03.12.2016

Ia să vă văd io dacă știți ce înseamnă cuvântul ăsta :D

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Cosmin Tudoran, acest Bill Gates al hăhăitului degrabă, numai că nu îl cheamă nici Bill și nici nu știe ce știe Gates :))))))))), îmi face dimineața amintind pe twitter o expresie pe care io o folosesc așa la hoha: ați belit belengherul :D Irina Ursu, suavă ca o garofiță de Olanda (adică civilizație, nu de astea de-ale mele de la peluză :D) întreabă ce înseamnă belengherul. Și mă somează să explic pe blog. Ceea ce și fac :D

Numai că, pus în fața incompetenței mele lingvistice crase, mărturisesc spășit că habar nu am ce înseamnă :))))))) Și că folosesc expresia asta doar în contexte amuzante și că o echivalez cu ”big problem”, ”acuma vedeți voi”, ”ați pățit-o”.

Așa că, declinându-mi după cum vedeți competența, vă invit să îi traduceți voi Irinei expresia :)) Sau, mă rog, să ne distrăm în timp ce :))))))))

PS Nu am dat nici un google și vă sfătuiesc să nu o faceți nici voi dacă vreți să fie fun :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Citesc bloguri pentru că nu mă uit la televizor

Despre (ne)discriminare cu Cristi Chivu și Vodafone

58 comentarii

  1. vineri, 10 decembrie 2010, 09:01

    Vai Irina cum sa zic. Asa intre femei :))) E ceva cu folosit mana pe organul masculin :)))) Mai metaforic: ai incurcat-o rau :-p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 10 decembrie 2010, 09:03

    ioi, deci daca stiam ca e NSFW postul asta nu dadeam click

    ;-)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 10 decembrie 2010, 09:06

    un belengher este cand se constata o retorsiune a unei situatii escaladate din care singura cale de iesire este recurgerea la metode exceptionale, dupa care puteti uita. De cele mai multe ori, totusi, belengherului i s-au dat niste conotatii sexuale de neinteles, din aceeasi familie de cuvinte si expresii facand parte si carbasanu, daralaul, stoanga, etc. Deci un belengher este atunci cand, manat de patosul de a explica inexplicabilul selectezi din bagajul lingvistic, de regula la intamplare, un cuvant potent, cu rezonanta, care sa exprime intocmai gravitatea situatiei. Evident, poate exista si oameni destepti printre noi care ne vor spune ca un belengher e, de exemplu… un fier de calcat, sau o perdea, sau mai stiu eu ce regionalism. In momentul ala se pune intrebarea cum il mai poti beli? :)

    Thumb up 6 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 10 decembrie 2010, 09:11

    Draga Irina,
    O sa incerc sa explic expresia in mod elevat (ceea ce nu ma caracterizeaza deloc). Expresia defineste operatiunea predecesoare actiunii denumite elevat felatie. In acest context „belengherul” este cu sens de organ sexual sau dupa caz si zona se mai poate referi si la oua (nu alea de gaina).
    Sper sa fie cat mai explicit, daca ma lasa Chinezu dau si definitia de la mine din cartier… :))

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 10 decembrie 2010, 09:13

    :)) Te rog Chinezu nu il lasa :-p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 10 decembrie 2010, 09:14

    @Sabina :)) organele astea:))
    @cutzitaru :)) O explicatie logica si valabila:))

    Multumesc:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 10 decembrie 2010, 09:15

    draga Irina, iti spun printre soapte, belengherul se potriveste intr-un context cu camasa de noapte:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 10 decembrie 2010, 09:18

    vac ca domnul cutzitaru stie ce e un belengher. dar stiti de unde provine? :P
    din tiganescul „pelenghero” care inseamna cartof.
    ma intreb doar cum au ajuns de la cartof la ou… :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 10 decembrie 2010, 09:19

    hopaaaa uite unu dintre destepti :D chapeau BogdiP :) deci nu e cu sex? e cu haleala? :) Sa fie primit!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 10 decembrie 2010, 09:23

    @ BogdiP pai ia vezi tu daca nu iti speli un ou cateva luni nu cumva va arata ca un cartof??? Etimologic e posibil ca, in momentul cand cuvantul asta a capatat aceasta conotatie, in acea vreme lumea sa nu isi spele ouale asa des… Doar stiti bancul:
    Iaona cu Maria la cules de cartofi:
    – Uite fa Marie, Cartoful asta e exact ca ouale lui Gheorghe al meu!
    – Asa oua mari are Gheorghe?
    – Nu! Asa murdare le are!

    Deci s-a stabilit :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 10 decembrie 2010, 09:26

    Belengheru’ ia sa vedem;
    Belen – vine de la belea si
    ngeru’ de la inger …. pus in ghilimele …. ala in pantalonasi rosi …. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 10 decembrie 2010, 09:29

    beléngher (-re), s.n. – (Arg.) Membru viril. Țig. pelo „testicul”, prin intermediul țig. pelenghero „cartof” (Bogrea, Dacor., II, 651; Graur 128; Juilland 158).

    :))))) ca sa trecem la subiecte mai serioase :-p Deci „a beli belengherul” inseamna sa cureti cartoful :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 10 decembrie 2010, 09:30

    @naomi cu belen sunt deacord, dar eu cred ca-continuarea e geru si vine de la frig (afectat de frig) si atunci rezulta ca semnifica ceva de genul Belea-Pe-Ger deci atunci se justifica :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 10 decembrie 2010, 09:30

    Auzi Cutzitaru dar „ngeru” nu poate fi o prescurtare de pronuntare la Ingineru :))))?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 10 decembrie 2010, 09:31

    rad asa de bine incat ma veti intelege daca va las sa belengheriti pe aici in voie si io sa imi sterg din cand in cand lacrimile :)))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 10 decembrie 2010, 09:32

    Pai mai mama nu e cu doi de n… BeleNgherul nu e BeleNNgheru…
    Deci concluzia Sabinei e ca „a beli belengherul” inseamna sa te speli la oua :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 10 decembrie 2010, 09:34

    :)))) Chinezu tu stai jos si distreaza-te :)

    Dragul meu Cutzitaru :-p Ti-as face o invitatie oficiala: sa imi arati si mie diseara cum iti belesti belegherul :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 10 decembrie 2010, 09:35

    Comform http://www.webdex.ro/online/dictionar/belire
    a beli belengherul / belibarezul (expr. (pop. vulg.) v. a o beli.
    Deci putem folosi expresia a beli belengherul ca sa spunem ca belim orice. Nu stiu de ce dar suna ciudat „am belit belengherul bananei”. Cine a zis ca nu avem o limba colorata?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 10 decembrie 2010, 09:35

    Draga Sabina, Nu mai bine mi-l belesti tu? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 10 decembrie 2010, 09:35

    :)) Sau mai e folosit cu „ai incurcat-o”, „ai sfeclit-o”, „ai dat-o in bara” :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 10 decembrie 2010, 09:36

    @Adrian pai la cate sugatoare de Ciupa-Ciups sunt in tara asta cum draci sa nu fie limba colorata?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 10 decembrie 2010, 09:37

    :))))) Vedem diseara dragule!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. vineri, 10 decembrie 2010, 09:45

    prietenul paul ne zice ca un belengher mai poate fi catalogat si ca – șugubete, șulău, carbasan, ciomfalău, motârcă, ciotârlâc :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. vineri, 10 decembrie 2010, 09:47

    @jenu o sa faca Chinezu cate un articol pentru a explica etimoogia fiecarui cuvant :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. vineri, 10 decembrie 2010, 09:50

    @Sabina.. sa faca dara. io zic ca suntem destui lingvisti p`acilea ca sa iasa d`un dex naspa :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. vineri, 10 decembrie 2010, 09:54

    Mai poate fi:
    Bele – n – gherul ….
    Gherul este un fel de cort, probabil la mongoli, daca nu ma insel, deci…. imaginatia, va rog

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 10 decembrie 2010, 09:54

    Pai da ca aseara discutam cu domnul Cutzitaru de „miserupist”, „misefalfaist” si altele :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. vineri, 10 decembrie 2010, 09:55

    La o simpla cautare pe gugal prima gasita e urmatoarea:

    Definiţie pentru belengher. Termeni similari:puţa,

    asta spune tot :))

    Deci e o PUTZA! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. vineri, 10 decembrie 2010, 09:58

    Cat ne-a luat sa ajungem la concluzia asta :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. vineri, 10 decembrie 2010, 10:00

    Nimica nu stiti :D „a beli belengherul” este o expresie din stiintele politice de fapt. In cazul nostru, aplicat la Romania, inseamna a vota cu Basescu :))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. vineri, 10 decembrie 2010, 10:02

    E definitia suprema asta :-p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. vineri, 10 decembrie 2010, 10:02

    noi ne aberam ieftin aici. eu vreau sa stiu in primul rand la ce pastele masii s`a referit Cosmin Tudoran? Rog @Chinezu sa ne lumineze la fata. PS: i summon Cosmin Tudoran! :)

    Pe urma vom continua pe tema data, de cel ce a lansat aceasta esentiala dezbatere :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. vineri, 10 decembrie 2010, 10:08

    Tweetul lui a fost acesta „Vb unui preten’: atz belit belengheru az!” :) Cerem explicatie

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. vineri, 10 decembrie 2010, 10:08

    cate bordeie, atatea „obiceie’

    belengher = peleu, perivarez, mataranga, stiulete, calbaxan s.a.m.d.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. vineri, 10 decembrie 2010, 10:14

    Hai ca am si eu una pentru voi. Mi-am amintit-o pe twitter cu Chinezu’. In Oradea expresia e: „ai belit cariciu'”. Ce e ala un carici??? :D

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  36. vineri, 10 decembrie 2010, 10:21

    Cariciul este un alt sens metaforic pentru acelasi instrument… Etimologic cred ca vine din timpurile in care nu se descoperise „defrisatul” zonei intime si probabil li se parea „necunoscatoarelor” ca seamana cu un arici :))
    Daca belengher vine de la mizerabil ca un cartof asta poate sa vina de la neras :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. vineri, 10 decembrie 2010, 10:26

    Pe mine m-a distrar foarte tare definitia termenului de „simering” pe dexonline.ro, care a ajuns si in Academia Catavencu… Era ceva de genul „a se arde în bulan / în creț / în semering expr. (d. bărbați) a avea relații homosexuale” Nicidecum termenul ingineresc de element de eransare elastica :))

    PS Stiu ca nu prea are legatura, dar mi-am amintit acum si ma gandeam ca poate reusesc pana la urma sa il fac pe Chinezu sa cada de pe scaun de ras :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. vineri, 10 decembrie 2010, 10:28

    Jos de pe scaun cu Chinezu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. vineri, 10 decembrie 2010, 10:29

    @Sabina trebuie sa iti faci un sindicat pentru asta! Nu ai voie sa strigi „Jos” daca nu ai sindicat! Sa fie clar! =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. vineri, 10 decembrie 2010, 10:33

    Eu nu pot intelege expresia „a-ti da cu tesla in coaie”…. Se refera la „TÉSLA s. f. (Fiz.) Unitate de măsură a inducției magnetice” ??? Ca-cu aia de ograda nu prea ai cum indiferent cat de imbecil ai fii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. vineri, 10 decembrie 2010, 12:20

    Sa va explic eu cum sta treaba. Noi romanasi suntem asa de draguti cu expresiile vulgara ca de cum le auzim le si adoptam, ei ca sa stiti ce inseamna acest cuvant trebuie sa va duceti la originea lui …. cred ca va trebui sa intrebati un tigan …. sau …. vedeti voi daca tot sunteti curiosi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. vineri, 10 decembrie 2010, 12:27

    poate vrei sa zici rom…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. vineri, 10 decembrie 2010, 12:57

    @jenu
    Romul se bea
    Aici este vorba de BELENGHER

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. vineri, 10 decembrie 2010, 13:11

    si asta`i drept… ne scuzati :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. icst
    vineri, 10 decembrie 2010, 13:57

    Eu zic, totuşi, că e un import lingvistic şi are de’a face cu o furie (anger) frumoasă (bel), adică bel-anger, ca în Fresh Prince of Bel Air. Când lucrurile, în furia/mânia asta, o iau razna, nu mai e atât de bel şi, ca să nu’i spui nasty-anger sau mad-anger (că’i prea pleonasm) sau ugly, sau dirty sau, mă rog, cum o mai fi, pentru a nu agrava situaţia, pentru a nu induce şi maimult negativism, se recurge la o formă mai soft, un fel de negare a negaţiei. Şi, cum românu’ a învăţat să românizeze cuvinte de la nemţi (musai din muss sein) sau de la sârbi (golâmb din golub) sau maghiară (îngădui din engedgy), aşa, acum, au luat bel anger şi l’au făcut belebgher.
    La naiba, e vineri, o iau razna!

    Da’ de ce ne trebuie explicaţie? În loc să ne bucurăm de bogăţia limbii române… Ia să vă văd cum aţi rezista dacă aţi trăi între nişte oameni care au doar două înjurături mari şi late, şi alea şifonate şi răsuflate: scheiße & arschloch! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. vineri, 10 decembrie 2010, 14:05

    icst chiar ca o iei razna :)

    Propun sa analizam etimologic si shocâte si giugudurez (asta este de campie si de munte :D)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. icst
    vineri, 10 decembrie 2010, 14:06

    dar de şorocat ai auzit?
    dar de şogârt?
    dar de şogor?
    :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. Emil Boc
    vineri, 10 decembrie 2010, 14:55

    Domnule Chinezu si domnisoara Irina Ursu, cum sa explic eu expresia asta mai plastic … sa dau un exemplu personal. Eu, de exemplu, cand am acceptat in Guvernul meu pe doamna Udrea, pe Oprea, pe Funeriu, pe Botis si pe Ialomitianul … cred ca AM BELIT BELENGHERUL !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  49. vineri, 10 decembrie 2010, 15:00

    Nu ştiu de ce am senzaţia că starea naturală a unui „belengher” este aceea în care stă belit…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  50. vineri, 10 decembrie 2010, 16:13

    Becali zice:”Mi se rupe mie belengherul de felul în care o să ies din acest scandal. Belengherul este o piesă de la maşină, de la Maybach, m-aţi înţeles?” -sursa Stelisti,ro
    he he he

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  51. vineri, 10 decembrie 2010, 16:21

    Belengher inseamna frumoasa care danseaza gher. Bele vine de la italianul bella, belle si gher de la un dans indian. Daca nu credeti, cautati pe google Gher Dance Practice for UCLA ISG Culture Show 2007

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  52. vineri, 10 decembrie 2010, 17:05

    E un clopotel

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  53. vineri, 10 decembrie 2010, 23:15

    pana una alta aveti grija cu belitu’ belengherului, ca daca se repeta se considera laba :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  54. sâmbătă, 11 decembrie 2010, 14:50

    e si un actor. Tom Belengher

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  55. duminică, 12 decembrie 2010, 00:05

    Subulentita e mah. Sau dirza. In dirza. Sau asa ceva. CUm o zis si Jenu sus di tat. Na.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  56. Mr. D
    duminică, 12 decembrie 2010, 00:26

    Io crez ca toti sunteti neshte inculti incompetenti care habar nu are voi de limba romaneasca si de gramaticalismele ei care este peste tot primprejur. Belengherul este de fapt un ciucurel mai mare care creste in ograda (rr)omului pe timp de ploaie afara de unde si vorba „vreme de facut puradei”, ca pe timpurile alea nu ierea bani la ei, la rrom[ane]i. Si ca sa nu mai fie discutii, belengherul se belea doar de cand cu tesla despre care facea vorbire cineva anterior, ca se stie ca tesla are treaba cu electricitatea si cand au inceput tiganii sa fure curentu’ electric -mai intai- si cablurile cu totul -mai apoi- unul s-a corentat asa de rau ca a inceput sa sufere de insuficienta tegumentara, adica i-a scazut suprafata de piele de pe corp. Stiti cum? Cam cum se strange carnea cand o pui pe gratar. Si ala a suferit de asa o insuficienta tegumentara incat cand inchidea involuntar ochii, i se belea belengherul.
    Simplu ca buna ziua, nu? QED :D:D:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 12 iulie 2016, 16:00

      Vorba lu’ Uzzi la caterinca ce d@cu are???

      1.Toti prosti fac si ei caterinca dar nu le iese mai mult a scandal!!!
      2.Daca ei habar nu au ce inseamna :D, ;D, :v, ;), :), =), :@, :P etc… ma p\s pe ei ca mai rau fac de cat gutza vorba lu’ Grasu XXL.
      3.Vai ce cearta cu cartofu’ ala mai aveti oleaca si va duceti la Dr@cu nu????
      4.Sunt toti agramati si analfabeti pe lumea asta =))))) mai mult imi vine sa rad cat de prosti sunteti dintre voi.
      5.Cine a facut feat-ul acela cu gutza incepe cu V0d@ asta este o intrebare capcana =)))
      6.Daca domnul „Cheloo” a.k.a. „Tenny-E” se va lasa de rap la 40 de ani intrebare capcana =))))

      THE END :@ :@ :@ :@

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  57. duminică, 19 decembrie 2010, 13:27

    […] Nu stiu de ce. Cre’ca ii era frig, ca altfel nu-mi explic. Apoi, Chinezu se apuca si scrie un articol pe tema asta, iar omuletii care-l citesc, lasa niscaiva comentarii la care eu am ras de m-am spart. Si intr-o […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde