21.07.2017

Cine se bagă la o competiție de karting?

Când am fost în Michelin Tour la Poiana Brașov, știam că în program avem o tură de karting. Am luat act, ca să zic așa, de această chestiune din program, dar nu m-am agitat prea tare. La urma urmei ce mare șmecherie să te dai cu kartul, nu-i așa? Wroooooong. Căci imediat ce m-am urcat în jucăria aia și am început să fac ture pe circuitul foarte mișto de la Prejmer, am zis că maaaaaaiiiiii vreeeeeeauuuuuu :))

Senzația este cu totul altfel față de mașina obișnuită. Ca șofer de mașină ”civilă” ești tentat să acționezi asupra kartului așa cum faci cu mașina ta. Numai că nu are nici un rost să faci asta. Căci pe circuit trebuie să uiți de anumite reflexe pe care ți le-ai dezvoltat de când conduci tu pe șoselele patriei și să dezlănțui bestia din tine, cum ar veni :D Căci a frâna într-o curbă strânsă când ești în kart scoate întreaga poezie din ecuație…

Cel mai tare te surprinde direcția. Căci, firește, nu ai servo când conduci un kart. Așa că după câteva ture începi să simți că ai bicepși și tricepți și antebraț și tot ce mai funcționează când tragi de volănașul ăla ca de hoții de cai putere :D Iar când iei curbele cum trebuie, cu viteză, și mai faci o preafrumoasă întoarcere sau chiar învârtire în jurul propriei axe, după caz, coastele tale se pupă intempestiv cu scaunul dur al kartului și not funny, cum avea să simtă chiar our great leader, tovarășul Răzvan, care s-a resimțit zile bune după isprava cu pricina :))

Mi-a plăcut foarte tare experiența de pe circuitul de la Prejmer. Și m-a făcut să mă întreb, încruntându-mă masiv, de ce nu facem de astea mai des, că doar și în București avem circuite de astea? Să ne adunăm o gașcă de tovarăși și să facem o competiție de aia tovărășească. Pentru că și poveștile de după sunt de mare angajament :D

Așa că întreb public și oficial dacă sunt doritori pentru o competiție de karting. Ziceți în comentarii să știm măcar în mare dacă ne adunăm câțiva, măcar de o tură :)) Vedem noi cum ne organizăm după aia. Doar să știm că suntem mai mulți. Poate facem chiar un fel de campionat…

[nggallery id=35]

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Aradul Meu – am lansat ultimul hit al verii; e cu student și blogger

Recomandările zilei din blogosferă și nu numai

34 comentarii

  1. marți, 26 iunie 2012, 09:48

    I’m in! :D

    Răspunde
  2. marți, 26 iunie 2012, 09:49

    Gata nene, ne bagam! Dar fara esarfe, ca vazui la stiri ca s-a lasat cu pagube…

    Răspunde
  3. Ioana
    marți, 26 iunie 2012, 09:50

    Daaaa!

    Răspunde
  4. marți, 26 iunie 2012, 09:52

    definitely! :)

    Răspunde
  5. marți, 26 iunie 2012, 09:53

    Bineinteles ca poti conta pe mine, cel mai probabil +1 :)

    Răspunde
  6. Matei Daniel
    marți, 26 iunie 2012, 09:53

    Daa! Iese distractie maxima!:)

    Răspunde
  7. marți, 26 iunie 2012, 09:56

    ma bag

    Răspunde
  8. marți, 26 iunie 2012, 10:01

    daca imi dai un cart cu aer conditionat, ma bag si eu :))

    Răspunde
  9. marți, 26 iunie 2012, 10:06

    si mie mi-ar placea, dar nu stiu sa sofez :(((

    Răspunde
  10. marți, 26 iunie 2012, 10:10

    Ar fi tare interesant. Daca e in weekend vin si eu!

    Răspunde
  11. marți, 26 iunie 2012, 10:16

    si eu.

    Răspunde
  12. marți, 26 iunie 2012, 10:21

    Câștigător al unui concurs pe circuitul AMKART: http://bogdananghelina.ro/de-la-bucuresti-la-roma/2010/09/ . Mi-ar face plăcere să ne întrecem în cazul în care evenimentul e organizat după BAC și toate cele :-D.

    Răspunde
  13. marți, 26 iunie 2012, 10:22

    Eu!

    Răspunde
  14. marți, 26 iunie 2012, 10:25

    Am fost atât de rapid, încât nimeni nu m-a prins în nicio poză :)))Eu sunt doritor, dar mai mult pentru distracție, decât pentru competiție :)

    Răspunde
  15. marți, 26 iunie 2012, 10:30

    Cred că şi eu. Plus că circuitul de pe AMC, dacă acolo mergem, e al naibii de drăguţ, l-am mai testat de câteva ori.

    Răspunde
  16. marți, 26 iunie 2012, 10:42

    sper ca-s inscris din oficiu si eu :D

    Răspunde
  17. marți, 26 iunie 2012, 11:02

    Sună bine.
    O să stau cu ochii după veşti/ update-uri despre asta.

    Răspunde
  18. marți, 26 iunie 2012, 11:22

    No asa, tovarasi, asta e spirtul, cum ar veni :)) Hai ca ne organizam atunci in perioada urmatoare si facem sa fie bine :D

    Răspunde
  19. marți, 26 iunie 2012, 11:46

    Da da da. I’m in. Tot urmeaza sa imi iau carnetul.:)

    Răspunde
  20. marți, 26 iunie 2012, 13:00

    Ii musai sa ne intrecem? Nu se baga cineva la o plimbare? :)))

    Răspunde
  21. marți, 26 iunie 2012, 15:08

    Si eu vreau, si eu vreau!

    Răspunde
  22. marți, 26 iunie 2012, 16:16

    Clar mă bag! :D

    Răspunde
  23. marți, 26 iunie 2012, 16:16

    Nu m-am mai dat cu kartul de vreo 2 ani. Ar cam fi timpul, nu? I’m in :)

    Răspunde
  24. marți, 26 iunie 2012, 16:19

    Sa ne intrecem! :D

    Răspunde
  25. marți, 26 iunie 2012, 16:20

    io atat va zic, daca facem concurs, punem si-un cantar acolo, ca sa ne impartim in grupe dupa puterea carturilor odata ce ne-am urcat in ele :)))

    Răspunde
  26. marți, 26 iunie 2012, 16:25

    Ma bag si eu! :)

    Răspunde
  27. marți, 26 iunie 2012, 16:34

    Cum ma prinzi tu numai mobil. DA MA BAG!

    Răspunde
  28. marți, 26 iunie 2012, 17:11

    Pazea ca vin cu lectia invatata din NFS. Sa dau 110 pe pista de karting si sa ies ultimul :)). I’m daca nu-i in timpul saptamanii.

    Răspunde
  29. marți, 26 iunie 2012, 19:14

    m-as baga si eu insa sa nu va aud ca de ce am iesit primul:)

    Răspunde
  30. Cart00n
    marți, 26 iunie 2012, 21:16

    Echipa mahmur.info e in. Avem piloti la categoria kamikaze si categoria tanc.

    Răspunde
  31. miercuri, 27 iunie 2012, 08:19

    Si eu! Si eu!

    Răspunde
  32. joi, 28 iunie 2012, 06:41

    Este foarte interesantă ideea unui concurs de karting pentru bloggeri

    Răspunde
  33. sâmbătă, 30 iunie 2012, 08:07

    Cred ca iti dai seama ca I’m in si eu :)

    Răspunde
  34. joi, 12 iulie 2012, 17:11

    […] plăcut vizita la Biserica Fortificată din Prejmer și despre  impactul care l-a avut asupra mea tura de karting :) În film o să vedeți imagini de la cele două momente. Menționez doar că la cursa de karting […]

    Răspunde