06.12.2016

Stimată doamnă Roşca, tu Lucreţio

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am citit cu degetul pe trăgaciul mouseului declaraţia matale cum că “ca să faci un copil când nu ţi-l dă Dumnezeu, că e un bun pe care ţi-l doreşti, nu trebuie să contribuie societatea la aşa ceva”. Înainte de a mă duce să îmi scuip firerea în budă, am a-ţi spune doar câteva chestiuni. Pe fugă, desigur, căci altceva nu meriţi.

1. Nici noi, ca popor, nu ne-am dorit să avem în Parlament oameni ca matale. Dar deloc. Da uite chestie ghiduşă, vorbeşti de clanţă şi clanţa-i la uşă. Nu eşti un bun pe care ni-l dorim, nu ar trebui să contribuie societatea la banii pe care îi ei ca parlamentar, dar uite că se întâmplă. Dreaqu de democraţie, că multe spurcăciuni mai naşte…

2. Îi deplâng profund pe alegătorii din colegiul uninominal nr. 7 din Galaţi pentru că – ah, aceste cuvinte naşte durere – au necuvenita onoare de a nu fi onoraţi să îi reprezinţi în Parlament. Trag nădejde, însă, că nu vor repeta regretabila eroare. Nici măcar cei de la PSD, care vor găsi resurse să nu te mai susţină pentru un nou mandat. Deşi, e drept, s-ar putea ca ce zic eu aici să fie, dacă mă înţelegi, din ciclul „sper mata dar sper degeaba„.

3. Atunci când echivalezi un copil cu un bun, dă-mi voie să te echivalez şi eu pe matale cu un sac de cartofi stricaţi. Căci kil la kil trage şi mercurialul omenesc se judecă după lipsa de omenie a unora ca matale.

4. Îţi doresc să îţi dea Dumnezeu tot atâta cât le-ai dorit şi tu celor care nu pot să aibă copii, pardon bunuri.

Hai pa şi pu la revedere. Mă duc să borăsc un pic.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Pe lângă alte alea, Perfect Tour mai şi spamează

Din ciclul „zău, corporaţiile mai fac şi lucruri bune”, am trei veşti

14 comentarii

  1. marți, 18 martie 2014, 11:33

    Tanti asta ar trebui sa stie ca tot Doamne Doamne le-a dat unor oameni minte in cap (exclus cazul sacului de cartofi care are doar forma humanoida) si pricepere sa-i ajute pe alti oameni cu nevoi sa-si innobileze viata cu un copil. Inchideti poarta gradinii si astupati gaurile din gard, va rog..zic…

    Thumb up 6 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 18 martie 2014, 11:39

    Multumim pentru empatie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 18 martie 2014, 11:44

      Nu ştiu cât este empatie şi cât revoltă faţă de un troglodism de sorginte pseudo-democratică…

      Thumb up 5 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 20 martie 2014, 21:56

        Eu banuiesc ca mintea Lucretiei nici ca putea fi altfel decat asa de fara circumvolutiuni , intrucat este absolut sigur ca a fost nascuta prematur si a ramas asa . Se spune ca la copii in primii ani de viata , celulele nervoase neutilizate se distrug asa ca mai gandesc ca si putinul ala primitiv de a luat mostenire s-a mai imputinat deoarece se vede de departe ca cei sapte ani de acasa ii lipsesc cu desavarsire. Si mai e inca ceva , stimate autorule : asemanarea cu sacul de cartofi stricati , insusita am vazut si de altii este total falsa stimati prieteni pentru ca eu vad o specie tenie-elector ce se regenereaza mereu in intestinele clasei politice romanesti indiferent de partid, carora la patru ani se incearca extirparea , dar se regenereaza permanent prin modul deficitar al selectiei in alegeri. Cum toti vedem , exista inca multe asemenea tenii carora din cand in cand fudulia le impinge sa-si dea pe goarna prostia… dar sigur mai sunt si din cele care tac si vegeteaza . Deci ce zic eu, Lucretie … cugeti adanc si ai grija , nu te mai screme cand gandesti ca ti-ar putea crapa o vana pe creierul tau si asa mic , si vezi draga nu tine regim acolo la bufetul parlamentului , sa te ingrasi in mandatul asta ca altul nu mai pupi ca acolo la tine la Galati o sa fie mai greu ca nu e nimic moca asa ca la parlament si da-te intotdeauna mai tanara cu 7 ani ca se vede de departe ca iti lipsesc la matale. Parerea mea!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  3. marți, 18 martie 2014, 11:49

    da-mi si mie putin punga aia, sa borasc si eu te rog

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 18 martie 2014, 12:01

    Omu’ gospodar cauta si arunca primul cartof stricat din sac, ca sa nu piarda tot sacul, noi mai si platim ca sa tinem in parlament astfel de specimene stricate la cap.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Luciana
    marți, 18 martie 2014, 14:54

    Mai bine cucoana,salariul natale pe o juma de an l-ai dona unui cuplu infertil care isi doreste cu ardoare sa aiba un copil si nu isi permit financiar sa faca o procedura fiv pt ca statul roman nu ii ajuta cu nimic .
    Halal parlamentar avem si pe deasupra mai e si femeie si o fi si mama……de vreun bun…

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
    • Raluca B.
      marți, 18 martie 2014, 16:41

      Foarte bine spus.Sa-i fie rusine cucoanei Rosca.Nu stie ce este in sufletul unei femei care nu poate sa faca copii.Nu-i doresc sa afle cata suferinta.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. bogdan
    marți, 18 martie 2014, 15:31

    Pentru mine doamna moare de la „când nu ți-l dă Dumnezeu”. Înțeleg, ești proastă. Nu este o problemă. Înțeleg, ești rău intenționată. Nici o problemă. Dar ca-n anul 2014, când te referi la un asemenea lucru, să folosești teze obscurantiste și să muți știința în biserica dintre blocuri spune multe despre ceea ce va veni din partea ei.
    Rugați-vă să nu vă crească aripi, spunea Paler. Nu de alta, dar să nu ajungem prea repede sus în stilul ăsta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Carcotasa
    marți, 18 martie 2014, 16:12

    Vai de capul ei de femeie?pardon,am gresit…asta nu e femeie, daca poate sa vorbeasca atat de fara empatie fata de cuplurile care se straduie sa aduca pe lume un pui de om….mai troglodita,mare pacat ca cica ai absolvit si o universitate de medicina(bag de seama ca degeaba)…..cred ca habar n-ai ca ,de exemplu`,statul maghiar sufera GRATIS 5 inseminari artificiale si 3 fertilizari in vitro cuplurilor care nu pot sa aiba copii pe cale naturala….deci fa Lucretio,mai informeaza-te si mai ceteste si prin legislatiile tarilor din UE,si vei afla ca SINGURA tara din UE care nu sustine fertilizarea in vitro este Romanica …..mi-e mila de tine,si de alegatorii tai,ca saracii cred ca nu au stiut ce zace in mintiuca ta aia beteaga!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  8. eu
    marți, 18 martie 2014, 20:55

    Doamne, oare are nepoti?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 18 martie 2014, 21:40

    Fie cum spune ea. Sa nu contribuie cu nimic. Da’ sa nu o aud mai tarziu ca nu are din ce sa-si suga pensia ca o trimit la cules de cartofi pe canal cat ii ziulica de mare alaturi de cei care ne-a lasat sa mancam carne stricata 6 luni ca sa adune probe.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  10. camelia
    marți, 18 martie 2014, 21:49

    Dna deputata PSD Lucreţia Roşca sunteti sigura ca dvs. ati fost un copil dorit si nu cumva vreo greseala la betie sau vreo gluma proasta? Sunt rea, dar merita….
    Un bun pe care ti-l doresti nu e un copil, e un loc in partid, senat, guvern, parlament, un salariu cu multe zerouri, o masina luxoasa si toate din banii altora.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde