25.05.2016

Hai să învăţăm 2.0 împreună: Hoţii de internet

Later edit: Reacţie foarte rapidă a echipei mamistietot.ro, care la cam 1 oră după apariţia chestiunii a şters postările colaboratorului care a făcut boacăna, aşa cum vedeţi că ne spune Andreea mai jos, în comentarii. Bre, mi-aţi plăcut :)

––––––––

Se dau următoarele:

Adi Hădean a scris în data de 26 iulie 2011 postarea cu titlul „Voi ce relaţie aveţi cu micul dejun?„.

hadean

Andreea de la mamistietot.ro scrie în data de 4 iunie 2013 postarea cu titlul „Relaţia cu micul dejun„.

mami stie

Se cere: Acesta este un caz de „hoţii de internet*” sau nu? Cu argumente, vă rog, că aia e ideea cu învăţatul împreună.

*Expresia aparţine chiar lui Adi Hădean, a zis-o pe twitter.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vizită de lucru în Fabrica de Bere Timişoreana. Cu multă poftă şi multe poze :D

Ford B-MAX este maşina oficială a lui chinezu în Vizită în HD

17 comentarii

  1. miercuri, 5 iunie 2013, 08:13

    Faci misto sau cum? Ce rost mai are intrebarea? E cuvant cu cuvant. Ce-i drept, a pozat alta felie de paine :)))) Daca era fair play dadea pur si implu un share la original, si nu cred ca se supara nimeni!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 5 iunie 2013, 08:15

      Cum sa fac misto, bre? Eu doar intreb. Ce te simti asa? Tu nu ai o relatia cu micul dejun sau cum? =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. miercuri, 5 iunie 2013, 08:27

    Aaaa se numeste altfek: copy-paste si nesimtire!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 5 iunie 2013, 08:28

    Nici nu se pune la îndoială. Dar știi de ce cred că a furat acest site? Pentru că a plătit pe cineva, un content writer, să-i scrie câteva articole pentru a avea ce publica pe site și a găsit un content writer mai mult decât neserios. E doar o speculație și se poate să nu fie adevărată. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 5 iunie 2013, 09:06

    initial, fara sa citesc continutul, gandeam ca exista probabilitatea ca doua persoane sa aiba acelasi titlu la un articol. pentru ca exista.
    acum dupa ce am citit, hmm, urat ce a facut andreea aceasta.
    i-as sugera sa scrie despre cum ar reactiona daca ar face asa ceva copilul ei? ca ea a facut oricum.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 5 iunie 2013, 09:25

    „Page not found” imi zice cand dau click pe „Mami stie tot” deci macar a avut bunul simt sa stearga articolul. Trebuie „amendata” aceasta Andreea iar noi bloggerii putem sa facem asta scriind despre astfel de cazuri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 5 iunie 2013, 09:30

    Na ca aia de pe 4 iunie a disparut in meandrele internetului… :)
    Not Found, Error 404
    The page you are looking for no longer exists. Perhaps you can return back to the site’s homepage and see if you can find what you are looking for. Or, you can try finding it with the information below.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Andreea
    miercuri, 5 iunie 2013, 09:44

    Buna,

    Asa cum a spus si Pavel mai sus si bine a intuit, am apelat la un colaborator, care din pacate – nu s-a aratat tocmai serios. Toate postarile colaboratorului au fost sterse de pe site si tin sa precizez ca de-acum vor aparea doar articole scrise de echipa mami sau daca e preluat – cu surse. Imi asum aceasta greseala de a nu verifica si de a alege o persoana gresita. Si eu sunt contra celor care copiaza, contra hotilor de internet asa cum soune si titlul acestui post.

    Imi cer scuze pentru cele intamplate.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 5 iunie 2013, 09:45

    Din punctul meu de vedere nu se poate determina cu precizie dacă este vorba de un furt intelectual de vreme ce materialele respective sunt scrise cu font diferit, iar corpul de literă nu este acelaşi :))
    Altfel, probabil că este evident pentru toată lumea, avem de-a face cu un ciorditorinc.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 5 iunie 2013, 13:22

    Nici eu nu cred ca trebuie sa ne dam peste cap prea mult pentru analiza. Este copy-past veritabil :)
    Bogdan a remarcat perfect diferentele: fontul si corpul.

    Furt mare.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 5 iunie 2013, 13:30

    Sper ca acel colaborator sa nu mai fie „angajat” de nimeni. Ar trebui sa-si treaca ciorditor in CV

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 5 iunie 2013, 13:39

    Hotul neprins e negustor cinstit. Si doar au trecut 2 ani si zeci dacă nu sute de postari de atunci. Cine naiba se uita sa vada ca a mai scris ciuneva asa ceva acu hat ani in urma?
    Aveam pana nu demult un blogger care asa s-a afirmat. Dar nu vedeam furturile mai mari (adica de echipe de oameni din spatele unui site, a unei afaceri).
    e furt intelectual. Daca nu i s-a dat link. Desi si cu datulk linkului… La un text de 1000 de cuvinte, ca sa scrii la final ca „sursa aici”, e ca si cum ai incerca sa te speli pe maini c-o picatura de apa. Si aia murdara…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 5 iunie 2013, 14:07

    Nu e bre copy paste … a verificat comisia numita de prim mistru si a decretat ca nu e furaciune pe fata.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 5 iunie 2013, 20:48

    Ieri am citit un articol de pe un blog in care autorul se apara de acuzele ca prelua articolele de pe alte bloguri si le rebloguia, cu mentionarea sursei, si vedea treaba ca un fel de respect pentru autorii respectivi. Deci… ramane la latitudinea fiecaruia sa inteleaga daca a fost hotie sau nu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde