11.12.2016

Cine sunt maimuţele din reclama Taxi Pelicanul: clienţii sau ceilalţi taximetrişti?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Azi dimineaţă, pe Radio Zu. O reclamă la Taxi Pelicanul. Care începe cu ceva gen „pelicanul este o pasăre care mănâncă peşti” şi alea, alea. De zici că erai la Animal Planet. După care ceva gen „dar pelicanul se găseşte şi în Bucureşti, în peste 2000 de exemplare”. Iar apoi, pe final, il grande finale cum ar veni. Ia fiţi atenţi: „pelicanul de Bucureşti nu se asociază cu maimuţe„.

Deci cum? La ce se referă reclama respectivă când vorbeşte despre maimuţe? Variante ajutătoare:

1. La clienţii care – unii – sunt de un pitecantropism acerb

2. La taximetriştii – unii – celorlalte companii care sunt de un pitecantropism acerb.

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Notebook portable grill

Despre explozia de la maratonul din Boston şi „aşa sunt românii”

17 comentarii

  1. marți, 16 aprilie 2013, 07:23

    Probabil amandoua. Desi as bate spre soferii celorlalte companii!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 16 aprilie 2013, 07:26

    Chipurile se refera la aparatele cu ajutorul carora taximetristii fura de rup. Mai haios este faptul ca tocmai compania Pelicanul este cea mai ”renumita” pentru utilizarea acestor ”maimute”…. Aceasta reclama mi se pare cel putin la fel de penibila ca si cele promovate de catre ”vedete”, ex: Daca Nadia Comaneci isi hraneste copilul cu margarina(plastic topit) atunci eu voi fi urmatorul Presedinte al Romaniei!

    Thumb up 6 Thumb down 1

    Răspunde
    • marți, 16 aprilie 2013, 08:26

      Desi circul cu taxiul la greu, habar nu am avut ca se numesc asa… Dar asta deschide discutia despre subtilitatea reclamei, ca sa zic asa. Caci asa cum eu habar nu aveam ca li se spune asa, or mai fi inca multi clienti care baga o gramada de bani in taxi.

      Thumb up 1 Thumb down 1

      Răspunde
  3. marți, 16 aprilie 2013, 07:28

    Aaaah, dada! Am uitat cum se numea smecheria asta. Mai da un semnal stanga, mai adauga un leu la contor :):)) Acum nu stiu care sunt cele mai vizate companii la capitolul asta. Nu mai frecventez taxiuri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 16 aprilie 2013, 07:33

    Eu as intreba de ce sunt 2 mii de exemplare de pelicani IN BUCURESTI cand ei au „certificat de nastere” de ILFOV?!

    Thumb up 5 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 16 aprilie 2013, 08:28

      Eu nu circul cu Pelican. M-am obisnuit cu Meridian sau cu Cobalcescu. Si de la taximetristii acestor doua companii aud numai mascari la adresa celor de la Pelicanul. Inclusiv pe faza cu „sa stea la ei in Ilfov sa nu mai vina sa ne ia clientii”. Acuma, ce sa zic… Nu prea cred eu ca circula ilegal in Bucuresti de atata vreme. Ar fi chiar culmea…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • florin fileata
        vineri, 21 iunie 2013, 19:50

        Terminati odata mai baieti..70 % din populatia bucurestiului, sunt parveniti,,v-a adus ceausescu sa faceti blocuri si va dati mari bucuresteni,,

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Răspunde
  5. marți, 16 aprilie 2013, 07:34

    Bine ca eu nu vreau sa ma asociez cu Pelicanul de Bucuresti…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 16 aprilie 2013, 08:09

    Si eu credeam ca te referi la maimutele care te fac sa platesti mai mult. Iar masinile Pelicanul sunt dotate cu asa ceva. Am mers saptamana trecuta cu Cristaxi si mi-a luat vreo 23 lei din Dorobanti pana in complexul de shopping de la Militari. Decent pot spune avand in vedere ca dau 18 lei din Ghencea pana la Romana. Am ajuns sa fiu mirata ca mai gasesti si taxiuri care functioneaza corect.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 16 aprilie 2013, 08:14

    Sper ca nu ascultai Radio ZU in masina TA! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 16 aprilie 2013, 16:46

    Foarte dubioasa reclama. Initial am crezut ca nu sunt eu in starea corespunzatoare, dar ulterior mi-am dat seama ca nu este de la mine…
    Da, reclama romaneasca :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 16 aprilie 2013, 18:28

    Reclamă neinspirată, ca să nu spun prostească.
    Într-adevăr, ar vrea să se refere la şoferi necinstiţi, dar cum e reclama…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. cezar
    joi, 18 aprilie 2013, 15:48

    Taxiul te duce.. IN nici un caz taximetristul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. cezar
    joi, 18 aprilie 2013, 15:54

    Este bine sa nu..asociati taxiul cu taximetristul si nici cu firma de care apartine. Intr-o tara care se respecta si profita de o ordine cat de cat, primul taxiu..face loc celui de a l doilea..samd. Ca atare stau la rand. Esti obligat ca client sa-l iei pe primul. Primul plecat, lasa loc celui de al doilea.. Toata lumea este fericita. Tariful este stabilit, nu exista spaga. Romania nu are treaba cu serviciul acesta. Romania nu are..taxiuri.. Romania are..taximetristi.. :) Este bine sa va…obisnuiti cu ideea asta..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. C
    vineri, 13 decembrie 2013, 21:47

    Buna ziua,
    In data de 13.12.2013 am luat un taxi cu indicativul **** din zona Baicului Lidl catre Strada Mizil. Am specificat soferului ca ne grabim, avand un timp scurt de a ajunge la destinatie. I-am recomandat o scurtatura pentru a castiga timp, a spus ca nu este adevarat, pana la urma a mers pe traseul indicat, dar avand un vocabular si o atitudine gresita. Sotia l-a rugat politicos sa nu stea pe banda aglomerata pentru stanga ci sa aleaga banda din dreapta unde era liber. A izbucnit fara bun simt ca el este la volan si conduce cum doreste, la semaforul verde a trebuit sa-l atentionam ca este verde, desi era prima masina la semafor. S-a enervat, iar in momentul in care a vazut ca imi notez pe telefon indicativul de pe bord m-a luat la intrebari ce vreau sa fac, de ce si cum imi permit, a oprit masina, ne-a spus sa ne dam jos si a inceput sa ne injure, lipsea sa ne ia si la bataie. Asta pe mine, sotia, o fetita de 3 ani si un baietel de 8 luni, in frig, in intersectie unde nu am gasit imediat nici un alt taxi liber. I-am cerut bonul fiscal, a spus ca nu are hartie, i-am platit mai mult decat pe ceas, nu a dat rest, ne-a injurat iar, s-a dat jos din masina cu noi, iar ne-a injurat si a strigat dupa noi. Va rugam luati masurile necesare inclusiv de a-l sanctiona financiar sau de a-l concedia, asemenea comportament nu este acceptabil la un sofer care ar trebui sa te conduca in siguranta. Vom depune sesizare si la Protectia Consumatorului si la Finante in cazul in care nu vom fi contactati si vom sti ca acest sofer este sanctionat proportional cu aceasta fapta. Nu as recomanda nimanui sa calatoreasca cu el si nici pentru dumneavoastra nu este o reclama pozitiva. Astept un raspuns si o reactie prompta, in caz contrar voi lua toate masurile necesare pentru a fi indreptatiti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. 661
    sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 00:39

    MAIMUTA = dispozitiv care baga impulsuri la aparat astel incat sa mareasca pretul final . Exista maimute cu coada care sunt legate la parat cu fir sau maimute fara coada care sunt cordless si de obicei se foloseste un dispozitiv asemanator usilor de garaj. PORCI = dispozitiv care te ajuta sa iei comanda pe statie inaitea celorlalti taximetristi . COLTAR = Taximetrist care sta la coltul strazi . ZIARIST = tipul care vinde ziare ambulant printre masini . A DA PE COADA = A da in comanda ( pe statie ) la o fractiune de secunda dupa ce a dat altul in ea astel incat deispecera vede doar indicativul tau ( necesita indemanare ). A AVEA COADA = A fi urmarit de politie . SAGEATA = taximetrist rapid . DE PICA , ZBURATOR , FINLANDEZ etc = Tigan . JIDAN , JIDOV , SHERIFF = evreu , BROSCAR = Italian . PACANELE = Chinezi . COLETE = a transporta bagaboante la hotel sau oriunde . PULINCURIST = Gay .

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde