08.12.2016

Scurt test ca să înţelegi dacă îţi plac banii sau nu

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Întâi vă povestesc ce mi s-a întâmplat. După care că invit să vă daţi singur seama dacă vă plac banii sau nu.

Vineri seara. Pe la 21.03. Eram acasă, cu familia şi câţiva invitaţi. Îmi sună telefonul, număr necunoscut. De regulă, nu răspund la ore de alea unor numere necunoscute, dar unul din invitaţii mei ieşise până afară să ia nu mai ştiu ce şi mă gândeam să nu fie el, poate nu mai ştie interfonul, de astea. Moment în care începe dialogul de mai jos.

Eu – Da
El – Alo, chinezu?
Eu – Da.
El – Salut, sunt Mihai (nuştiucum), de la agenţia (nuştiucum), am numărul tău din WhoIs (parcă…) şi vreau să discut despre o campanie.
Eu – Frate, păi la ora asta???
El – Dar care e problema cu ora?
Eu – Mai stă omul cu familia, cu prietenii, e vineri seara, totuşi.
El – Păi asta înseamnă că nu îţi plac banii. Afacerile se fac la orice oră.
……….

Şi vin cu întrebarea: ce credeţi că i-am răsuns şi, recte, am făcut? Cu nişte întrebări ajutătoare, dacă îmi permiteţi.

1. Faptul că nu vrei să discuţi afaceri vineri seara la telefon cu o persoană pe care nu o cunoşti înseamnă că nu îţi plac banii?

2. Faptul că nu îţi plac banii este chiar aşa de grav?

3. Voi aţi fi continuat discuţia sau nu?

Vă pupez. În rest, rămâne cum am stabilit.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

O vizită istorică la Grand Hotel Continental din Bucureşti

Iar câştigătorul Iron Chinezu este…

50 comentarii

  1. luni, 22 aprilie 2013, 12:09

    „Imi pare rau ca e vineri, ora 9 si tu tot n-ai plecat din agentie sa te bucuri de viata alaturi de familie sau prieteni”.

    Thumb up 7 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 12:20

      Ouch… Sunt eu rau de gura, dar m-ar fi durut sa ii spun unui strain asa ceva…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 12:20

      Ouch… Sunt eu rau de gura, dar m-ar fi durut sa ii spun unui strain asa ceva…

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 22 aprilie 2013, 16:05

        E o concluzie de pe urma careia te poti consideri norocos ca ajungi sa te bucuri de timpul petrecut alaturi de familie si prieteni, in timp ce altii o ard superior la ora 9, din agentie.

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Răspunde
  2. luni, 22 aprilie 2013, 12:10

    Aici mai intervine o chestie. Campania era pe placul tau sau nu? Cred ca asta conteaza indiferent ca te suna la o ora decenta sau nu. De asta ar fi depins si raspunsul de la numarul 3.

    Thumb up 0 Thumb down 3

    Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 12:13

      De unde ai inteles tu ca am stat cumva sa aud despre ce campanie este vorba? Nu prea te-ai prins…
      Hai sa iti spun altfel: nici daca ar fi fost vorba despre a doua venire a lui Hristos – aia sa fie campania – nu ma intereseaza la ora aia la care stau cu familia.
      Da, stiu, ma respect prea tare. De aia nu o sa fac bani niciodata, desigur.

      Thumb up 6 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 22 aprilie 2013, 12:18

        Gata, am inteles. I-ai dat cu flit pe romaneste. Am fost si eu contactat odata pentru a scrie despre ceva. Ora era decenta da i-am dat cu flit. Nu puteam sa scriu despre acea chestie chiar de luam bani. Bineinteles ca familia primeaza inaintea banilor. Banii vin si se duc, familia ramane :)

        Thumb up 0 Thumb down 2

        Răspunde
  3. luni, 22 aprilie 2013, 12:13

    Eu un singur lucru nu inteleg: de ce nu te-a sunat pe la 02:30 daca tor functioneaza pe principiul (nu) iti plac banii.

    EU cred ca i-ai spus ca nu iti plac banii si ai inchis.

    Thumb up 2 Thumb down 1

    Răspunde
  4. luni, 22 aprilie 2013, 12:14

    Spune despre ce este afacerea !

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 12:15

      Oh dear god…

      Thumb up 3 Thumb down 0

      Răspunde
      • lavinia
        joi, 25 aprilie 2013, 00:06

        Iti vine sa crezi ca seful mi-a propus ca dupa ce ajung acasa, sa mai dau niste telefoane in interes de serviciu? Evident ca nu am facut asa ceva!
        Respectivul macar poate avea vreun interes personal…sau daca nu avea atunci era ca si el in sit mea…si atunci ce vina are el? poate era pe lista de concediati si asta era ultima lui sansa….

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  5. luni, 22 aprilie 2013, 12:16

    E trist ca vineri la ora 9 sa fi inca la servici. Eu nu stiu ce i-as fi spus, dar sigur nu as fi fost incantat de ora la care ma suna.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 22 aprilie 2013, 12:18

    Familia rules. Din pacate unii nu inteleg. Banuind cat de putin timp ai de alocat familiei te inteleg. Si eu astept sa imi adoarma piciul sis otia si daca ma mai simt in stare ma apuc la 10 de lucrat, daca nu, NU! Dar faptul ca mi-am facut copilul sa rada inainte sa adoarma e… priceless!

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 22 aprilie 2013, 12:18

    Primul comentariu e genial! Dar i-as fi spus totusi sa ma sune luni dupa 10:00 daca are nevoie de ceva…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 22 aprilie 2013, 12:26

    In principiu eu raspund cam oricand la telefon si nu as avea o problema chiar daca sunt cu prietenii la o bere sa ies 5 minute din camera sa vorbesc la telefon.

    Pe scurt discutia ar fi cam asa: „Nu pot sa vorbesc acuma, trimite-mi pe e-mail mai multe detalii despre ce e vorba si te sun eu luni sa vorbim”

    Ca antreprenor sunt disponibil cam la orice ora din zi si din noapte. Asta inseamna ca daca la ora 2 noaptea sunt la calculator si lucrez si suna telefonul nu am nici o problema sa discut afaceri. Daca nu, eu oricum dorm in alta camera, poate sa sune pana ii vine rau ca nu ii raspunde nimeni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 22 aprilie 2013, 12:29

    Unii din noi stim raspunsul, because inside info or smth. :P
    Dar cel mai sigur as fi reactionat si eu ca tine, doar ca nu-i ziceam chestii, inchideam pur si simplu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 12:31

      Aaaaaa, colega, asa, asa, sa nu dai din casa :)) Vezi ce face berea din om? Cum stii tu lucruri inainte de a le scrie eu pe blog :))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  10. luni, 22 aprilie 2013, 12:34

    Auleooo, sa ma fi prins pe mine vineri seara, ca eram si langa 2 litri de vin impreuna cu un pretenar. Nu scapa de mistouri! – :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 12:39

      Cand te suna el la o ora dintr-asta vineri seara, nu stiu cine de cine face misto.

      Thumb up 1 Thumb down 1

      Răspunde
  11. luni, 22 aprilie 2013, 12:41

    Munca-i bună, e musai să-ți placă, dar mi se pare esențial să înveți să pui granițe între timpul pentru muncă și timpul pentru tine. Plus că, la nivel de bun simț, mi se pare cam de porc să suni la 21 și ceva un om pe care nu-l cunoști ca să… Orice :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 22 aprilie 2013, 12:48

    Salut dupa parerea mea i-ai fi raspuns in felul urmator : Nu te supara putem vorbi luni nu de alta dar momentan sunt prins intr-o problema si nu prea am mult timp la dispozitie sa discutam. Eu unul asa as fi facut sincer :) . Desigur fiind Vineri seara cand toata lumea sta cu familia nici eu nu as fi continuat discutia si asta nu inseamna ca nu iti plac banii daca esti in timpul liber alaturi de familie si dupa parerea mea nu este chiar asa de grav.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 22 aprilie 2013, 12:51

    Mai demult se spunea că orice afacere încheiată după lăsarea întunericului sau care promite să aducă mai mult de 5% profit are ceva necurat :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 22 aprilie 2013, 12:58

    Cristi, in Germania mailurile trimise dupa ora 18.00 sunt sterse automat pentru adresele de business, nu te ia nimeni in seama daca ai scris dupa ora asta o propunere de afaceri, inseamna ca esti nebun. In Franta e mai simplu, nu suna niciodata telefonul seara cu propuneri, ca nu suna, e o chestie de mult… In Romania insa am primit si eu telefoane de business seara, vineri si chiar duminica. Este alt model :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 13:06

      Alta lume, alti oameni, alte Obiceiuri (si am scris cu litera mare, pt ca sunt obiceiuri bune)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 13:07

      Hai sa nu exageram. La firma unde sunt lucram cu multi furnizori germani, printre care fabrici bmw sau mercedes. Lansam si sambata comenzi, nu le sterge nimeni.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 13:18

      Cum sa faci afirmatii de genul asta. De la idei precum respectul fata de programul de lucru pana la basmul cu mailurile sterse automat e cale lunga.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  15. luni, 22 aprilie 2013, 13:03

    Desi nu am primit niciodata un astfel de telefon, desi imi plac banii, am un raspuns pregatit: „Sunt sigur ca oferta ta e geniala. Ce-ar fi sa-mi spui numarul tau de mobil, si atunci camd mi se face dor de bani revin eu cu un telefon. O sa am grija sa fie la o ora la care iti pot testa dragostea pentru bani!”.
    Asta merge mai ales cand esti sunat cu numar ascuns.

    Thumb up 4 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 22 aprilie 2013, 13:13

    Mi se pare ca imaginea de oameni de business, mereu politicosi si deschisi spre comunicare pe care vrem sa o proiectam sare un aspect important: (pasaj de convorbire peste care cred ca ati sarit)
    EL: – Pai care e problema cu oara?
    Tot EL: – Pai asta inseamna ca nu iti plac banii. Afacerile se fac la orice ora.

    Serios? Adica omul te persifleaza de abia se abtine si tu esti plin de politeturi? Mai mult decat atat, nu cred ca agreeaza cineva sa ii fie spus cum (cand) sa-si „faca” afacerile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 22 aprilie 2013, 13:52

    Ai făcut două greşeli: nu ţi-ai închis telefonul după o anumită oră şi ai şi răspuns unui necunoscut. Pentru ambele ai circumstanţe atenuante, sunt de înţeles şi majoritatea dintre noi procedam la fel ca tine. Şi, la fel ca tine, i-am fi spus intrusului că orice afacere poate aştepta o zi şi o oră convenabile. Mă bucur ai rezistat tentaţiei de a afla despre ce e vorba. Sunt curios dacă te-a mai sunat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 14:12

      Nu prea poti sa-ti inchizi telefonul. E posibil sa te sune cineva care chiar are ceva important de spus si care poate ca face parte din familie. Un numar personal si unu pentru alte treburi ar fi mai bun. Pe ala il poti inchide

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  18. luni, 22 aprilie 2013, 14:33

    Sa vezi cand te suna duminica la 22:30 asa cum am mai patit eu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. Timeea
    luni, 22 aprilie 2013, 14:33

    Ma crucesc cand citesc anumite comentarii. De respect nu au auzit multi…Foarte bine ai facut, Chinezu. Ai fost chiar prea bland cu infatuatul ala.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 22 aprilie 2013, 14:42

    Dai o bere daca spun raspunsul corect? :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 15:05

      Lavinia, cum zicea şi Andreea, unii dintre noi ştim răspunsul.
      Hai să mai menţinem puţin suspansul. :))))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 22 aprilie 2013, 15:19

        Colegele, lasati vrajeala, ca sunteti cu disclaimerul pe voi ca eticheta pe sticla =))

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 22 aprilie 2013, 15:26

          Nu recunosc nimic. [Ca orice om cu personalitate Strong] :)))

          Thumb up 1 Thumb down 0

          Răspunde
  21. luni, 22 aprilie 2013, 17:50

    U esti infatuatul.. Ba si blasfemiator (nu si avea rost Hristos in postul asta cu tenta financiara mai ales ca vine Pastele); ce rost are sa ai aerul asta se superioritate? Copiii tai nu mananca? Nu se imvraca? Nu merg in vacante? Asa este unii sunt mai neconentionali dar diferit de tine nu inseamna ca e un paria al societatii; ideal era sa amani discutia pt un moment prielnic

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 aprilie 2013, 17:52

      Bine că ai venit tu plin de agresivitate creștinească :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • marți, 23 aprilie 2013, 07:30

      Exista o masiva nuanta intre infatuare si respect de sine. Cand o sa intelegi asta, o sa fii mai fericit in viata. Mult succes.

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  22. luni, 22 aprilie 2013, 17:51

    Erata:
    Nu-si
    Imbraca
    Neconventionali

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 22 aprilie 2013, 17:58

    n-am venit plin de nimic ..constatam doar :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 23 aprilie 2013, 09:26

    In general nu ma suna nimeni pentru ca in general nu fac popular numarul de telefon. Deci joburile vin de obicei de pe email/situri. Exista si cazuri cand sunt sunata pe telefon (daca m-a recomandat un client altui potential). Nu conteaza la ce ora suna, imi pot rapi 2 minute pentru a-i cere mai multe detalii pe mail sau pentru a stabili o intalnire.

    Am avut si cazuri ca eram sunata la 3 noaptea de cate un client american, care nu intelegea ca la mine e deja ‘maine’. Asa ca raspundeam, explicam ca m-a prins in timpul somnului si ceream mai mult detalii pe email. Isi cerea omul scuze si gata. Nu s-a intamplat decat de vreo 2 ori, dar asta este …

    Familia mea este beneficiara banilor pe care-i fac, asa ca nu vad de ce s-ar leza ca am raspuns la un apel telefonic o data in 6 luni (repet, suna rar). Nu sunt chirurg sa nu fiu niciodata acasa pentru ‘family time’, hai sa fim seriosi. Ma mir ca doctorii aia mai au familii, daca aceste familii sunt atat de sensibile :D

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Răspunde
  25. marți, 23 aprilie 2013, 11:25

    Vedeți voi, din cauza afacerilor mulți uită de familie și copii și vine o vârstă la care banii nu mai au nici un folos, dar familia contează cel mai mult. Multă sănătate

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde