03.12.2016

Cum să te speli la mătărângă în Piaţa Romană din Bucureşti

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Aşa, ca să ne prefacem că discutăm pe tema asta, cam în cât timp credeţi că venea poliţia într-o ţară cât de cât normală la cap? #aşaceva

Şi o întrebare de 100 de puncte: dacă erai acolo şi ai fi văzut faza, ai fi sunat la poliţie?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Reportaj Deutsche Welle despre ciobanii români

Brandul românesc Careless Beauty la Emmy Awards 2014 din SUA

29 comentarii

  1. catalin
    joi, 28 august 2014, 18:02

    S-a spalat temeinic. Nici eu nu stau 10 minute la un dus.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 28 august 2014, 18:05

    Secţia 1 de poliţie e la 2 paşi

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 28 august 2014, 19:11

      Degeaba, inca nu au auzit de termenul „autosesizare”. :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. Ion Postacu
    joi, 28 august 2014, 18:14

    Mătărângă? =)) Mulțumesc că mi-ai îmbogățit vocabularul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Ion Postacu
    joi, 28 august 2014, 18:16

    P.S. ăștia care filmati pe verticală ar trebui să fiți bătuți cu polobocul până picați la orizontală. Da, ăsta e substantivul, am verificat în Dex :D

    Thumb up 5 Thumb down 2

    Răspunde
  5. joi, 28 august 2014, 18:28

    Măcar după el nu mai pute în autobuz…

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 28 august 2014, 19:10

    Hai sa vedem si partea plina a paharului a avut decenta de a nu-si da jos chilotii si de a il lasa pe colegu mai batranel sa-si spele picioarele! :))
    Insa asta dovedeste ca sunt si multi care trec prin Bucurestiul asta nepasatori la ce se intampla in jurul lor. :D

    Thumb up 0 Thumb down 2

    Răspunde
  7. joi, 28 august 2014, 19:39

    Fiecare face ce vrea pe unde il apuca:)). E bine ca omul macar se spala, da un exemplu bun celorlalti cetateni.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 28 august 2014, 21:40

    Asta e deja super inofensiv, eu nu inteleg cum atatia aurolaci merg pe strada nonsalant cu capetele in pungi si la fel, toata lumea se face ca nu ii observa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 28 august 2014, 22:49

      Eu, de exemplu, sa stii ca ma regasesc in comentariul tau. De cate ori am vazut pe strada, aurolaci cu punga de oja in mana, am mers mai departe fara sa ma gandesc macar ca as putea sa-i ajut cumva. E aiurea.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • vineri, 29 august 2014, 09:07

        Păi cum ai putea să ajuţi? Întreb pentru că eu chiar nu ştiu ce aş putea face…

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • vineri, 29 august 2014, 13:43

          Sincer, nu am facut nimic si imi pare rau. As fi putut( presupunand ca n-as fi fost singurul, sa nu ma auda nimeni) sa bat in usa la nea primaru’ care se face de cele mai multe ori ca nu-i vede sau daca trebuie sa-i vada nu face decat cel mult sa-i usuie dintro parte in alta.
          Daca e vorba de cei care cersesc nu le dau bani niciodata. Le iau de mancare ca, indiferent ce tot or sa ia bataie de la cel care face bani pe spatele lor( ca n-au facut suficient, ca n-au sapca …etc) dar macar sa aiba burta plina.
          Sa fi avut bani( ma rog, asta e din alea cu daca si parca si poate suna penibil dar asa as fi facut) imi luam cu un X6 mai putin si initiam o campanie de construire a catorva ferme de legume langa Bucuresti. Am vazut ca unii dintre ei ar fi dornici sa munceasca dar se invart in cerc. Pentru ca sunt boschetari nu le da nimeni nici o sansa, si pentru ca nu le da nimeni nici o sansa isi ineaca disperarea in posirci si aurolac la punga ramanand tot in acelasi stadiu.
          Poate nu m-am exprimat cum trebuie, n-am vrut sa spun ca-i rezolvam eu de unul singur, cred ca e o chestie de colectiv.

          Poate

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  9. joi, 28 august 2014, 22:40

    Personal mi s-ar fi parut o stupiditate sa acuz Politia Romana de asa ceva. Din simplul motiv ca ea nu a rezolvat cazuri de o graviate mult mai mare si ar fi fost penibil, inutil.

    Ma rog, singurul lucru la care Politia Romana(luata in ansamblu, ca asa, e de mai multe feluri) da randament, e statul in boscheti sa prinda si sa amendeze cetatenii care depasesc viteza maxima legala cu 5km/h, 8km/h. Si pe urma, vine corul fanilor inchipuiti care striga frenetic daca cel prins are si o masina un pic mai rasarita: – Daaa, ti-ai luat-o fraieree! Lege-ai lege pentru toti!!

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 29 august 2014, 09:09

      Cumva ai înţeles greşit ce am vrut să spun. Nu am acuzat poliţia, ci am întrebat, mai pe ocolite, e drept, de ce nu a sunat nimeni să sesizeze. Căci, dacă avem pretenţii minime de civilizaţie, aşa ceva nu se poate întâmpla în mijlocul unei capitale.

      Thumb up 0 Thumb down 1

      Răspunde
      • vineri, 29 august 2014, 13:29

        Da, am recitit si am inteels ca am inteles un pic gresit dar mi s-a parut aiurea sa-mi raspund singur. Eu as fi acuzat-o doar ca n-a rezolvat ea chestii mult mai arzatoare, asta e la alea light.
        Si daca n-au facut nimic comunitarii, de sesizat, cine s-o faca? Nu stiu cum as fi reactionat eu daca eram la fata locului dar romanul in general are atitudinea de a baga capul intre urechi si sa mearga mai departe.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  10. joi, 28 august 2014, 22:41

    E un amărât. Măcar el se spală, nu circulă în căldurile astea puțind a 300 de aurolaci nespălați, cum fac alții, de nu mai merge nimeni în autobuzul ăla.
    Nu e ok ce face, însă, cine l-ar primi în casa daca ar bate la usa si-ar vrea sa faca doar un dus?
    La fel nici la strand nu-l primeste. Asa ca nu-i ramane decat sa se spele pe unde apuca.

    Thumb up 6 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 28 august 2014, 23:02

    Ca sa raspund concret la o intrebare concreta : nu, nu as fi sunat la politie. In primul rand ca nu as fi stiut cum sa ma exprim ca sa le pot comunica evenimentul :)))) In al doilea rand… cred ca nu am destul spirit civic. Daca era un caz mai grav, sa zicem o violenta fizica, as fi sunat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 29 august 2014, 09:10

      La faza cu spiritul civic am vrut să ajung. Iar la asta mulţi dintre noi suntem guilty as charged…

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  12. Liviu
    joi, 28 august 2014, 23:24

    Cu câți împuțiți am de-a face zilnic, normal că nu aș fi sunat. Din contra, m-aș fi bucurat că se spală.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 29 august 2014, 09:52

    Unde este spiritul civic, al romanilor????

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 29 august 2014, 10:14

    trecand peste zona, trebuie apreciat ca omul se spala….
    Sunt multi care au apa in casa si care nu prea sunt prieteni cu ea….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 29 august 2014, 10:33

      Vezi tu, tocmai aici este problema: unii dintre noi nu putem trece peste faza cu zona. Deloc.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • vineri, 29 august 2014, 10:42

        Dar peste masinile parcate pe toate trotuarele treceti ?
        Peste taximetristii parcati pe toate trecerile de pietoni ?

        Spiritul asta civic ar trebui sa se manifeste pe mai multe directii, nu crezi ?

        Nea asta de se spala nu pare sa aiba vreun „cotet” unde sa exerseze – si face exibitionism in Piata Romana. Si in plus nici nu pare in ale lui – dovada ca nu zice nimic cand il vede pe cameramanul amator….
        No contest ca e grotesc…insa sunt muuuulte altele…

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • vineri, 29 august 2014, 11:00

          Ehe, dacă mergem pe ideea cu „dar despre altele”, am putea discuta despre petunii. Dar mie nu îmi place împrăştierea asta, ci prefer să discut despre chestiunea în cauză atunci când vorbim despre chestiunea în cauză, dacă înţelegi ce vreau să zic.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  15. Bogdan
    vineri, 29 august 2014, 12:36

    In primul rand e de apreciat ca se spala, ca tot se plang unii ca nu pot circula cu tramvaiul din cauza mirosului. In al doilea rand nu cred ca este un pericol public sau nu afecteaza pe cineva ca sa suni la politie, poate doar pe aceeia care sunt atat de indoctrinati si dresati incat nu pot intelege sau nu pot trece peste un gand generat in subconstientul lor, care suna cam asa: „ia uite amaratul asta, se spala aici in vazul tuturor fara sa ii pese de nimic, face ce vrea, e liber, iar eu, care oricum sunt mai bun decat el, am mai multa scoala, educatie si bani nu pot fi liber ca el”, sau cam asa: „ia uite boschetarul asta ce face, ia sa ma iau eu de el ca sa par un erou”. Aceste ganduri sunt inconstiente dar ele genereaza reactia la un gest absolut firesc, acela de a te spala. daca l-as fi vazut nu as fi putut decat sa ma bucur ca cineva se spala si sa ma amuz de reactiile celorlalti, care nu inteleg ce inseamna sa fi liber.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 29 august 2014, 12:48

      Eha, dacă matale îţi place să vezi aşa ceva, dreptate mare a avut ăla care a spus că tare multe Românii mai sunt în România asta a noastră, a tuturor şi, de fapt, a nimănui…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • Bogdan
        vineri, 29 august 2014, 13:11

        Imi place tot ceea ce vad in jurul meu, cu exceptia minciunii si a consecintelor acesteia. Cum ar putea sa nu te bucure adevarul? Faptul ca acel om se spala acolo e un adevar pur, nimic mai mult. El trebuie privit doar, nu judecat, adevarul nu poate fi judecat deoarece e perfect.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  16. Betivul vesel
    sâmbătă, 30 august 2014, 00:35

    Eu zic sa il bagam in puscarie 1000 de ani pe individul respectiv pentru ca se SPALA. Si vrea sa fie CURAT.

    De ce sa acuzam un om pentru acest lucru Cristian ?
    Ar trebui sa te gandesti bine cand acuzi un om pentru gesturi simple si normale ca spalatul.

    Ciudate vremuri traim, promovam ipocrizia, minciuna, hotia pe fata si acuzam normalitatea vietii. Apoi ne minunam ca traim ce traim.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 3 septembrie 2014, 13:34

    Bine ca macar se spala…zic si eu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde