03.12.2016

Rămâne stabilit: pe 20 aprilie vă scot la bere!

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Iniţial am spus că am nevoie de doar 5 tovarăşi cărora să le fac cinste cu o bere Stejar. Dar între timp, după ce am complotat cu stimabilul Manafu :D, am zis că mergem pe varianta lui dacă suntem mai mulţi înseamnă că nu suntem mai puţini :)) Aşa că vom fi 22 la locul faptei, adică Manafu, je şi încă 20 de amatori de bere, discuţii, hlizeală şi, fireşte, social media :D

Regulile rămân cele de aici. Adică să îmi spuneţi o poveste cu bere şi să mă convingeţi că merit eu, ca umil pălmaş pe tărâmul berii şi nu numai, să am ocazia să ciocnesc o halbă de Stejar cu voi. Şi invers :))

Isprava o să fie pe 20 aprilie, undeva în Centrul Vechi din Bucureşti, locul exact o să îl ştie doar the chosen ones…

STEJAR_Bere ptr Tovarasi_Final

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Onlineul se simte cel mai bine în offline!

Vizită de lucru în Arsenal Park. Ocazie cu care am tras cu puşca. Bine rău!

18 comentarii

  1. miercuri, 17 aprilie 2013, 06:06

    Stimabile, ramane valabila povestea mea din articolul trecut, da? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 17 aprilie 2013, 06:47

    Salut, sunt Razvan si imi place berea. De toate culorile, in toate anotimpurile.
    Nu am venit aici pentru ca vreau sa ma las de bere. Am venit pentru ca vreau sa beau bere :)

    Recent am baut bere cu niste prieteni. Strong, Stejar. De ziua unuia, ca asa se face in ultima vreme. Berea nu se bea din pahar, se bea din sticla, si la fiecare bere noua, se da noroc. Si nu se ciocnesc sticlele o singura data, ci de trei ori. Se tine berea de jos si se ciocnesc gaturile. Poc, poc, poc de trei ori.
    Dupa trei-patru Stejar poc, poc, poc s-a spart sticla. Concluzia: Berea STRONG de la Stejar e mai Strong decat sticla.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 17 aprilie 2013, 07:47

    Am mai spus eu si pe blog de bere cum e cu iesitul la bere cu baietii… Eu as vrea sa ies cu voi, numa’ sa ma conving ca nu tre’ s-o mai fac. Am mai iesit acum vreo doua luni la beri cu doi stimabili; si de unde-mi era frica sa nu ma lase singura prin vreun colt de carciuma, ei fiind cu ochii dupa zvelte mandre, m-am trezit invatand linia de mijloc a nationalei de-acu’ ‘jde ani si numarand suporterii lui Dinamo. Ca si cand asta n-ar fi fost suficient, au continuat cu discutii despre fotolii si sisteme audio/video.
    Asa faceti, ma??

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 17 aprilie 2013, 07:52

      Colega, eu nu stiu cu cine iesi tu la bere, dar ceva imi da cu virgula… =)) Hai cu noi ca sa vezi ce baieti de salon suntem. O sa povestim doar de Dostoievski si de Chiririches, noua stea a semantismului circular… =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 17 aprilie 2013, 08:20

        you had me at Chiriches… =)))

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
      • miercuri, 17 aprilie 2013, 09:31

        stii ca lui Blas nu poti sa ii spui „Te scot la un Dostoievski”, ea reactioneaza doar la cuvinte precum Stejar sau, generalizand, bere :))

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • miercuri, 17 aprilie 2013, 09:37

          hai, dom’le… cin’ v-aude va si crede.. :)))

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  4. miercuri, 17 aprilie 2013, 11:48

    No hai ca am auzit cuvintele magice „Bere” si „discutii”. :) O povestioara scurta legata de bere ar suna cam asa. Eram la Oradea cu un coleg de munca in delegatie. Dupa aproximativ 36 de ore de nedormit ajungem intr-un final apoteotic la hotelul unde eram cazati. Aveam in minte imaginea dusului apoi a patului odihnitor si a celor cel putin 12 ore de somn. :) Dar pe neasteptate, in holul hotelului, s-a auzit o intrebare: „Nu bem si noi o BERE inainte de somn?” Raspunsul imediat a fost: „Evident! Mai si intrebi?” Si dintr-o bere am ajuns la 4 de fiecare si credeti-ma, somnul de dupa a fost mai odihnitor ca niciodata. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 17 aprilie 2013, 12:04

    STEJAR, sosesc 93% BARBAT si 7% BERE !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Cristian Zecheru
    miercuri, 17 aprilie 2013, 12:45

    Poveste cu legaturi in bere, in primavara anului de gratie 1999, la RomExpo. In cadrul unui eveniment expozitional… nu mai stiu tematica… un dealer de telefonie mobila din acea vreme, avea o oferta de abonamente pentru studenti. Am stat la coada, impreuna cu un prieten, pentru a prinde un telefon Motorola d520 la abonament… 2 zile. La sfarsitul celei de a doua zi cand m-am vazut cu telefonul si simul, am marcat bucuria conectarii la Connex…cu 5 beri la o terasa din cadrul RomExpo. Dupa cele 5 beri, am plecat bucurosi cu telefoanele strangandu-le bine la piept catre Regie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 17 aprilie 2013, 13:07

    io acu scriu povestea…
    care e reala, deci povestirea. narez povestirea. stai ma, narare se zice la ceva din gura…
    deci zugravesc in cuvinte povestirea… uite ca m-ai zapacit!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 17 aprilie 2013, 13:33

    […] Stejăreii cunosc amănunte! […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 17 aprilie 2013, 13:33
  10. vineri, 19 aprilie 2013, 16:19

    Nu-mi place, de fapt, cine-stie-ce berea si nici nu-mi prinde bine – cel putin de circa 5 ani incoace. Dar soarta a facut ca de fiecare data cind am petrecut mai mult de un an snur pe meleaguri straine sa nimeresc in locuri in care berea e si regina si rege: Praga si Bruxelles. Deci, am baut bere, ce sa fac…:>
    De Belgia stiti: nu exista sat fara berea lui… Stiu sa va arat, in Bruxelles, barul acela unde ‘catalogul de bere’ are o grosime de circa 8 centimetri – peste 2000 de beri. Si m-am intilnit personal cu 4 din cele 6 trapiste belgiene – iar preferata mea belgiana e Westmalle Triple (9.5%).
    In Cehia nu e chiar asa de rau, dar berile sint mai umane. Berea mea no.1 este ceheasca: Staropramen (nu prostia asta care se produce in Romania), eventual cea de 12%! Cehii au emis, la un moment dat, la sfirsitul anilor ’90, si o chestie de 14% care se numea Velvet – si, intr-adevar, avea consistenta chefirului, nene! se scurgea din sticla cu forta… Nu i-a tinut mult.
    Poate avea vreo sansa Stejarul de 7% in fata astora? Hmm, n-as prea crede, in principium – dar stiu ca, precum in cazul oricarei alta, rareori bei, de fapt, bere pentru gust: berea cea mai buna e, intotdeauna, cea pe care o bei cu prietenii. Cu amicii. Cheers, mate!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 21 aprilie 2013, 09:51

    […] oameni de treabă am băut bere bună (#berecutovarasi) la inițiativa lansată de Manafu și de Chinezu. Am băut Stejar Strong. O bere românească foarte bună; foarte tare; tare bună și bună tare. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde