08.12.2016

How low can you go? Astăzi Realitatea TV

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Spun din start că dacă Antena 3 ar fi pus mâna pe Dan Diaconescu să îl aducă la ei în platou, tot aceeaşi frecţie ar fi fost. Numai că a reușit Realitatea să îl agațe, așa că mai jos vorbesc despre această dinstinsă instituție de presă din mandatul vremelnic al lui Traian Băsescu.

Am ezitat destul de mult până să mă decid dacă să mă uit sau nu la ceea ce se anunța a fi circul cu Dan Diaconescu invitat la Realitatea. M-a convins un prieten pe messenger, care, fără să știe de fapt ce face, mi-a spus: ”Oricum, e penibil că Realitatea se coboară la nivelul ăsta”. Și am decis să mă uit. Tocmai pentru a vedea nivelul până la care se va coborî Realitatea. Și nu am fost dezamăgit deloc.

”Exclusiv” se vedea în partea de sus a ecranului, în timp ce pe burtieră trona un titlu absolut mirobolizant ”De la Tomberon TV, la prietenia cu Băsescu”. Adică din Tomberon TV l-ați adus să vă facă rating la Realitatea TV. Mișto…

Dacă cei de la Realitatea au crezut că Dan Diaconescu va face nu ştiu ce dezvăluiri, atunci aiaiaiaiaiai. E gravă problema acolo… Tot ce vroia OTVistul era expunere. Fără să dea, în afară de circ, nimic în schimb. Ceea ce, absolut previzibil, s-a şi întâmplat.

Oana Stancu a fost, cu maxim regret o spun, totalmente depășită de situație. Poate că ea e jurnalistă adevărată, finuță și nu i se potrivește genul de emisiuni cu invitat Dan Diaconescu. Poate zic, căci nu mai sunt convins. Adevăratul moderator al emisiunii nu a fost Oana, ci chiar Dan Diaconescu. Ceea ce e o înfrângere indirectă, dar nu mai puțin dureroasă chiar pentru Realitatea.

Andreea Pora a fost aleasă ca un fel de contrapondere ”țățistică” la Dan Diaconescu. Absolut idioată decizia producătorilor. Și spun acest lucru cu toată responsabilitatea. Pentru că, având în vedere că orice jurnalist care se respectă știa că oricum o să fie un mega-circ cu Diaconescu în platou, a aduce un Dan Diaconescu în fustă însemna nu doar că ”asta este, ce să facem acuma, dacă OTVistul e vedetă și ne face rating…”, ci că îți chiar place, ca televiziune, să te bălăcești în așa ceva. Ceea ce e de o tristețe masivă…

Dan Diaconescu și-a făcut partitura. Vă dați seama cum râde acum Dan în barbă când el, mizerabilul, lipsitul de deontologie, tabloidizatorul TV, jegul jurnalistic este invitat EXCLUSIV la televiziunea deontoloagă, profesionistă, lider de piață în România? Câtă legitimitate i-a oferit Realitatea lui Diaconescu aseară… De fapt, aceasta e cea mai mare mizerie care s-a întâmplat aseară, după mintea mea proastă care se uită la aşa ceva.

Ce mai urmează acum? Ce o să mai vedem pe Realitatea? Optimist fiind, hai să mă mint frumos că seara de ieri a fost un accident de parcurs, mizer și jenant și că pe viitor vom vedea cel puțin ceea ce vedeam înainte la Realitatea. Dar dracu știe…

Desigur că Realitatea TV, ca orice televiziune, este un business, care, ca orice business, trebuie să facă bani. Iar banii, simplu spus, îi face din rating. Numai că ratingul ăsta e o noțiune mai delicată. Mai ales când ești televiziune serioasă, deontoloagă, de știri cum te ții. Și pentru care televiziune serioasă, deontoloagă, de știri ar trebui să conteze calitatea audienței nu audiența luată la kilogram de vită furajată. E drept că îmi asum rolul de bou furajat că m-am uitat aseară la o asemenea mizerie. Faptul că am făcută pe motiv „academic” nu mă scuză nici o secundă. Ba dimpotrivă, mă face şi mai tembel.

Asta numai dacă, of course, strategia celor de la Realitatea nu este să atace publicul OTV și să și-l aducă în ograda proprie. Ceea ce aruncă întreaga chestiune într-un ridicol desăvârșit. Nu pentru patronatul postului, firește, ci pentru cei care (încă) mai lucrează acolo.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vreţi sânge blogosferic? Vreţi Războiul blogurilor???

Locul meu preferat din România

29 comentarii

  1. miercuri, 21 iulie 2010, 09:29

    Dar ce emisiune, ce cadre, ce replici, aseara pe Realitatea… O splendoare ! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 21 iulie 2010, 09:32

    @[D][S][N]
    sunt de acord cu tine ca asa a fost
    cu precizare necesara ca a fost frumos daca a fost un accident de parcurs
    pentru ca daca mai face asa ceva realitatea, da-o-n sula de bascula :)
    oricum, ca tot vorbim, replica serii dupa mine a fost cand i-a zis diaconescu lui pora ca cititorii revistei 22 sunt aceeasi cu telespectatorii otv :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 21 iulie 2010, 09:38

    Nu, Chinezule, altele sint resorturili. Are de-a face cu un proiect politic care a fost inceput cu chibzuintza, din timp. Si este, evident, pe bani. Mai ales in vremurile astea in care la Realitatea nu (prea) se mai platesc salariilii.

    Pe bani + Politica = LOVE

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 21 iulie 2010, 09:41

    @Turambar
    numai tu, un romantic-rugbist incurabil, puteai aduce cuvantul „LOVE” in contextul asta :))
    am auzit si eu lucrurile despre care zici matale, fireste, dar am preferat sa ma rezum la ceea ce am scris mai colea
    asa, ca sunt un gentleman, ce httpul meu :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 21 iulie 2010, 09:42

    Trist, dar orice e posibil in Ro! Romanul adevarat nu e un intelectual rasat.
    Nu, romanul adevarat face parte din clasa cocalarilor care dau muzica la maxim si dau din cap la semafor precum jucariile acelea ce reprezentau niste caini cu gatul format dintr-un arc si se puneau pe bord. Cei care nu se recunosc in aceasta descriere ar trebui sa stie ca fac parte dintr-un grup minoritar. Deci, schimbarea de directie a Realitatii este explicabila.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 21 iulie 2010, 10:00

    Nu cred sa fi fost un accident, presimt ca „va urma…”
    Ar mai fi o replica a serii: cand Diaconescu o intreaba pe Pora cand a citit ultima data o carte ! Demential momentul! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 21 iulie 2010, 10:02

    Daca tu zici ca emisiunea de aseara a fost o mizerie , atunci la ce mama naibii te-ai mai uitat ? :)

    Tu basist convins ai fii vrut sa-l vezi pe boc in prime time cum se lauda ca a crescut cota unica , a scazut pensiile si salariile …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 21 iulie 2010, 10:05

    A fost show in toata regula, oricum „Domnu’ Dan” a stiut de ce vine acolo si si-a urmarit scopul. Au surprins in cateva momente foarte bine operatorii de la camere, expresia unei temeri ca lucrurile ar putea scapa de sub control. Diaconescu s-a chinuit sa scoata Maxim…vorba reclamei de la vodafone :)))

    Realitatea in schimb au pierdut mult pentru ca nu au adus un jurnalist care sa-i opuna rezistenta si sa-i confere un mediu neprielnic pentru discursul lui. Oana dormea in bocanci, Pora croseta mizerie si Ionita cred ca venise sa bea un pahar de apa, ca ceva inteligent n-am vazut de la el.

    Senzational a fost ca la unul dintre cadre s-a vazut cum toti aia 3 stateau spre un colt de masa si Danutu la o distanta apreciabila fata de ei :)))….are vreo boala ceva, in afara de boala lui pe rating?!?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Vova
    miercuri, 21 iulie 2010, 11:10
  10. miercuri, 21 iulie 2010, 11:46

    io, basist, convins… :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 21 iulie 2010, 11:50

    Razi tu dar nu e rasul tau ….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 21 iulie 2010, 12:02

    mie mi-a mai placut si pora care a zis de vreo 3425432 de ori ca ea se ridica si pleaca, dar a plecat din parti :))
    era prea mare ratingul, ce dracu :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 21 iulie 2010, 12:05

    Stiam eu de ce am renuntat pentru moment la TV :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 21 iulie 2010, 12:08

    cristi, esti basist convins?! deci canti si la chitara bass, sa inteleg, nu doar la chitara rece?! :D :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 21 iulie 2010, 12:13

    Emisiunea cu DDD a fost a doua la RTV si a venit dupa circul Madalina Manole si inainte de circul deshumarii Ceausestilor. S-o fi gandit SOV ca e vremea sa faca si el 30 de milioane din televiziune, ca DDD.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 21 iulie 2010, 12:39

    Pora mereu cand a fost invitata la Realitatea mereu se plangea ca vrea sa plece din emisiuni , de parca ar fii fost o mare vedeta internationala si opiniile ei ar valora sute de milioane de euro si ar face super rating :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 21 iulie 2010, 15:02

    multi baga faze de genul la tv… de-aia am si renuntat la el :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 21 iulie 2010, 16:26

    Deep… undercover. :))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 21 iulie 2010, 17:35

    wow, iubesc comentatorii tai Chinezule.

    Stai ca vin eu sa te critic acum si mai virulent

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 21 iulie 2010, 17:46

    […] acesti intelectuali de vaza ar gandi asa si ar scrie un articol de genul asta, asa cum a facut domnul Chinezu.In schimb exact acesti intelectuali pe care ii laudam mai devreme calca stramb si nu vor sa se […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 21 iulie 2010, 21:59

    […] UPDATE S-a mai întîmplat şi asta […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 21 iulie 2010, 22:56

    I saw the issue, BUT THAT Blonde was very annoying.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. Anna
    joi, 22 iulie 2010, 00:00

    cand niste amarati de bloggeri care abia-si duc zilele si traficul, latra la un individ cu o avere de 30-50 de milioane de euro castigati prin rating, ceva nu e in regula :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. Perotinus Minor
    joi, 22 iulie 2010, 07:46

    Nu am urmarit emisiunea dar stiu ca doamna Pora este cam singura invitata la RTV care le-o spune de la obraz jegurilor ce bantuie emisiunile acestui post ( B. Chiriac, Nica, Nus, Paturiciu si probabil lui 0tv star). Asta va deranjeaza baieti ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. lucian
    joi, 22 iulie 2010, 07:59

    sunt fericit pentru ce a patit Pora prea se credea pura,in general oamenii precum POra flaminzi ca ea au contribuit la propagarea raului in lume pare asa o presbiteraniana,dura tipa intr-una in foc cu pacatosii sa fie arsi pe rug ea este instigatoarea purtatoarea de drapel cea care scrie editoriale la 22 si ne arata drumul pe care sa mergem halal intelectuala o tradatoare asta e pora e flaminda si plina de frustrari.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. joi, 22 iulie 2010, 10:44

    mirobolant, nu mirobolizant

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. Viitorul Presedinte
    joi, 22 iulie 2010, 11:37

    Nu uitati ca Vantu are actiuni la OTV. Nu e chiar asa intamplator nimic. Cam multe convulsii pe piata politica

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. Platon
    joi, 22 iulie 2010, 12:27

    @luciane, esti imbecil ! chichineatza ti-a inaltat o minge la fileu si tu hop-tzop ca tzoapa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. joi, 5 august 2010, 11:53

    […] mă pot acuza de lipsă de consecvenţă principială. Şi ar avea dreptate… Aş putea spune în apărarea mea că nu am pretins niciodată că […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde