06.12.2016

Ultimii imigranţi, primii europeni

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Eu atât vreau să vă întreb: ce rost vedeţi paginii Ultimii imigranţi, primii europeni? Discutăm în comentarii, nu  vreau să vă influenţez.

imigranti

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Am trei breaking news din blogosferă

Cine îmi adresează o întrebare despre blogging care să mă pună în încurcătură?

24 comentarii

  1. luni, 8 aprilie 2013, 08:08

    Nici un rost sincer. As zice ca e alt gunoi de pe facebook si as trece mai departe fara sa ma uit sincer sa vad despre ce e vorba.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 8 aprilie 2013, 08:10

      Dar te-ai uitat sa intelegi mai bine despre ce este vorba acolo, ce vor oamenii aia sa faca? Sau nu te pasioneaza subiectul oricum? Vreau sa inteleg in special faza cu „gunoiul”.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 8 aprilie 2013, 09:47

        Nu m-am uitat. Am vazut 300 de like-uri. Am citit descrierea „Comunitatea virtuala deschisa tuturor celor ce vor sa destainuie experiente personale legate de plecarea din Romania si integrarea in comunitatea europeana inainte si dupa 1 ianuarie 2007.”

        Nu mi-a placut titlul, aia cu ultimii emigranti suna naspa rau sau cel putin in capul meu. Asa ca nu am stat mai mult de 10 secunde pe pagina aia si am inchis-o cu gandul: „Inca o pagina pe facebook de genul 150 de lucruri pe care trebuie sa le vezi inainte de a parasii romania”

        Stiu ca exista comunitati si forumuri foarte faine ale romanilor stabiliti in Canada de exemplu, iti explica ce acte iti trebuie pentru a emigra in canada. Ce e frumos si ce e naspa, ca le e dor de tara, etc…

        Daca vreau sa ma mult in Austria de exemplu caut un astfel de forum si caut sa ajung la „Comunitatea Romanilor stabiliti in Austria” sau „Comunitatea Romaniilor stabiliti in tarile UE” nu caut o pagina de facebook.

        De ce as promova o astfel de pagina? Adica acum cateva saptamani eram patrioti cu eleva aia cu bentita pe cap si acum hai sa vorbim despre pagina celor care pleaca din tara. Nu zic de tine ca nu am idee daca ai scris macar pe subiect si ce am mai vazut eu asa prin blogosfera.

        In plus cu ce ma ajuta pe mine o astfel de pagina de facebook? Cu absolut nimic asa ca o consider in continuare de aruncat la trash.

        Acum ca m-ai tras de maneca am zis sa ma uit si ce e pe wall… o poezie a lui Adrian Paunescu ? Mai sa-mi dea o lacrima, desi nu am nimic cu omul asta si respect unele dintre realizarile sale.

        In plus curge patriotismul din ei pe astfel de pagini iar daca te duci acolo nici macar nu vorbesc romaneste pentru ca le e rusine.

        Am patit sa stau 10 minute in telegondola cu unii de genul asta si cand i-am intrebat despre o anumita partie in engleza mi-au raspun in romaneste, desi nu au scos o vorba pana atunci ca ar fi romani desi ne auzeau vorbind pe mine si pe sotie in limba lor atat de draga.

        In plus de ce naiba discutam noi despre asta. Ai afaceri aici, am afaceri aici propun sa discutam pe subiectul asta la o bere in Londra, dupa ce am emigrat amandoi desigur sau macar avem un apartament/cort inchiriat pe acolo. Pana atunci ramane total irelevanta informatia despre romanii care au plecat.

        Si am rude si prieteni care s-au mutat atat in UK cat si in Austria, chiar foarte apropiate.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 8 aprilie 2013, 10:33

          Bine, bine, am inteleg argumentatia ta, o inteleg, chiar daca nu sunt de acord in unele puncte cu ea. Dar „gunoi”? Eu asta nu inteleg. De ce sa fim asa de duri cu ceva ce – asa cum chiar tu recunosti! – nici nu ne-am documentat sa vedem despre ce este vorba?

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
          • luni, 8 aprilie 2013, 11:08

            Cred ca am fost putin cam dur fara sa vreau neaparat. Exista mult zgomot in social media, nu mai zic de facebook, si atunci am invatat si nu cred ca sunt singurul, sa iau decizi in 10 secunde, chiar daca pot fi total gresite.

            Acum daca stau sa ma gandesc, cand am zis gunoi a fost ceva de genul, la gunoi cu asta.

            Uite ca sa iti dau exemplu de zilele trecute. Cei de la IKEA au o chestie foarte faina ca vin si iti atarna de clanta catalogul. Presupun ca ar venii o firma, hai sa zicem ca mi-ar lasa aia de la Provident un „catalog” pe clanta. Faptul ca vad Provident l-as arunca direct la cos. Poate el ar contine chesti umanitare sau sociale foarte faine, dar pentru mine e gunoi si nu as sta macar sa ma uit ce naiba e in interiorul lui.

            Thumb up 0 Thumb down 0

            Răspunde
        • luni, 8 aprilie 2013, 10:54

          @Haotik :- 2007 a fost primul meu contact cu Italia si cu romanii stabiliti in Italia! Stii care a fost prima mea intrebare vis-a-vis de comportamentul aparent de neinteles al lor atunci cand se aflau in preajma italienilor?
          ”-de ce va feriti sa vorbiti romaneste intre voi, atunci cand este un italian prin preajma?”
          Raspunsul a fost pe cat de promt, pe atat de veridic si demonstrabil! ”Pentru ca daca vorbim romaneste intre noi in fata lor vor crede ca punem ceva la cale, ca vrei sa-i inselam, furam etc… si cu siguranta vor denunta la Politie ori Carabinieri cu prima ocazie cand se va intampla o un furt ori ceva de gen”!
          In orice caz, am intalnit si romani (destui) carora nu le-a fost nici teama si nu s-au ferit sa vorbeasca romaneste in preajma italienilor, insa multi italieni s-au dovedit extrem de suspiciosi fata de compartamentul romanilor!
          Acum, nu blamez si nu ar fi bine sa blamez nici romanii si nici italienii, fiecare au motivele lor! E de inteles comportamentul itlienilor, tu cum te-ai simti daca in casa ta ar veni niste turci si ar incepe sa vorbeasca pe limba lor fara ca tu sa ai sansa sa intelegi vreo iota? Si pana la urma mai e si o chestie de respect pentru tara si oamenii respectivei tari unde emigrezi, nu poti sa emigrezi in SUA si sa ai pretentia sa vorbesti tot limba materna, trebuie sa te adaptezi si sa te integrezi!
          Sunt multe de zis pe aceasta tema, insa e cam greu de inteles atunci cand privesti din afara si experienta ta se rezuma doar la episoade temporare (concedii, excursii etc…)!

          Referitor la pagina, mi se pare irelevanta, incearca sa stranga o comunitate, dar care comunitate exista deja pe alte cateva mii de grupuri FB si pagini pentru imigrantii romani in strainatate!

          Nu a fost niciodata problema de uniune si ajutor reciproc pentru si intre romanii plecati in afara, problema a fost tot timpul la Bucuresti, de unde sustinerea pentru cei plecati in afara nu a existat niciodata!

          Thumb up 1 Thumb down 0

          Răspunde
  2. luni, 8 aprilie 2013, 08:26

    Din ce am observat vor sa schimbe opinia strainilor cu privire la imigrantii romani. E un fel de frectie la piciorul de lemn.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 8 aprilie 2013, 08:31

      De ce spui asta? Te intreb din aceleasi considerente pentru care l-am intrebat pe haotik: vreau sa inteleg de ce ziceti cuvinte de astea dure si nu le argumentati.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 8 aprilie 2013, 08:59

        Nu cu ajutorul unei pagini de facebook schimbi mentalitatea lor ci prin fapte. E ok ce incearca sa faca dar nu le dau prea multe sanse

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 8 aprilie 2013, 09:24

          Intre a nu face nimic si a face o astfel de pagina de facebook, care crezi ca e alegerea buna?

          Thumb up 1 Thumb down 0

          Răspunde
          • luni, 8 aprilie 2013, 10:49

            E ok ca vor sa faca ceva dar nu prea cred ca vor schimba lucrurile cu ajutorul unei pagini pe facebook. Bravo lor ca incearca. Pentru initiativa, jos palaria.

            Thumb up 0 Thumb down 0

            Răspunde
  3. luni, 8 aprilie 2013, 09:12

    Pagina aceea nu este frectie, nici gunoi. Cuprinde povestile reale ale emigrantilor romani in UE. Este dezvoltata pentru a intelege societatea europeana la care am aderat si in care ne integram. Poate vom cuprinde toate acestea intr-o carte. Nu vad cum viata si experienta unui om prin lume poate fi frectie ori gunoi, sa am pardon. Iau insa in considerare comentul din alt punct de vedere, poate obiectivul paginii trebuie explicat mai bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 8 aprilie 2013, 10:51

      Nu stiu de cat timp aveti pagina asta. Am o intrebare. Ce ati realizat concret datorita acesteia?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. luni, 8 aprilie 2013, 10:27

    Titlul paginii mi se pare tare neispirat. N-am prea inteles cui se adreseaza respectiva pagina ? Noua celor care am ales sa ramanem in tara sau celor care doresc sa se stabileasca in Uniunea Europeana. N-am avut timp sa caut prea mult dar nu am prea vazut „povestile reale ale emigrantilor romani”
    Dupa acest prim contact nu cred ca voi mai reveni pe acea pagina.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 8 aprilie 2013, 11:10

    Avem pagina de la inceputul anului. Este conceputa de doi emigranti romani la Bruxelles (fara a fi experti in social media). Ideea este de a culege povestile de integrare ale romanilor in diaspora si de a le transpune intr-o carte. Scopul este acela de a intelege procesul de trecere de la „emigranti” la cel de „europeni”. Consideram ca va servi tuturor pentru a pricepe greutatile, reusitele, plata succesului de integrare, drama sau implinirea celor plecati. Exista parinti care vor sa citeasca asa ceva. Exista emigranti care au nevoie de asa ceva. Nu iau in serios argumentele de „gunoi”, insa le apreciez pe cele care pot ajuta constructiv dezvoltarea proiectului.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 8 aprilie 2013, 12:32

      Va doresc succes desi am oarece indoieli …

      Daca doriti sa culegeti (pentru o carte) povestile de integrare ale romanilor in diaspora nu considerati mai corect ca posibilii contributori sa fie informati din start despre faptul ca e posibil ca povestile si experientele lor sa fie folosite pentru o carte ?

      „Comunitatea virtuala deschisa tuturor celor ce vor sa destainuie experiente personale legate de plecarea din Romania si integrarea in comunitatea europeana inainte si dupa 1 ianuarie 2007.”

      Poate ca nu toti cei care vor sa destanuie o experienta pe facebook sunt deacord ca acea experienta/poveste sa fie cuprinsa intr-o carte.
      Si un alt aspect … chiar ati avea curajul sa publicati o carete cu povestiri de pe facebook ?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • Cornel
        luni, 8 aprilie 2013, 12:55

        Povestirile din carte nu vor fi culese de pe Facebook…. :-) Daca cititi toata descrierea paginii, acolo e clar mentionat:

        „Despre

        Comunitatea virtuala deschisa tuturor celor ce vor sa destainuie experiente personale legate de plecarea din Romania si integrarea in comunitatea europeana inainte si dupa 1 ianuarie 2007.

        Descriere

        Asteptam povestirile dumneavoastra la adresa e-mail: povestiri.uepe@gmail.com

        Conditiile publicarii oricarei experiente vor fi discutate cu fiecare „povestitor” in parte.

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Răspunde
  6. luni, 8 aprilie 2013, 14:10

    Sincer, nu văd rostul paginii pe FB. Dacă îţi trebuie material informativ pentru o carte, sunt destule alte căi de a afla întâmplări reale. Dacă vrei să arăţi că eşti patriot, la fel. Dacă vrei să fie un ghid pentru cei care părăsesc România, indiferent de motive, pentru Europa, este un demers inutil.
    Cred că cel mai bine e sa existe nişte explicaţii mai ample pentru utilitatea paginii. E bine că se încearcă să se facă ceva, dar ce?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 8 aprilie 2013, 15:02

    Sensibil subiectul. Am si eu cateva lucruri de zis, sa nu stau cu sufletul la gura:

    1. Ma simt jenat cand trebuie uneori sa vorbesc romana pe strada (cu iubita). Toata lumea se uita ciudat, la fel cum si noi o facem ueori cand auzim polonezi, nemti, croati, portughezi (chiar daca ultimii sunt turisti). De multe ori decid sa vorbesc in engleza sau beetje Nederlands….ca na :).

    Trebuie sa te adaptezi, altfel esti halit. Belgienii sunt foarte rasisti.

    2. Nu te imprietenii cu multi romani. Mai bine 2..3 super ok, decat multi. Nu toti au plecat cu scopuri curate afara. Nu uitat de ce te-ai dus, iti vezi de treaba ta, si mai putina vorba si lauda. Lumea-i rea..indiferent ca esti in strainatate sau acasa. Gasesti des persoane care vor sa te insele.

    Ai ales sa pleci, te adaptezi la viata de acolo. Nu cauta sa te iei in brate cu altii.

    3. Nu sunt de acord sa fac parte, sa ma alaturi grupurilor/partidelor/comunitatilor de genul de mai sus. Limitati-va la cateva persoane carora sa va spuneti oful.. de preferat celor din familie..bunica, pisica. Ar fi ultimul loc, reteaua sociala.

    PS: pbbil am sa fac un articol pe tema asta :))
    Amin.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 10 aprilie 2013, 01:07

    Subiectul acesta imi aminteste de un curs de publicitate online sustinut de Doru Panaitescu, si la care am participat pe cand eram angajat la Pagini Aurii. Atunci ne povestea Doru despre diferenta de perceptie a celui de acasa fata de cel plecat. Un simplu banner cu tricolorul si mesajul promotional („cu noi poti suna acasa mai ieftin” sau ceva de genul) a prins extraordinar la piata tinta din Canada.
    Ideea e ca ceea ce fac acesti „ultimi emigranti/imigranti” este total diferit perceput de ei fata de modul in care vedem noi situatia. Cum vad eu aceasta pagina in viitor, nu poate exista decat daca va combina „dorul de casa” al celor plecati cu dorul de cei dragi al celor ramasi.
    Tu, cel ce ai plecat, nu poti gasi usor compasiune, chiar si prin povestile tale, in randul nostru, al celor care consideram ca ati tradat tara fugind atunci cand era mai greu (exagerez pentru exemplificare, nu sariti la bataie). Aruncati pe pagina o poveste a unui copil ramas aici doar cu bunica. Emotionati-i si pe cei ce au plecat, incercati sa stoarceti si de la ai parere de rau, nu doar de la cei ramasi.
    In alta ordine de idei, analizati diferenta dintre emigrant si imigrant. Poate sadi confuzii mari utilizarea gresita a termenilor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. alge
    miercuri, 27 mai 2015, 10:38

    ma gandesc ca notiunea de emigrant si cea de european ar trebui clarificata in contextul asta … cum adica sa „devii european” , european esti deja, devii emigrant cand decizi sa pleci ( asta daca ramai definitiv in tara cu pricina, sau o perioada indelungata) … in rest esti cetatean mobil plecat pentru o perioada scurta de timp prin diverse tari …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde