26.09.2016

Îmi permit să nuanțez ce a zis Arhi despre unii bloggeri

Arhi, pe stilul lui, a fost mai dur și mai răspicat. Eu aș nuanța un pic ce a vrut să zică. În sensul că mi-aș permite să zic ce cred eu, cu mintea mea care a făcut ce a făcut, cu bine și cu rele, prin 2.0 ăsta al nostru, că ar putea face bloggerii pe care îi ia la 11 metri cumătrul Arhi. Cu mențiunea că mă refer la bloggerii care vor să miște mai cu talent pe zona de blogosferă (știți voi teoria mea cu blogurile poezii și blogurile ne-poezii) sau, pe alocuri, la bloggerii care suspină că pe ei nu îi bagă nimeni în seamă și că la ce talent au ei…

Ideea e că se întâmplă un eveniment precum Cupa Hagi Danone în orașul tău. Luăm acest eveniment cu titlul de chestie aplicată, căci chiar se întâmplă, dar puteți extinde chestiunea la orice eveniment mai mare. Și mergem pe ideea că ar trebui să consideri implicarea în aceste evenimente ca pe o investitie în tine, în blogul tău, adică să profiți de un eveniment cu expunere mare și să arăți că știi să prestezi corespunzător când vine vorba de așa ceva. Are you with me? Bun. Căci vă dau mai jos, cu liniuță, niște pași pe care îi consider eu cât de cât valabili.

– afli că se întâmplă un eveniment cu anvergură națională la tine în oraș. Încerci să iei legătura cu organizatorii și să le spui că ești interesat să scrii despre și să îți dea mai multe detalii și o persoană de legătură, care se ocupă de evenimentul din orașul tău. Eventual, dacă discuția ajuge până acolo, să întrebi cum e cu acreditarea și dacă poți să fii prezent la nivelul cel mai serios acolo.

– dacă afli că vin și alți bloggeri (cum, în cazul Cupa Hagi Danone, suntem io și Arhi), ce frumos ar fi să le dai un mail în care să zici că ai cam vrea să participi și tu la eveniment și să îi întrebi ce și cum… Bașca faptul că cei care vin într-un oraș cu care nu sunt prea familiarizați chiar ar avea nevoie de o recomandare și, eventual un ghid, despre unde să bea seara bere :D

– când începe evenimentul, hai la fața locului, fii parte din el. Dacă ai net pe telefon, baga niște tweeturi, pune niște statusuri pe facebook sau (și cu asta ne-ai spart :D) fă un live blogging succint. Sau fă tu ce crezi că e bine să arăți că nu ai venit pe principiul ai văzut lumină și ai intrat, ci chiar ai venit la treabă.

– vorbește cu cei din organizare, află mai multe detalii, spune-le că ești blogger și că ai venit să scrii despre eveniment și întreabă dacă au sugestii legate de modul în care să acoperi evenimentul. Obține cât mai multe date de contact, și de la organizatori, dar și de la participanți, pentru că nu știi niciodată când o să îți prindă bine.

– după eveniment, scrie pe blog cum ți s-a părut. Dacă ai ”carne”, poți să scrii de mai multe ori, tu știi cum îți gestionezi informația mai bine. Iar apoi – foarte important – dă mail celor implicați și arată-le că ai scris. Un mod foarte bun de a începe o relație profesională foarte bună cu ei.

– ghici cine o să fie contactat data viitoare când aceeași oameni o să mai organizeze ceva în orașul tău? Sau, poate, când o să dorească să facă o campanie națională pe blogosferă și au nevoie de bloggeri cu care au colaborat într-un fel? Ca să nu îți mai spun că agențiile și brandurile se uită atent la cei care fac ce am zis eu mai sus. Din motive care nu fac obiectul discuției de față.

Cam asta este ce am avut de spus pe subiect. În mare. Căci dacă ar fi să intrăm în detalii se poate scrie o carte :D Dar cred că cele de mai sus pot fi un mini-ghid pentru cei care vor să îl folosească pe cale de consecință. Sau nu?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

În online am reluat prietenii la care nu mă așteptam

Stelele însele de la hotelurile noastre dau cu virgulă

29 comentarii

  1. duminică, 8 aprilie 2012, 07:19

    […] ”profita” de aceste eveniment pentru a arăta lumii ce știți ca blogger. Am zis puțintel aici despre ideea […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 8 aprilie 2012, 07:58

    Foarte bine spus. Vorba aia, cine are ochi, sa auda si sa bage la cap!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 8 aprilie 2012, 08:43

    Aici domnule este vorba de zona de confort a fiecaruia, nu ies din zona de confort sa nu ma fac de ras sau ca nu ma simt bine, ceea ce nu stim unii dintre noi este ca, depasindu-ne zona de confort, o sa avem muuult mai multe de castigat. Cele spuse mai sus au legatura cu orice activitate pe care o vom intreprinde in viata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 8 aprilie 2012, 09:24

    Arhi „da tare” in prima parte a articolului … aia cu 50 de lei.

    In legatura cu evenimentul organizat de Danone apare muuulta invidie, ceva de genul: „cum sa scriu eu gratis daca acolo sunt doi A-listeri ?”. Si invidia asta prosteasca nu-i lasa sa vada niste copii minunati care mai fac si sport (chiar daca sportul ala e fotbal) si tot invidia nu-i lasa sa vada oportunitatea pe care un astfel de eveniment le-o poate oferi pentru evolutia lor ca bloggeri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 8 aprilie 2012, 09:31

    Imi doresc sa nu fi vorbit degeaba la SMS Iasi. Asa… slabut… cum a fost pentru prima data…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 8 aprilie 2012, 12:38

    […] va baga nimeni in seama la cat de tari si buni sunteti voi intr-ale scrisului, ia luati de aici un link, pentru a vedea ce inseamna sa fii un blogger cu adevarat. Sunt cateva sfaturi free, de la […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 8 aprilie 2012, 14:33

    vad ca aceasta cupa are o etapa si la Baia Mare. asta inseamna ca vii pe acasa, nu? :D

    bineinteles ca o sa ma implic, mai ales ca e vorba de viitorul fotbalului romanesc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 8 aprilie 2012, 19:35

    […] Chinezu vine si el cu un punct de vedere. Posturi similare:De ce cred eu in Professional BloggingApelul meu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 8 aprilie 2012, 19:44

    despre ce oras este vorba?

    nici tu, nici Arhi nu dati vreun indiciu…

    si nu mi-o servi pe aia ca nu conteaza, caci conteaza, si inca enorm de mult

    de ce bloggerii din Focsani (un oras mic, relativ) pot sa faca atat de multe si altii nimic? ;) :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 8 aprilie 2012, 21:43

    te gandesti ca poate a intervenit autosuficienta si se asteapta implicare doar dintr-un singur sens? pe principiul :”daca nu m-a invitat nimeni, ce, io’s prost sa ma duc acolo? Lasa ca le arat eu lor!”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 9 aprilie 2012, 06:35

    […] citit ce au scris Arhi, Chinezu și Manafu despre neparticipare și lipsa de interes din partea blogărilor față de un eveniment. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 9 aprilie 2012, 07:01

    Daca veniti prin orasul meu, promit ca vin macar sa va cunosc si sa va tin companie. Dar eu nu as trai cu speranta ca daca scriu despre un eveniment gratis, a doua oara voi fi chemata si platita.
    In primul rand pt ca in provincie evenimentele sunt rare si intre doua evenimente lumea te uita.
    In al doilea rand pt ca am fost odata fotograf voluntar de evenimente si nu doar am cinstit fotograful principal cu un pachet de tigari, dar a doua oara cand m-a chemat mi-a cerut sa il girez la un imprumut bancar. :)
    Si uite asa m-am lasat de voluntariat, bune intentii si munca gratis in speranta ca data viitoare…
    Dar repet, as veni sa va cunosc, ca totusi va citesc pe amandoi de aproape un an.
    Toate cele bune!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 9 aprilie 2012, 08:11

    Eu am fost invitat la un eveniment, am fost si am scris despre el inainte si dupa.Asa am scos putin capul in lumea 2.0

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 9 aprilie 2012, 09:25

    […] unei dezbateri in blogosfera despre implicarea bloggerilor locali in anumite evenimente (Arhi, Chinezu, Manafu, Semanticu). Cu toate acestea, eu vin si spun public ca ceea ce s-a scris nu este nicicum […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 9 aprilie 2012, 09:28

    […] duc lucrurile pe apa lui sâmbătă. Am citit la Arhi, Manafu și la Chinezu despre cum bloggerii dintr-un oarecare oraș au cerut bani pentru a scrie despre un eveniment […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 9 aprilie 2012, 09:40

    Gasesti in trackback-uri un link de la mine – o sa vezi ca ce ati constatat voi intr-un oras (nu dau nume, sa il enervez pe Murgeanu :D) nu e valabil peste tot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 9 aprilie 2012, 09:43

    @Ionut
    Zona despre care vorbesti tu numai de confort nu este. Sau, mai bine spus, este o zona de fals confort. Care functioneaza pe principiul daca imi bag capul in nisip nu ma mai vede lumea. Dar io stiu ca tu stii asta :)

    @d-petre
    Asta cu scrisul gratis vs. 2 alisteri m-a prins pe nepregatite :)) Dar, pe de alta parte, cine gandeste asa, mai bine sa stea acasa, parol :D

    @Sorin Grumazescu
    Si eu imi doresc la fel, bro… :))

    @robbie
    Din pacate etapa din Baia Mare o sa o ratez :( S-a nimerit ca dracu, iti dai seama. Dar sper ca o sa ma inlocuiti cu cinste :D O sa va fac si o oferta de aia de nu o sa o puteti refuza :))

    @Stefan Murgeanu
    Eu am scris de principiu aici. Eram la Timisoara cand am scris amandoi chestiile alea, daca te intereseaza. Dar daca intram in logica asta cu orasele si ne apucam sa facem liste cu cei care DA si cei care NU, zau daca rezolvam ceva…

    @andrei cismaru
    Sa ne arate ce, mah? :)) Ca aia nu inteleg io, ce sa ne arate daca, de fapt, nu au ce arata? :))

    @ioana
    Cine a zis ca e usor, apoi ala nu stie ce vorbeste. Ca daca era usor, era pentru toata lumea. Asa o sa fie doar pentru cei care merg consecventi inainte si nu se lasa trasi pe margine de tot felul de incidente minore de parcurs :)

    @gaby
    Sa te vad cand o sa participi si o sa scrii despre numero 10. Ca aia e ideea, sa fii consecvent :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 9 aprilie 2012, 09:45

    @Marius Matache
    Intr-un oras? Poate ca in Timisoara am decis amandoi sa scriem. Dar asta se intampla mai frecvent si in multe orase. De aia am zis ca am scris ca principiu, fara sa arat cu degetul. Si da Focsaniul e ceva aparte. Foarte aparte chiar :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 9 aprilie 2012, 10:29

    bine de stiut…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 9 aprilie 2012, 12:49

    Este relevant orasul pentru cei ce vor sa se fereasca de el sau de bloggerii din el sau pentru o barfa. Este irelevant orasul atunci cand incerci sa transmiti un mesaj, iar eu cred ca asta a vrut Chinezu sa faca: sa transmita un mesaj si cateva sugestii pentru, cum s-a zis mai sus, cei care au ochi ca sa vada/citeasca.
    Pentru cei care sunt la inceput, pentru cei ce au blog, dar inca nu stiu ce sa faca cu el, pentru cei ce nu inteleg prea bine care e treaba cu blogul si mai ales pentru cei care aspira la titlul de blogger cunoscut cele 5 sfaturi ale lui Chinezu sunt ca o Biblie.
    Eu cred cu tarie ca toata treaba asta cu bloggareala are la baza pasiune. Asadar daca faci din pasiune, rezultate nu vor intarzia sa apara. Daca vrei sa fii blogger de succes, sa astepti sa te trimita/plateasca cineva sa scrii despre un eveniment, nu reprezinta solutia. Implica-te si arata-le oamenilor sau tuturor celor vizati de ce sa aleaga sa lucreze cu tine.

    Sunt multe de zis si de comentat asupra acestui subiect, ce da nastere altor subiecte si controverse.

    Chinezule, un singur cuvant as avea de adaugat la sugestiile tale: pasiune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 9 aprilie 2012, 12:55

      @Monica Sibisteanu
      Nu am zis nimic de pasiune dintr-un simplu motiv: aia e inclusa ca TVA, fara ea degeaba mai esti atent la lucrurile pe care le-am zis eu acolo, ca tot degeaba :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  21. luni, 9 aprilie 2012, 12:51

    cand ai fost la Galati, eram si eu in oras. chiar voiam sa-ti raspund la invitatia la bere de pe twitter. apoi am aflat cu cine esti si am renuntat. poate multi au renuntat din acelasi motiv.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 9 aprilie 2012, 12:55

      @daniel rus
      Io ce pot sa mai zic la asa ceva? Nimic, evident. Doar, eventual, sa fac urmatoarea remarca: ma bucur ca va puteti permite luxul de a trece atat de lejer peste niste oportunitati. Eu am fost si sunt altfel. Dar no, fiecare cum crede de cuviinta.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  22. luni, 9 aprilie 2012, 13:01

    @Chinezu, Tva-ul e pentru cei ce declara sau cei ce au depasit pragul. In oraselele mici, avem doar wannabe , care abia daca-si dau seama cum e cu Tva-ul. Au auzit, vorbesc despre, dar habar n-au sa-l aplice/calculeze. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 9 aprilie 2012, 13:14

    prima liniuţă: în cazul meu 50% a mers perfect, 50% nici măcar nu mi s-a răspuns la mail.
    ultima liniuţă: probabil aşa ar trebui să se întâmple. Experienţa personală m-a convins că nu e aşa, de fiecare dată.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 9 aprilie 2012, 13:18

      @Dragos Irimia
      Pai nu a zis nimeni ca e usor. Dar eu am spus ce trebuie facut. Pentru ca daca nu faci lucrurile astea, de unde sa stii daca functioneaza sau nu? :) Unele merg, altele nu. Dar atunci cand nu faci nimic, apoi nimic nu merge :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  24. luni, 9 aprilie 2012, 13:21

    @Chinezu: mi-a fost mai lejer sa trec peste aceasta oportunitate decat peste ce-mi dicteaza bibilica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 10 aprilie 2012, 07:40

    […] scrie Chinezu e foarte adevărat. Și oricât de frumos te-ai vedea dimineața în oglindă nu poți să te […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde