11.12.2016

Ce credeți că o să fac eu în Riga? Concurs cu premiu.

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Dragilor, am desemnat-o câștigătoare pe Sunshine. Pentru că nu numai că a prezis bine că o să testez niște cauciucuri, dar a și folosit cuvântul ”karting”. Iar testarea s-a făcut pe un circuit de… karting. Spooky… :)) Vă mulțumesc tuturor pentru că ați participat la joaca asta :)

La invitația simpaticilor de la Michelin (așa sunt, zău, Alina, Răzvan și Bogdan, că io doar pe ei i-am cunoscut mai vârtos :D), mâine plec la Riga. Și, ca să nu dați google să vedeți că este capitala Letoniei, vă spun eu asta :)) Cum nu mi-e foarte clar ce o să facem acolo (bine, niște bănuieli evidente am eu, dar am zis că e mai bine să nu le zic, mă înțelegeți, pentru binele și reușita acestei isprăvi pe care o execut în această postare :D), vă lansez următoarea provocare.

Să îmi ziceți, colea jos în comentarii, ce credeți că o să fac eu în Riga timp de 3 zile. E drept că, având în vedere că invitația vine din partea Michelin, cel mai probabil că nu o să plantăm gențiene. Dar mai știi? :)) Cea/cel care pică cel mai bine pe ce o să fac eu acolo, va primi un cadou din partea mea, adus chiar din Riga. Încă nu știu ce o să fie, vă dați seama. Poate un magnet de frigider. Sau poate o halbă de bere. Sau poate un cocomârț leton :D Cum v-o fi norocul…

Aștept părerile voastre până mâine seară, 1 martie, ora 23.59 trecute fix, căci apoi o să vă raportez acilea pe blog ce și cum prestăm pe acolo și, vă dați seama, nu o să mai aveți obiectul muncii, cum ar veni :))

PS Iar dacă vă trece prin minte ce ar trebui musai, musai să văd în Riga, ziceți, nu fiți sfioși :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Care este diferența fundamentală între Ponta și Crin?

Faceți campanii în blogosferele locale!

33 comentarii

  1. miercuri, 29 februarie 2012, 09:11

    multumim pentru aprecieri!
    hmm, banuiesc ca eu n-am voie sa particip la concurs…
    data viitoare poate..
    enjoy your trip, o sa-ti placa… te asteptam cu poze muulte si impresii interesante.
    cat despre ce trebuie sa vezi la riga, cred ca ar trebui sa vezi ce beri interesante gasesti acolo.
    bogdan

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 29 februarie 2012, 09:15

    Au cumva fabrica de facut anvelope? Daca da, cred ca vei trage o vizita pe acolo :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 29 februarie 2012, 09:19

    Oare ce ai putea sa faci acolo…? In mod normal ar trebui sa te invite sa faci un drive-test cu o masina, sau mai multe, care au anvelope de la Michelin, pe zapada, ca pe acolo tre sa mai fie din asta. Dar cine stie, poate mergi sa te dai cu punga pe zapada. ;))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 29 februarie 2012, 09:26

    ai aflat tu ca au mutat astia fabrica de anvelope langa fabrica de bere si simpatic cum esti, ai zis sa te imprietenesti cu oamenii ca sa te duca sa vezi…evident anvelopele :lol:
    imi si imaginez conversatia:
    „-Cristi, haida ca merge la anvelope !”
    „-Da da, vine baiatu’. Numa’ ca anvelopele nu se trezesc daca le lasi in pahar cateva ore.”
    asa-i ? :lol:

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 29 februarie 2012, 09:35

    Eu aș merge pe ideea 2 în 1 adică o să-ți arate și un pic de How it’s made și după aia te duc și la testat. Ca să vezi aderență și de-astea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 29 februarie 2012, 09:36

    :))) aș putea să-ți spun eu, dar nu ar fi corect :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 29 februarie 2012, 09:50

    Eu cred ca faci „riga crypto si lapona enigel”.
    Baga premiu inainte de termen si inainte sa pleci!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 29 februarie 2012, 10:13

    Are legătura cu Ghidul Verde Michelin?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 29 februarie 2012, 10:16

    Are legatura cu Michelin Green Guides ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 29 februarie 2012, 10:32

    Avand in vedere ca Riga a fost o placa turnanta a traficului de prostituate di spatiul ex-sovietic spre occident…

    Eu cred ca la Riga o sa ai grija cu ce femei vorbesti… Si cand o sa ti se ceara un foc, NU o sa ai :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Catalina
    miercuri, 29 februarie 2012, 10:53

    Eu cred ca o sa faci 100% un test-drive cu o masina dotata cu anvelope de la Michelin, apoi o sa ne pui multe poze pe aceast blog, in care o sa ne povestesti despre siguranta rutiera atunci cand folosim anvelope de la Michelin:). Bineinteles ca daca tot ajungi acolo, si nu ai ce face, ar fi bine sa te opresti si pe la gradina zoologica din Riga. Stiu de la o fosta profesoara de geografie, care a fost in Riga, ca e frumos. Faci poze cu maimute, ursi etc, si apoi iesi la o bere seara! Drum bun!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 29 februarie 2012, 12:01

    procesul de fabricatie ca la „how it’s made” apoi test drive ceva
    asta in 2 zile
    a treia zi e pt vizitat capitala.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 29 februarie 2012, 12:17

    Poate mergi cu scopul de a descoperi Riga…ca locatie turistica, ma refer :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 29 februarie 2012, 12:37

    Pai, eu zic asa:
    1. Incerci mancarea traditionala: pateuri cu carne (kotletes), pateuri cu sunca si ceapa (denumit piragi) si supa de varza (mai diet asa)

    2. te dregi cu niste bauturi de la fata locului :kvass – o bautura traditionala de culoare neagra, care are doar 1,2% alcool si pe care rusii o considera non-alcoolica :D

    3. Vizitezi obiectivele turistice de interes din oras (pe care sigur le cunosc oamenii care au avut initiativa calatoriei)

    Drum bun si distractie placuta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 29 februarie 2012, 12:47

    Cu siguranta iti vor arata ceva de care sunt mandrii, apoi imi imaginez o pista de Karting, niste cauciucuri nou noute si multa distractie. Have fun!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 29 februarie 2012, 13:41

    O sa stai pe-o anvelopa Michelin cu un pahar de bere in mana, o sa te uiti la Museum of Pharmacy din Riga si o sa-ti spui: „data viitoare cand o sa am probleme cu mahmureala pe asta-l vizitez”?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 29 februarie 2012, 13:49

    La „How it’s made” m-am gandit si eu da’ vad ca altcineva a zis-o mai sus. Oricum, daca nu e how it’s made, un test drive atunci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 29 februarie 2012, 14:40

    Desigur cand spui Michelin nu te poti gandi decat la anvelope. Deci e posibil sa ai norocul sa vizitezi o fabrica de pe acolo sau sa faci un test drive….dar nu prea cred.
    Dar nu prea cred.
    Cred ca te vei duce in Riga cu scopul de a promova si alte produse si servicii oferite de Michelin, si anume hartile si ghidurile… hotelurile si restaurantele in Ghidul Rosu si cele mai frumoase trasee si peisaje in Ghidul Verde.
    Sau poate este vorba despre ViaMichelin, care este un serviciu online de planificare a calatoriei (planificarea rutelor, rezervarea hotelului )…
    Ca obiective turistice….iti pot recomanda Jurmala, biserica Sf. Petru,Catedrala Riga, Casa Mentzendorff sau Casa Capetelor Negre :)

    Distractie placuta si te asept cu un articol despre mini excurse si multe poze :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 29 februarie 2012, 15:14

    Eu aş vrea să ne aduci nişte civilizaţie. Ba chiar multă civilizaţie.
    Altfel, aştept fotografii :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 29 februarie 2012, 15:35

      @BogDan
      Tie iti aduc un iaurt. Ca doar ma duc in tarile straine si te reprezint ca natie si sa nu o fac pe degeaba :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  20. miercuri, 29 februarie 2012, 21:03

    Mancare buna si atmosfera faina gasesti in centru la Lido. Centrul e de vizitat, old Riga. Tot in centru gasesti un hotel Reval viesnīca si la ultimul etaj e un bar super si de acolo ai vedere 360 asupra Riga-i, peretii sunt de sticla. In rest parcuri, muzee, biserici. Încearcă si Black Heads House. Încearcă rupjmaize…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. Alexandra
    miercuri, 29 februarie 2012, 22:29

    Cred ca vei testa anvelope de iarna…sau cel putin vei asista la testarea lor. Si…daca am nimerit cumva raspunsul corect, un magnet de frigider ar fi numai bun pentru colectia mea :) Drum bun maine !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 29 februarie 2012, 23:57

    Tovarășe Chinezu. Ar trebui să te dai cu toate mașinile care ți le dau oameni pe mână (desigur cu cauciuri Michelin) și să le tocești cauciucurile pe străzile din Riga. Așa faci și un test drive și vezi cât te țin cauciucurile lor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 1 martie 2012, 11:27

    drifturi :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 2 martie 2012, 09:56

    da, asteptam poze si detalii despre vizita la anvelope si nu numai.
    Sunt sigur ca o sa fie cat de repede si o campanie pt Michelin, la care abia astept sa ma bag.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 2 martie 2012, 10:03

    lansarea a doua game noi de anvelope….probabil am aflat prea tarziu dar mai bine mai tarziu decat niciodata

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. sâmbătă, 3 martie 2012, 23:01

    Vezi daca nu ai castigat campania cu aparatul de fotografiat, acum toti cei care sunt cu tine (vreo 3 numa) au pus ceva poze. Sau te plictisesc pozele ? Poate cand vii aduci si un set de cauciucuri pt kart :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. sâmbătă, 3 martie 2012, 23:21

    Cred că ar merge mai bine o cetăţenie. Iaurt îmi cumpăr şi singur, cu demnitatea vieţii e mai greu :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. duminică, 4 martie 2012, 14:53

    Deci te-ai intors de la Riga? Ce ai facut acolo?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. luni, 5 martie 2012, 14:25

    Si, ce ai facut in Riga pana la urma? :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. luni, 5 martie 2012, 15:37

    Multumesc pentru premiu. Astept sa apara articolul si pozele :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. luni, 5 martie 2012, 18:04

    […] Cristian China-Birta si Cabral Ibacka au plecat la Riga cu Michelin, la evenimentul de lansare a doua game de anvelope noi. Fiecare a descris cu lux de amanunte peripetiile pe taram leton. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde