10.12.2016

Cum ar trebui să sărbătorim Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Astăzi, 3 decembrie, este Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi. Eram pregătit să scriu o postare de aia din suflet, care să vă facă să oftaţi, dar totul pe ideea de normalitate. Dar mi-am dat seama, în timp ce scriam, că poate greşesc. Că poate a pune suflet atunci când abordez chestiunea nu este cea mai bună soluţie. Poate că plasarea mesajului în zona nodului în gât este contra-productivă. Sau, poate, e bine ce fac, dar nu am dovada că e bine…

Aşa că am decis să fac altceva. Să vă întreb. Da, să vă întreb ce părere aveţi voi despre chestiunea în cauză. Adică – pentru a discuta concret – să luăm chiar Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi şi să îmi spuneţi cum ar trebui să sărbătorim această zi, ce să facem să arătăm că susţinem normalitatea, cum să îi salutăm pe aceia dintre noi cu care viaţa a fost mai rea decât a fost cu noi, dar care ne-au arătat şi ne arată permanent că sunt adevăraţi învingători.

Şi pentru că partenerii de la Olympus au fost alături de mine în tot ce am scris aici despre paralimpici, am şi nişte premii pentru voi. Doar că am marea rugăminte să nu ziceţi ce ziceţi pentru premii, ci pentru că aşa simţiţi voi. Aşa e cel mai bine :) Oricum, aceste premii sunt, după cum puteţi vedea, un fel de „promoţionale” pentru cauza paralimpicilor români, pe care câştigătorii sper să le poarte cu multă onoare şi simţ al datoriei #casăzicaşa :)

Aştept comentariile voastre până joi, 5 decembrie, ora 23.59. Vă mulţumesc pentru participare şi pentru gândurile voastre frumoase :)

Premiile despre care vă spuneam sunt 5 seturi de tricou şi brăţară cu susţinerea paralimpismului.

photo (5)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Când este un om fericit?

Linkurile zilei

12 comentarii

  1. marți, 3 decembrie 2013, 14:07

    Ar trebui sa-i respectam si sa-i ajutam

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 3 decembrie 2013, 14:08

    Sunt foarte suparat pe societatea in care traim, nu acordam atentie persoanelor cu dizabilitati si ne place sa criticam acesti oameni minunati. Si persoanele cu dizabilitati sunt oameni, uneori acesti oameni intrec cu succes orice om perfect sanatos. Cine isi iubeste viata o iubeste asa cum este, cu sau fara probleme.
    Nu prea multe companii din Romania sustin asa ceva, nu prea stiu nimic despre aceasta zi dar m-am documentat si chiar imi pare foarte rau ca doar compania Olympus acorda o mare atentie acestei zile. De Ziua Internationala a Persoanelor cu Dizabilitati vreau sa transmit tuturor persoanelor care au probleme, sa isi iubeasca viata asa cum o au, chiar daca au probleme mari.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 3 decembrie 2013, 14:09

      Am uitat un mare detaliu, de Ziua Internationala a Persoanelor cu Dizabilitati ar trebui sa sarbatorim intr-un mod emblematic. Sa stam o zi intreaga intr-un carucior, cred ca e mult mai mult decat suficient.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. marți, 3 decembrie 2013, 14:20

    Pentru ca ideea pe care am avut-o eu, a spus-o Alin primul, as spune ca ar trebui sa mergem sa stam de vorba cu persoane cu dizabilitati si sa ii rugam sa ne invete cum sa fim la fel de puternici ca si ei. Sa ii rugam sa ne invete sa pretuim precum o fac ei! Sa le cerem iertare in locul celor ce ii desconsidera. Sa-mi ajute Dumnezeu sa reusesc sa imi pun eu planul de afaceri in practica si sa le pot oferi (macar unora dintre ei) un loc de munca decent si platit cum se cuvine!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 3 decembrie 2013, 14:27

      ”Sa pretuim viata” am vrut sa scriu :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  4. Miky
    marți, 3 decembrie 2013, 15:01

    Sunt mama unei tinere in varsta de 22ani cu dizabilitati neuro-motorii din nastere.Face parte din echipa de campioni SPECIAL OLYMPICS ROMANIA si este posesoarea a 32 de medalii. Deci este …O INVINGATOARE. Ma mandresc cu ea si cred ca ar trebui sa sarbatorim aceasta zi demonstrandu-le cu toata consideratia si respectul cat de mult ii iubim pentru sufletul nobil pe care il au si pentru lectiile de viata pe care ni le dau in fiecare zi.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
  5. mariana
    marți, 3 decembrie 2013, 15:29

    Ar trebui spus Jos palaria!si Respect pentru modul in care suporta cu stoicis rautatile de care se lovesc zilnic,privirile indreptate cu spre ei,modul discret prin care si cer drepturile lor de cetateni ai acestei tari!Respect pentru familiile care se lupta cu sistemul care si ascund lacrimile de neputinta.Ar trebui sa i privim si sa i intelegem sa i primim in lumea noastra!De la alibitate la dizabilitete este un singur pas invers este mult mai greu poate chiar imposibil!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 3 decembrie 2013, 22:06

    3 Decembrie, o perioadă mai friguroasă nu se putea. Adică de unde să știe ei că noi nu putem sta în frig, nu se putea alege o zii din perioada caldă? să ne putem întâlnii toți în aer liber. Multă sănătate

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. N
    marți, 3 decembrie 2013, 22:44

    singrua chestie ar fi ca toti oameni care nu sunt in situatia perosanelor cu dizabilitate sa i sustina in toate demersurile lor ,pentru a lupta alturi de ei pentru ca legile aceste tari sa fie in primul rand mai bune .Stiati ca o persoans cu dizabilitate care foloseste un carucior CASA DE ASIGURARI i deconteaza o data la 5 ani un carucior ,adica casa de asigurari plateste doar 1200 de lei ,iar in realitate un carucior costa peste 1000 de euro . legile acestei tari sunt proste de tot ,adica firmele sunt obligate sa angajeze persoanel cu dizabilitati 4% la 50 de anhgajazi dar nu i obliga sa accesibilizeze cladirile .Stiati ca indemnizatile personelor cu dizabilitati nu sau mai marit de 8 ani in timp ce preturile cresc si toate sau scumpit .O persoana care utilizeaza caruciorul nu poate merge cu trenul pentru ca n ueste accesibil ,de ce guvernul nu face nimic doar CFR e companie de stat . Poate persoanele cu dizabilitati nu au nevoie de mila ,ci au nevoie de voi oameni care nu aveti probleme cum avem noi ( nici un om nu este fara vre-o problema pe planeta asta fiecare oare o dizabilitate mai mica sau mai mare )sa fiti alaturi de noi pentru a obliga guvernanti nostri sa faca legile mai bune si pentru noi cei cu dizabilitate nu doar pentru ei ,cred ca asta ar fi cea mai mare sarbatoare pentru o persoana cu dizabilitate sa vada ca cineva idn media ,blogar afacerist i sustin pentru legi precum au celelate tari europene .

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  8. mirela
    marți, 3 decembrie 2013, 22:55

    Felicitări acelor persoane care au reuşit sau încearcă să treacă peste obstacolele vieţii, celor care au învins temerile şi au demonstrat că o dizabilitate nu le poate bara calea de a se integra în societate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 4 decembrie 2013, 08:02

    Cred ca este unul dintre putinele articole din online si din presa in care se mentioneaza despre ziua asta, eu personal n-as fi stiut daca nu citeam aici. Singurul mod in care putem sarbatori este sa-i felicitam pe cei care au reusit sa-si faca un rost in viata in pofida problemelor avute! Sunteti tari, mult mai tari ca noi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 4 decembrie 2013, 11:34

    Buna. Asi dori sa va scriu cateva randuri,si sa va multumesc cuvintele frumoase adresa catre persoana cu dizabilitati,din care fac si eu parte.Sa fii pesoane cu dizabilitate,este extrem de greu in tara noastre,unde indiferenta al tovarasi din parlament,ne face ziua si mai amara.Eu personal sunt distrus sufleteste,cand vad cat bat joc de noi ,in toate felurile,aomeni care nu respecte cel mai elementare,lege.Aici ma refel la spatiu de intrare ,de urcare a trotoarelor,si nu mai vorbesc de legile care nu sunt respectate,pt,pensii,si alte drepturi.Ce asi cere de la DVS dragi prieteni sanatos,sa facem o petitie,sa cerem sa fie respectate toate drepturile prescris de lege,si daca nu sa va rezolva nimc,sa fiti alaturi de noi sa iesim pe strada,sa aratam ca exite,si nu ptini aproape 1 milion ,pe care suntem calcati cu piciorul ,cu nerusinare ,de aomeni legii.Va doresc multa sanatate,sa aveti grije de voi.D-umnezeu sa ne ajuta.Cu respect Anton. La multi ani

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde