03.12.2016

Cum mi-am făcut io ochelari și cum vreau să rămân fără

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Întâi o scurtă istorie despre cum am ajuns eu, prin 2001, să port ochelari. Căci, firește, nu i-am avut de o viață.  Căci, firește, nu am fost mereu intelectualul care sunt acuma :D

Stăteam io în vara lui 2001 (locuiam în Baia Mare atunci) pe balcon cu un prieten din Cluj, venit în vizită pe la je. Și zice el la un moment dat ”ni, măh, ultimul tip de Audi (sau ceva marcă de mașină, în orice caz, n.c. – nota chinezu)”. Io mă benoclez înspre locul cu pricina și pretenarul mă vede că mijesc ochii și zice: ”ia pune tu ochelarii ăștia pe ochi (căci, v-ați prins, el purta ochelari, n.c.)”. Și când îi pun… minune… parcă mi s-a luat o ceață de pe ochi. Dar m-a și apucat o tristețe masivă, căci, firește, mi-am dat seama că am nevoie de ochelari, ceea ce nu era chiar ceea ce îmi doream cu acuta stringență în viață :D

Așa că am devenit aragaz cu patru ochi :D Vă mai spun doar că la puțină vreme după ce mi-am pus ochelarii pe cel nas, mi-am dat seama de ce tot avea niște dureri de cap enervante. Cică se mai întâmplă la unii, chiar dacă dioptriile sunt foarte mici. Eu sunt unul din aceste cazuri…

Buuuun. Inițial aveam -0,5 la ambii ochi (știu, pentru o așa mică miopie ce rost are să porți ochelari?, ați putea zice, dar tocmai ce v-am spus, măh, că mă durea rău capul :D). Și am dus-o așa,  fără să mă mai duc la controale, câțiva ani. Anul trecut, însă, m-am dus la un control. Și doctorul mi-a spus că mi-a scăzut miopia și că sunt undeva pe la -0,4 la ambii ochi. Așa că, optimist din cale afară fiind, mi-a prescris lentile de… 0,25 :D Pe care le port și acum.

Ieri am fost în Carrefour Orhideea și doamna sufletului meu zice ”ia intră matale la Optiplaza (parcă așa se numește…) și vezi dacă au lentile de contact cum tot zici că vrei”. Căci, așa este, de ceva vreme tot ziceam că m-ar bate gândul să mă las de ochelari (cei care aveți știți că nu e chiar ca și cum nu i-ai avea :D) și să îmi vâr niște lentile în ochi. Așa că am intrat.

După controlul făcut, doctorița de acolo mi-a zis că am -0,25 (deci știa primul doctor ce știa când a zis sa forțăm un pic revenirea…) la amândoi ochii și că, din păcate, pentru miopia asta de amator :D nu sunt lentile. Așa că tot la ochelari trebe să rămân.

Numai că io, ambițios și, pe alocuri, îndărătnic, m-am decis să plusez: ia să văd io, dacă tot am doar o amărâtă de -0,25, dacă reușesc să petrec câteva zile fără ochelari, să văd dacă mă mai doare capul sau nu. Așa că wish me luck, cum ar zice patagonezul în vârf de munte, căci acum vreo 12 minute mi-am dat jos ochelarii :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cât de grav este să nu scrii în fiecare zi pe blog?

Ce ziceți de această postare la ceas de noapte?

20 comentarii

  1. luni, 22 august 2011, 13:53

    :)) pai noroc si ai grija sa nu darami ceva prin casa :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 22 august 2011, 13:55

    Da’ daca faci asta nu exista riscul sa ai nevoie de dioptrii mai mari daca incepe iar sa te doara capul? Intreb si eu, ca un nestiutor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 august 2011, 13:56

      pai nu, bre, ca daca incepe sa ma doara, la loc comanda, ca numai de asta nu am chef :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. luni, 22 august 2011, 14:01

    De ceeeeee … mare gresala. Trec peste faptul ca este „brand” si nu ai dreptul sa „umbli” la el. Daca este sa ne rezumam strict la dioptrii si la ce povestesti, nu trebuie sa ii lasi ci trebuie sa iti tragi un + 0,25 … si apoi un + 0,50 … macar la un ochi. Cel caruia sa ii spui „de vultur”.
    P.S. Cica vanataile si durerile trec cu gheata (acum, tu decizi daca o pui pe vanataie sau in pahar, dar si intr-un caz si in celalt, trec)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 august 2011, 14:05

      @Glass and Iron
      o fi brand, sefule, dar eu sunt un tip tare comod si zau ca platesc cu ciuntirea brandului numai ca sa nu mai ii port :))
      plus ca, ma stii doar, fac si din ciuntirea brandului o constructie de brand =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. luni, 22 august 2011, 14:02

    noroc si ai grija sa nu pici in pot prin casa:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 22 august 2011, 14:10

    ooo, tu ai noroc, mie doctorul mi-a zis ca am -1, iar asta la mine e mai greu pana isi revine. Mult timp de acum inainte trebuie sa fiu „aragaz cu patru ochi” :)))

    anii grei de calculator in spate se vad :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 22 august 2011, 14:14

    Pai atunci Good luck si sa ai norocul sa nu mai privesti niciodata prin bucati de sticla optica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Mihaela
    luni, 22 august 2011, 14:24

    Sa-ti povestesc de comoditatea mea….care mergand cu Mara mea la cumparaturi , las umbrela si sacosa intr-o casuta „de valori” de la un Angst si ce ma gandesc ..sa las si ochelarii murdari si uzi putin.Intru in magazin , luam amandoua fetele ce avem de luat si cand iesim …cu cheia in mana …cutia de valori -goala..Acu’ paguba nu era prea mare , dar dezamagirea mea era. Deci de vreo luna nu am fost la doctoru’ oculist …ochelarii de rezerva sunt f. zgariati si ma deranjeaza …asa ca nu am ochelari . SI NU AM Problemele prea mari deocamdata ! – ceea ce doresc si ALTORA :) Miopia mea de 0.75 inca nu-mi face prea mari probleme ,desi uneori simt nevoia sa strang din ochi. Deci …tine aproape, dar nu prea aproape ochelarii …la 2-3 zile daca simti nevoia , 2-3 ore sunt suficiente…..Tine-ne „in Taci” sunt curioasa cum functioneaza la altii . Sanatate .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 22 august 2011, 14:27

    Oho eu cred ca am 0.5 si 0.7 cu – cu + la asta nu ma pricep, cert e ca unu e mai slabit ca celalalt de aia e diferenta. Dar inca ma incapatanez sa fac ochii mici cand vreau sa vad ceva si sa nu imi pun ochelari. Ies urat in poze la conferinte cand ma uit in laptop dar macar nu am ochelari.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 22 august 2011, 16:03

    Eu am 0.5 la dreptul, stangul se pare ca e pe zero. As prefera sa fac operatie decat sa port lentile, asta in caz ca m-ar deranja ochelarii. Mi se pare ca ma fac intelectuala, asa ca nu prea am treaba cu ei :D

    Bafta cu experimentul. Sa vedem ce iese :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 22 august 2011, 16:08

    Nea Chinezule… ii de rau. Io am -0,75 si doctorul mi-a zis ca atat timp cat ma dezvolt o sa-mi tot creasca miopia. :D

    Altfel, iti dau o veste: exista operatie cu laser, fara anstezie general, 15 minute si esti gata. Asta o tot astept io…da trebe sa vad cand se opreste miopia.

    Durerile de cap te petrec pana te acomodezi cu ochelarii si cred ca o sa te petreaca si pana te acomodezi fara ei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 22 august 2011, 16:33

    Si pe mine ma durea capul ingrozitor inainte de epoca cu ochelari. Nu am purtat ochelarii decat cinci ani. Am avut cu +…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 22 august 2011, 17:02

    @Chinezu – cum vrei … dar eu voi avea mereu imaginea ta tanar, inalt, frumos si CU OCHELARI, asa cum erai cand m-am indragostit de tine. :) :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 22 august 2011, 18:15

    hehe, chiar azi l-am pomenit pe sefu’ Optiplaza… cum aveam eu -0,5 odata, cand m-am intalnit cu el, cum mi-am facut ochelari si nu i-am purtat de-am ajuns la -2,5 si cum traiesc asa, in lumea mea… nu recunosc pe mai nimeni pe strada, o lalai nonsalant :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. TzaCaNeL
    luni, 22 august 2011, 18:57

    Mai bine cu, decat fara! :))

    http://goo.gl/6fP37

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 24 august 2011, 06:16

    […] aseară pe facebook despre faza că am renunțat (sau, mă rog, încerc pentru 3 zile) la ochelari. Și la un moment dat cineva a început cu amintiri despre… ochelari :)) Ceea ce m-a făcut […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 24 august 2011, 15:30

    Este surprinzator ce ti-au spus cei de la Optiplaza daca ai facut consultatie si ti-au fost prescrise lentile de contact cu dioptri – 0.25 Vestea buna este ca exista lentile de contact cu -0.25 si inca destul de multe. Spre exemplu lentile de contact de unica folosinta sau lentile de contact zilnice. Mai exista alte cateva solutii insa depinde si de restul datelor din reteta (raza de curbura si diametru) si modul in care vrei sa le folosesti: unica folosinta, continuu (zi si noapte), zilnic etc. Daca te putem ajuta, viziteaza-ne…online :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 5 aprilie 2012, 07:45

    […] mai atenți dintre cei care îmi faceți onoarea să mă citiți, poate că țineți minte când v-am povestit cum am ajuns eu să port ochelari și cum am ajuns să îmi propun să nu mai port ochelari :)) […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde