30.09.2016

Caut 10 amatori de filme pe care să îi trimit la McDonald’s

Later edit: Vă mulţumesc tuturor pentru participare, aţi fost, ca de obicei tare simpatici :D Încep prin a anunţa că Irina este cea care s-a făcut cu o întâlnire cu mine. Colega, stabilim pe mail ce şi cum :)

Iar câştigătorii meniurilor, aşa cum a ieşit la tragerea la sorţi executată prin random.org, sunt următorii:

Oraseanu Constantin, Alberto Niculaie, Diana, Stefan Tivodar, Roxana Dumitrascuta, Mihai, Aldea Roxana, Pincicu Hobjila Viorica, Clinciu Elena, Razvan.

Câştigătorii o să fie contactaţi pe mailul cu care au comentat ca să stabilim cum intră în posesia premiilor.

Precizare: cum s-au repetat unele numere la tragerea la sorţi, am tras de mai multe ori, ca să fiu sigur că o să am 10 care nu se repetă :D

––––––––––

– Auzi, care este filmul la care te-ai uita oricând cu mare drag? Dar trebuie să alegi doar unul singur – îmi zice amicul, într-un fel de joc de ăla de mă plictiseşte pe mine (căci doar despre oameni poţi să spui „the only one” şi atât).

– Oricând, oriunde, din orice poziţie, m-aş uita la „As Good As It Gets”.

– (cu o faţă decepţionată) Nu cred că mi-ai zis un film american, nu cred aşa ceva…

Mi s-a întâmplat des scena asta a crimei, ca să zic aşa. Adică oameni obişnuiţi din multe puncte de vedere, care luau atitudinea de decepţie, când mă auzeam că nu sunt fan Almodovar (nope, în seara asta nu şi în nici o altă seară, nu îmi place ce vrăji mai fac fetele în filmele lui), ci că îmi plac filmele americane, de regulă, adică sunt, când vine vorba despre filme, un tată în stil american. Şi îmi plac pentru că îmi oferă, spre deosebire de multe producţii venite pe filiera franceză, spre exemplu, acea relaxare de care am nevoie ca sa scap, măcar pentru 11 minute, de viaţa aşa cum este ea, în aceste momente, o relaxare complet diferită de liniştea apăsătoare din filmele – să le zicem aşa – europene.

Sunt o ţintă sigură, ştiu, pentru cei care sunt din clasa conducatoare cand vine vorba despre filme. Căci aş putea fi acuzat pe nedrept că lovesc la rădăcini feelingul de cinematografie europeană. Nope, nu fac asta. Doar fac apel la categoria puncte de vedere, cum ar veni. Adică nu e ca şi cum nu mă uit la filme europene sau că spun adio Europa sau ceva. Doar că, de regulă, prefer filmele americane. Nu toate, desigur, căci unele sunt mătrăgună, dezastru în timp, praf şi pulbere. Dar nu puteţi să îmi spunţi că toatăfilmografia americană e aşa. Cum nici nu pot să spun că toate filmele europene îmi stârnesc astfel de sentimente.

Consider că am spus destul pe subiectul în cauză, aşa că execut în acest moment un stop cadru. Ocazie cu care vă adresez provocarea de mai jos. Cu menţiunea – ATENŢIE! – că m-am chinuit din greu să scriu cele două paragrafe de mai sus :)) Hai să vă spun de ce.

Pe scurt: pentru că m-a provocat McDonald’s România :)) Pe lung: în textul de mai sus o să găsiţi inserate titlurile multor filme, din care cea mai mare parte sunt americane. Nu toate, căci am băgat întru derută şi nişte titluri de filme europene. Ei bine, am şi nişte premii pentru cei mai atenţi dintre voi (presupun că am şi fani de puzzle printre cei care îmi fac onoarea să mă citească :D), după cum puteţi vedea mai jos.

Caut 10 identificatori de titluri de filme americane (pardon my French :D) inserate în textul meu cărora să le ofer câte două vouchere fiecăruia pentru meniurile ce conţin cele două sandwichuri lansate special de McDonald’s România în cadrul campaniei „Gusturi de Hollywood”. Adică, practic, cele două vouchere înseamnă 4 meniuri (pentru cei care stau mai prost cu matematica :D). Precizare: am folosit traducerile în română ale filmelor de pe cinemagia.ro, aşă că acolo este „google-ul” vostru pentru această provocare :))

Vreau să îmi spuneţi în comentarii câte tiluri de filme americane găsiţi. Şi vă dau – pentru că sunt tare simpatic :D – şi un sfat: dacă sunteţi mai mulţi de 10 care comentaţi, nu mai stau la analiză, ci trag la sorţi, aşa că fiecare are şanse egale, cum ar veni :)) Aştept comentariile voastre până pe 29 iulie, ora 23.59.

Ofer şi un premiu special. Aşa ca mine #aroganţă :D Cea sau cel care îşi dă cel mai frumos cu presupusul de ce am spus că „As Good As It Gets” este un film la care m-aş uita oricând cu imensă plăcere este invitat/ă de mine la un prânz sau ceva, la un McDonald’s (fac eu cinste, se înţelege), unde vom discuta despre orice (nu m-aş supăra nici dacă ar fi un interviu, fireşte :D). Ideal ar fi să fie un câştigător din Bucureşti, mă înţelegeţi. Dar rezolvăm cumva şi dacă este din ţară, căci mă cam plimb aşa de felul meu :)

Care-i treaba cu sandwichurile astea a la Hollywood?

Star Chicken este un sandvis cu carne de pui, sos Jalapeno, salata verde, branza Cheddar, ardei rosu si tortilla chips.

Celebrity Beef este un burger cu carne de vita, in clasica chifla americana, cu branza Cheddar, bacon, ceapa proaspata si salata verde si un sos tomat specific.

aw-hollywood-850x626

Ce vă mai iese la „afacerea” asta?

Păi poţi să ai un o pagină de star de Hollywood. Dă click cu încredere acolo, ca să vezi ce ţi-au pregătit McDonald’s România şi Cinemagia.

Poţi câştiga mai multe meniuri de la McDonald’s România dacă întri în aplicaţia de facebook „Gusturi de Hollywood”.

Hai succes!

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

În atenţia celor care vor să salveze oameni, nu câini

O acuz pe Raluca Feher de pervertirea lui Geo Bogza!

46 comentarii

  1. Raul
    marți, 22 iulie 2014, 12:23

    Am gasit 15 titluri de film in cele doua paragrafe :)

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  2. Adi
    marți, 22 iulie 2014, 12:34

    Eu am gasit cam asa:
    Ordinary People; He said, she said; Deceived; American Movie; American Dad; The French Connection; 11 minutes ago; Life as We Know It; Dead Calm; Live Wire; Certain Prey; The Ruling Class; Wrongfully Accused; Roots; Grand Tour: Disaster in Time; Walking Tall; Walking Tall: The Payback; Walking Tall: Lone Justice;

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 22 iulie 2014, 12:36

    Eu am gasit 8 titluri, presupun ca nu trebuie sa le insir aici ca se strica bunatate de concurs. Dar abia la explicatii am inteles de ce nu inteleg nimic mai ales din primul paragraf :)))

    Nu vreau neaparat premiul, dar cand ajung la Bucuresti o sa te scot la o inghetata dela McDonalds (pe tine sau pe celalalt Cristi) sa-ti dau niste macrou afumat (am tinut minte ca esti fan) ;)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Alberto Niculae
    marți, 22 iulie 2014, 12:40

    12 filme americane si un serial american.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Georgiana M.
    marți, 22 iulie 2014, 12:41

    Eu am găsit 11 titluri americane.
    Ordinary people,Practical Magic,American Dad,The French Connection,11 minutes,Life As We Know it,Dead Calm,Certain Prey,The Ruling Class,Jonathan Stone: Threat of Innocence,He Said,She Said, Grand Tour: Disaster in Time, Walking Tall.
    La derută era un film franțuzesc și vreo două românești! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 22 iulie 2014, 12:41

    Pe mine nu prea mă tentează noile meniuri. Dar o îngheţată cu tine sună interesant :)
    O să mă folosesc tot de o expresie americană referitor la filmul „As good as it gets” şi anume: Takes one to know one!
    Eu presupun că îţi place să te uiţi la filmul ăsta pentru că pe alocuri te identifici cu personajul masculin. Adică eşti cumva ciudat (în sensul bun), şi consideri că ţi-ai găsit locul. Că ai avut noroc să găseşti o femeie care te înţelege, şi mai mult decât asta te iubeşte aşa, fără înflorituri, fără aşteptări. Că e frumos să speri că uneori viaţa bate filmul.
    Poate că sună corny pe alocuri, dar eu sunt o tocilară semi-autistă care speră că îşi va găsi locul :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Marius
    marți, 22 iulie 2014, 12:42

    Sa incercam :)
    American Dad! ; Practical Magic ; Life as We Know It ; The French Connection ;11 Minutes Ago ; Live Wire;

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Vlad
    marți, 22 iulie 2014, 12:42

    Roots, The Ruling Class, Eleven Minutes :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. PicincuHobjila Viorica
    marți, 22 iulie 2014, 12:54

    Ordinary People (1980) – Oameni obisnuiti Deceived (1991) – Deceptie

    He Said, She Said (1991) – Puncte de vedere

    Practical Magic (1998) – Ce vrăji mai fac fetele /sua cu australia American Dad! (2005) – Serial TV – Tată în stil American The French Connection (1971) – Filiera Franceză

    Life as We Know It (2010) – Viaţa aşa cum este ea Live Wire (1992) – O tinta sigura

    Jonathan Stone: Threat of Innocence (1994) – Acuzat pe nedrept Walking Tall (2004) – Praf şi pulbere Grand Tour: Disaster in Time (1992) – Dezastru in timp

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Mihaela
    marți, 22 iulie 2014, 12:56

    Eu am gasit 18 titluri de file in cele doua paragrafe. Am sa fac si o incercare in legatura cu „#aroganta”. Eu cred ca ti-a placut mult de tot catelul. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 22 iulie 2014, 13:07

    In ordinea in care le-am vazut in text: Ordinary people, American Dad, The French Connection (amintiri tare faine legate de mr. Gene Hackman), 11 minutes, Life As We Know it, Dead Calm, Certain Prey, The Ruling Class, Wrongfully Accused, He Said,She Said.

    Cat despre „As good as it gets”…mie, personal, imi pare unul dintre acele filme americane la care happyend-ul nu pare a fi cerut de studioul finantator. In „As god as it gets”, scenariul n-avea cum sa se incheie altfel decat cu un prim pas pe crapatura din betonul newyorkez.. Mi-e greu sa uit si ” you make wanna be a better man” – tocmai din cauza asta, n-am cum sa nu zic si de Jack Nicholson, lupul asta batran caruia nu-i poti rezista indiferent de rolul in care-l vezi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 22 iulie 2014, 13:32

    Am gasit si eu vreo 5 titluri de filme… apoi am tras cu ochiul la ce au scris cei dinaintea mea si am gasit mai multe. E corect ? Nu prea… dar ce sa fac, mi-a alunecat mana pe mouse si, pur si simplu, mi-au sarit raspunsurile in ochi . Nu am vazut toate aceste filme. As good as it gets este unul din preferatele mele . Nicholson este grozav dar mie Helen Hunt mi se pare ca a facut rolul vietii ei. Si dialogurile sunt toate cu inteles… Love it !
    Si imi place la McDonalds . Muuult :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 22 iulie 2014, 14:26

    mi-au sărit vreo două în ochi. în rest nu am văzut nimic din ce-au spus ceilalți comentatori mai sus. cat despre reclama aia, e absolut idioată!
    o cretinătate mai mare n-am văzut demult. au stricat si filmele și mâncarea bună. cu tobele lor si umorul ăla pe care nu-l înțeleg decat geniile pustiite.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Roxana Dumitrascuta
    marți, 22 iulie 2014, 16:14

    Ordinary People, Ce vrăji mai fac fetele, Viaţa aşa cum este ea..si ma opresc aici, pt ca nu e fair sa dau copy/paste dupa altii:)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  15. Vlad Mihaela Beatrice
    marți, 22 iulie 2014, 16:44

    20 de titluri strecurate am gasit si eu…
    Cam astea ar fi:
    1. Le lieu du crime (1986) – Franta
    2. Ordinary People (1980) – U.S.A.
    3. He Said, She Said (1991) – U.S.A.
    4. Deceived (1991) – U.S.A.
    5. Practical Magic (1998) – U.S.A. & Australia
    6. American Dad! (2005) – U.S.A.
    7. The French Connection (1971) – U.S.A.
    8. 11 minute (2010) – U.S.A.
    9. Life as We Know It (2010) – U.S.A.
    10. Dead Calm (1989) – Australia
    11. Certain Prey (2011) – U.S.A.
    12. The Ruling Class (1972) – U.K.
    13. Sesang Eodiedo Eobneun Chakhan Namja (2012) – Coreea de Sud
    14. Roots (1977) – U.S.A.
    15. Adio, Europa! (2003) – Romania
    16. Matraguna (2002) – Romania
    17. Grand Tour: Disaster in Time (1992) sau Timescape – U.S.A.
    18. Walking Tall (2004) – U.S.A.
    19. Americana (2004) – U.S.A.
    20. Spun (2002) – U.S.A.
    As mentiona ca despre filmul „11 minute” nu prea am gasit mare lucru, in afara de faptul ca ar fi o ecranizare dupa cartea cu acelasi titlu a lui Paolo Coelho si cu Mickey Rourke si Vincent Cassel in rolurile principale. Banuiesc ca ar fi productie americana, dar nu sunt sigura. Nici pe imdb nu gasesc nimic despre el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Badici Ilarian
    miercuri, 23 iulie 2014, 03:36

    Am gasit si eu 6 filme. Acestea sunt: Dead calm, Life us we know it, Grand tour: disaster in time, Walking tall, 11 minute si Live wire.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Anca Totolea
    miercuri, 23 iulie 2014, 09:31

    buna ziua. pentru ca mi-a placut combinatia puzzle – mac, iata si raspunsul meu: he said, she said; american dad; the french connection; life as we know it; practical magic; dead calm; certain prey; roots; grand tour; walking tall; ordinary people; deceived; 11 minute;

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Anca Totolea
    miercuri, 23 iulie 2014, 09:54

    mai adaug vreo doua: crime scene; the ruling class; threat of innocence; adio, europa;

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 23 iulie 2014, 09:55

    Fara Google – doar cu verificat vreo 3 pe cinemagia, ca te doare capul de la traducerile astora…
    * scena asta a crimei
    * oameni obişnuiţi
    * decepţie
    * ce vrăji mai fac fetele
    * un tată în stil american
    * filiera franceză
    * 11 minute
    * liniştea apăsătoare
    * ţintă sigură
    * clasa conducatoare
    * rădăcini
    * puncte de vedere
    * adio Europa
    * mătrăgună
    * dezastru în timp
    * praf şi pulbere

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. Cezar
    miercuri, 23 iulie 2014, 10:02

    Ordinary People, He said, she said, Ce vraji mai fac fetele, The French Connection, American Movie, 11 minutes ago, Life as we know it, Dead Calm, Live Wire, Certain Prey, The Ruling Class, Wrongfully Accused, Disaster in tme, Walking Tall.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 23 iulie 2014, 11:06

    In urma consultarii cu criptologul Sophie „Amelie” Neveu, am ajuns la concluzia ca documentul tau ascunde cateva titluri interesante: Ordinary people, American Dad, The French Connection, Life As We Know it, Dead Calm, Certain Prey, The Ruling Class, Wrongfully Accused, He Said,She Said.

    Iar filmul „As good as it gets” e in top 3in topul oricarui cinefil amator de „americanisme”, doar cand te gandesti la expresia lui Nicholson. Dar privindu-l si pe un vecin de bloc care are un caine ce-si face nevoile pe culoarul blocului, am ajuns la concluzia ca probabil un motiv si mai plauzibil ar fi empatia ta cu Melvin. Hmm, am cam dat-o-n bara, nu vreau sa te fac nevrotic obsedat de chelnerite, dar faptul ca invitatia este legata de un restaurant unde fetele de la tejghea sunt studente culese de pe la Miss-uri, da putin de gandit, trebuie sa recunosti…Si acum, ca s-o dau p-aia dreapta, vreau sa ies cu tine in calitate de blogger supercalifragilistico-derutat care cauta un Yoda, unul dintr-ala care nu se gaseste in cutiile de cereale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Tender Carmen Marilena
    miercuri, 23 iulie 2014, 19:52

    Cu aproximatie sunt douazeci de titluri de filme:Le lieu du crime (1986) . Ordinary People (1980) ,He Said, She Said (1991) ,Deceived (1991) ,Practical Magic (1998) ,American Dad! (2005) , The French Connection (1971) ,11 minute (2010) , Life as We Know It (2010) ,Dead Calm (1989) , Certain Prey (2011) ,The Ruling Class (1972) ,Sesang Eodiedo Eobneun Chakhan Namja (2012) ,Roots (1977) ,Adio, Europa! (2003,Matraguna ,Grand Tour: Disaster in Time (1992) sau Timescape ,Walking Tall (2004),Americana (2004) ,Spun (2002) . Multimim pentru concurs!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. Razvan
    joi, 24 iulie 2014, 18:58

    Am gasit 18 filme

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. rebreanu sebastian
    vineri, 25 iulie 2014, 20:40

    sunt 15 titluri americane

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. Maria tartalas
    vineri, 25 iulie 2014, 20:41

    cred ca sunt doar 15 americane

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. sever velcherean
    vineri, 25 iulie 2014, 20:42

    dupa ce am adunat si scazut si inmultit…mi-au dat 14 titluri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. aldea constantin
    vineri, 25 iulie 2014, 20:43

    hmmm….cred ca sunt in total17 titluri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. orasanu constantin
    vineri, 25 iulie 2014, 20:44

    duoa ce am adunat…au dat 14 titluri U.S.A

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. aldea aurica
    vineri, 25 iulie 2014, 21:54

    sunt unu peste 15…adica 16

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. clinciu elena
    vineri, 25 iulie 2014, 21:56

    dupa imdb sunt 19

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. sabo ciprian
    vineri, 25 iulie 2014, 21:56

    hm. sunt foarte multe. e greu textul. 20 ?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. andreea dolha
    vineri, 25 iulie 2014, 21:59

    in total..cu totul, cu toate ?! :D 17 bucati

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. zirbo bogdan
    vineri, 25 iulie 2014, 21:59

    din cate vad ..doar 17

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. Diana Antoneta
    vineri, 25 iulie 2014, 22:00

    cu aproximatie.19

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. Vlad Rebreanu
    vineri, 25 iulie 2014, 22:03

    is putine..cam 18

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. aldea monica
    vineri, 25 iulie 2014, 22:03

    multe multe multe….16

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. rebreanu horatiu
    vineri, 25 iulie 2014, 22:04

    15

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. alina abrudan
    vineri, 25 iulie 2014, 22:05

    am numarat si sunt 16

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  39. aldea roxana
    vineri, 25 iulie 2014, 22:06

    mama ce de titluri misto. cred ca sunt doar 17 . asa am numarat eu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  40. Rebreanu Lucia
    vineri, 25 iulie 2014, 22:07

    pentru ca as vrea sa incerc si eu un sanwich de asta misto as spune ca ai 15 tilturi americane !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  41. Adina
    sâmbătă, 26 iulie 2014, 10:20

    Imi place provocarea ta si sper sa am noroc. M-am concentrat putin si am gasit doar 15: Ordinary people, American Dad, The French Connection, Life As We Know it, Dead Calm, Certain Prey, The Ruling Class, Wrongfully Accused, He Said,She Said, Le lieu du crime, Deceived, Practical Magic, American Dad, Disaster in Time, Walking Tall .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  42. Nico
    sâmbătă, 26 iulie 2014, 11:07

    Am gasit 20 de titluri

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  43. Mihai
    duminică, 27 iulie 2014, 16:44

    15 am gasit…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  44. Teodor Voicila
    marți, 29 iulie 2014, 16:26

    Am gasit 14 filme americane + un serial american, American Dad. Acum ramane la latitudinea dumneavoastra daca le luati drept 14 sau 15.
    O zi buna!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  45. Valentina Bratosin
    marți, 29 iulie 2014, 21:49

    Certain Prey, The Ruling Class, Wrongfully Accused, He Said,She Said, Le lieu du crime
    Ordinary people, American Dad, The French Connection, Life As We Know it, Dead Calm

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  46. Badea Adrian
    marți, 29 iulie 2014, 23:41

    „As Good As It Gets” e un film exceptional. Eu cred ca îți place deoarece îl îndeamnă pe privitor sa își descopere adevărata personalitate. Te îdeamnă să sapi adânc până găsești acea persoană cu care sa fi mulțumit, iar în momentul în care ai găsit aceea persoană, o sa vezi o persoană excepțională. Pe lângă asta, vorbim aici de un caracter aparte, Udall, omul cu foarte mulți bani nesuportat de nimeni și totuși, un om cu suflet mare. Un alt punct pe care filmul îl atinge este dat de faptul că, cu toții putem fi mai buni. Indiferent de condiția socială, financiară etc, poți întotdeauna să ai un suflet mare, să fii mai bun cu tine și cu cei din jurul tău.

    Referitor la titluri: „American Dad”, „Life as We Know It”, „The French Connection”, „ Walking Tall”, „Deceived”, „The Ruling Class”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde