03.12.2016

Facem Recensământul Cetăților din România? Vă aștept propunerile cu deosebită ardoare :D

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Notă: Acest material despre Cincșor face parte din seria despre #DrumulCetăților, o ispravă faină marca Bitdefender, în care am fost implicat. Drumul Cetăților este o aplicație mobilă (o găsiți aici pentru IOS și aici pentru Android), prin care puteți descoperi ce cetăți puteți vizita în zona în care sunteți și puteți da check-in ca să deveniți străjeri, logofăți și alte funcții de astea înalte, bașca niște premii. Așa că ia descărcați-i și vedeți ce obiective aveți pe lângă voi :D Ah, și să dați feedb-back celor de la Bitdefender, pentru că ei vor să îmbunătățească aplicația!

——————

Dragilor,

Vă cer de pe acum scuze pentru ce o să vedeți la mine pe facebook (și pe pagină, și pe profil), pe twitter și pe instagram în acest weekend. Doar că îmi cer scuze cu zâmbetul cât China! :D Pentru că de vineri și până duminică o să pogor înspre voi o grămadă de poze, impresii, alea, alea dintr-o deplasare de mare angajament #DrumulCetăților, pusă la cale de stimabilii de la Bitdefender și în care sunt implicați mai mulți bloggeri.

O să vedeți zilele astea despre ce este vorba, nu are rost să vă împovărez acum cu alte chestiuni, așa, fără aplicație practică :)) Dar pot să vă spun că am zis cu toată inima ”Vreau!” când m-a sunat Andrei Cismaru să mă întrebe dacă mă bag în această ispravă. Pentru că îmi place foarte tare ideea de a promova cât mai bine și cât mai modern obiective istorice din draga noastră țară. Căci avem har Domnului o grămadă!

O să vă spun zilele următoare, pe larg, despre ce este vorba. Dar am și o mare rugăminte la voi: să veniți cu recomandări de cetăți. La care ați fost și la care ați vrea să ajungeți. Ca să facem o listă faină, care să fie utilă tuturor celor care, asemenea mie, ar vrea să o ardă cu chestiuni de astea mai istorice :D

Înainte de a scrie acest material, am făcut o recapitulare pe la ce cetăți am fost eu în România și mi-a ieșit că am sărit de borna de 20. Nu e rău, zic, nu e rău deloc! Nu vi le zic, mă înțelegeți, ca să nu vă influențez :)) Dar vă promit că la ”salba” asta o să adaug în weekend încă vreo 3, așa, lejer :D

Stați pe aproape zilele astea. Să mă înjurați că vă inoportunez cu niște imagini și ziceri de prin niște locuri foarte faine :)) Dar să mă înjurați cu drag, firește!

Vă pupează tata chinezu!

tulnic

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Erasmus pentru tinerii antreprenori, o oportunitate grozavă

Hai să arătăm europenilor că avem cei mai buni barmani de pe continent :D

24 comentarii

  1. Catalin
    joi, 7 aprilie 2016, 10:48

    Fiind din Dobrogea, o sa-ti recomand cateva cetati de acolo. Avem Histria, Tropeum Traiani (Adamclisi), Capidava, Enisala. :-) Mai sunt multe altele, dar astea imi vin acum in minte.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 7 aprilie 2016, 10:49

      Mulțam de recomandări! Singura la care nu am fost este Capidava. Dar reparam această gravă eroare existențială din partea mea în august la Spellground :))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  2. joi, 7 aprilie 2016, 11:01

    Cetatea Neamțului!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 7 aprilie 2016, 11:02

      Mulțam pentru recomandare! E bifată și ea în salba mea de cetăți, dar aș reveni oricând cu mare drag acolo! :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. joi, 7 aprilie 2016, 11:05

    Cetatea Devei renovata si redeschisa in 3.04 2016

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 7 aprilie 2016, 11:12

      Am fost de multe ori acolo, dar de mult mai puține ori decât aș fi vrut, având în vedere că de fiecare dată mă așteptați voi cu bere acolo :)) Dar, recunosc, încă renovată nu am văzut-o… Zici că merită, da?

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
    • Daniela Tamas
      joi, 7 aprilie 2016, 15:05

      Cetatea Alba Carolina -Alba Iulia.Am fost vara trecută;splendid! La Deva vom ajunge cu elevii în 18 aprilie 2016.După care mergem la Castelul Corvinilor Hunedoara.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 7 aprilie 2016, 15:07

        Daaaaaaaa, foarte faine toate trei! Ma rog, la Deva trebuie sa ma duc, am auzit ca tocmai ce a fost infrumusetata :)

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Răspunde
        • Daniela Tamas
          joi, 7 aprilie 2016, 15:17

          Dacă vrei,pun poze după.Numai să-mi spui unde și….cum.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  4. joi, 7 aprilie 2016, 11:10

    Cetatea de la Sighișoara e drăguță, dar și cea de la Brașov (Cetățuia de pe Strajă). Doar că nu știu dacă s-a redeschis, că am înțeles că a cumpărat-o cineva…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 7 aprilie 2016, 11:13

      Sighișoara o știu aproape pe de rost :)) Nu știu exact dacă cea de la Brașov este bifată, dar probabil că da, doar că nu mai țin minte că așa îi zice. Ce vrei, sunt un blogger bătrân… :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • vineri, 8 aprilie 2016, 17:49

      cetățuia de pe strajă, lăsată în paragină, e închisă de un an de zile.
      recomand cetatea de la rupea (dacă puteți face abstracție de ororile renovării), cetatea de la biertan- sibiu, cetatea teutonilor de la feldioara, cetatea păgânilor de la balvanyos- covasna, cetatea de la saschiz-mureș și/sau cetatea salgo din sibiel.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  5. joi, 7 aprilie 2016, 11:38

    Cetatea Făgăraşului,
    Cetatea ţărănească Râşnov,
    Cetatea de la Prejmer (foarte faină, vizitată recent; poţi vedea aici vechea şcoală în care s-a predat în perioada asediilor asupra cetății, folosită până în 1853)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 7 aprilie 2016, 11:40

      Bifate toate! Dar mulțam că îmi confirmi că sunt locuri care merită clar văzute! :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. joi, 7 aprilie 2016, 12:01

    Cetatea Severinului s-a deschis de curand, n-am vizitat-o inca dar am auzit numai vorbe bune despre felul in care se prezinta. Daca ajung inaintea ta promit sa fac poze si sa scriu pe blog :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 7 aprilie 2016, 12:04

      Nici eu nu am ajuns acolo… Poate ne gândim să facem un #SeverinBlogMeet sau ceva :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  7. Daniela Tamas
    joi, 7 aprilie 2016, 15:21

    Sarmizegetusa Regia,în Munții Orăștiei,jud.Hunedoara.Și acest obiectiv îl avem pe listă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 7 aprilie 2016, 20:53

    Fosta cetate a Brăilei ! N-o fi ea prea renovată, dar încă mai merită redescoperită ! https://www.facebook.com/Tur-ghidat-orasul-Braila-Braila-city-tour-1022879177755900/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 7 aprilie 2016, 21:44

      redescoperit atmosfera fostei cetăți….cam atât…si doar vreo 2 obiective care mai dăinuiesc….că restul sunt în hrube !

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • vineri, 8 aprilie 2016, 08:56

      Hmmm, interesant… Pe asta nu o știam… Merci!

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. vineri, 8 aprilie 2016, 11:38

    Luați de aici: https://www.facebook.com/cetateaoradea/
    Și măcar bem și o bere pe mal de Criș, că tot nu ne-am mai văzut de mult… :D

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 9 aprilie 2016, 07:54

      Boss, trebe neapărat să îmi mai fac drum pe acolo, că mi-o fi dor și mie :D Mulțam de recomandare!

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde