05.12.2016

Cum să te apuci de un blog de nişă. Un fel de, desigur

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Sunt la Cluj-Napoca. Încă :)) Adică scriu aceste rânduri (doar prilej ca să încarc prezentarea de mai jos) în timul prezentării Ancăi Şerban despre bune maniere în online – o foarte plăcută surpriză, un speaker foarte bun!. Căci suntem la On/Off6 organizat de supersimpaticii de la tvdece.ro.

Prezentarea mea este cea de mai jos cu menţiunea că…

aronet

:D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce crede Mircea Cărtărescu despre umorul meu

Cu ce ne ajută că suntem parteneri Gala Premiilor eCommerce 2013?

13 comentarii

  1. vineri, 26 aprilie 2013, 10:29

    foarte draguta prezentarea. mi-a placut :)

    eu cand mi-am facut blogul, cam in genul unui de nisa l-am gandit: blog de teatru (nu de critica de teatru. din perspectiva spectatorului). apoi au tot aparut diverse campanii (inclusiv blogal initiative) si a trebuit sa scriu si altceva.

    nu am experienta ca blogger. imi place insa si astept sfaturi de la cei care fac lucrul acesta si au un cuvant de spus.

    merci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 26 aprilie 2013, 11:26

    Foarte corect, excelentă prezentarea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 26 aprilie 2013, 12:08

    Interesanta prezentare, dar eu n-am inteles faza cu butoiul. Ala de ce e minim? Eu zic ca e maxim, ca mai mult de atata nu incape…! :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 26 aprilie 2013, 15:40

    Citind cu simţ răsoundere articolul tău, am ajuns la convingerea fermă că îmi lipseşte cel puţin o doagă. Le-am numărat în mai multe rânduri şi-mi dă cu minus una sau minus două. Încă le mai număr, poate mă dumiresc.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 26 aprilie 2013, 16:46

      Candva le-am avut pe toate (doagele) … dar si cand mi-am incordat muschiul blogosferic mi-au cam sarit doagele :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  5. vineri, 26 aprilie 2013, 21:54

    Multi ar trebui sa ia in calcul tot ce scri tu in prezentare…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 26 aprilie 2013, 21:59

    Interesanta prezentarea asta. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 27 aprilie 2013, 08:07

    Am retinut, pe langa restul cel mai, dar cel mai important e munca. Fara aia, poti sa incerci ce vrei tu, tot nimic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 27 aprilie 2013, 08:40

    Absolut de acord, munca munca munca, si asta e valabil in orice domeniu. Munca si perseverenta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 27 aprilie 2013, 10:32

    Faina prezentarea; si mai faina vazuta live, cu tot tacamul :) ai niste poze senzationale cu junioara la barbatu-miu; gaseste el cum sa le trimita ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 28 aprilie 2013, 21:32

    E buna ideea cu „gandeste-te la blog ca la un business”. Trebuie promovata. Blogosfera ar fi mult mai sanatoasa daca bloggerii ar recunoaste de la bun inceput ca incep sa scrie cu gandul ca, la un moment dat, vor castiga si bani din asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 29 aprilie 2013, 11:49

    Faină prezentare, am și cântat cu toți. Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 29 aprilie 2013, 12:33

    Lipseşte ceva acolo (iar pentru unii trebuie să fie în scris, mot-a-mot, altfel nu se prind): Pasiune.
    Adică trebuie să-ţi placă domeniul/nişa despre care scrii şi să fii activ implicat/ă.

    Nu poţi scrie despre ceva dacă nu te pasionează, la fel cum nu poţi „vinde” informaţia, produsul (fie el şi un link) dacă nu crezi în informaţia şi produsul respectiv.

    p.s. Am blog nou =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde