02.12.2016

A sosit momentul să ies şi eu în stradă

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Nu m-aţi văzut să ies în stradă pentru Roşia Montana. Nu m-aţi văzut să ies în stradă pentru câinii vagabonzi. Nu m-aţi văzut să ies în stradă când am bătut Ungaria. Nu m-aţi văzut ieşind în stradă pentru multe alte lucruri.

Dar o să mă vedeţi ieşind în stradă pentru dreptul unora de a nu muri. O să mă vedeţi ieşind în stradă pentru că doar oameni pot să ajute oameni, doar oamenii pot să facă bine oamenilor.

Miercuri, 4 decembrie, la ora 10.30, la fântâni în Piaţa Universităţii, voi fi alături de Alianţa Pacienţilor Cronici din România. Şi vă invit şi pe voi să veniţi alături de noi.

1097980_677080748990864_480025633_n (1)

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Săptămâna bloggerului sustenabil: sfaturi pentru reducerea cantităţii de mâncare aruncată

Linkurile zilei despre Johnny Răducanu, experienţa cu ambulanţa, Zlatna

10 comentarii

  1. Ovidiu
    luni, 2 decembrie 2013, 16:01

    Daca tu nu ai iesit in strada pentru atat de „multe alte lucruri”, noi de ce sa raspundem invitatiei tale ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 2 decembrie 2013, 16:03

      Esti liber sa nu o faci, asa cum si eu sunt liber sa nu iti raspund. Pentru ca as intra in logica gen capra vecinului. Si nu vreau, evident.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. luni, 2 decembrie 2013, 16:57

    Imi cer anticipat scuze pentru deranj dar ma simt ofensata! Nu ai iesit in strada pt Rosia Montana (da,eu am iesit) dar imi ceri sa fac dus de 4 min la solicitarea Unilever?? Pe bune Cristian?!(cu permisiunea ta te am tutuit). E corect? Spune tu te rog… Fara ipocrizie si fara sa te simti jignit. E corect?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 2 decembrie 2013, 17:00

      1. Imi pare rau ca te simti ofensata, eu nu am facut nici un mm in acest sens.

      2. Nu am iesit in strada pentru Rosia Montana, eu am fost la Rosia Montana ca sa inteleg mai bine ce se intampla acolo.

      3. Eu nu iti cer sa faci dus de 4 min. Nu iti cer sa faci deloc dus, daca este sa o spunem pe aia dreapta.

      4. Daca m-ai fi luat cu dvs, nu mi-ar fi placut deloc :)

      5. Cum a amesteca lucrurile nu e de competenta mea feng shuistica, nu o sa iti raspund la faza cu corectitudinea, caci ar insemna sa intru in logica de mere si pere.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. luni, 2 decembrie 2013, 17:14

    Ai doua articole in care iti contrazici filozofia de viata si ne bulversezi! Imi pare rau ca nu cad in extaz la ceea ce ai scris dar daca neuronul meu inca functioneaza am inteles exact. Nu iti dau lectii pt ca nu sunt in masura. Toti avem nevoie de un job. Tu insa esti un formator de opinii, esti o voce importanta in media online. Am nevoie de tine corect si vertical nu in slujba vreunei multinationale. Repet…nu o lua personal! Ai nevoie si de critici nu numai de pupici in…tu hotarasti daca o iei constructiv sau ca ofensa. Gata.Promit sa nu te mai deranjez. Toate cele bune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 2 decembrie 2013, 17:17

      Ehe, este mult de discutat aici. Nu este nici contextul potrivit pentru asta si nici momentul. Dar, in esenta, pana o sa ne vedem noi la cafeaua aia, te rog sa te gandesti la urmatorul lucru: este mai bine sa stai sa nu faci invocand spirite inalte sau este mai bine sa faci ceva cu cei care, nefiind zei, desigur, doresc totusi sa faca ceva, nu sa stea pe gard?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. luni, 2 decembrie 2013, 19:48

    În țara asta dacă nu ieși în stradă nu se face nimica, vezi tu, dacă noi persoanele cu dizabilități nu putem ieșii în stradă, de cinci ani ne ne-a mai crescut indemnizațiile, statul are impresia că suntem mulțumiți. Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 2 decembrie 2013, 20:24

    Te felicit pentru că vibrezi la aşa ceva. Nu pot să ajung şi eu acolo, dar dacă trebuie, pot să scriu ceva. Pe de altă parte, nu mă pot abţine să nu văd că unii fac ghiveci din postările tale, ca să ajungă în final la concluzia că nu e voie să faci duş mai mult de 4 minute :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 3 decembrie 2013, 08:07

      Multumesc :) Nu as condamna-o foarte tare pe Patricia, e clar ca e manata de cele mai bune intentii. Doar ca, asa cum se intampla de multe ori, in viteza gasirii de argumente, mai exagereaza lumea cate un pic :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • marți, 3 decembrie 2013, 11:00

      Dragul meu…ma simt datoare sa ti atrag atentia ca esti in necunostinta de cauza si faci referire la ceea ce am spus eu. Atata timp cat nu stii despre ce este vorba te rog repectuos sa te abtii. Cu drag

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde