Steaua CSM EximBank câștigă al doilea meci din Eurocup: 81-75 cu Buducnost

Steaua CSM EximBank a bifat al doilea succes în grupa D din Eurocup, a doua competiţie baschetbalistică inter-cluburi. Reprezentanta României a învins-o pe Buducnost VOLI Podgorica cu 81-75, în sala Polivalentă din Bucureşti, în faţa a 2.000 de spectatori.

———–
Dacă vă interesează produse de baschet, puteți vedea aici niște oferte.
———–

Oaspeţii au început în forţă partida şi conduceau în primele minute de joc cu 7-2. Aleksandar Rasic şi Marko Marinovic, fiecare cu câte 3 puncte marcate în startul jocului, au dus Steaua la un run de 10-0, iar scorul devenea 12-9. Pankracije Barac a revenit pe teren la Steaua, după o accidentare care nu i-a permis să joace în ultimele 3 meciuri de Eurocup şi a contribuit cu 5 puncte la scorul pauzei, 19-12 pentru roş-albaştri.

Steaua a stat bine în defensivă în cel de-al doilea sfert, iar acelaşi Barac a menţinut ritmul jocului pentru bucureşteni. Elevii lui Hristu Şapera s-au distanţat la 11 puncte diferenţă, 23-12, după care au avut un run de 7-0 spre finalul sfertului. Echipa noastră a intrat la vestiare cu 41-27.

Buducnost a arătat o cu totul altă faţă în startul celui de-al treilea sfert. Echipa antrenată de Igor Jovovic a reuşit să revină în joc, graţie evoluţiei lui Omar Cook, Dragicevic şi Joseph. Cei trei baschetbalişti au pus umărul la preluarea avantajului de către muntenegreni, 54-53. Marinovic şi Szijarto au replicat pentru Steaua, iar roş-albaştrii se reîntorceau la conducere înaintea ultimelor 10 minute de meci, 58-54.

Sfertul final a început cu Steaua în ofensivă, bucureştenii reuşind să se distanţeze la 8 puncte, 63-55, după care a urmat un run de 8-0 al lui Buducnost, care a echilibrat situaţia pe tabelă, 63-63. Cu 4 minute înainte de încheierea meciului, Steaua a reuşit din nou să se distanţeze, 68-63 şi nu a mai pierdut avantajul. Scorul final a fost 81-75, iar roş-albaştrii păstrează şanse de calificare în runda următoare.

A fost o victorie importantă pentru noi, care ne menţine în cursa pentru calificare. Trebuie să jucăm şi mai bine în următoarele meciuri. Este bine că am avut toţi jucătorii disponibili şi am reuşit să rotim 11 dintre ei în acest meci. Fiecare dintre ei şi-a jucat rolul în această victorie. Eurocup este o competiţie grea, dar am arătat că avem atitudine de învingători”, a declarat la finalul partidei Hristu Şapera, antrenorul Stelei.

Atmosfera a fost una de poveste și în tribune, nu doar pe teren. Steliștii au fost încurajați de peste 2.000 de oameni și de faimoasa peluză Sud, care și-a susținut echipa pe toată durata meciului.

Marko Marinovic a fost principalul marcator pentru formaţia bucureşteană în meciul cu Buducnost. Sârbul a înscris 18 puncte, a reuşit 3 din 6 aruncări de la 3 puncte, şi a adăugat 4 recuperări şi 3 pase decisive.  L-a urmat Bill Amis, care a încheiat partida cu un „double double”, totalizând 15 puncte şi 10 recuperări. Pankracije Barac (11 puncte), Aleksandar Rasic (10 puncte, 5 pase decisive), şi Titus Nicoară (8 puncte, 6 recuperări) au contribuit la victoria Stelei.

Tadija Dragicevic şi-a confirmat statutul de principal marcator pentru Buducnost. Extrema de forţă a marcat 20 de puncte pentru muntenegreni. Omar Cook a realizat şi el un „double double”, cu 14 puncte înscrise şi 11 pase decisive. De la Buducnost s-au mai remarcat Devoe Joseph (14 puncte) şi Aleks Maric (9 puncte, 8 recuperări). Toate cifrele partidei sunt disponibile aici.

Pentru Steaua CSM EximBank, victoria cu Buducnost este a doua obţinută în grupa D din Eurocup. Roş-albaştrii mai au alte trei înfrângeri şi ocupă în prezent locul 6 (ultimul) în clasament. După 5 etape, pe Steaua o surclasează Buducnost, Banvit Bandirma (ambele cu 2 victorii şi 3 înfrângeri),  Trabzonspor, Aris Salonic şi Unics Kazan (toate cu 3 victorii şi 2 înfrângeri). Steliştii au -41 la coşaveraj (355-388). Primele 4 echipe merg în runda următoare.

Miercurea viitoare, pe 18 noiembrie, Steaua primeşte vizita lui Unics Kazan, care şi-a adjudecat meciul tur, din Rusia, cu 94-68. Partida se dispută în Sala Polivalentă, de la 19:45 şi va fi transmisă în direct de Digi Sport 3.

November 11, 2015: Gerald Lee #15 of Steaua CSM EximBank Bucharest during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Buducnost Voli Podgorica (MNE) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro, Email: picturedesk@sportaction.ro, Phone: +40747114479