02.12.2016

Vedeți, băi hipsterilor, de ce e bine să mergeți să votați?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Zic hipsteri așa, ca termen generic, unul în care includ generația mai tânăra din care face parte următore categorie: atenți la aspectul vestimentar, trendy de foioioioi, early adopters cei mai mulți, iubitori de viață și de nou și de alea, alea, dar pentru care simpla discuție despre necesitatea de a merge la vot era doar prilej de strâmbături, ”bag plua în el de vot, că oricum tot un prost o să iasă” sau, după caz (ăia mai intelectuali), ”mi-aș încălca principiile să mă duc să votez, nu pot să girez actuala clasă politică”. V-ați prins, trag nădejde, de profilul hipsterului despre care vorbesc.

Așa, măh, bine, nu v-ați dus la vot. Și acum o aveți pe Firea. Pe care au votat-o cei care s-au dus la vot. Și pentru care abureala cu transportul gratuit a însemnat în sine un motiv de a vota pe Firea, vot executat de cei care nu o ard cu prea multă analiză principială, așa cum o faceți voi.

Voi nu ați votat, așa că acum o aveți pe Firea. Pe care au votat-o cei care înjură de cristoși și alți dumnezei de fiecare dată când se mai stă în trafic din cauza unui eveniment precum Bucharest International Marathon, o chestie care face mai mult branding pozitiv pentru București decât vreo 34 Firea și alți pulifrici de pe lângă ea. Lor li se rupe de maratoane, de făcut mișcare și alte astea, ei nu mai vor să stea în trafic. Punct. Indiferent de ce înseamnă asta.

Nu ați votat-o voi pe Firea, băi hipsterilor? Ba da, ați votat-o. Tocmai pentru că nu ați mers la vot, principiali fiind până în țesătura Converșilor, desigur. Fiecare dintre voi care nu a mers la vot a însemnat un vot în plus pentru Firea. Deci, recte, și voi ați pus-o primar pe această Desdemonă pulvavă de gargarită expectorantă.

Așa că tăceți dreaqu din gură. Că și voi sunteți vinovați. Avem primarul pe care l-ați vrut și voi prin nedorința voastră de a merge la vot. Voi nu ați mers la vot, așa că voi nu contați pentru Firea. Ea face tot ce face pentru cei care au votat-o. Adică nu pentru voi. Obișnuiți-vă cu asta.

Democrația bucureșteană a decis. Și a decis fără voi. Pentru că voi nu ați vrut să faceți parte din această decizie. Ați vrut ca democrația să decidă pentru voi așa cum ați fi vrut voi să iasă, dar fără să ridicați un deget. Asta, stimabililor, nu este altceva decât o lene civică mizerabilă. Care pute și mai rău de fiecare dată când vă văd cum vă văitați că Firea e de căcat.

Dap, Firea e de căcat pentru că și voi ați fost de căcat pentru că nu ați mers la vot. De aia. Orice altă discuție este frecare de index cu prepuțul. Sau invers.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Despre New York cu un șorecar

Caut sponsor pentru un advertorial pe blog. Banii merg către inițiativa lui Zolty Bogata

22 comentarii

  1. miercuri, 6 iulie 2016, 11:36

    Am o curiozitate, de unde stii ca cei ce n-au fost la vot nu ar fi votat-o pe Firea? Daca 99% din pupulatia Bucurestiului ar fi votat si ar fi iesit tot Firea, ce ai mai fi scris? Nu e la caterinca, chiar sunt curios :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 6 iulie 2016, 11:38

      Pentru că cei pe care îi critic eu sunt cei care o urăsc pe Firea din toți bojocii internetului. Și care, desigur, nu ar fi putut vota cu ea never ever. Dar, pe de alta parte, ei nu au votat. Deci noi doi, oameni serioși și la locurile lor, discutăm degeaba :))

      Daca ar fi fost la vot 99% din populația Bucureștiului și tot Firea ar fi ieșit, m-aș fi pus pe analizat serios daca mai vreau să stau în orașul ăsta. Și o zic foarte serios.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 6 iulie 2016, 12:02

        Am inteles, oricum trebuie analizata sederea in Bucuresti dupa parerea mea, urmatorii ani cu Firea si nepasatorii care au contribuit la asta tot da de gandit :)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  2. Marian
    miercuri, 6 iulie 2016, 15:33

    Ziua buna,flacau. E nasol sa faci un articol doar pentru ca stii hipsterii vor reactiona ,ceea ce iti si doresti…sa fii vizibil in orice fel. Pune mana pe o statistica obiectiva si vezi ca procentul invocat e cu mult mai mic decat al celor care nu sunt hipsteri ,ci o alta categorie despre care nu se vorbeste destul . Manelizarea unei majoritati s-a facut usor dar sigur cu tembelizorul. Asa ca …relax ,hipsterii nu sunt o majoritate. nici macar nu e bine sa fie .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 6 iulie 2016, 15:36

      Dă-mi tu statistica aia obiectivă și o să mă gândesc dacă o să pun mâna pe ea sau nu. Cât despre partea cu vizibilitatea, îmi permit să îți urez și ție fix ce îmi dorești tu mie.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  3. Dani
    miercuri, 6 iulie 2016, 16:44

    Chinezule, ești grozav, îmi place de mor de tine! (comentariu editat de mine, încă posesorul acestui blog). Inca n-ai invatat ca „pleaca ai nostri, vin ai nostri, noi raminem tot ca…alegatorii”? Oricum tot unul de-al lor iesea, oricum nu apara interesele cetatenilor. Oricum, se vede clar că ești de-al nostru și vrei să ne aperi interesele (comentariu editat de mine, încă posesorul acestui blog). Doresti sa pari interesant, nu-i asa? Ei bine, ai reușit asta la superlativ, bravo, mă înclin! (comentariu editat de mine, încă posesorul acestui blog)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 6 iulie 2016, 16:47

      Mulțumesc frumos pentru acest comentariu înălțător! Desigur, l-am luat un pic la pilă și l-am ajustat pentru că, din când în când, nu îmi pot refuza plăcerea să editez comentariile care înjură și care, desigur, își asumă anonimatul așa cum picătura de pișu își asumă, din când în când, chiloții.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  4. apoca
    miercuri, 6 iulie 2016, 16:46

    Logica de lăudat! (comentariu editat de mine, încă posesorul acestui blog) Daca votez cu Firea si face tampenii ,eu sunt de vina ca am votat-o. Daca votez cu Nicusor (alt inapt da’ inapt cool) si face tampenii, eu sunt de vina ca l-am votat. Daca imi bag piciorul si nu mai votez cu niciunul tot eu sunt de vina ca nevotand am votat de fapt.

    Bine ma sunt eu de vina pentru toate. Te linisteste de vreun fel?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 6 iulie 2016, 16:50

      Dap, sunt liniștit acum. Cum mă liniștește orice om care este anonim și care își asumă dreptul la anonimitate ca un râgâit de cocostârc.

      Cât despre partea de vină, ești vinovat doar că ai viața pe care o ai. Una minunată, desigur.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  5. Alex Vesa
    miercuri, 6 iulie 2016, 17:08

    Respect, Chinezu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 6 iulie 2016, 19:14

    No, asta a fost cel mai fain articol pe care l-ai scris de cand citesc eu blogul tau, adica de vreo trei ani. Fix asa gandesc si eu dar nu pot sa ma exprim la fel de plastic. Big like!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 7 iulie 2016, 08:33

      Mulțam. Nu fac des de astea, după cum știi, dar din când în când mă apucă :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  7. joi, 7 iulie 2016, 22:56

    Cred ca e prima oara de cand te stiu cand te vaz sarit din pepeni :) Sau sa zic iesit din Fire? ;)

    Ti pup!

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 8 iulie 2016, 08:17

      Eh, om sunt, în ciuda zvonurilor :)) Dar lumea zice că e bine să mai fac de astea. Mă mai gândesc… :D Te salutez și io!

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. Cineva
    marți, 12 iulie 2016, 19:34

    Articolul asta exista oricum. Si daca nu iesea Firea.
    Doar era nitel altfel.
    „Bai hipsterilor, n-ati fost la vot, a iesit (nu Fiirea ci) Cretinescu.”

    Logic, daca hipsterii mergeau la vot, iesea Budha primar si tot Bucurestiul intra in Nirvana.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 13 iulie 2016, 08:29

      Și cum e la tine în anonimitate perfectă? Merge bine treaba? Eu sper că da. Cu toată tristețea inclusă, desigur.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. Cineva
    miercuri, 13 iulie 2016, 12:35

    Daca ai de ales intre carne stricata si carne imputita, ce cumperi?
    Raspunsul corect: nici una.
    In felul asta, ori magazinul infect da faliment si vine un comerciant serios in locul lui, ori data viitoare gasesti carne de calitate.
    Si invers, continuand sa cumperi carne imputita, ce ai sa gasesti data viitoare?
    Carne si mai imputita.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Cineva
    miercuri, 13 iulie 2016, 13:25

    Uite si parerea unui tip, care nu e anonim.
    Sau ma rog, daca si el este anonim, atunci tu nu existi :)

    Dacă aveți de ales între două rele, mai bine stați acasă
    https://logec.ro/daca-aveti-de-ales-intre-doua-rele-mai-bine-stati-acasa/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 13 iulie 2016, 14:34

      Aia da, așa faceți voi, anonimii, regulați cu scula altuia. Pentru că voi nu aveți una, desigur.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  11. sâmbătă, 23 iulie 2016, 12:07

    […] Pentru ca, democratic vorbind, cei care fac sport, cei care alearga la maratoane, cei care NU vor transport public gratuit, sunt cei care au votat cu Nicusor Dan ori care au stat acas. Si, democratic vorbind, chiar si daca acceptam ca toti acestia au votat cu USB, partidul lui Nicusor Dan este IN OPOZITIE. Puterea este a CELORLALTI, iar primarul CELORLALTI decide pentru cei care o sustin. Si nu-s singurul care crede asta. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde