04.12.2016

E ok cu voi dacă mă reapuc să scriu despre politică?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

V-am spus în repetate rânduri că sunt virusat de politică. Am stat aproape de fenomen niște ani buni și deși am încercat cu maximă strădanie să mă depărtez de ea (ca o cură de dezintoxicare, nu alte fandoseli), mi-am dat seama că nu am cum să scap și că mă atrage. Așa că, pus în fața acestei constatări la care puteam ajunge mai devreme dacă nu mă încăpățânam ca un chinezu :D, am decis să îmi reiau apucăturile. Dar oarecum altfel.

Adică să încerc să îmi exprim părerile politice fără să mă scălâmbăi (cum, recunosc cu oareșce rușine a tinereții 2.0…) am făcut acum câțiva ani. Și să încerc să fac niște analize (deși e mult spus, dar no, nu am găsit alt cuvânt) moderate, dar nu obiective (căci ar fi culmea să mă apuc să fac blogging obiectiv, mai ales cânt vine vorba despre politică, zău așa), documentate, dar nu să curgă apele researchului de pe mine. Ceva de genul.

Mai zic doar că noua variantă de chinezu.eu (căci, da, pregătesc una și sper să nu mă apuce iunie cu ea…) va avea o secțiune specială, ca să  nu stresăm lumea care nu vrea să audă despre politică, căci nu e frumos, știu feelingul :) Dar până atunci v-aș întreba cum vi se pare ideea mea? Atâta cât ați înțeles din puținul pe care vi l-am explicat, firește :)

PS V-aș ruga să nu înțelegeți întrebarea mea ca pe un plebiscit. Căci, dacă mă cunoașteți cât de cât, decizia este luată :) Doar că aș vrea tare mult să înțeleg cum ați vrea voi să scriu pe teme politice și dacă vă schimbă cumva această decizie relaționarea cu mine. Care, ca om extrem de onorat că mă citiți, este foarte importantă pentru mine :)

PPS Da, știu, m-a apucat și pe mine revenirea la chestiuni politice în preajma campaniei electorale. Dar dacă v-aș spune că asta e doar jumătate din decizie și că are legătură extrem de directă, ca să zic așa, cu politicalocala.ro (mă înțelegeți și pe mine, ar fi culmea să țin siteul ăsta doar așa de plaisir…) și că jumătatea cealaltă este că acum a venit momentul să renunț la încăpățânarea despre care vă vorbeam în primul paragraf?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Bloggeri care candidează: Lucian Prejbeanu, craiovaforum.ro

E ok că premierul Victor Ponta ajunge la RoNewMedia?

18 comentarii

  1. marți, 15 mai 2012, 10:42

    Eu zic ca blogosfera este singura unealta media in care se vorbeste mai putin despre politica, dar asta este opinia mea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 15 mai 2012, 10:45

    You had me at „unealta media”… :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 15 mai 2012, 12:11

    Vezi cu prescurtari de-astea gen PPS sa nu iasa vreun PSD, PDL sau, Doamne Fereste, vreun PPDD :)))
    In rest, e tarlaua ta, bre, scrie ce vrei tu pe ea :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 15 mai 2012, 12:19

      @Marius Matache
      CVSS? Adica, tradus, ce vrei sa spui?:)) O sa scriu si despre politica folkului sa nu zici nus ce :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. Dan
    marți, 15 mai 2012, 12:19

    Poti sa scrii orice despre politica, atata timp cat esti in asentimentul cititorilor tai. Politica, ca si religia, naste resentimente puternice.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 15 mai 2012, 12:42

      @Dan
      Hmmm, io aveam impresia ca trebuie sa fiu in primul rand in asentimentul meu, caci cei care imi fac onoarea sa ma citeasca ma vor asa cum sunt, cu tot cu asentimentul meu :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. marți, 15 mai 2012, 13:26

    Atata timp cat subiectivismul va fi bazat pe argumente clare, voi citi cu placere opiniile tale politice. Pana la urma campania electorala este cea mai palpitanta din alegeri si cea mai productiva. Mai vedem si noi o strada asfaltata, un pod inaugurat, un gunoi adunat….. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 15 mai 2012, 14:38

    Tu scrie … cine vrea citeste, cine nu vrea ocoleste :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 15 mai 2012, 15:26

    Vreau sa vorbesc in nume propriu: esti prea interesant ca sa renunt la tine (a se intelege rejuntarea la citirea blogului tau :)) Chiar sunt curios ce conceptii politice are un chinez si in ve doctrine se regaseste.
    Desi cred si eu ca religia si politica starnesc razboaie, in mediul virtual, acasa nu in deplasare, ai avantajul propriei „unelte media” ca sa castigi.
    PS: la urma urmei, si haterii sunt cititori, nu? Iar daca te contesta inseamna ca dau ceva maruntis pe parerea ta.
    Poate la urmatoarele alegeri candidezi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 15 mai 2012, 18:09

    Eu nu am aflat de nici un politician onest.
    Daca tu crezi ca merita sa vb de ei …..tot inainte….
    Noi oricum te vom citi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 15 mai 2012, 19:49

    Ești dispus să accepți și păreile contrare? Că mulți bloggeri nu o fac, nici pe alte teme.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 16 mai 2012, 07:04

    @Mediatorul
    Pai asta imi propun, vorba ta, sa fiu subiectiv cu argumente :)) Chiar daca uneori argumentele o sa tine de sfantul si deloc pe placul unora ”asa cred eu” :)

    @d-petre
    Ai sintetizat intreaga experienta blogosferica, pe care unii nu o inteleg deloc :))

    @Catalin
    Multam de cuvintele faine. Ca doctrina sunt de stanga. Asta ca sa stii de pe acuma. Hai sa vezi cateva texte de pe zona politica si dupa aia mai povestim :)

    @Ionut N
    Eu nu sunt atat de radical precum esti tu cand vine vorba despre a cataloga politicienii. Caci daca te intreb cati politicieni au cunoscut tu personal si apoi sa raportezi numarul asta la totalul politicienilor, nu stiu daca nu iti da cu virgula :D

    @Daniel A.
    Atata vreme cat nu injuri si nu acuzi ca bezemeticul, te rog sa lovesti cu cele mai puternice argumente pe care le ai :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 16 mai 2012, 08:39

    Cristi,
    Pana la urma tu ai decis si e problema ta ce scrii pe blogul tau. Insa sesisez chiar printre randurile tale o oarecare anxietate, legata de posibilitatea ca anumite articole (analize, sau mai grav advertoriale) despre politica sa nu prea „pupe” cu imaginea Chinezului. Acuma zic ca un bun prieten care a beneficiat la maximum de sfaturile tale. Si care a facut si el vreo 15 ani de politica (asta inseamna ca ma cam stiu cu ce se mananca, si ma opresc aici).
    Parerea mea este ca societatea in general nu mai are nevoie de partide politice (unde-s doctrinele care defineau necesitatea lor?), asa ca…
    Iar tu prin definitie, cred ca ar trebui sa ramai in „societatea civila”, ca sa zic asa…
    Dar cum spuneam, e treaba ta… probabil ca ti-ai calculat riscurile… si nu te-astepta ca prin articolul asta sa primesti un feedback f. relevant.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 16 mai 2012, 08:53

      @Ziborianul
      Dupa cum zicea, decizia mea e luata. Am vrut doar sa stiu cum vedeti voi lucrurile. Multumesc pentru feedback :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  12. miercuri, 16 mai 2012, 08:39

    Ehehehe, aceeasi intrebare a lansat-o si Blogatu la ultimul blog-meet :) Chiar daca i-am spus toti ca nu ne intereseaza subiectul, el si-a vazut de treaba.
    Damblaua ta, tarlaua ta, placerea noastra sau nu sa citim respectivele articole. Mi se pare foarte simplu.
    Apoi vezi si tu din Analytics daca au avut succes :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 16 mai 2012, 09:05

    Atita timp cit esti corect si nu faci ca cei de la tv,adica iei pe cineva in brate si e cel mai bun cel mai corect……..bla bla bla indiferent ce face e ok.Dar daca ai degind sa faci ca cei de la tv mai bine lasa-te inainte sa incepi ca suntem satui.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 17 mai 2012, 06:43

    […] întrebat zilele trecute dacă vi se pare ok să mă reapuc de scrieri mai politice. Zic încă o dată că noul chinezu.eu, care va apărea în curând, o să aibă o secțiune […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde