28.09.2016

Cât de grav este să nu scrii în fiecare zi pe blog?

Se zice că un blogger care se respectă (mă rog, noțiunea asta de selfrespect 2.0 e atât de masivă că ar merita o discuție separată, desigur…) ar trebui să scrie în fiecare zi pe blog. Din rațiuni multe, pe care, trag nădejde, le știți. Puțini fac asta, însă. Din rațiuni multe, pe care, sunt sigur, le știți sau, în unele cazuri, le bănuiți. Eu pun întrebarea din titlu pentru că e una din cele care mi se adresează constant. Răspunsul meu, deși încerc să-l ajustez de la caz la caz (căci dacă ai blog nișat pe coropișnițe sălbatice trebe să fii impecabil să scrii în ficare zi) este celebrul deja ”depinde”. Dar, așa ca o concluzie general valabilă (care se validează, de altfel, în piață) este că e bine să scrii cât de des.

Scuza cu ”nu știu ce să scriu pe blog” nu prea ține, din punctul meu de vedere. Subiecte sunt peste tot, trebuie doar să alegi să le vezi. Ar merge mai bine variantele ”nu mă simt confortabil să scriu mereu” sau ”nu se potrivește cu stilul meu”. Căci aici e șmecheria, zic eu: cât de tare te coafează să prestezi constant și temeinic. Căci, desigur, a avea un blog e foarte ușor, a fi blogger este mai greu :)

Pe de altă parte, nu cred că e imperios necesar să scrii în fiecare zi. De recomandat, da, asta este. Dar nici să scrii o dată la 3 săptămâni parcă nu e treaba oablă. Până la urmă, constanța de care dai dovadă pe blog se traduce, în timp, în beneficii ce țin, în primul și în primul rând, de seriozitatea pe care o transmiți în ceea ce privește delicatul subiect al cât de serios ești în ceea ce privește prestația pe blog. De discutat aici, desigur, dar, în mare, la asta se reduce.

Încă ceva: mi-e foarte greu să discut cu cineva care scrie de vreo 3 ori pe lună pe blog și apoi mă întreabă de ce nu are succesc. Căci a nu îți da seama că răspunsul la așa ceva este chiar în întrebare…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Despre pescuit. Sau nu. Cum vreți voi

Cum mi-am făcut io ochelari și cum vreau să rămân fără

23 comentarii

  1. luni, 22 august 2011, 08:29

    Intradevar, este recomandat sa scrii zilnic, daca nu 2-3 articole, macar unul. Rezultatele le poate vedea oricine prin traficul care il obtine in ziua respectiva vs traficul pe care il obtine.
    Eu incerc sa scriu zilnic, insa in weekend nu prea reusesc nu din lipsa de subiecte, ci din lipsa de timp. In weekend se comaseaza tot ce aman din cursul saptamanii. De acolo scot banii de paine momentan si trebuie sa ii acord timpul pe care il am :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 22 august 2011, 08:31

    eu ”scriu” in fiecare zi pe blog. daca merg undeva in weekend imi pregatesc articolele din timp
    daca nu imi scade traficul dramatic. cu aproape 50%…
    asa ca nu avem ce face.. prestam…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 22 august 2011, 08:31

    Cat se poate de adevarat :) conteaza enorm constanta cu care scrii..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 22 august 2011, 08:49

    Depinde şi ce scrii, în cazul în care scrii zilnic. E o întreagă discuţie despre scrisul pe blog zilnic, deşi nu cred că este „obligatoriu”. Însă dacă scrii în fiecare zi doar de umplutură, fără un conţinut relevant cititorilor tăi, tot nu e bine. Cred că fiecare îşi dă seama singur cât de des trebuie să scrie pe blog.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 22 august 2011, 08:51

    ”nu am timp” si ”nu am ce scrie” sunt doar scuze jalnice

    cine vrea sa scrie isi gaseste si timp, si subiecte

    restul e cancan

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 22 august 2011, 10:02

    Unii nu au inspiratie in fiecare zi, chiar daca au chef si timp.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 22 august 2011, 12:27

    Sunt la o masa, poate cu un prieten. Intra un altul – „Salut, care ma’ e viata ?” – „Pai, uite …”. Si discutia se infiripa, stam, dezbatem, unul vorbeste mai mult, altul mai putin. Poate ca vezi un prieten la o alta masa si te duci sa il saluti, sa stai un pic de vorba si acolo dar nu mult fiindca „ai tai” trebuie „intretinuti”.
    Nu vad de ce ar trebui sa vorbesc numai eu tot timpul, poate ca unul se mai scoala si se duce la bar, altul vrea sa taca, altul isi gaseste de facut ceva la masa lui. Cand intru, imi arunc o privire pe la mese, daca este careva prezent il salut si, daca are chef de vorba, schimbam doua cuvinte. Dar poate ca in ziua aia eu am chef sa tac. Sa ma gandesc. Si intra altul, ma vede, intelege ca azi vreau sa tac si se duce la altcineva sa mai schimbe o vorba sau se duce la masa lui, ca azi are ceva „Stai sa vezi ce mi s-a intamplat …”. Unii pot fi guralivi, altii pot fi mai tacuti. Eu ii stiu fiindca am mai discutat cu ei si stiu ca merita sa o mai fac. Nu ma intereseaza unul care turuie verzi si uscate pe care eu, fie nu le inteleg, fie nu le gasesc interesante, fie „Bah, da’ mult vorbesti” … nu ma duc undeva doar fiindca este zgomot de incaierare (poate, dar doar sa ii despart) sau fiindca il vad vorbind tot timpul. Eu prefer sa inteleg ceva din discutii … altfel, mai bine ma-nbat si atunci sa te tii :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 22 august 2011, 13:57

    totusi e destul de greu sa scrii zilnic posturi frumoase si cu talent..adica asa mi se pare mie,o data si o data tot ramai fara idei bune..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 22 august 2011, 14:15

    Inspiratia vine scriind. Eu am inceput timid, fara planuri mari de viitor intr-ale bloggaritului :)
    Astazi… realizez ca tot ceea ce vad/ aud/ observ/ traiesc se transforma, in mintea mea, intr-o posibila postare. Nu mi se pare prea normal dar, ce-mi mai place! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 22 august 2011, 14:18

    Picasso le zice tare bine cand vine vorba de inspiratie. El spune cam asa: Inspiration exists, but it has to find you working.

    Ma rog, de-aici intelegeti voi ce vreti si adaptati cum vreti la blogging. Ideea e ca trebuie sa stiti ca nu-i imposibil sa gasesti zilnic subiecte de dezbatut pe blog. Ca daca era imposibil, nu mai facea nimeni asta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 22 august 2011, 14:19

    Eu am reusit sa scriu zilnic pe blog in ultima luna. Ma rog, sa public zilnic (in WE-uri imi programez postarea, dar nu e o regula). Si am momente cand as putea sa pun in „Draft” un articol. Dar nu o fac. Il public in 99% din cazuri dupa ce ii fac prima corectura.
    Urmatoarea corectura e pe articolul deja postat.
    Si chiar cand crezi ca n-ai ce sa pui pe hartie, trebuie sa iti notezi subiectele ca altfel iti scapa, asa de multe sunt!

    Cu o singura remarca. Eu nu sunt (inca?) blogger.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 22 august 2011, 14:27

    E punct ro in adresa de mail, nu punct com… Asa-i ziua de luni! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 22 august 2011, 15:58

    Chiar trebuie sa scriu si eu un articol pe smbrasov pe tema asta. Se poate da vina uneori pe inspiratie. In fucntie de hobby-uri poti gasi surse dupa inima ta si te poti cultiva in domeniu. Poate ca unii nu vor sa scrie pentru ca nu au o parere formata despre un subiect. Recomand sa citeasca, sa citim, cat mai mult din domeniul in care vrem sa ne dam cu parerea. De preferat sa scrii in fiecare zi :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 22 august 2011, 16:39

    […] concluziile astea le trag când văd că renunţi la ceva atât de uşor. Nu te obligă nimeni să scrii zilnic, nici să-ţi promovezi blogul, sau să trimiţi link-uri spre articolele tale, dar dacă ai […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 22 august 2011, 17:24

    Da, asta cu notatul subiectelor e buna. Pe de alta parte uneori, decat sa scriu tampenii pe care as vrea sa le sterg maine, prefer sa nu scriu. Cum e ziua de azi, n-am chef si nici inspiratie… azi doar citesc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 22 august 2011, 23:30

    Si eu zic ca depinde de cititorii tai si de comunitatea pe care ai format-o in jurul site-ului. Postarea zilnica denota faptul ca ti-ai luat rolul de blogger in serios. Nu cred ca e grav sa nu scrii zilnic, dar macar o data la 2-3 zile sa scrii ceva ca lumea.

    Eu scriu cam 2-3 articole pe zi in timpul saptamanii si deloc in weekend. Traficul scade cu 70 % in zilele de weekend cand nu scriu. E grav ? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 23 august 2011, 10:00

    chinezule acum sincer, am amici care scriu zilnic pe blog dar se vede că undeva nota e forţată iar când îl suni pe om şi-i spui: „bă, hai după program la o bere…” iar răspunsul e „nu am timp că trebuie să scriu pe blog” atunci mi se pare un pic cam oablă treaba. Dacă eşti profi e musai să-ţi bucuri cititorii zilnic cu subiecte, dacă nu scrii când ai timp. Personal prefer să ies la o cafea/bere/vin orice până târziu în noapte cu prietenii. Mi-ar plăcea să pot clasifica şi blogul ca job dar am deja două şi apoi no, tre’ să ne mai şi calmăm un pic:)
    Ps traficul variază ca electrocardiograma:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 23 august 2011, 22:49

    Nu-i grav atata timp cat scrii macar la cateva zile, sau ai un orar fix si eventual anuntat. De cand scriu aproape in fiecare zi, sau o data la doua zile pe timp de vara (mai trebuie timp si pt bere la terase) mi-a crescut traficul. Ceea ce e un lucru bun. Cum nu scriu, cum scade un pic, si ma iau prietenii la suturi :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 25 august 2011, 22:39

    Oricine ar scrie în fiecare zi la un moment dat trebuie să clacheze, ori să scrie un articol doar ca să fie scris, ori nu mai scrie nimic ca nu are timp, sau dispoziţie.

    Eu am perioade când scriu în fecare zi, câteodată şi două articole în ziua respectivă, dar sunt şi perioade pentru mine când scriu la 2-3 zile. Dar de câteva ori chiar am prins şi o săptămână de când nu postasem, nu-mi venea să cred că am stat atât offline.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 26 august 2011, 15:51

    Eu mi-am dat singur seama de treaba asta. In general, e bine sa scrii si articole importante, de calitate. Altfel nu are foarte mult rost sa scrii decat daca vrei doar sa-ti mentii traficul. Ca de crescut nu creste fara articole cautate.. Si ma refer la blogurile pe o nisa anume, nu cele personale. Acolo conteaza mai putin despre ce scrii, daca ti-ai facut cititori fideli..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. duminică, 28 august 2011, 10:59

    eh, depinde. Eu pot sa scriu 2 articole / zi si apoi sa am vreo 2 3 zile in care sa nu postez mai nimic. Pana la urma daca asta nu-i jobul tau si il faci doar pentru tine poti sa mai faci pauze.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. duminică, 28 august 2011, 21:53

    intrebarea mea este : in cazul in care ai anumite exigente din punct de vedere al calitatii/originalitatii..e de preferat sa nu scrii nimic intr-o zi, daca nu esti multumit cu ce ti-a iesit..sau e de preferat sa umpli totusi spatiul cu articole d-alea de 2 lei de genul „uitati ce melodie va propun pentru pauza de pranz” sau articole-fraza in care ma anunta gigel ca a fost la shopping si ca acum se pune sa-si faca o ciorba.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 17 octombrie 2014, 10:30

    […] cel mai des este: scrie zilnic. Sfatul acesta îl oferă bloggeri cunoscuți și de succes precum Chinezu, Marius Sescu, Dojo și mulți alți bloggeri și bloggerițe. Când îți zic atâția oameni că […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde