23.07.2016

Vă vreau în echipa de rugby 2.0! Ca spectatori de data asta :D

Mă știți că în ceea ce privește rugby-ul sunt un mare, mare, mare fan. Și cam așa o să rămân toată viața,  că boala asta nu trece :)) Cu mare bucurie am asistat în ultimul an la din ce în ce mai mulți oameni din online care au venit alături de mișcarea care sprijină acest sport minunat. Dar nu aș vrea să ne oprim aici. Vom relansa cât de repede club16.ro, unde vom aduna toți suporterii de rugby din România (și, vorba aia, de peste hotare, dacă acolo locuiesc :D), acum pregătim ultimele detalii. Și vom încerca să organizăm cât mai multe eveniment unde să ne întâlnim și să ne simțim bine împreună, așa cum stă bine unui fan de rugby.

Pe ideea asta, lansez și provocarea de mai jos. Pentru că Federația Română de Rugby arată aceeași deschidere către lumea asta a noastră frumoasă și bezmetică a onlineului și mi-a oferit 10 bilete pe care să le pun la bătaie aici pe blog. Conform mecanismului de mai jos. Precizez că puteți să participați și pe facebook la un concurs chiar mișto, unde 3 câștigători pot să meargă împreună cu 6 prieteni să vadă gratis meciul România – Spania (19 martie, ora 17.00, Stadionul Tineretului – Arcul de Triumf) din locurile special rezervate pentru ei.

Eu vreau să fac o echipă de rugby din cititorii chinezu.eu :D Adică să am 15 dintre voi cu care să mă duc să văd meciul din tribună și să încurajăm echipa noastră. Vreau cu tărie ca echipa să fie echilibrată fete-băieți, de aceea invit și doamnele și domnișoarele să își exprime dorința de a intra în echipa mea pe postul de, firește, pilier :)) Pentru a avea o minimă șansă de a intra în echipa asta, vă rog să îmi spuneți jos în comentarii, sau pe blogurile voastre, sau pe facebook, unde vreți, de ce credeți că România va câștiga meciul cu Spania :D Căci mergem la meci optimiști, da? :)) Termenul limită este până joi seara, ca să am timp să anunț echipa cu care mergem la meci :D O să încerc să fac și niște tricouri personalizate pentru fiecare component al echipei, dar nu promit nimic :)

Am o rugăminte pentru cei care nu participă la nici una din isprăvile astea, dar iubesc sau trag cu ochiul din când în când la rugby: să promoveze, așa cum știu ei sau cum îi lasă sufletul și aceste încercări ale noastre de a promova minunatul sport. Mulțumesc :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce trebe să testez la un laptop? Că la cât mă pricep io…

De ce ne-am băga la premiul de 100.000 euro?

32 comentarii

  1. marți, 15 martie 2011, 10:43

    Pentru o clipă mi-a stat răsuflarea şi mă gândeam să pregătesc aparatul foto! Lucrul la care m-am gândit eu merita imortalizat =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 15 martie 2011, 10:45

    @BogDan
    vorbeste, mah, romaneste! te bagi sau nu? si daca da, spune scorul final si marcatorii :))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 15 martie 2011, 10:46

    Ii batem pe spanioli pentru ca i-am batut anul trecut fara drept de apel (48-3) :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 15 martie 2011, 10:48

    Ma, date tehnice care sa reflecte victoria Romaniei in fata Spaniei (care o sa se intample, o sa vezi) nu pot sa iti zic, ca nu am fost niciodata la Rugby, sa vad live un meci.
    Insa la cum ma stii pe mine de norocos, gandeste-te ce boost de sanse am avea (nu ca ar fi nevoie)
    Ca sa iti exemplific:
    Daca mergi azi la pariuri sa pui pe meciul asta, cota este undeva la 1.4. Mna, daca o sa fiu eu in tribuna, o sa scada la -1,4. Adica, trebe sa aduci bani de acasa, ca ii sigur ca bate Romania.

    Ca sa stii, nu de alta:P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 15 martie 2011, 10:49

    toată lumea se așteaptă să câștige România, ultima dată (în martie anul trecut, dacă nu mă înșel) am învins categoric Spania, iar palmaresul întâlnirilor directe ne este total favorabil.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 15 martie 2011, 10:49

    Nu mă bag, îi las pe alţii, omule. Dacă este să am cum să sosesc, o să fiu acolo. Da’ scorul tre’ să fie pozitiv în favoarea alor noştri :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 15 martie 2011, 10:51

    Iesim si noi la joaca cu gandul ca pe 19 martie o sa fie mai mica distanta intre Targu Mures si Bucuresti.
    Cat despre optimism…. ar fi o prostie sa ne indoim de victorie inainte sa jucam.
    Fie si numai la un punct distanta, dar o sa batem!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Flavia Giurgiu
    marți, 15 martie 2011, 10:54

    Pai normal ca Romania va castiga, doar joaca acasa si va avea si o super galerie, care le va da acel plus de putere si incredere pentru a „spulbera” pe Spania :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 15 martie 2011, 12:43

    pretene, ii batem pentru ca baietii nostrii sunt setati pe victorie. nu joaca doar de amorul artei, niciodata. jucam, castigam, merem acasa. simplu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 15 martie 2011, 12:55

    Eu ma bag. Ultima data am inghetat si mi-am pierdut si vocea. Iar data trecuta cand am jucat cu ei tot i-am batut. Ii batem si acum.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 15 martie 2011, 13:31

    Cum de ce credem ca Romania va castiga cu Spania, ce intrebare mai e si asta? :D E la fel ca si aia, de ce credeti ca, Clujul a meritat sa castige Canyon Sport Meet? Pentru ca suntem buni, deaia meritam! Am fost, suntem si vom fi mereu superiori in orice sport, nu trebuie neaparat sa fie adevarat, e de ajuns sa credem asta si automat avem o sansa la victorie :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Iulian
    marți, 15 martie 2011, 14:18

    Ii batem pentru ca avem forta , sclipire si cultura rugby-ului (nu stiu cat o sa mai conteze asta in viitoul apropiat, dar anul asta mai tine). Chiar daca Spania a castigat meciul cu Portugalia, inca imi pare ca joaca un alt gen de rugby, mai „soft”, daca imi permiteti termenul.
    Oricum, e o intrebare care are ca scop o eventuala departajare pentru concurs, presupun. Altfel nu vad rostul unei asemenea intrebari. Sau ma rog, nu ar trebui sa aibe un rost, dar cum evolutie nu prea se vede, asta e…
    Vreau sa vin in galerie, e o idee buna incercarea crearii unui nucleu care sa vina cel putin la meciurile nationalei. Ar trebui sa ii facem pe cei care aleg canapeaua din fata televizorului sa-si doreasca sa fie pe stadion. Sportul asta, si in special echipa nationala, merita mai mult decat primesc.
    Hai Romania!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 15 martie 2011, 14:35

    Ia ca va spun eu cum stau lucrurile> Romania bate la diferenta de 50 puncte. Ziceti voi ce ati zice, dar va fi meciul lunii :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 15 martie 2011, 15:42

    Wow, a apărut fomistul ordinar…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 15 martie 2011, 18:10

    @BogDan
    vezi, mah, ca vorbesti singur ca l-am bagat in spam :))
    dar te rog, asa ca regula aici la mine, chair daca e vorba de persoane, care sa zicem asa, nu reprezinta interes pentru noi, hai sa folosim un limbaj cat de cat mai uman
    multumesc pentru intelegere :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 15 martie 2011, 19:14

    I am IN! :P De abia astept! Hai Romania!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 15 martie 2011, 19:22

    rugby .. din ala englezo-south african .. adica fara echipamente de protectie, sau din ala mai american, cu echipament ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 15 martie 2011, 20:07

    […] Concurs la Chinezu, prin care el vrea să formeze o echipă de suporteri pentru meci. Detalii la el pe blog. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 15 martie 2011, 20:36

    România va câștiga pentru că voi fi pentru prima dată alături de voi , bloggerii la meci. Va câștiga pentru că nu mă cunoașteți deși am vorbit de atâtea ori pe twitter. Sunt mândru că vin din orașul în care s-a jucat pentru prima dată rugby. Sclipirea tricoloră, căldura fanilor și inteligența ne vor purta pe culmile victoriei ! Hai ROMÂNIA !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 15 martie 2011, 21:04

    Recunosc fapta. Dar n-o regret, deşi promit că a doua oară nu mai fac :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. Alex
    marți, 15 martie 2011, 21:24

    Eu unul, cred ca mai bine imi cumpar bilet. Plus ca nu stiu sigur-sigur daca pot veni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. marți, 15 martie 2011, 21:38

    Aici am ocazia sa spun din nou ce cred eu despre sportul din Romania. La noi exista doar porcaria asta de fotbal. Atat. Nici un alt sport nu are parte de sponsori si mediatizare ca fotbalul. E un paradox, desi este foarte promovat si finantat, fotbalul nu are nici un rezultat. Si eu sunt fan rugby. Am un coleg la serviciu care joaca rugby si ma mai duc la meciurile lui. Acolo sunt baieti care se implica, care muncesc. La fel se intampla si cu gimnastica. Prost finantata, dar cu multe erzultate pozitive.
    daca Anglia, Australia, Noua Zeelanda, Franta, etc. fac tot posibilul ca rugby-ul sa se dezvolte cat mai mult, la noi Sportul nu primeste finantarile necesare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 15 martie 2011, 23:47

    Prima oara am mers la un meci de rugby la Steaua – Timisoara. Nu aveam cunostinte tehnice, nu eram familiarizata cu limbajul specific, insa am fost surprinsa sa vad ca imi place si am zis, musai nu ratez niciun meci al echipei nationale. Atmosfera pe stadion e muuuult mai decenta decat pe stadioanele unde se joaca fotbal. Romania o sa castige (nu intru in detalii tehnice – strategie) si pentru ca simt asta. Sunt optimista si am incredere in echipa Romaniei! Hai RO-MA-NI-AAAA! :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 16 martie 2011, 00:32

    Prima si singura data cand am fost sa vad un meci de rugby al Romaniei a fost cand ne-am calificat la Cupa Mondiala, in noiembrie, cand am invins Uruguay-ul. Avand cromozomi XX, detaliile tehnice imi sunt straine, dar al saselea simt specific feminin a depistat pasiunea, daruirea si dorinta echipei de a invinge. Atuuri foarte importante care imbinate cu acele abilitati de joc despre care nu imi permit sa vorbesc :) devin motivele pentru care vom castiga. Imi doresc mult sa revad spectacolul, sa cand, sa topai, sa ma bucur, sa tin pumnii si mai tare stransi atunci cand va fi cazul. Indiferent de rezultatele acestei „selectii”, nu pot spune decat „HAI, ROMANIA!”
    ps: plagiez si argumentul lui CezarV, ca stiu ca se pricepe :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. miercuri, 16 martie 2011, 04:38

    de ce te injura omule oamenii astia p-aci pe blog. Io te-am vazut la PRO, la conferinta, si mie mi-ai parut om de treaba. In legatura cu concursul tare mult mi-as dori sa particip, insa e cam mare distanta de la Timisoara, asa ca…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 16 martie 2011, 11:18

    România va câştiga pentru că este mai bună decât Spania (cu toate că de la an la an diferenţa de valoare se micşorează, încă suntem peste ei).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 16 martie 2011, 11:55

    Romania o sa castige pentru ca noi o sa fim acolo, pentru ca toti romanii au sa fie cu sufletul alaturi de ei. Pentru ca intotdeauna au dovedit ca sunt cei mai buni daca sunt sunt sprijiniti asa cum trebuie de noi. Va castiga pentru ca merge Chinezu cu echipa lui acolo!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. miercuri, 16 martie 2011, 16:31

    Ce ma mai maninca sa vin si eu :) dar sunt inca intr-un picior si nu-mi permit. La urmatorul vin negresit. Hai baietii, hai ca suntem pe val, acum e momentul sa aratam cota echipei! Romania – Victorie! Hai Stejariiiiiii!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 17 martie 2011, 14:41

    daca eram prin Bucuresti, ziceam prezent si eu :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. vineri, 18 martie 2011, 00:20

    pai eu zic ca daca va castiga Romania ii creste moralul lui Lucian si organizeaza din nou #jucamrugby…ca din toamna nimic :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. Iulian
    vineri, 18 martie 2011, 09:58

    Mai e o zi pana la marele meci. Loc de intalnire, ora? Echipa, cu bune si cu rele, are nevoie de noi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. vineri, 18 martie 2011, 10:07

    […] că am făcut echipa cu care merg mâine, de la 17.00, pe stadionul Tineretului Arcul de Triumf, la meciul de rugby […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde