10.12.2016

Despre bârfele din blogosferă şi despre bârfitorii ei

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Cum am ajuns la un anumit statut blogosferic (nuş cum dracu să o zic altfel cât mai politicos), unii bloggeri sau locuitori ai ecosistemului 2.0 (nuş cum dracu să o zic altfel cât mai politicos) simt imperios nevoia să mă informeze – prin email, SMS sau tot felul de mesaje private – cum că „auzi, i-am auzit astăzi pe bloggerii X sau Y sau Z că vorbeau urât de tine şi că ziceau aia şi aia” . Tuturor ni se întâmplă de astea, desigur, adică să fim informaţi că suntem bârfiţi şi, fireşte, să fim bârfiţi. Dar când partea asta cu informatul devine prea deasă, încep să mă enervez. Drept pentru care precizez următoarele.

1. Am oroare de turnători. Indiferent dacă sunt de aia mici şi, teoretic, nevinovaţi sau trădători de neam şi ţară.

2. Mi se pare mizerabil să stai la masă cu nişte oameni şi după aia să îi pârăşti altuia cum că aia şi aia. Dacă ai stat la masă cu ei şi aţi ajuns la nivelul de poveşti de alea mai #pesurse cum ar veni îneamnă 1. eşti din aceeaşi gaşcă cu ei 2. îţi arată încredere. Aşa că, oricum o dai, atunci când te apuci să raportezi ceva ce ar fi trebuit să fie confidenţiale, ţi-ai arătat cartacterul.

3. In my book, unul care pârăşte este mai jos decât unul care bârfeşte pe la spate.

4. De fiecare dată când vreţi să îmi spuneţi – „rămâne între noi, da?” – că cineva a zis nu ştiu ce despre mine mă convingeţi că nu meritaţi să vă bag în seamă.

5. În momentul în care lumea nu o să mă mai bârfească, în care nu o să mă înjure pe la colţuri, în care o se întâlnească mai mult de 7 bloggeri la un loc şi nu o să zică ceva de mine, ei bine, în acel moment eu o să fiu un pic mai puţin fericit decât sunt acum

Bleah, bine că am scris lucrurile astea. Că îmi stăteau ca o flegmă în gât…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Primim la blogdacţie, adică de la ei adunate şi înspre voi aruncate :D

Cum m-a convins Sabina de la RCS-RDS să scriu despre o campanie de-a lor

29 comentarii

  1. vineri, 24 mai 2013, 11:50

    Turnatorii spera sa zici si tu ceva rau de ceilalti, ei sa se duca sa toarne si uite asa, se simt si ei bagati in seama :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 24 mai 2013, 11:50

    Cand esti sifonar nu mai prezinti incredere. Eu stiu multe despre multi da’ le tin pentru mine. Daca ii zic ceva unei persoane si ea o zice mai departe cu toate ca n-ar trebui, a doua oara nu mai pupa.

    Thumb up 0 Thumb down 5

    Răspunde
  3. doru
    vineri, 24 mai 2013, 11:53

    asta nu demonstrează decât că toată blogosfera asta a voastră e doar o adunătură de adulți care, mental, n-au depășit adolescența. FFS, grow up!

    Thumb up 8 Thumb down 2

    Răspunde
    • vineri, 24 mai 2013, 11:55

      Comentariul tau domenstreaza ca faci parte din acea adunatura de adulti care nu reuseste sa faca diferenta dintre cativa si toti.

      Hot debate. What do you think? Thumb up 6 Thumb down 5

      Răspunde
  4. vineri, 24 mai 2013, 11:54

    când nu se vorbeşte de tine, când nu eşti temă de discuţie, nu-i bine, că cică nu exişti; cînd se vorbeşte, nici aşa nu-i bine. prin urmare, cum o fi bine? eu cred că prefer să nu se vorbească, să nu merit atenţia purtătorilor de cuvinte, deşi mi-am auzit şi eu din astea…
    iar caracterul…asta-i temă delicată, am avut tangenţă cu cineva numai lapte şi miere, ca apoi să aflu că debita nişte bazaconii despre mine mari cât Casa Poporului. de la cine am aflat nici nu contează, că le-am dat cu delete amândurora :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 24 mai 2013, 11:54

    eu am o vorbă, am învăţat-o mai demult şi zice cam aşa: dacă nu poţi să spui ceva frumos despre un om, taci naibii din gură. ;)
    acuma… rămâne între noi, da mie chiar îmi place omul din spatele acestui blog, daaa?
    miau!

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Răspunde
  6. vineri, 24 mai 2013, 11:56

    Sincer, nu ai facut parte niciodata din preferatii mei, dar prin acest articol m-ai facut sa te respect!

    Thumb up 1 Thumb down 2

    Răspunde
    • vineri, 24 mai 2013, 12:01

      Ma bucur sa aud asta. Adica partea final a comentariului, fireste :))
      Dar, de curios, de ce nu eram printre preferatii tai? Cu ce ti-am gresit? Sau cu ce nu ti-am gresit? :D

      Thumb up 0 Thumb down 2

      Răspunde
      • vineri, 24 mai 2013, 12:21

        Tu nu ai gresit cu nimic.Aveam eu asa un „feeling” ca esti un arogant si jumatate. :) Dar RECUNOSC in fata natiunii ca AM GRESIT.Te citesc doar foarte rar, cand „prind” un articol al carui titlu ma face curioasa.

        Thumb up 1 Thumb down 1

        Răspunde
        • vineri, 24 mai 2013, 12:22

          Nu ai gresit cu nimic: sunt foarte, foarte arogant :)) Dar simpatic foc, desigur :D

          Thumb up 3 Thumb down 1

          Răspunde
          • vineri, 24 mai 2013, 14:18

            E mai arogant decât recunoaşte. Dar rămâne între noi…

            Thumb up 2 Thumb down 0

            Răspunde
            • vineri, 24 mai 2013, 15:57

              +1 la Javra
              Si da, Cristi este foarte arogant, sustin.
              Ramane intre noi 3 :)

              Thumb up 1 Thumb down 0

              Răspunde
          • vineri, 24 mai 2013, 23:02

            Io, cand ma fac mare, vreau sa fiu la fel de aroganta ca tine. Simpatica sunt deja :)))

            Thumb up 0 Thumb down 0

            Răspunde
            • sâmbătă, 25 mai 2013, 14:56

              Ca mine?
              :)

              Thumb up 0 Thumb down 0

              Răspunde
              • sâmbătă, 25 mai 2013, 17:23

                Eu la Chinezu am dat reply, dar ok, si ca tine. Ca amandoi:)) Aroganta, adica. Simpatica sunt deja, nu stiu daca am mentionat:)))))

                Thumb up 0 Thumb down 0

                Răspunde
  7. vineri, 24 mai 2013, 12:05

    Blogosfera este doar o sumă de bloguri (sau cum să-i zic?!). În spatele blogurilor sunt oameni. O sumă de oameni care este (cred) un eşantion reprezentativ al societăţii. Se pare că nu diferă prea mult.
    Poate că dacă am da mai mult bine din noi, am reuşi să mai schimbăm câte ceva pe ici, pe colo, prin punctele esenţiale.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 24 mai 2013, 12:09

    mie mi-e greata de barfa in general (sa ma exprim cat de cat elegant).
    iar pe cei care au asemenea obiceiuri in ecosistemul 2.0 ce cauta aici? adica daca tot barfesc omul din spatele a ce se intampla aici sunt liberi sa-si gaseasca alt ecosistem.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 24 mai 2013, 12:14

    bestial că ți-e silă de turnători și tu m-ai turnat pe mine acum niște ani lui gavrilă. absolut bestial.

    Thumb up 17 Thumb down 6

    Răspunde
    • vineri, 24 mai 2013, 12:16

      Minti. Dar asta nu mai este pentru nimeni o noutate. O viata faina iti doresc. Adica, tradus pe intelesul tau, este ultima data cand te mai bag in seama.

      Hot debate. What do you think? Thumb up 3 Thumb down 10

      Răspunde
  10. vineri, 24 mai 2013, 12:39

    Credeam ca doar noua, celor mici ni se intampla… ;)
    Glumesc.
    E boala romaneasca. Si cum blogosfera e Romania la scara redusa…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 24 mai 2013, 14:20

      Invers, Elly, România e blogosfera la scară redusă.

      Thumb up 0 Thumb down 1

      Răspunde
  11. Laura
    vineri, 24 mai 2013, 13:20

    Tin sa te contrazic. La nivelul nostru (adica atunci cand nu o ridici la risc national), turnatorii sunt mici. Barfitorii ii tin de mana, iar prostii ii urmeaza.
    In rest, dreptate ai!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Laurentiu
    vineri, 24 mai 2013, 13:34

    Abilitatea de a pastra confidentialitatea e o marca a culturii.

    E un filtru pe care il aplic inainte de orice destainuire.

    Mersi!

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 24 mai 2013, 14:22

    Aş fi important, dacă cineva m-ar vorbi de rău.
    Nimeni nu zice nimic despre mine… Fericitule!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 24 mai 2013, 14:51

    In Romania, cand faci ceva bine unul te lauda, doi te critica si trei te toarna (la prieteni, mass-media, agentii etc). Meteahna este ca cei din urma genereaza cele mai incinse discutii, discutii monetizate fara scrupule. La sfatul unui amic, eu am incetat sa le mai dau apa la moara celor ce ma critica (cu exceptia criticilor constructive) si a celor care dau cu pliscul . Am atat de putin timp la dispozitie incat nu-mi pot permite sa-l risipesc pe astfel de morari cu piatra tocita.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 24 mai 2013, 16:00

    Aceasta postare ar trebui facuta stiky pentru cel putin o luna. Este o lectie de viata pentru MULTI.

    Lectie care ar putea sa pice bine sau foarte bine multora. Macar sa ii determine sa-si puna niste intrebari. Sau sa iasa putin din cutie…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Georgiana
    vineri, 24 mai 2013, 23:16

    Cred ca tine de educație. Din punctul meu de vedere daca esti aici, inseamnă ca citești ce scrie Dl. Cristi China-Birta. Si dacă citești in mod constant, atunci nu ai cum să-l barfesti. Pentru ca iti place ce citești!
    Iti place ca iti place.
    Iar daca citești si iti place si apoi il barfesti, atunci e o problema. Si nu cred ca barfa rezolva problema.
    Think about it!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 25 mai 2013, 19:39

    Hai sa fim seriosi, padure fara uscaturi nu cred ca exista. Nu inteleg de ce anumite persoane fac un caz general, sunt doar cativa care se abat de la realitate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. duminică, 26 mai 2013, 12:08

    […] a făcut un articol concis despre bârfele din blogosferă. Din punctul meu de vedere este un foarte bun material educativ pentru oricine. Tuturor ni se […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde