11.12.2016

Am două invitații pentru voi la GPeC Summit

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Greu al naibii a fost să aleg câștigătorii… Dar am bătut cu pumnul în masă și am decis: cele două Andreea merg la conferință! De ce le-am ales? Pe prima pentru creativitate, pe a doua pentru acribie :D Felicitări câștigătoarelor și mulțumiri maxime participanților!

——————-

Pe scurt, căci știu că cei care sunteți interesați de aceste bilete 1. știți deja de ce ar trebui să fiți prezenți la GPeC Summit și 2. știți că ar trebui să fiți prezenți acolo :D, vă spun doar că evenimentul are loc pe 24 noiembrie, în București și vă invit să îmi răspundeți la următoarea întrebare (ca să pot alege dintre răspunsurile voastre):

Când ați cumpărat ultima dată ceva online, de unde și de ce ați ales să cumpărați online și nu altfel? :D

Aștept răspunsurile voastre până pe 15 noiembrie, ora 23.59 trecute fix. O să fiu subiectiv în alegerea câștigătorilor, așa cum stă bine unui blogger, așa că încercați să detaliați chestiuni în răspunsurile voastre :)

gpec_logo_anim2

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Că tot vine Dr. Laura Markham, am dat și eu un interviu ca părinte :)

Cautăm 10 proiecte cărora teimplici.ro să le ofere 70.000 de Euro

30 comentarii

  1. Irina
    miercuri, 11 noiembrie 2015, 10:24

    Bună, Cristi!
    Ultima dată când am cumpărat din online a fost luni :) Am văzut o ofertă pe f64 la un produs pe care îl vânam de ceva timp şi am profitat!
    Şi pentru că sunt şi altruistă (zâmbesc) i-am luat şi prietenului meu ceva.
    Pentru că sunt o fire comodă, aleg mai mereu să cumpăr câte ceva din online. De-a lungul timpului m-am specializat în a cumpăra fel şi fel de chestii absolut necesare: de la rujuleţe la cuptor cu microunde.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 12 noiembrie 2015, 10:17

      Asocierea dintre rujulețe și cuptor cu microunde mi-a făcut dimineața mai frumoasă, jur :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. miercuri, 11 noiembrie 2015, 10:36

    salut. ultima oara am cumparat ieri de pe internet. mi-am cumparat incaltaminte noua. am facut achizitia de pe net pentru ca sunt mai ieftini si mai frumosi :). in majoritatea cazurilor aleg in functie de modelul lor. Majoritatea modelelor nu se regasesc in rafturile din tara noastra.

    mersi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 12 noiembrie 2015, 10:15

      Poți să ne zici și de unde ai cumpărat? Nu e obligatoriu, sunt doar curios :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. miercuri, 11 noiembrie 2015, 17:58

    Salve Cristi

    Ultima data a fost duminica. Bulbi de narcise. Ca e o toamna lunga si mai merge inca sa mai pun cate ceva prin gradina. De ce online ? Pentru ca cei mai ieftini erau la Iasi. Apropo am luat de pe olx. Se pune ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 12 noiembrie 2015, 10:16

      Se pune și olx dacă de acolo ai cumpărat, grădinar mic și acerb ce ești :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. Anca I
    joi, 12 noiembrie 2015, 09:34

    Acum o luna, un router, de la EvoMAg – pentru ca era la reducere. Cumpar online pentru ca e un proces mai simplu decat sa merg in magazin – aleg, platest si il aduce curierul fix unde vreau eu:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Raul
    joi, 12 noiembrie 2015, 09:36

    Ultima data am cumparat online in luna septembrie de pe emag, asta dupa ce am cautat pe toate site-urile de IT online. Aveam nevoie de un TV si un suport pentru perete care sa poata fi rotit atat in plan vertical cat si orizontal. In magazinele specializate nu sunt organizate produsele f bine astfel ca pierzi f mult timp pana ce iti gasesti produsul dorit. Iar un alt motiv a fost transportul, locuind intr-un oras de provincie mi-a fost mai usor sa primesc produsul acasa si sa nu ma deplasez eu dupa el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Gabriel
    joi, 12 noiembrie 2015, 12:09

    Ultima data cand am cumparat ceva online a fost ieri, si o fac destul de des deoarece nu imi plac magazinele aglomerate, modul lor de aranjare si asistentii nu mereu bine pregatiti.
    de asemenea reducerile si modul rapid de documentare si comparare a preturilor joaca un rol important in decizia mea de a face cumparaturi online.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 12 noiembrie 2015, 14:47

    salutare,

    Ieri am cumparat ultima data online si anume 2 incaltari de iarna pentru masina, le-am gasit la un pret ok si cu transport gratis, deci nu am mai stat pe ganduri :) In felul acesta le-am si aruncat in masina, nu m-am mai complicat sa ma duc sa mi le cumpar singur si sa ma lupt cu ele :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Harabagiu Ciprian
    joi, 12 noiembrie 2015, 14:51

    Ultima data cand am cumparat ceva online a fost saptamana trecuta. Trezit dimineata, plecat la munca, ajuns la munca, amintit ca e o zi speciala pentru sotia mea, cautat rapid solutie, gasit ultimele bilete la teatru la TNB – Dineu cu Prosti, gasit o florarie online cu livrare in aceeasi zi, platit, livrat flori la ea la birou, mers la teatru dupa munca, scapat :). De ce am cumparat online? Pentru ca timpul era foarte scurt, programul incarcat si in modul asta mi-a permis sa gasesc o solutie buna si rapida.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • Harabagiu Ciprian
      joi, 12 noiembrie 2015, 14:55

      Am uitat, bilet.ro si florarieonline-altfel.ro sunt vinovatii

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. joi, 12 noiembrie 2015, 17:58

    Luni am cumparat de pe amazon o baterie de laptop. De ce? Pentru ca acolo am gasit (e un laptop mai vechi) si era mai ieftin decat la magazin unde poate nu era pe stoc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 12 noiembrie 2015, 18:21

    Am cumparat ultima data online ieri, doia telefoane fara fir de la emag. Pentru firma :D
    Cumpar online pentru nu trebuie sa ma deplasez lanun magazin fizic. Mi-ar lua prea mult timp uneori si unele produse le pot cumpara si fara sa le vad/ating efectiv inainte de achizitie.
    Spor! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. adriana
    joi, 12 noiembrie 2015, 20:43

    Ohh, ieri a sosit la usa un colet mare-mare. Era in el un carucior albastru pentru gemeni. De ce am comandat online? Pentru ca viata cu gemeni nu e foarte compatibila cu shoppingul offline.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 12 noiembrie 2015, 22:00

    Ultima data am cumparat ieri de pe AliExpress, ca a fost „black friday”-ul lor, pe nume „11.11”. O bratara fitness, vreo doua lanterne, o camera auto si o casca bluetooth.
    De ce online? Initial din curiozitate, de la eMAG, acum niste ani in urma (15 decembrie 2010), apoi din necesitate, livrate de cele mai multe ori prin curier, dar si ridicate din showroom/magazin. Am comandat pina acum online de la eMAG, Vexio, Nemira, Okazii si AliExpress.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 13 noiembrie 2015, 10:58

    Ultima oara cand am achizitionat ceva online a fost acum 4 zile, acest domeniu de care sunt foarte mandra *smiley face*. De ce online? Pentru ca nu aveam cum altfel. Si pentru ca am fost foarte nerabdatoare sa il am (am innebunit pe toata lumea din jurul meu), au aparut cateva complicatii care m-au facut sa astept pana aseara sa primesc datele si tot ce trebuie. Dar acum totul e bine si ma pot apuca linistita de treaba. Presupun ca nu mai trebuie sa zic de unde l-am achizitionat. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Iulia
    vineri, 13 noiembrie 2015, 12:27

    Salut!

    Ultima dată am cumpărat online un bilet de avion (NY-BUC-NY), pe 24 octombrie, de pe paravion.ro. Ce-i drept, a fost un pic de tevatură, pentru că m-am trezit dimineața că biletul pe care m-am tot pregătit să-l cumpăr a dispărut de pe site, și-a trebuit să recalculez traseul cu alte autobuze. Mea culpa că nu l-am luat vineri seara, presupun. Client service a fost minunat, ca de obicei, și prietenul meu a ajuns în București într-o bucată. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. Dana P
    vineri, 13 noiembrie 2015, 18:56

    Ultima achizitie : accesorii pentru telefon. Magazin catmobile.ro.
    Achizitionez aproape toate lucrurile de pe Internet pentru 3 motive :
    1. caut cel mai bun raport calitate pret; de fiecare data compar preturile pentru acelasi produs.
    2.nu am timp sa ma plimb prin magazine;
    3.oferta limitata in magazinele orasului meu frumos Alba Iulia.
    Ar fi minunat sa castig biletele oferite. Incerc sa influentez. ☺

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Paul
    vineri, 13 noiembrie 2015, 20:08

    Ieri am cumpărat de la emag supermarket. Lista lunară de cumpărături, printre care se găsesc și 4 baxuri de apă plată.
    2 motive : în primul rând pentru că aveam un voucher la ei în valoare de 50 de lei primit luna trecută, iar în al doilea rând (motivul pentru care cumpăr lună de lună de la ei) pentru că nu e tocmai ușor să cari 4 baxuri de apă, 1 coccolino, detergent, vreo 8 conserve de ton, până la etajul 3, într-un bloc fără lift.
    Vrei o asociere tare? Cumpăr online orice de la frigidere și mașini de spălat, până la hârtie igienică și batoane de cereale. :D

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 07:13

    Salut, ultima data cred ca am cumparat online un laptop de pe emag si un cuptor electric la comanda neveste-mii… ne-am mutat de curand si online-ul s-a dovedit a fi plin de chestii interesante pentru casa – oare numai nevasta-mea stie ca si perdelele sunt mai poetice online :) ?! sau ca nu exista decoratiuni mai misto ca pe vivre in toamna asta :)… nu mai zic de ikea, de cand poti comanda online livreaza astia intr-una in Sibiu pe strada mea …ii si vad pe omuletii ikea discutand intre ei : iar si-a luat ala din Sibiu ceva pentru baie: de data asta nu-i suport triplu de hartie igienica – ca vin vremuri grele domle’ :)) este covoras portocaliu moale pentru picioruse :)) si ceva pahare perfecte de bere cum numai la Ikea gasesti…
    Eu cumpar online mai tot timpul, e simplu, pe gustul meu, pot compara ofertele, nu trebuie sa alerg la 5 magazine fizice sa vad unde-i cuptorul ala ce si-l doreste ea mai ieftin :). Un alt motiv pentru a cumpara online, recunosc, este acela de a testa magazinele online si procesele de cumparare pe care le au… eu cam ma ocup cu dezvoltarea de magazine online si experientele astea online ma ajuta sa privesc cu ochi de cumparator un magazin online, putand apoi sa imbunatatesc diverse chestii in magazinele pe care le dezvolt eu. Na, cam atat, e fain online sa iei orice. Dar chiar orice :). O zi faina!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Alina
    duminică, 15 noiembrie 2015, 16:04

    Ultima data am cumparat online Miercuri, de la Metro.ro. Am cumparat consumabile pt birou. Nu am timp sa ajung fizic intr-un magazin cu consumabile, si in plus m-am saturat sa car baxuri de hartie. Asa le-am primit direct acasa.
    Mai urat a fost ca Metro are un magazin atat de prost, incat te lasa sa comanzi mai multe produse, si dupa, constata ca nu au pe stoc decat jumatate si ti se livreaza doar pe acelea, fara nicio notificare prealabila. Totodata, livrarea unei comenzi poate dura si 1 saptamana.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. duminică, 15 noiembrie 2015, 21:17

    Salutare, ultima data cand am cumparat ceva online a fost in octombrie. Am ales sa fac shopping online de pe bonprixro.eu pentru ca nu am timp sa bantui dupa haine, raportul calitate-pret e bun si au varietate mare de modele/culori. Am inceput sa dau din ce in ce mai multe comenzi online, dar alimentele le achizitionez din magazinele offline, in timp real. O seara faina!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. Andreea Stefanescu
    duminică, 15 noiembrie 2015, 21:55

    Salut!
    Ultima data cand am cumparat ceva online a fost luna trecuta, de pe asos.com, De cativa ani am devenit clienta fidela magazinului online asos, din mai multe motive, pe care le caut la toate e-shopurile :
    1. Selectia foarte mare de haine/incaltaminte/accesorii;
    2. Raport pret-calitate excelent;
    3. Livrarea produselor intotdeauna la timp, ba chiar cu cateva zile mai repede (maxim 10 zile lucratoare), livrare care se face gratuit;
    4. Video-ul de prezentare a fiecarui produs, care il prezinta intr-o maniera realista si te ajuta sa vezi exact cum se comporta produsul atunci cand e purtat, astfel ca nu conteaza prea mult ca nu il poti proba;
    5. Usurinta navigarii pe site – design clean, multe filtre, timp de incarcare foarte bun – pe scurt, este user-friendly.
    6. Gasesc aici branduri care nu se vand in Romania;
    7. Imi place sa comand chestii de pe site-uri din strainatate pentru ca sunt fata si nu-mi place sa vad hainele/accesoriile pe care mi le cumpar la alte fete :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. Alex Rosca
    duminică, 15 noiembrie 2015, 22:26

    Salut, ultima data cand am cumparat ceva online a fost la sfarsitul lui Octombrie, cand am luat un Smart TV Samsung de pe eMag. Sunt pasionat de gadgeturi si imi place sa fiu la curent cu cele mai recente si mai bune produse. Si ce mod mai bun de a afla de ultimele noutati decat online-ul? Cumpar produse din magazine online pentru ca e simplu si rapid, pentru ca imi place sa compar produse in ceea ce priveste pretul si caracteristicile lor, iar online-ul imi da ocazia sa fac asta fara sa fiu nevoit sa pierd timpul prin magazine. In plus, pe net pot sta oricat sa analizez un produs si pot sa citesc review-uri, fara sa ma urmareasca un vanzator insistent :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Andreea
    luni, 16 noiembrie 2015, 15:00