06.12.2016

Muzică de maşină. Sau de drum. Sau de vrum vrum. Sau cum îi ziceţi voi :))

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vă scriu aceste rânduri de pe terasa Liga din Cluj-Napoca (aia de la Sigma, desigur). Oraş frumos în care am ajuns după un drum de 5 ore şi jumătate (plecat din Bucureşti la 6.15, ajuns în Cluj-Napoca la 11.45) în noul Renaul Clio pe care îl puteţi vedea în poza de mai jos (strategic făcută, desigur, de pe Feleac :D) şi despre care maşină (simpatică foc, atât zic deocamdată, o domnişoară i-a făcut poze în OMV-ul de la Cozia :D) o să vă raportez după ce termin circuitul Bucureşti – Cluj Napoca – Pârâul Rece – Bucureşti.

Acum vreau să vorbim despre altceva. Despre ce zic în titlu. Despre ce muzică ascultăm în maşină când mergem la drum lung. Nu mă refer la mers la cumpărături în afara oraşului, pe centură, cum ar veni, ci atunci când avem de bifat nişte sute de km. Eu nu plec fără un stick pregătit doar cu muzică de drum (eu aşa îi spun, nu ştiu cum îi spuneţi voi). Am auzit că unii nu au aşa ceva, că nu îi interesează, „bag un radio, să sune ceva acolo„, atitudine care mie mi se pare de un înfiorism absolut… :D

Îmi aleg muzica de maşină cu grijă şi pe următoarele coordonate: să nu fie nouă (adică să trebuiască să o ascult în premieră pe maşină) şi să aibă acel „ceva” pe care nu ştiu să îl definesc, dar pe care îl activez atunci când îmi aleg albumele sau piesele pe care le pun pe stick :)) Nu pot să ascult un album, spre exemplu, în premieră pe maşină. Parcă aş presta un act auditiv care nu îmi face cinste, zău aşa. Mă refer la albume ca lumea, căci, spre exemplu,ultimul album Bambi nu aş avea nici o problemă să îl ascult în maşină. Dacă aş asculta aşa ceva, fireşte, şi dacă Bambi ar mai exista, desigur.

Hai să vă dau un exemplu. Concret. Cu drumul despre care v-am spus în primul paragraf. În cele 5 ore şi jumătate am ascultat albumele de mai jos. Pe care le ştiam, le mai ascultasem şi care mă coafează de foioioioi când merg la drum, singur, aşa cum am fost acum, şi pot să dau muzica la decibelii care să mă eustachiozizeze corespunzător :D

Accept – Stalingrad
Beth Hart – Bang Bang Boom Boom
Bruce Dickinson – Balls to Picasso
byron – A Kind of Alchemy
byron – Forbidden Drama

PS Dacă nu vă dă calculul timp efectiv de muzică vs timp efectiv de drum să ştiţi că omul mai vorbeşte la telefon. Mult.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Am 8 invitaţii la Bestfest pentru cititorii chinezu.eu

Caut recenzor de aplicaţii din Cluj. Ofer 77 de euro

16 comentarii

  1. miercuri, 3 iulie 2013, 11:39

    Eu cam asta ascult si din cate descarcari sunt, vad ca la multa lume place :) http://www.adspedia.ro/raritati/

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  2. miercuri, 3 iulie 2013, 11:50

    eu de cand am castigat ’30 seconds’- byron, numai pe ala il ascult :)

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  3. Cosmin
    miercuri, 3 iulie 2013, 12:21

    Trebuie sa specifici daca vrei muzica cumparata sau de pe torenti?
    Cautand „driving music” gasesti ceea ce vrei atat pe amazon cat si pe torenti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 3 iulie 2013, 20:03

    Nu vad poza cu Feleacul! :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 3 iulie 2013, 21:30

    Am un stick pregatit in masina 24/7. Si ascult Queen- Greatest Hits. Fara sa ma plictisesc vreodata :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 3 iulie 2013, 22:36

    Bună muzică, Chinezule!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 4 iulie 2013, 09:25

    wow ce bine arata masina si Clujul in poza de pe Feleac … :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 4 iulie 2013, 12:35

    Colega, „30 seconds o fame’ e la mine momentan.Deci am toata faima! Tu faci o pauza :))
    Chiar ma gandeam si eu ieri la un playlist pentru ca voi avea mare nevoie pe drumurile Ungariei unde nu voi vorbi la telefon. Deci trebuie sa imi gasesc o muzica de suflet, anii 70-80-90 care sa imi tina companie vreo 5 ore dus si inca 5 cand ma voi intoarce. Sper sa nu fac mai mult. Nu imi place sa conduc singura insa asta e situatia acum. Ceva recomandari?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 4 iulie 2013, 13:24

      da. ’30 seconds of fame’ :)). ti-l dau sa-l plimbi si pe el.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • vineri, 5 iulie 2013, 11:35

        Multumesc Georgi. Am sa-l plimb prin Maramu’ si putin prin Ungaria!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  9. vineri, 5 iulie 2013, 06:55

    Deabia acum vreo 3 saptamini mi-am facut pentru prima oara o compilatie pentru masina – n-are cum sa fie vorba de albume intregi, pentru ca driving music nu prea trebe sa fie lenta :) Niste Aerosmith, Avril Lavigne, Katy Perry, One Republic, Wizards of Oz, Supertramp, Linkin Park…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Cristina
    vineri, 5 iulie 2013, 09:23

    Dire Straits, John Mayer, Johnny Cash, Celelalte Cuvinte, Metallica, Iron Maiden, Kings of Convenience :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 5 iulie 2013, 11:22

      Cristina, suna interesant propunerea ta. Pe cei de la Kings of Convenience nu-i stiu. Un motiv sa ii ascult. In rest celelalte formartii sunt pe lista de preferati.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  11. vineri, 5 iulie 2013, 21:11

    Incerc sa nu vorbesc la telefon cand merg cu masina , mai ales in Ro- pentru ca mai dau peste peisaje interesante, cate-o vaca, o gropita dar si zone care ma lasa fara replici, zone frumoase din cale afara
    Iar cand sunt la drum afara din tara, nu-mi da voie roamingul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 9 iulie 2013, 12:20

    Mie îmi place să ascult Beatles :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 9 iulie 2013, 13:59

    Cand merg cu masina prefer rapp-ul:))) iti da o senzatie de bine1

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde