29.05.2016

Invitaţie la copy/paste pentru (unii) jurnalişti

Hai, luaţi cu încredere de aici, daţi cu copy/paste, fără să precizaţi sursa, fireşte, că doar ar fi culmea să faceţi lucrurile corect şi de bun simţ. Luaţi la greu de la bloggerul Marius Matache. Că el a făcut ditai documentarea, a muncit pe materialul ăsta, aşa că înfruptaţi-vă din el. Măcar aşa rămân cât de cât (încă) cititorii voştri cu nişte informaţii marfă. Pe care, desigur, voi nu sunteţi în stare să le scrieţi, să le aflaţi, să le documentaţi, drept pentru care daţi cu mucul în fasole la modul magistral.

PS Absolut, v-aţi dat seama, nu mă refer la toată presa. Ci doar cam la 93,67% din ea.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

25 de campanii, 1732 de postări, 10.000 de euro pentru bloggeri

Vreţi să vă îmbolnăviţi un pic blogul?

13 comentarii

  1. vineri, 10 mai 2013, 09:13

    Dacă tot ar da copy/paste cred că s-ar potrivi și un titlu care s-ar încadra la campania anti-click. Așa, ca să fie un tablou complet. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 10 mai 2013, 09:20

    Ia să vezi acum materiale de specialitate pe ei :))

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Razvan
    vineri, 10 mai 2013, 09:48

    Chinezule, imi dai si mie algoritmul prin care ai scos valoarea de 93,67%? :)
    Nu de alta, dar mi-ar fi mai usor de selectat ce presa sa citesc.
    Daca faci public algoritmul vei salva timp (in valoare de milenii) util pentru toti cititorii tai :)

    Bafta!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 10 mai 2013, 12:01

      Algoritmul este unul secret. Desigur, ti l-as putea spune, dar apoi ar trebui sa te ucid. Si parca vad titlurile: SOC si GROAZA: Clik AICI sa vezi BLOGGERUL UCIGAS! =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. vineri, 10 mai 2013, 11:04

    Asta la ce intră, la proces de conștiință sau la prezumția de vinovăție?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 10 mai 2013, 12:02

      Sa o bag pe aia cu castravetele este un fruct dicotiledonat sau sa o lasa asa cum a cazut? :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. vineri, 10 mai 2013, 11:14

    Nu că ar şi înţelege termenii din articolul scris de Marius… Felicitările mele pentru efort! :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 10 mai 2013, 11:15

    Articolul lui Make e de pus la bookmarks, oricum. Nu degeaba e doctor în chimie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 10 mai 2013, 11:22

    eu mă răfuiesc cu morile de vânt ale agregatoarelor. nu ştiu ce le-a căşunat unora pe mine, măcar de m-ar fi întrebat înainte să fure. :(
    însă da, ai dreptate, procentul cam acela este…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 10 mai 2013, 12:04

      Agregatoarele nu au suflet. Jurnalistii astia au. Oh wait… =))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • vineri, 10 mai 2013, 14:06

        prefer să mă uit la sufletul meu. el nu are nicio vină că un agregator… off… nu mai zic nimic. îs nervoasă, știu!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  8. vineri, 10 mai 2013, 14:38

    Furtul este ocupaţia de bază a românilor, de la boschetari la cei mai de soi politicieni. Nu văd de ce jurnaliştii ar face excepţie de la regulă. Ani de zile o „jurnalistă” a furat materiale dinj una dintre publicaţiile mele şi a publicat într-un alt ziar.
    Am aplicat şi eu algoritmul de calcul şi te rog să nu dezinformezi opinia publică! Procentul exact este 93,66(6). Fac cuvenita rectificare, ca să nu spună că l-am copiat de la tine.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 19 mai 2013, 20:09

    […] persoane publice din presă și nu numai. Articolul meu favorit este unul scurt, dar la obiect. http://chinezu.eu/2013/05/10/invitatie-la-copypaste-pentru-unii-jurnalisti/ – numele este foarte amuzant, dar […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde