06.12.2016

Dacă îmi spui care este ritualul tău pentru mic dejun, primești cereale și lapte pentru 1 an!

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: În urma tragerii la sorți pe random.org (am filmarea la cerere, dacă doriți) Dinca Minodora a fost desemnată câștigătoare! Felicitări câștigătoarei și mulțumiri tuturor participanților!

———————-

Micul dejun este cea mai importantă masă a zilei. Așa mi-a spus toată lumea, de când mă știu. Și, #conformtuturorstudiilor, așa și este! Ocazie cu care vă felicit corespunzător pe toți cei care respectați cu sfinție micul dejun și care acordați acestei mese importanța cuvenită. Căci voi faceți ce trebuie. Nu eu…

Zic nu eu pentru că, din rațiuni pe care nici acum nu le pot înțelege cum trebuie, micul dejun pentru mine este ceva peste care trec cu o lejeritate de-a dreptul nemernică. Și nu glumesc deloc când zic asta. Căci, jur, nu e glumă. Este, dacă vreți, un fel de auto-critică cu care mă lovesc singur. Și care, dacă sunteți de treabă :D, vă dă motiv să mă ”certați” un pic, dar pe sistem de întrajutorare. Căci chiar vreau să mă ajutați să încep să prestez la micul dejun așa cum ar fi trebuit să o fac de multă, multă vreme…

cerealale nestleCum puteți să mă ajutați? Foarte simplu: să îmi spuneți în comentarii care este ritualul vostru pentru mic dejun. Atât. Adică, mă rog, zic eu ”atât”, dar, de fapt, variantele pe care o să mi le dați voi constituie tot atâtea surse de inspirație pentru mine și, evident, pentru cei care îmi fac onoarea să citească aceste rânduri. Căci așa vă rog să vedeți provocarea asta, ca pe un prilej să ajutați, prin pildă proprie, cum ar veni, și pe alții, pe care să îi aduceți pe calea mic dejunistică bună :)

Partenerii de la Cerealele Nestlé oferă și un premiu beton: cereale și lapte pentru 1 an de zile! Cum ar veni, dacă sunteți pe felia asta de mic dejun cu cereale, ați scăpat de o grijă pentru tot anul :))

Aștept comentariile voastre până pe 22 iulie, ora 23.59. Câștigătorul va fi desemnat prin tragere la sorți prin random.org, deci practic fiecare intrați cu șansă perfect democratică și nespus de egală în concurs :))

Important: să citiți cu atenție regulamentul concursului. Pentru că sunt acolo niște prevederi de care trebuie să țineți seama. Cum ar fi că trebuie să aveți 18 ani împliniți ca să puteți participa. Și alte chestiuni care sunt importante și fără de care nu ar ieși treaba cum trebuie :)

Acestea fiind zise, hit me! Hard! Cu ritualul vostru de mic dejun. Un fel de teach me, mic dejun masters :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Orice vot acordat putregailor politici presupune alegerea între două supărări

#RomâniaTristă Când ții steagul unei garnizoane în budă…

193 comentarii

  1. Iulian
    vineri, 15 iulie 2016, 11:30

    Eu fac intermittent fasting ( post intermitent) de cate ori am ocazia. Asta inseamna ca mananc 8 ore pe zi si restul de 16.. tin post negru :)). Contrar credintei populare micul dejun nu este cea mai importanta masa a zilei, din contra, poti beneficia de un boost de energie pe termen lung. Intermittent fasting is the sh1et :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 15 iulie 2016, 11:49

      Bre, lasă-mă cu orar de mese, io am nevoie să îmi spui ce mănânci, nu mă mai fierbe acilea :))

      Thumb up 3 Thumb down 0

      Răspunde
      • Iulian
        vineri, 15 iulie 2016, 12:28

        :)) Ce apuc, mister.. ce apuc, atat timp cat la finele zilei am atins necesarul caloric :D

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  2. vineri, 15 iulie 2016, 11:35

    Ai mei mănâncă zilnic cereale cu fructe şi iaurt. Eu mă limitez la nişte fructe plus… cafea.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 15 iulie 2016, 11:38

    La mine faza e mai dura cu micul dejun. E prea de dimineata! Asa ca o las pe a mea soața si mai degraba cunoscatoare intr-ale prepararii mesei. Nu stiu cum se misca ea asa, ca pana am cascat eu de doua ori, deja masa e gata. A, dar ca sa ma scot, eu fac cafeaua. :)

    Fii-mea e cu cerealele si laptele, pentru ca altceva de dimineata nu mananca oriunde am fi (acasa sau vacanta) si ne cam scoatem cu asta ”ca sa ai si tu ceva in burtica de dimineata” gen. .)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 15 iulie 2016, 12:08

    Eu abia astept sa ajung la serviciu ca sa mananc :) Acasa nu am vreme si atunci imi iau pauza de masa la prima ora. Un sandwich sau cereale cu iaurt (nu cu lapte).

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 15 iulie 2016, 12:09

      De ce nu cu lapte? Sunt chiar curios :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • sâmbătă, 16 iulie 2016, 16:33

        Imi place mai mult iaurtul ca e mai acrisor. Iar eu sunt dulce tare, adica asa am dedus pentru ca se spune despre mine ca sunt o fatade zahar :))))

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  5. vineri, 15 iulie 2016, 12:21

    Pentru mine: O omletă din trei ouă și pâine prăjită.
    Pentru junior: Un sandwich la aparat, așa îi spune el sandwich maker-ului, plus un mic gol cu lapte cu cereale.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Mihai
    vineri, 15 iulie 2016, 12:33

    Mic dejunul este cel mai important dar la mine este si diferit de la o zi la alta!
    – lapte cu cereale, putina dulceata si sunca
    – lapte, 2/3 feli de paine cu unt si gem, cascaval si sunca
    – ceai cald in care pun branza telemea si oua ochiuri
    – omleta cu carnati, si rosii
    – sana, sunca, cereale, cascaval si ardei capia
    – ardei gras umpluti cu branza cu marar, sunca, salam, masline
    – crenvursti si oua umplute (galbenus+pate) si branza
    Si multe alte combinati in functie de ce este in casa sau de ce ai pofta… ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 15 iulie 2016, 12:45

    Eu mananc mai rar cereale cu lapte, dar fetita mea le cinsuma zilnic. Diverse tipuri de cereale, fie cu lapte, fie cu iaurt, depinde ce avem prin casa. Cand alege iaurt, pune si miere (inventia ei) si fructe. Iar cu lapte, mai pune cacao si amesteca tot felul de cereale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Suciu Clementina
    vineri, 15 iulie 2016, 12:52

    Mic dejun…..pai depinde…oua,sunca ,rosii,ceai,apoi in urmatoarea dimineata cereale cu lapte….alternez si diversific….!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. claudiu
    vineri, 15 iulie 2016, 12:52

    fructe(cele mai sanatoase sunt alea care iti plac)
    iaurt
    ceva fulgi(cei mai buni sunt tot aia care iti plac)
    sa ai pofte*

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. irina
    vineri, 15 iulie 2016, 13:03

    Compozitia variaza semnificativ, de obicei in functie de dispozitie. De exemplu, astazi am mancat un pachet de biscuti alaturi de o cana cu 3 in 1 (nu poate fi desemnata drept cafea), dar ieri a fost ceva mai consistent (ca sanatos nu cred) constand in 2 sandvisuri cu salam si rosii si 2 chiftele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 15 iulie 2016, 13:04

    Niste sarmale, o ceafa de porc cu muraturi, gogosi si niste pizza… si ceva iaurt dietetic. Glumesc :)) Noh, dimineata oua, lactate, cereale si legume la ora 8, iar la 10 fruct. As manca micul dejun de 3 ori pe zi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 15 iulie 2016, 13:07

    Dimineata deschid frigiderul si ma inspir din ceea ce vad. Daca am timp si chef imi fac pan check, omleta, cremwursti sau altceva mai elaborat, daca nu inhat un iaurt si-mi ajunge. Fie-mea mananca invariabil cereale cu lapte, asa ca micul dejun al ei e cel mai usor de preparat.
    De cafea se ocupa barbatu-meu, cand ma trezesc e deja facuta si chiar bauta jumate la o tigaral.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 15 iulie 2016, 13:18

    Hai ca-ti sta bine cu barba. p.s. N-am niciun ritual, mananc cam haotic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Lazar Georgiana Loredana
    vineri, 15 iulie 2016, 13:28

    Dimineata mananc cu copilul meu cereale cu ciocolata si cu lapte cald

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. MAnole Alina Maria
    vineri, 15 iulie 2016, 13:33

    In fiecare dimineata mananc cereale cu lapte sau cu iaurt de casa apoi imi beau cafeaua.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Simo Florina
    vineri, 15 iulie 2016, 13:35

    Mănânc ori cereale cu lapte, ori cereale cu iaurt la micul dejun și este suficient pentru mine. În plus, este sățios și îmi dă energie întreaga zi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. MIHAELA GRIGORAS
    vineri, 15 iulie 2016, 13:37

    Eu fac o minisalata ( 2,3 foi de salata verde, 1 ou -fiert de seara, 1 rosie, 2 bucatele de branza taiata cyburi, o lg de ulei de masline ) Dupa salata, urmeaza cafeaua – fara de care nu incep ziua . Fiul meu prefera la micul dejun laptele cu ceareale caci nu e asa , fiecare generatie are placerile si obiceiurile ei. Cerealele Nestle sunt printre preferatele sale, asa ca un astfel de premiu ne-ar face foarte multumiti pe ambii 1 an ( el ar scapa de indemnul meu la salate , eu as scapa de grija rotirii diverselor tipuri de cereale ) .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 15 iulie 2016, 13:41

    Saliu! Sa va?
    Misto provocare. Poate asa realizam si noi ce mancam de fapt la micul dejun, sau ca nu prea mancam. :))
    Eu nu am sarit niciodata peste micul dejun! Si nu pentru ca se zvoneste ca ar fi cea mai importanta masa a zilei, ci pentru ca ma trezesc cu foamea in gat. :)) Acestea fiind spuse, sa trecem mai departe la marturie:
    Un pahar cu apa, 2 lingurite cu miere, un fruct si apoi 2 oua (omleta, ochiuri sau fierte; depinde de dispozitie) la care adaug si o leguma, sau un bol cu fulgi de ovaz si pudra de carob. ;)
    Zi reusita, everybody!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. Ema U.
    vineri, 15 iulie 2016, 13:49

    Eu 2 pahare de apa la trezire (05.45). Micul dejun -8, consta in cereale cu iaurt si seminte (laptele ma deranjeaza), apoi la 10, 1-2 fructe de sezon (acum afine, zmeura, piersici).
    Copilul invariabil primul mic dejun lapte cu cereale, al doilea (mergea la scoala de la 12, nu manca pranz) altceva: oua, cascaval, branza, masline, ceva legume, pateuri de casa (ficat curcan, peste, hummus, linte).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 15 iulie 2016, 13:55

    Micul dejun il iau de obicei pe la ora 8 ,mananc diverse alimente ,oua fierte cu sunca si o rosie ,sau cereale cu lapte ,mai servesc cate o data gem de capsuni sau caise cu putin unt si lapte ,sau cand ma grabesc beau rapid un ceai si un croissant

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. vineri, 15 iulie 2016, 13:55

    Dimineata mea incep cu o cafea mare apoi mananc iaurt cu fructe si cereale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Adrian
    vineri, 15 iulie 2016, 14:13

    Eu la micul dejun mananc omleta si un bol de lapte cu cereale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. Silvia Borlea
    vineri, 15 iulie 2016, 14:14

    Dimineata incepe cu o cafea tare. Abia mai tarziu, dupa ora 10 mananc ceva…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. Cristina Sece
    vineri, 15 iulie 2016, 14:23

    Hey! Când apuc să mănânc micul dejun (în week-end)servesc cereale cu lapte dar în cele mai multe dimineți o cafea mare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Cristina albescu
    vineri, 15 iulie 2016, 14:28

    Micul dejun vine doar in weekend si variaza…oua cu branza si salata, sandwichuri sau cereala cu lapte… in timpul saptamanii o cafea mare cu lapte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Valeria Chertes
    vineri, 15 iulie 2016, 14:28

    Dimineata in cep cu o cafea aromata, intr-o dimineata cereale cu lapte si tot felul de seminte, alta dimineata un ou fiert, o felie de sunca cu o rosie totul fara paine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 15 iulie 2016, 14:41

    Micul dejun obisnuiesc sa-l iau la 7.30 impreuna cu copii si sevim diverse alimente, lapte cu cereale, ou fiert cu sunca si castravete,cascaval cu rosii si ardei, fulgi de porumb cu lapte , iaurt cu fructe, omleta .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. vineri, 15 iulie 2016, 14:42

    Dimineata pe langa cafeaua cu lapte pe care nu o mananc…o beau… obisnuiesc sa mananc asa:
    intr-o zi cereale integrale cu lapte …
    In alta zi omleta cu ceapa si branza si marar
    suc natural de fructe alaturi de un platou cu gustari reci(branza, rosii, bruschete)
    in alta zi tartine de orez sau grau expandat…
    si cam asa arata micul dejun! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. Coman Monica Nicoleta
    vineri, 15 iulie 2016, 14:43

    Dupa ce imi savurez cafeluta ,imi iau un bol mare cu lapte si cereale Nestle Fitness cu iaurt.Le ador!Un gust unic la care numai pot renunta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. vineri, 15 iulie 2016, 14:43

    La micul dejun aleg intotdeauna cerealele integrale cu fructe confiate + lapte
    alaturi de o cafea espresso. pe langa uneori mai mananc si o salata cu de toate ca doar asa ne place noua…in genul salatei bulgaresti!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. Antohe Cristina-Elena
    vineri, 15 iulie 2016, 14:57

    Dimineata mea incep cu o cafea mare apoi mananc iaurt cu fructe si cereale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. vineri, 15 iulie 2016, 14:58

    Pana de curand nu luam micul dejun. Doar ca am realizat ca ma simt foarte obosita si nu dau randament, mai ales ca incep destul de devreme programul la munca. Dar am inceput sa fiu ma atenta cu alimentatia. Am mreu un iaurt grecesc la frigider. Il pun intr-o farfurie, adaug putina miere, fructe proaspete sau congelate si cereale. Orice fel de cereale, mai putin cele cu ciocolata :) Si ajuta, pana iau pranzul in pauza.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. Cristina Tiulescu
    vineri, 15 iulie 2016, 15:11

    la mine este totul un dezastru :)))) nu exista mic dejun ci direct brunch, iar cereale cu lapte mananc si seara daca am chef, ptr ca-s excelente! si culmea, dorm PERFECT dupa! :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. vineri, 15 iulie 2016, 15:17

    Iaurt cu cereale , sandwish cu oua si branza sau o cana mareeee de lapte :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. vineri, 15 iulie 2016, 15:20

    mananc in functie de ce are nevoie oganismul meu, adica ce imi face cu ochiul :) azi am mancat pepene, maine….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. Andreeea
    vineri, 15 iulie 2016, 15:29

    Ovaz! Ovaz fiert cu lapte, amestecat cu o lingurita de miere si cu fructe (banane, caspuni, afine) sau fiert in apa sarata, cativa fulgi de chilli si un ou ochi deasupra

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. vineri, 15 iulie 2016, 15:29

    Ceai de tei cu pâine-n ou. Mic dejun de iarna

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. vineri, 15 iulie 2016, 15:36

    Mic dejun romantic, cafea musai juma’ de cana, asortata cu un sandwich sau 2 banane, iar in diminetile cand alerg un bol de cereale Nestle. Recunosc ca pana sa ma apuc de alergat micul dejun era optional :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. Antohe Victor
    vineri, 15 iulie 2016, 15:50

    Neaparat cafea ,apoi un sandvis usor cu branza,castraveti si vreun salam. alteori iaurtul cu cerale este solutia cea mai simpla si delicioasa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. vineri, 15 iulie 2016, 16:11

    Mic dejun traditional inseamna un castron de lapte cu biscuiti, cu variantiunile lapte cu cacao in loc de lapte si cereale in loc de biscuiti. Asta cand sunt acasa. In rest mananc orice, dar mananc dimineata de dimineata, ceea ce va urez si voua! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. vineri, 15 iulie 2016, 16:14

    Dimineata consum un ou fiert ,salam ,branza si ardei ,apoi un castron plin cu cereale si lapte,si la sfarsit o cafea tare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. vineri, 15 iulie 2016, 16:15

    Dimineața la 7 mă trezesc. Mă duc împleticindu-mă să închid fereastra, deoarece aud niște vrăbiuțe care și-au făcut cuib în bloc. Mă pun în pat cu o pernă peste urechi. adorm. Peste 2 ore mă trezesc definitiv. Deschid ochii, deschid iar fereastra. Deschid computerul. Mă duc să mă spăl pe dinți, pe ochi. Vin să deschid muzica. Mă duc iar la baie pentru treburi fiziologice. Apoi direcția bucătărie, unde-mi fac cacao cu lapte și biscuiți. câteodată doar cacao, câteodată lapte cu cereale. Depinde de gradul de adormire.
    În alte dîți micul dejun constă într-o roșie și o bucată de brânză. atât. Fără pâine, fără sare. Ba chiar și fără furculiță mi s-a întâmplat într-o zi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. filigeanu marius daniel
    vineri, 15 iulie 2016, 17:08

    dimineata consum un castron de cereale cu lapte sau o cana de cereale cu iaurt, dupa aceea o cana de cafea

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. lucia clepce
    vineri, 15 iulie 2016, 17:11

    Dimineata savurez un bol plin de cereale cu iaurt si miere, alteori fructe cu iaurt si cereale sau doar fructe

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. dan baicusi
    vineri, 15 iulie 2016, 17:42

    eu mananc un castron cu lapte cald si cereale cu ciocolata, uneori oua sau iaurturi cu cereale

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. lucia baicusi
    vineri, 15 iulie 2016, 17:52

    o cafea, un ou doua, un pahar de lapte si fuga la lucru

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  47. lucian ioan clepce
    vineri, 15 iulie 2016, 18:01

    dimineata de obicei mananc mukt, o omleta din 3 oua cu rosii si ardei, o farfurie plina ochi cu cereale si lapte sau rosii cu branza

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  48. Vochineci Victorita
    vineri, 15 iulie 2016, 18:01

    Ma trezesc la ora 7.30,beau un pahar cu apa calduta si lamaie pe stomacul gol,dupa care urmeaza 1 ora de sport pt inviorare dupa care fac un dush si ma rasfat cu un mare bol cu iaurt si Nestle Fitness cu fructe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  49. Valentin Baicusi
    vineri, 15 iulie 2016, 18:18

    dimineata savurez un bol cu cereale cu iaurt si miere apoi un fruct sau un pahar de suc si ma apuc de treaba la lucru

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  50. vineri, 15 iulie 2016, 18:25

    Dimineata beau o cafea si la ora zece un castron cu cereale si seminte sau iaurt daca nu am lapte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  51. Judit
    vineri, 15 iulie 2016, 18:55

    In fiecare dimineata mananc musli cu iaurt

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  52. vineri, 15 iulie 2016, 19:20

    in fiecare dimineata mananc un bol cu cereale cu iaurt si miere

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  53. Mihaescu Maria Magdalena
    vineri, 15 iulie 2016, 19:46

    beau o cafea si mananc o banana

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  54. vineri, 15 iulie 2016, 19:59

    Dimineata o incep cu cafeaua cu lapte pe la ora 10 manac iaurt cu cereale , sau o omleta cu sunca si sana , mai tarziu pe la 11-12 mai manac si un fruct ,mar, piersica, prune depinde ce am la pachetelul de serviciu sau ce gasesc in pomii din gradina de la serviciu pentru ca avem si o adevarata livada cu pomi fructiferi , o minunata sursa de vitamine =D.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  55. vineri, 15 iulie 2016, 20:49

    dimineata consum un castron de cereale cu lapte

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  56. Mihaela
    vineri, 15 iulie 2016, 21:15

    Pregatesc micu dejun pentru 4 persoane cu pretentii diferite asa ca meniul meu este diversificat. o zi omleta, o zi mezeluri cu branza si rosii , o zi cereale cu lapte, etc. Si abia apoi cafeaua.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  57. Simona
    vineri, 15 iulie 2016, 21:41

    Indiferent de zi, dimineata mananc. Ceva consistent (gen sandwich-uri), însoțit de un capucino/cafea cu lapte/3 în 1. Seara îmi place teribil de mult un bol de lapte cu cereale. Yammy…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  58. vineri, 15 iulie 2016, 21:42

    De mai bine de un an, incep fiecare dimineata cu un pahar cu apa si apoi, la vreo 15 minute iau micul dejun care cel mai adesea este format din branza cu rosii sau ou si salata

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  59. Ioana Ciocan
    vineri, 15 iulie 2016, 21:56

    cumpar un covrig cand ies de la metrou si il mananc cand ajung la birou cu un iaurt mic, de 140 g
    si asta in fiecare zi, fara sa ma plictisesc! :))
    (ca tot se mira colegele de ce nu schimb meniul)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  60. pavel marius
    vineri, 15 iulie 2016, 22:01

    Eu prefer iaurt cu cereale sau ceai cu paine prajita cu unt si cafea

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  61. pavel camelia
    vineri, 15 iulie 2016, 22:03

    Eu ador cerealele cu ciocolata si lapte

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  62. mihalache elisabeta
    vineri, 15 iulie 2016, 22:03

    Mie imi place sa-mi iau micul-dejun in tihna, cafea, cereale,lapte sau iaurt,fructe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  63. mihaila mihaela
    vineri, 15 iulie 2016, 22:04

    Cafea cu lapte si biscuiti sarati

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  64. vineri, 15 iulie 2016, 23:58

    Eu am trei variante pe care le rotesc zilnic în timpul săptămânii:
    – Cereale cu iaurt grecesc
    – Patiserie (gen corn cu cașcaval + un pateu cu ciuperci)
    – Fructe, sau fructe + iaurt (gen banane, mere + iaurt)

    În weekend:
    – ouă fierte sau papară + feta + măsline grecești + șuncă de pui/porc

    De băut lapte prefer seara + o felie de pâne cu dulceață (în loc de cină).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  65. Cristina
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 00:55

    Smoothie: un cub inghetat de iarba de grau stoarsa, fructe inghetate, seminte de canepa, nuci, spanac sau alta verdeata in abundenta, banana si un lichid ca sa mearga blender ul: apa de cocos, ceai de fructe, apa sau suc; plus un ou fiert …pe langa smoothie, iar daca vreau sa ma simt satula pana tarziu mananc si o felie de paine cu unt, miere, scortisoara si nuci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  66. Gavriloi Adina
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 01:09

    Dimineața beau o cafea și ciugulesc câte ceva rapid, în timp ce fac planul de bătaie pe ziua respectivă și îl pregătesc pe fiul meu pentru școală.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  67. Alexx
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 01:52

    Pentru mine o dimineata fara un castron de lapte cu cereale e o dimineata trista, pentru ca nu imi pot trezi colegele de apartament cu foşnăitul pungii de la Nestle:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  68. enache nicoleta
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 06:32

    cafea fara zahar si fructe sau lapte cu cereale

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  69. Alexandru Alin
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 08:33

    eu incep cu o cafea/uneori ceai apoi un castron plin ochi de cereale cu lapte,uneori imi place sa si rontai.Apoi un mar,o banana.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  70. sâmbătă, 16 iulie 2016, 09:37

    La mine, micul dejun este variat, un functie de stare si pofta. Uneori imi prepar omleta cu o salata de rosii, ardei si seminte, alta data mananc lapte cu cereale, uneori nu mananc nimic acasa, ci imi iau o felie se pizza de la Luca.
    Concursul este super tare, ma bucur ca pot participa :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  71. Ghinda Nicoleta
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 09:40

    un ceai de lamaie,si ceva usor,sunt la dieta.mi-ar prinde bine cerealele fitness

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  72. Ghinda Ioan
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 10:00

    beau cafeluta cu un covrig sau un corn

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  73. Constantin
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 10:07

    Deschid un ochi, il inchid si îi deschid pe amândoi. Mai sunt 10 minute pânã sunã ceasu, da’ mã scol si ma spãl, cã asa-i ritualul. (!) Ma duc in bucatarie sa-i fac papa lu nevastã-mea cã eu… nu prea. Iau cerealele, scot laptele din frigi si-l pun la foc pe aragaz. Stau cu ochii pe el. Pun patru linguri de fulgi în castronel si torn lãpticul nu prea tare încãlzit, cã asa-i ritualul. Înghit în sec. Încep sã amestec încetisor, pânã se moaie putin „fulgul”. Îl las pe masã cu lingura deasupra si un servetel alãturi, cã asa-i ritualul. Înghit din nou în sec. Mã duc si îmi umplu o canã cu apã. Eu nu prea, cã sunt la… curã de slãbire si încã nu m-am lãmurit cât de eficient e un astfel de menu pentru slãbit. Pun mâna si verific cât de cald este castronelul cu mix-ul, înghit în sec si beau cana cu apã pe nerãsuflate. Cã asa-i ritualul ! O zi bunã !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  74. Taty Taty
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 10:27

    de regula micul dejun il iau la ora 7.20.Aceste se compune,in functie de anotimp,de starea mea: ceva prajit (ou,ciuperci),cereale si fructe,iarna adaug ceai.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  75. anton
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 11:02

    ne rasfatam in famile cu tartine cu crema de branza,rosii si castraveti,fresh de portocale iar celui mic nu ii lipsesc ceralele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  76. nanty natalia
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 12:29

    branzeturi,legume,oua fierte tari si cacao cu lapte iar celui mic nu ii lipsesc cerealele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  77. valihurmuz
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 14:27

    ceai , paine prajita unt si gem,sau cereala cu lapte si o cafea .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  78. maria ene
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 14:36

    Dimineata mea incepe cu o cafea mare ,apoi mananc iaurt cu fructe si cereale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  79. sâmbătă, 16 iulie 2016, 16:16

    Cativa biscuiti sau cereale si o cafea maaare, lunga si cu lapte … cam atat la micul dejun. Doar in concedii „prestez” mai serios la micul dejun.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  80. profira stan
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 17:17

    Micul dejun se compune din : cafea cu lapte,cereale si fructe uscate:stafide,nuci,curmale,salate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  81. Stan Anton
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 17:56

    branzica de vaca dulce sau de oi,ou fiert cu rosii si ardei,un ceai,paine facuta in casa si putina.mierea nelipsita la cereale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  82. sâmbătă, 16 iulie 2016, 18:49

    in ultima perioada eu mananc orez cu lapte/ cereale cu lapte/gris cu lapte si imi mai presar eu niste scortisoara uneori sau mai adaug ceva goji berries.

    cand nu incep cu dulce mananc clasicele oua si paine facuta la toaster cu niste ceai. cred ca mi-ar prinde bine aprovizionarea pe 1 an cu cereale Nestle. felicitari pentru ideea concursului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  83. sâmbătă, 16 iulie 2016, 20:41

    Pentru mine 3 oua, 2 bucati de piept de pui, o salata si o paine dintr-aia pufoasa, gen cozonac.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  84. sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:08

    De aproape un an nu mai sar peste micul dejun. Parca nu imi incepe ziua cum trebuie daca nu mananc dimineata. Obisnueisc sa mananc la micul dejun oua fierte, paine prajita, rondele din grau expandat, unt de arahide cu goji peste, lapte cu cereale si multe altele. Depinde de zile si de ce am pofta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  85. sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:25

    Beau o cafea extra tare, dupa aia mananc paine prajita cu unt si dulceata si un iaurt mare cu cereale simple.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  86. STANESCU ANA MARIA
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 21:40

    Eu la micul dejun mananc cam asa: un castron de cereale cu lapte in care adaug dupa bunul plac sau ce am prin casa fructe uscate (curmale, caise, smochine, stafide). Varianta a doua de mic dejun este cam asa: un sandvis preparat din 2 felii de toast, 1 felie branza sau de cascaval, 1 felie de sunca fie de pui sau de curcan, castraveti si apoi beau un pahar de suc proaspat de fructe. Apoi urmeaza cafeluta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  87. Micu Sintia
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 23:14

    ou fiert cu legume proaspete, branza, seminte si nelipsitele cereale cu lapte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  88. Alexandru Lucica
    sâmbătă, 16 iulie 2016, 23:29

    Incep cu o cafea tare,apoi bolul de cereale cu lapte/iaurt

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  89. Claudia Stefan
    duminică, 17 iulie 2016, 00:16

    Micul meu dejun este compus dintr-un bol de cereale cu lapte sau cu iaurt.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  90. duminică, 17 iulie 2016, 08:06

    Ritualul meu pentru mic dejun este următorul, un bol cu cereale sau un iaurt cu cereale și nelipsita cafea cu lapte. Îmi place în timp ce iau micul dejun sa ascult știrile zilei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  91. Picincu-Hobjila Viorica
    duminică, 17 iulie 2016, 09:30

    Pentru mine, micul dejun e format din cafea (o ceasca-doua) si musai, inainte de a servi licoarea, mananc ce apuc (fie o felie de paine cu unt ori pate, fie cereale cu lapte, fie un cub de branza); pe strumfi i-am invatat sa manance lapte cu cereale si…desigur cafeaua lor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  92. duminică, 17 iulie 2016, 10:02

    Acesta e un subiect care-mi place mult, pentru ca eu sunt fan infocat al micului-dejun. In general, ma trezesc dimineata, pe la 5.30, beau apa pe stomacul gol si fac 30 de minute de exercitii fizice, si apoi mananc… fibre. Cereale cu iaurt, pentru ca laptele dulce le inmoaie prea tare si nu-mi place aspectul de mamaliga in castron. :)) Si abia apoi, dupa nebunia asta, vine cafeaua. ^_^

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  93. Georgiana Mihaela
    duminică, 17 iulie 2016, 10:52

    Dimineața mi-o încep cu un iaurt cu cereale împreună cu fructe proaspete pe care le schimb în funcție de sezon. E un mic dejun răcoritor și plin de energie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  94. Sambotin Mihail
    duminică, 17 iulie 2016, 11:30

    Neta eu mananc cel putin 4 tipuri de cereale (fulgi de porumb,musli,fulgi de ciocolata,pernite cu ciocolata,pernite cu scortisoara,pernite cu alune,etc) combinate cu lapte sau iaurt.Sunt cazuri cand mai pun miere,orez expandat, nuci,stafide gen extra.Pofta buna si o zi energica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  95. Tudor Laura
    duminică, 17 iulie 2016, 13:52

    In fiecare dimineata beau un pahar cu apa cu lamaie, iar dupa 30 de minute iau micul dejun (pana in ora 10 de regula, dar l-am mai luat si la pranz :)) ) care consta in iaurt cu fructe, un bol de lapte cu cereale si mai strecor uneori cate un foietaj, doua :D Mic dejun yummi si destul de sanatos, zic eu :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  96. Lilia
    duminică, 17 iulie 2016, 14:24

    Incercam sa nu sarim micul dejun. Chiar daca nu ne e foame, o facem pentru a da exemplu copiilor. Micul dejun alterneaza, in functie de timp si dispozitie. Printre variante:
    -cereale cu cioco si lapte rece
    – cereale de ovaz cu lapte. In ele adaug fructe uscate si seminte
    – sandvishuri calde si iaurt
    – sandvishuri reci cu unt si cascaval, carne coapta taiata felii, castravete, rosie, ardei
    – iaurt cu fulgi de porumb( in iaurt mai pun o lingura de dulceata sau miere, daca vreau)
    – omleta
    In weekenduri, daca ne permite timpul, incercam ceva mai elaborat:
    – checuri
    – tarte sarate
    – placinta
    – clatite
    – orez cu lapte

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  97. Mercioiu
    duminică, 17 iulie 2016, 14:33

    Inainte nu mancam nimic la micul de jun, dar de cand am ajuns la facultate…nu este nicio dimineata fara cereale. Nu de alta, dar altceva mai repede de facut nu exista :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • Mercioiu
      duminică, 17 iulie 2016, 14:35

      Mic dejun*

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  98. Apostoiu Gurau Mihaela Florentina
    duminică, 17 iulie 2016, 16:08

    O dimineata perfecta incepe cu un mic dejun sanatos, bazat pe cereale cu lapte sunt preferatele mele

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  99. Rosulescu Viorica
    duminică, 17 iulie 2016, 18:13

    Dimineata imi place sa mananc cereale cu lapte pt ca imi dau energie si, astfel, fac fata provocarilor de peste zi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  100. Raluca
    duminică, 17 iulie 2016, 20:44

    Dimineata e cea mai importanta masa pentru mine. Nu sunt fan cafea, mai degraba optez pentru un ceai. Alternez cereale cu lapte, smoothie din fructe, (depinde de sezon), iaurt simplu cu fructe uscate si/sau nuci, migdale, caju, stafide etc. Uneori pregatesc gustari cu branza si avocado. Imi place sa am alternative 🙂

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  101. Adina
    duminică, 17 iulie 2016, 21:05

    Micul dejun se ia impreuna cu colegii, la munca. Toti aducem cate ceva de acasa, eu sunt responsabila cu asocierile/combinatiile. Ritualul:
    – se deschide frigiderul
    -se cerceteaza
    -se sta si se cujeta, apoi se inchide frigiderul
    -se taie painea, inca se mai cujeta
    -se deschide iar frigiderul, se scoate baza ( poate fi unt, hrean, mustar, pateu, salate….)
    – se ia si o cantitate generoasa de clisa, sunca, mezeluri…ce se gaseste
    – adaugam leguma: rosii, ardei sau castravete. La ceapa doar jinduim
    -se pregatesc tartinele
    -se mananca, cu pofta
    -se-ncepe cujetatul la micul dejun de maine
    The end :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  102. ANCA GABRIELA LUPU
    duminică, 17 iulie 2016, 22:23

    Eu iau micul dejun alaturi de 19 copilasi ( sunt asistent social) . Micul nostru dejun este diverit in fiecare dimineata, fie mancam o branzica cu putin salam si ceai, fie cereale cu lapte, fie o felie cu gem si ceai.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • ANCA GABRIELA LUPU
      duminică, 17 iulie 2016, 22:29

      diferit, nu diverit. Oboseala isi spune cuvantul:D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  103. Flavius Aileni
    duminică, 17 iulie 2016, 22:28

    Micul dejun il servesc dupa o sesiune de alergat si este format din cereale cu lapte ,un mix de seminte si putina miere urmat de un smoothie din diverse fructe si legume!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  104. Burlacu Eugen Daniel
    duminică, 17 iulie 2016, 23:37

    omleta cu o salata de rosii + sandwish cu salam si branza topita + 1 cafea cu lapte

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  105. Marin Emilia Valentina
    luni, 18 iulie 2016, 11:04

    Putin sport, cereale cu lapte si fructe confiate sunt doar cateva din „ingredientele” care ma pregatesc pentru o zi plina de energie. Cand am ocazia, iau micul dejun pe terasa casei :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  106. costin
    luni, 18 iulie 2016, 11:59

    Micul dejun inseamna iaurt (nu lapte) cu cereale si seminte, cam 450 grame, iar dupa o cafea mica. Ma tine pana pe la ora 14.00.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  107. luni, 18 iulie 2016, 12:18

    Ritualul meu de cativa ani este sa nu sar peste micul dejun deoarece el este cel care ne da energia pentru o zi intreaga. In fiecare dimineata pun ceasul sa sune la 6:45 sa-mi pregatesc micul dejun depinde si de ceea ce as vrea sa mananc:
    1.Un bol de musli cu fructe impreuna cu putin grau, orz, ovaz, secara cu lapte sau cateodata cu iaurt mai gras.
    2. O omleta facuta din 2 oua cu cascaval ras si cateva bucatele de sunculita, iar la final un pahar de fresh de portocale facut la blender.
    3. Paine prajita impreuna cu putin unt si feliute de castravete, un ou fiert moale iar la final un fresh din mere. Multumim.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  108. candrea nadia alina
    luni, 18 iulie 2016, 12:36

    Cafeaua este must-have la micul dejun, pentru ca ma incanta cu aroma sa si imi da energie pentru toata ziua! Este o stare de bine pe care nu o pot neglija!
    Imi place sa iau micul dejun cu familia, asa incat cel putin sotul meu imi este alaturi every morning!
    Incepem ziua cu ceva usor, un sendvis, o tartina si suntem gata de provocarile zilei!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  109. luni, 18 iulie 2016, 13:14

    Trebuie sa recunosc ca de aproximativ 9 luni micul dejun a devenit ”piesa de rezistenta” a zilei! Spun aceasta deoarece pana atunci pur si simplu nu exista! Da , este adevarat! Eram in concediu de crestere copil, fara un program organizat si cu multe kilograme in plus! Schimbarea a venit cand a trebuit sa incep serviciul… SOC- GROAZA… depresie cand ma priveam in oglinda. Am inceput sa am un mic dejun zilnic format dintr-o grefa (zilnic), iaurt cu cereale , ou si o felie de paine prajita (in functie de preferinte) si bineinteles cafea si totul s-a schimbat. Minus 22 de kilograme in 9 luni !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 iulie 2016, 13:17

      Deci formati un ritual si aveti de castigat…somnorosi puneti cafeaua la foc sa simtiti aroma, apoi savurati o grefa si un iaurt cu cereale…. apoi cafeaua care ”cireasa de pe tort”! Fie alaturi de sot, copii sau prieteni micul dejun trbuie sa existe!

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  110. luni, 18 iulie 2016, 21:59

    Dimineata la mine este atunci cand ma trezesc , asa ca poate fi si la 6 , dar si la 11, dar obiceiul este acela de a pune laptele pe aragaz si dupa ce fierbe sa las cerealele imn el pana se fac foarte noi. cand laptele se raceste dau atacul cu lingura :D . Dupa cereale merge orice , chiar si o tarie in functie de programul de lucru

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  111. luni, 18 iulie 2016, 22:05

    cereale cu cacao pentru mine si fetita de la prima ora inainte de a pleca la gradinita pentru ca nu ne bazam pe mancarea de acolo. in unele dimineti merge si o banana mai pe fuga :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  112. amalia o.
    luni, 18 iulie 2016, 22:22

    La mine, micul dejun este luat mai pe fuga… cand am vreme, fie mananc un bol de lapte sau smantana cu cereale , fie toasturi cu unt si ceai, iar in zilele mai ” scurte” iau pe fuga un baton de cereale si o cafea, si neaparat un fruct.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  113. Lazar Dumitra
    marți, 19 iulie 2016, 00:32

    musli cu cereale si iaurt

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  114. marți, 19 iulie 2016, 08:47

    un bol cu cereale si lapte

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  115. Stefania Petcu
    marți, 19 iulie 2016, 13:31

    Micul dejun..de multe ori cand nu am timp si sunt pe fuga obisnuiesc sa mananc fructe:)daca ma rasfat un pic si am timp manac cereale cu lapte,sana cu ovaz sau niste unt cu paine cu painica:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  116. Nitu Irina
    marți, 19 iulie 2016, 16:38

    Tai niste fructe intrun castron, pun si niste cereale si un iaurt si gata micul dejun. Mananc la fel cateva zile la rand, dupa o dau cateva zile pe diverse sandvisuri, apoi o iau de la capat cu fructe, cereale, iaurt. De multe ori il mananc in picioare sau in timp ce trabaluiesc prin bucatarie. Greu cu timpul asta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  117. marți, 19 iulie 2016, 20:24

    Încep cu un pahar mare de apă călduță cu lămâie și miere, apoi îmi fac un smoothie (banane congelate, unt de arahide, cacao si putina apa) si aia e :D. Dar când eram în liceu combinația mea preferată era cea de cereale cu iaurt/lapte. Nu de alta, dar era și super rapidă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  118. LarisaM
    marți, 19 iulie 2016, 21:21

    De obicei nu am mult timp pentru micul dejun, asa ca recurg fie la cereale sau biscuiti integrali cu lapte, fie la o felie de paine cu unt si marmelada insotita de cafea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  119. elena tanase
    marți, 19 iulie 2016, 23:14

    Dimineata este masa cea mai bogata pentru mine. Dimineata imi permit sa mananc alimente mai bogate in calorii pentru ca stiu ca le ard prin munca in cursul zilei. Sunt genul care mizeaza pe omlete, sanvisuri si uneori mananc si mancare gatita la micul dejun.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  120. gheorghe ceausu
    miercuri, 20 iulie 2016, 01:48

    prefer sa imi incep dimineata ca un pahar de lapte, cereale , o banana sau un shake cu de toate…ca sa am energie pt un sef tare incapatanat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  121. Gabriela M. L.
    miercuri, 20 iulie 2016, 08:27

    Ritualul meu de dimineata este (5.30-6.30): apa cu lamaie si bicarbonat; fructe proaspete, cu migdale, seminte de canepa, in, chia, dovleac, susan etc., cereale (ovaz, grau), fructe uscate (goji, stafide, smochine, curmale), ceai verde, spirulina, chlorella.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  122. miercuri, 20 iulie 2016, 13:00

    A fost o vreme cand nu prea dadeam importanta masei de dimineata, dar, de ceva timp, mi-am schimbat obiceiul. Dimineata beau o cana de apa cu lamaie si musetel (care a fost lasata peste noape la macerat). Apoi, mananc un bol cu cereale, care au si diferite fructe si nuci sau alune, amestecat cu iaurt (imi place mai mult gustul de la iaurt decat de la lapte). La sfarsit beau o cafea, alaturi de nelipsita tigara :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  123. Dinu Florina Madalina
    miercuri, 20 iulie 2016, 13:40

    Dimineata nu am foarte mult timp la dispozitie. Imi pregatesc repede o cafea, un fresh de portocale si un bol de cereale cu lapte. Imi sunt mai mult decat suficiente pentru a-mi incepe ziua.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  124. alina dita
    miercuri, 20 iulie 2016, 16:07

    imi place sa devorez dimineata un bol cu cereale cu mult lapte. Imi plac indeosebi cele cu seminte de flloarea soarelui peste care pun putina miere si lapte si cam gata

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  125. samziana constantinescu
    miercuri, 20 iulie 2016, 16:15

    imi place de cum ma scol sa mananc niste fructe uscate , in special caise dupa care niste laptic cald si pe drum spre servici sa rontai cereale:))..nu degeaba imi tot zic colegii rila-rontaila:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  126. gheorghe laurentiu constantinescu
    miercuri, 20 iulie 2016, 16:20

    cafeaua este obligatorie in fiecare dimineata! Imi place sa servesc micul dejun alaturi de familie si de copii..atunci cand se trezesc pt scoala. Cerealele cu iaurt sunt de baza iar cei mici prefere pe cele cu lapte

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  127. marcela dita
    miercuri, 20 iulie 2016, 16:28

    cum nu se stie daca mai voi manca ceva in timpul zilei micul dejun la mine trebuie sa fie consistent. Prefer ouale foerte, cerealele de orice fel cu lapte sau iaurt, fructe uscate ca si ceva dulce la sfarsit si gata…cred ca sunt satula

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  128. dita gheorghe
    miercuri, 20 iulie 2016, 16:41

    Cafea in primul rand, ca doar trebuies sa ma trezesc!! Urmeaza iaurtul grecesc cu fructe zmeura, afine sau ce mai gasesc si la sfarsit o felie toast prajita

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  129. Antoneta Virtea
    miercuri, 20 iulie 2016, 17:04

    Micul meu dejun difera zilnic pentru ca detest sa mananc la fel doua zile la rand. Intro zi e compus din iaurt cu cereale, altadata din lapte si un sandvis, sau omleta cu branza si rosii, etc, etc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  130. madalin radoi
    miercuri, 20 iulie 2016, 17:09

    Dimineața mi-o încep cu un iaurt cu cereale împreună cu fructe proaspete Este satios, rapid si imi place foarte mult. Mai bau o cafeluta daca mai am timp

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  131. dinca minodora
    miercuri, 20 iulie 2016, 17:20

    Mie imi place dimineata sa mananc cereale fitnes cu fructe confiate si mult lapte cald. Mai pun langa un oua fiert si gata

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  132. elena iacovete
    miercuri, 20 iulie 2016, 17:38

    cerealele sunt de baza..nu de alta dar sunt foarte rapid de facut si mereu..dar mereu sunt in intarziere

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  133. ionescu maria
    miercuri, 20 iulie 2016, 17:42

    musli cu cereale si iaurt grecesc din acela gras. Si cand nu am timp sa-l mananc acasa il iau repede la servici

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  134. Florentina Mandruti
    miercuri, 20 iulie 2016, 17:43

    Micul meu dejun este compus din cereale cu lapte la care adaug, uneori, si cateva fructe confiate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  135. iosif kolosvari
    miercuri, 20 iulie 2016, 17:46

    o omleta cu de toate(asta daca am timp sa fac) iar daca sunt in intarziere cereale la borcan cu o cana de lapte peste si o lingurita si le mananc in tren

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  136. iulian kolosvari
    miercuri, 20 iulie 2016, 17:52

    Dimineața mi-o încep cu un iaurt cu cereale..este mancarea perfecta si ideala..nu speli multe vase , nu incalzesti..este mirifica:)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  137. niculina k
    miercuri, 20 iulie 2016, 18:09

    micul dejun il iua in incinta fabricii cu colege si cateodata si seful. Fiecare aduce cate ceva, si fiecare mananca ce-i place. Preferatele mele sunt cerealele cu lapte batit pe care il aduce o colega si e cel mai bun lapte delicios pe care l-am mancat vreodata

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  138. Udristioiu Larisa
    miercuri, 20 iulie 2016, 18:11

    Eu mananc in general, clasic, cereale cu lapte :) iubesc cerealele fitness simple :)
    iar acum vara imi place mult si pepenele galben cu un sandwich <3

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  139. ceausu constantin
    miercuri, 20 iulie 2016, 18:25

    niste cerele nestle fitnes…ca sunt la regim.impus de sotie;)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  140. gabor maria
    miercuri, 20 iulie 2016, 18:37

    Mie imi place dimineata sa mananc cereale fitnes cu fructe si cu lapte apoi mananc un mar de vara

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  141. elena simion
    miercuri, 20 iulie 2016, 18:46

    dimineata consum un castron de cereale cu lapte sau o cana de cereale cu iaurt, dupa un ceai cald de izma

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  142. ciobanu alin laurentiu
    miercuri, 20 iulie 2016, 18:54

    Mic dejun simplu alcatuit dintr-un bol cu cereale cu lapte/iaurt plus bucati de fructe proaspete de sezon. Ma satur pentru toata ziua

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  143. iulian dita
    miercuri, 20 iulie 2016, 19:14

    Micul meu dejun este compus din cereale cu lapte la care adaug, uneori, si seminte in special de dovleac. Daca mai pun si o ceasca de cafea..e perfect

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  144. doina vitomireanu
    miercuri, 20 iulie 2016, 19:22

    Micul meu dejun incepe cu un smoothie facut in casa cu fructe proaspete, o bol cu cereale firness si o cana de lapte cu sare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  145. adelina georgiana d
    miercuri, 20 iulie 2016, 19:35

    Dimineața mi-o încep cu un iaurt cu cereale împreună cu fructe proaspete pe care le schimb în funcție de sezon pe care acum le gasesc din belsug. Este delcios

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  146. alex cirstocea
    miercuri, 20 iulie 2016, 21:26

    cand m-am insurat credeam ca am sa renunt la micul dejun compus din lapte si cereale dar nu am reusit pentru ca imi plac foarte mult. Sora-mea face misto de mine ca numai cei mici mananca asa ceva? Who cares? Eu nu ma satur de ele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  147. miercuri, 20 iulie 2016, 21:33

    După o alarmă amânată mai des ca eseurile din sesiune, reuşesc într-un final să deschid ochii cât să ajung până la bucătărie să analizez opţiunile din frigider. În urma unei mici contemplări pe budă, îmi stabilesc 2-3 alimente, de obicei ceva sălămior, o roşiuţă, un castravecior, pe care le ajut să fie digerate cu un pahar de lapte rece în care pun puţină sare. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  148. Mandruti C
    miercuri, 20 iulie 2016, 21:41

    sadwich cu cascaval, omleta, cereale cu lapte si nelipsita cafea pe care o beau la servici !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  149. gheorghe ceaus
    joi, 21 iulie 2016, 00:53

    Cafea,lapte si cereale…nu neaparat in ordinea asta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  150. dobrete gheorghe
    joi, 21 iulie 2016, 01:04

    dimineata la cat imi este de foamne as manca si un lup..dar totusi ma limitez la lapte cald cu paine sau cereale (cand am sau nu-s mancate de copii), corn facut de maine si ceva fructe uscate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  151. dobrete elena
    joi, 21 iulie 2016, 01:12

    Dimineața mi-o încep cu un iaurt cu cereale împreună cu fructe proaspete pe care le schimb în funcție de preferintele pe care le am. Deasemene ador dimineata sa mananc cate un usturoi pe burta goala:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  152. ciprian constantin
    joi, 21 iulie 2016, 01:20

    ador dimineata sa imi beau cafeluta si sa imi pun in ceasca musli..:) Sotia zice ca sunt un pic nebun dar e atat de bun. Asta e micul meu dejun..Cateodata mai pun si fructe uscate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  153. Monac
    joi, 21 iulie 2016, 08:45

    Fiecare dimineață începe cu un mic dejun destul de consistent, ce poate consta în:
    – ouă cu pâine, șuncă și cașcaval la cuptor
    – crispy de pui la cuptor
    – iaurt cu cereale
    Pe lângă ceva de mai sus, se adaugă un shake din fructe proaspete și o cafea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  154. Magdalena Alexandrescu
    joi, 21 iulie 2016, 11:46

    Adesea găsim fericire în ritualurile cotidiene, majoritatea dintre noi având tabieturi mai ales în primele momente ale zilei, dimineaţa. Nici eu nu ma dezic de la ritualul meu, unul de week-end, lejer, intarziat, relaxant, si altul de luni pana vineri, pe fuga, mai stresant, mai lipsit de vlaga, sa zic asa. Orice ar fi micul dejun, fara exagerare, reprezinta masa cea mai variata si copioasa pe care o servesc intr-o zi. de luni pana vineri servesc micul dejun la servici unde, pe langa doua sendisuri frugale nu-mi lipsesc cerealele cu iaurt, legume sucuri de fructe si mult asteptata cafea. In week-end farfuria este mai vesela: o frunza-doua de salata, rosie, castravete, ridichi, branza, ou ochi, dar si cerealele cu lapte sau iaurt, neaparat cafeaua si sucul de fructe. Nu e niciun lux, nu e nici moft, e doar o placere de-a mea, o evadare din cotidian, o oprire din fuga zilnica si de ce nu, o victorie în lupta cu timpul, daca gasesc ragaz sa ma rasfat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  155. Dumitrina Usturoi
    joi, 21 iulie 2016, 14:33

    In timp ce se prepara cafeau, imi pun un bol cu cereale cu lapte si gata micul dejun. De multe ori il mananc in pcioare in timp ce ma pregatesc pentru servici.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  156. Nitu Marius
    joi, 21 iulie 2016, 15:15

    Ma trezesc primul, imi pun un ceai la facut, fac niste tartine cu unt si dulceata si imi mananc micul dejun in timp ce-mi verific mailurile. Inainte sa plec ii dau un pupic sotiei incet ca sa n-o trezesc si plec la servici sa-mi beau cafeaua.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  157. Petru Usturoi
    joi, 21 iulie 2016, 16:53

    Cerealele cu lapte sau iaurt sunt nelipsite de la micul dejun. Se fac rapid, se mananca la fel de rapid si nu pierd prea mult timp in bucatarie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  158. Lazar Loredana
    joi, 21 iulie 2016, 19:21

    Cereale cu lapte sau iaurt si cafeaua

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  159. Mirela-Liliana Ion
    joi, 21 iulie 2016, 20:13

    Nu pot sa zic ca este un adevarat ritual ,difera de la zi la zi,in functie de dispozitia cu care ma trezesc,de cheful pe care il am.In cursul saptamanii de munca,micul dejun este unul mai pe fuga,si aici poate fi un iaurt,cereale cu lapte,sandwich cu branza topita si rosii,sau doar fructe.In weekend,unde nu mai sunt stresata de faptul ca trebuie sa merg la munca,ofer mai mult timp micului dejun si pregatesc o delicioasa omleta,impreuna cu rosii,ardei,salata de icre.
    Indiferent de momentul saptamanii in care ne aflam,micul dejun este insotit intotdeauna de o delicioasa si savuroasa cafea,de care ma bucur impreuna cu sotul meu inainte de a pleca fiecare la jobul lui.
    O seara frumoasa !!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  160. Cristea Sanda
    joi, 21 iulie 2016, 21:04

    Imi plac diminetile mele: iesirea afara cu catelusa mea, putina dragalasenie, intai o hranesc pe ea apoi ma gandesc la mine. Fac cafeluta, tare cu zahar verde sau negru, apoi pregatesc sucul proaspat din portocala, sau para si lamaie, capsuni si lamaie, etc. Uneori diminetile mele au alaturi 1 castron de orez cu lapte/ fidea cu lapte/ gris cu lapte + 1 felie de chec sau 1 mar copt cu scortisoara sau 1 castron de cereale cu lapte la care adaug dupa bunul plac fructe uscate (curmale, caise, smochine, stafide), Un sandvis preparat din 2 felii de toast, 1 felie branza, 1 felie de sunca (de pui sau curcan), 2 frunze salata verde, cateva felii de rosii sau castraveti. Tin la diminetile mele, daca ele incep bine si zilele mele sunt senine si optimiste…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  161. Adrian Iordanescu
    vineri, 22 iulie 2016, 10:24

    Mic dejun – ceai (musai), unt si gem, cascavl si ceva legume (rosii, catrsaveti)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  162. Elena Stan.
    vineri, 22 iulie 2016, 11:26

    1) Cafea cu doză maximă de optimism și cu multă dragoste, fiindcă o facem unul pentru celălalt
    2) Laptele în care au curs picături de cer senin, s-a strecurat parfumul florilor, zâmbetul soarelui și toate frumusețile din univers
    3) Cerealele din care se face pâinea cea de toate zilele pe care o avem pe masă
    4) Dorința de a fi bună, de a dărui după maxime posibilități și de a întinde o mână celor care au nevoie
    5) Bucuria infinită că mi s-a prelungit viața cu o zi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  163. Irina Alexa
    vineri, 22 iulie 2016, 12:33

    Un mic dejun echilibrat da startul unei zile pline de energie si vitalitate. Eu beau cafea zilnic, dar niciodata inainte de a manca ceva, asa m-am obisnuit. O data la 2-3 zile mananc oua, in general fierte, sunt si bio, aduse de la tara, sunt perfecte. Pe langa ou imi pregatesc uneori o salata mare de fructe si un pahar de lapte, alteori, omleta cu branza si sunca de curcan, plus un bol de cereale cu iaurt;o felie de paine prajita peste care adaug 3 linguri de ton in care am incorporat putina maioneza…Se poate diversifica in functie de anotimp sau de ce exista prin frigider…Important este sa ma simt bine si optimista pentru o noua zi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  164. elena craciunescu
    vineri, 22 iulie 2016, 22:17

    imi place sa devorez dimineata un bol cu cereale cu mult lapte. Imi plac indeosebi cele cu seminte de floarea soarelui

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  165. Monika Erzsebet
    vineri, 22 iulie 2016, 22:19

    Ritualul meu de dimineata e in felul urmator: prepar o ceasca de capuccino cu lapte si o felie de paine prajita cu unt si gem sau cu o feliuta de muschi file, sau un bol de cereale cu lapte, si poate sa inceapa ziua cu forte noi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  166. ciprian ceos
    vineri, 22 iulie 2016, 22:20

    prefer sa imi incep dimineata ca un pahar de lapte, cereale , o banana sau un shake cu de toate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  167. Micu Isabela
    vineri, 22 iulie 2016, 22:21

    o cafea extra tare, paine prajita cu unt si gem

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  168. gheorghe sararu
    vineri, 22 iulie 2016, 22:22

    prefer omleta daca o face mama daca nu..lapte cu cerealeȘ)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  169. octavian leahu
    vineri, 22 iulie 2016, 22:24

    ador dimineata sa imi beau cafeluta si sa imi pun in ceasca musli.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  170. Micu emilian
    vineri, 22 iulie 2016, 22:25

    cereale cu lapte,fructe

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  171. adelaida dobre
    vineri, 22 iulie 2016, 22:27

    În fiecare dimineață îmi încep ziua cu o cafea cu lapte, iar peste 10 minute îmi pregătesc micul meu dejun favorit lapte batut cu musli

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  172. doina vandis
    vineri, 22 iulie 2016, 22:29

    apte slab in grasime, musali sa cereale si ce imi place foarte mult sa rontai seminte..daca am

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  173. Tamas Szabo
    vineri, 22 iulie 2016, 22:31

    Mananc cereale cu lapte sau un sendvis.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  174. Marinescu Florin
    vineri, 22 iulie 2016, 22:53

    De obicei aleg o cafea cu lapte ptr ca nu prea am timp pentru micul dejun, dar cand sunt acasa cu copii mei, luam micul dejun impreuna si tati mananca micul dejun identic cu ei , adica cereale cu lapte, preferatul lor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  175. vineri, 22 iulie 2016, 22:55

    Micul meu dejun începe cu apa si fructe proaspete. Dupa aproximativ o jumatate de ora, ma delectez întotdeauna cu o porție generoasă de lapte călduț cu cereale integrale si semințe crude de dovleac, in, floarea-soarelui. Cafeaua lungă nu lipsește niciodată.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  176. Popescu Letitia
    vineri, 22 iulie 2016, 22:58

    fructe,legume,oua fierte tari,cereale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  177. Denisa Ivascu
    vineri, 22 iulie 2016, 23:00

    De obicei la micul dejun mănânc cereale cu iaurt și pâine prăjită cu unt de arahide.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  178. Ionela Stefan
    vineri, 22 iulie 2016, 23:07

    Un sandwich sau cereale cu iaurt sau cu lapte, omleta cu ardei, paine cu unt si dulceata, lapte cu cacao..am mai multe preferinte ..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  179. Popescu elena
    vineri, 22 iulie 2016, 23:08

    o salata de rosii cu ardei, castraveti si branza sau fructe cu cereale

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  180. Popescu gabriel
    vineri, 22 iulie 2016, 23:11

    cereale cu lapte,fructe,suc de mere uneori

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  181. Catalin traian G
    vineri, 22 iulie 2016, 23:26

    un castron plin ochi de cereale cu lapte,

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  182. flori s
    vineri, 22 iulie 2016, 23:30

    cereale cu lapte,fructe

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  183. sandru emi ctin
    vineri, 22 iulie 2016, 23:32

    beau o cafea cu lapte,omleta,fructe

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  184. Ramona Raican
    vineri, 22 iulie 2016, 23:59

    De obicei mananc dimineata, pentru ca altfel ma simt fara energie. Micul dejun difera de la o zi la alta, insa aproape mereu contine fructe si/sau legume. Uneori mananc si cereale cu lapte, alteori branzeturi/cascaval, ou ochi/fiert sau omleta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  185. miercuri, 27 iulie 2016, 00:53

    E drept ca n-am citit chiar toate comentariile dar in tara asta nimeni nu mai mananca la micul dejun un salam, un parizer, o bucatica de bacon??? 😊

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  186. luni, 1 august 2016, 14:30

    Cine se va bucura de cereale? Ati extras castigatorul?

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde