27.09.2016

Fiţi voi înşivă, stimabililor, căci nimeni nu o să facă asta în locul vostru

Ce ne mai place să ne fandosim. Ce ne mai place să zicem una şi să facem alta. Ce ne mai place să fim aspiraţionali în timp ce suntem la pământ. Ce ne mai place să ne dăm vegetarieni în timp ce ne înfruptăm, pe furiş, din câte o şaormică mică cu de toate :D

Serios, bre, hai să renunţăm la chestii de astea. Adică să ne dăm altfel decât suntem. Adică să nu o mai băgam la înaintare pe aia cu gardul şi leopardul sau pe aia cu – preferata mea – din faţă zimbru, din părţi timbru :)) Şi să recunoaştem că suntem ceea ce suntem. Căci, trust me, v-o spune un buhai simpatic şi rotunjor care se simte îngrozitor de bine în pielea lui, de ceea ce eşti cu adevărat oricum nu poţi scăpa şi e chiar mai bine să „see the light” mai repede. Cu cât mai repede, cu atât mai bine.

Ia uitaţi-vă, par egzamplă, la Victor Slav. Îl ştiţi, l-aţi văzut pe latelevizor. Haideţi, fetelor, fiţi atente, nu mă lăsaţi să vorbesc singur dacă tot v-am arătat poza asta cu el :)) Ia uitaţi-vă un pic la el cu câtă poftă muşcă din şaormica aia.

poza victor cancanFoto: Cancan

Adică Victor, ca tot omul, a ieşit cu un prieten – Bogdan Vlădău, ca să nu ziceţi că nu v-am spus, fetelor :D – şi au băgat o şaorma. Simplu şi perfect omeneşte. Vi se pare cumva că îi strică la ten sau ceva? Vi se pare cumva că o să îi scadă ratingul sau ceva? Vi se pare că, dacă îl întrebi (ştiţi faza cu microfoanele alea care îţi mângâie canini, aşa de aproape ţi le vâră în faţă) „Victore, ţie chiar îţi place şaorma?„, el o să nege sau ceva? Nope, totul e sub control, totul e în regulă, ne place să fim noi, aşa şi trebuie :D

Acuma să nu înţelegeţi că ce zic eu aici este o pledoarie pentru atacat şaormeriile sau ceva. Căci, evidamont, nu este. Nici pe departe. Este doar un suav îndemn să nu mai fim mai catolici decât Papa. Atât.

Fiţi voi înşivă, stimabililor, căci nimeni nu o să facă asta în locul vostru. Şi, dacă vă place şaorma, să vă placă! Nu-i puneți de toate, puneți doar ce trebuie, că doar o faceţi  pe banii voştri, nu pe ai celor timbru şi nu zimbru :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Iertaţi-ne, străbunilor, pentru cretinismul nostru ca naţiune

Ia să vedem ce sfaturi aţi da celor care se ocupă de ginecologultau.ro

26 comentarii

  1. marți, 18 iunie 2013, 13:32

    Hai sa zic una din punctul meu de vedere. O saormica alcatuita cum se cade, e muuult mai sanatoasa decat produsele altor locatii cu nume pe care nu stim sa le transcriem aci. De ce? Pen ca ce alegi ai in fata, nene. Ai carnita, ai sosurile, ai legumele. Na de pune-ti ce vrei. Nu e nimic congelat si gata de gust in 3 minute.

    Ps. Daca mai vorbim si de una de la mama ei, cu carnita de oaie si vita, ma predau irepetabil.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 18 iunie 2013, 13:38

    :D tre să te rog să-mi mai dai o dată reţeta aia de cartofi minunaţi la cuptor!
    şi mă duc să bag o şaorma, ceva, că mi-ai făcut poftă.
    ori, mai bine să rod nişte morcovi cruzi? :))) drept zici, boss… şi mie mi se pare inutil să ne dăm peste cap ca frunzele de vegani ce suntem şi n-am să renunţ în veci la micile păcate gastronomice.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 18 iunie 2013, 13:55

      Colega, tu crezi ca io mai stiu reteta? E pe improvizaţie, niciodata nu imi iese una ca alta, de aia e fain :))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • marți, 18 iunie 2013, 15:29

        atunci va trebui să bem o bere amândoi, să te mai aud o dată povestind cum pui tu cartofii ăia la cuptor! eşti un spectacol şi-mi placi! oops, asta am mai spus-o! :D

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  3. marți, 18 iunie 2013, 13:53

    este ceva firesc ca oamenii sa manance saorma. adica, din punctul meu de vedere, sa manace orice, dar cu masura.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 18 iunie 2013, 13:56

    nu-i ma saorma, e falafel. care e vegetarian…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 18 iunie 2013, 14:17

      Falafel, tot la fel. Putea manca si o chiftea din cocomartzi ca tot nu schimba ideea din titlu.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 19 iunie 2013, 08:43

        Aici ai dat cu chifteaua de gard pentru ca o chftea cu cocomarti schimba radical datele problemei … cocomartii nu sunt pentru orisicine si nu pot fi aruncati in propozitie aproape fara discernamant. :)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • miercuri, 19 iunie 2013, 08:47

          Domnu diriginte, va rog sa ma iertati. Promit sa nu mai fac de astea. Pana data viitoare, desigur =))

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  5. marți, 18 iunie 2013, 14:05

    Ca-i saorma sau nu, omul a mancat-o pentru ca a vrut. Nu a fost obligat. Plus ca era vazut de lume. Nu s-a dat ce nu e. Asta ar trebui sa facem toti. Nu saorma e tema acestui articol. Alta e

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 18 iunie 2013, 14:12

      pai tema e in titlu :). nu saorma e. doar ne-a facut pofta de una.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • marți, 18 iunie 2013, 14:24

        Pai ar trebui sa ne faca o cinste. Ca tot ne ploua in gura acum :)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • marți, 18 iunie 2013, 14:26

          si ca sa mearga bine, eu zic si-o bere :))

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
          • marți, 18 iunie 2013, 14:36

            Subscriu :)

            Thumb up 1 Thumb down 0

            Răspunde
            • marți, 18 iunie 2013, 14:40

              Ma scuzati, m-a cautat cineva? :D

              Thumb up 0 Thumb down 0

              Răspunde
              • marți, 18 iunie 2013, 14:46

                noi, aici de fata, tocmai am demonstrat ceea ce era de demonstrat: adica suntem noi insine.
                a, cu berea, da. faceam prezenta :))

                Thumb up 0 Thumb down 0

                Răspunde
  6. marți, 18 iunie 2013, 15:37

    Asta-i reclama la Victor Slav, la saorma sau pregateste Chinezu ceva? :D

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 18 iunie 2013, 18:33

    N-am prea înţeles-o pe-aia cu timbru şi cu zimbru… De ce nu zimbru pe timbru? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 19 iunie 2013, 07:14

    cred ca trebuie sa fii puternic ca om ca sa-ti poti asuma ceea ce esti si sa te comporti ca atare.
    asa ca, oamenii aleg calea usoara cu un comportament disimulat, pentru a nu fi nevoie sa argumenteze sau sa-ti sustina ideile, principiile, etc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 19 iunie 2013, 08:06

    Pai hai sa iti dau un exemplu: eu sunt antrenor, sustin sanatatea si tot ce trebuie da? Ma stii, ma stie lumea. PArtea misto e ca eu in pauze, intru in biroul antrenorilor unde toti o ard pe mancaruri eco si bio, o ard pe suplimente si pe grija mare la ce si cum si cat mananca, iar eu vin si trantesc pe masa ghici ce? DITAI SANVISIURILE!!! Bine, facute in casa, dar sunt sandvisuri, e paine, e mezeluri si e maioneza :)). Sa ii vezi cata oftica pe ei… Si eu ce le zic? „pai ma! patratelele cu asa ceva se intretin, dar secretul e sa adaugi si un biscuite picnic” :)). Cert e ca saorma, mec sau kfc nu am mai bagat de cativa ani, nici sucuri acidulate si mai nou nici bere…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 19 iunie 2013, 08:30

      Vaaaaaaaaai, cum a sunat asta cu berea… Direct in coraconul meu beristic mai lovit… Trebe sa te iau la un curs de prelucrare prin aschiere cu hamei =))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  10. joi, 4 iulie 2013, 16:14

    Asta e o shaworma mai de fitze, e shaworma de Dorobanti :)) Acum am aflat cum isi mentine Victor patratelele la abdomen

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde