ar putea avea legatura cu Academia Olimpica Romana – prim pas, Sibiu Challenge.

    2. Campanie desfasurata prin bloguri (tu, Manafu, Zoso si altii au deja postari pe tema aceasta – poate le-a venit mintea la cap). Daca gresesc, inseamna ca este un pariu intre voi, cine afla primul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  54. vineri, 25 mai 2012, 13:30

    ceva oferta ”super promo” la traficul de date din roamnig cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Londra. Lumea nu o sa mai fie nevoita sa ”alerge” dupa wifi-uri pentru a se conecta la internet =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  55. vineri, 25 mai 2012, 13:41

    […] tot ne apropiem de weekend si mi-era dor de o competitie in blogosfera, il re-provoc pe Chinezu. Am anuntat ca dau un banner pe blogul meu (prin tragere la sorti) celui care ghiceste ce […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  56. gerula
    vineri, 25 mai 2012, 15:08

    e vorba de romanul ramas sportiv. care n-are ce manca da’ are android.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  57. vineri, 25 mai 2012, 15:08

    S-ar putea sa fie ceva legat de nou-nascuti, o maternitate, ceva in acest domeniu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  58. sâmbătă, 26 mai 2012, 06:42

    […] edit: Iar faza cu bannerul pe chinezu.eu, rămâne valabilă, firește […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  59. sâmbătă, 26 mai 2012, 09:13

    Este vorba despre o noua campanie de comunicare marca Vodafone :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  60. duminică, 27 mai 2012, 11:54

    Cred ca o campanie de promovare a valorilor nationale :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  61. duminică, 27 mai 2012, 12:19

    […] avem doar 2 clipuri de teasing. Dar aceste 2 clipuri au stârnit până acum 58 de comentarii aici plus 32 de comentarii aici la Chinezu și 45 de comentarii aici plus 2 comentarii aici la Manafu. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  62. duminică, 27 mai 2012, 18:57

    Cred că va fi vorba de o campanie de sharing din profit sau vânzări către nişte cauze nobile şi nu mă refer aici numai la cauze umanitare ci chiar la ceva investiţii în infrastructura publică.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  63. duminică, 27 mai 2012, 18:59

    Am greşit o literă la adresa de mail cu care am comentat. Eventual şterge acest post şi corectează adresa anterioară cu aceasta dacă binevoieşti :). Mulţam!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  64. luni, 28 mai 2012, 19:27

    Impreuna suntem mai puternici, campanie sociala :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  65. luni, 28 mai 2012, 20:46

    Deci? Care e castigatorul bannerului???

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  66. luni, 28 mai 2012, 23:07

    Răspunsul s-a dat astă seară la Gala Societății Civile. Se pune că am câștigat? :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  67. marți, 29 mai 2012, 06:40

    […] un om care se uită la publicitate pentru a învăța ce este o comunitate.      Chinezu ne-a rugat săptămâna trecută să ne dăm cu părerea despre testerul campaniei. Stiți care […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  68. marți, 29 mai 2012, 07:05

    Misiunea Vodafone reflecta acum conceptul „Force for Good”. Aceasta inseamna ca sunt sustinatori ai progresului, militeaza pentru simplitate si pentru mai multa valoare in interactiunile cu clientii.
    Campania Vodafone are mai multe directii de comunicare care vizeaza diverse grupuri si categorii profesionale – studenti, familie, antreprenori, soferi, sportivi – cu un mesaj social pozitiv si optimist
    Pe plan comercial, noua pozitionare de brand se regaseste in multe dintre initiativele lansate de Vodafone pe parcursul ultimului an, cum ar fi: solutia de telemedicina dezvoltata pentru SMURD, comunicarea mai accesibila pentru romanii din strainatate, site-urile mobile menite sa usureze accesul la informatie (0.Salvamont, myVodafone), popularizarea smartphone-urilor si a Internetului mobil pentru cat mai multi utilizatori

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  69. marți, 29 mai 2012, 07:28

    Stimabililor, putintica rabdare, caci sunt tot pe drumuri si nu as vrea sa iau decizia asta foarte importanta si pentru voi si pentru mine (si sa stiti ca nu glumesc nici un milimetru cand spun asta) in goana calului. Eu ajung dupa masa la Cluj-Napoca si o sa stau sa analizez comentariile ca lumea si apoi o sa anunt decizia mea.
    Multumesc pentru intelegere :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  70. marți, 29 mai 2012, 09:11

    […] de mai sus se dovedeşte a fi reveal-ul teaserului de săptămâna trecută, făcând parte din noua campanie de brand a […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  71. marți, 29 mai 2012, 12:00

    @Bogdan Pater
    Eu am intrebat despre ce este vorba in campanie, nu unde o sa fie lansata :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  72. marți, 29 mai 2012, 12:02

    Da, da. Întrebam și eu de întrebare.
    Nu strică un comment în plus în campionatul cu Manafu, nu? :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  73. marți, 29 mai 2012, 12:51

    As sugera sa dai bannerul… mieeeee!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  74. joi, 31 mai 2012, 14:35

    […] țineți minte provocare pe care v-am adresat-o, da? Aia cu să ghiciți la ce este teasingul pentru campania Vodafone. Ei bine, acum anunț […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde