09.12.2016

Cât de mândri sunteţi de oraşul în care locuiţi şi de ce?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vă întreb pentru că am în draft o postare aproape gata despre local pride (apropo, care ar fi echivalentul la fel de expresiv din română?). Şi am zis că aş pune câteva din declaraţiile voastre acolo. Să fie precum acele condimente care uneori fac gustul sublim al unei mâncări, dar alteori îl stricădecisiv…

Deci, cât de mândri sunteţi de oraşul în care locuiţi şi de ce?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Eh, mai păţeşti şi de astea în blogosferă

Aţi auzit despre botanizare? Dar fără google, aşa nu mă joc!

29 comentarii

  1. duminică, 31 martie 2013, 10:20

    Mai multe detalii? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • duminică, 31 martie 2013, 10:30

      Iarta-ma, dar daca ai nevoie de mai multe detalii ca sa spui de ce iti place orasul tau, ceva nu e in regula… :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  2. duminică, 31 martie 2013, 10:37

    Sunt atat de mandru de judetul in care traiesc incat i-am dedicat si o categorie pe blog http://www.staupenet.ro/vrancea. De ce sunt madru de el? Pentru ca si-a gravat numele in istoria romanilor si continua sa ofere exemple demne de urmat in ciuda celor care au decis sa plece pe alte taramuri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 31 martie 2013, 11:01

    Sunt mandru de orasul meu pentru ca aici la Resita, pe la 1771, a cam fost „inventata industria romaneasca”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • duminică, 31 martie 2013, 11:03

      Din pacate democratia originala romaneasca a reusit ce n-au reusit cateva crize mondiale si vreo doua razboaie … desfintarea aproape in totalitate a acestei industrii resitene.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. duminică, 31 martie 2013, 11:02

    Eu una sunt tare mandra de orasul meu natal, dar nu se pune ca e capitala. Nu stiu exact de ce sunt mandra, in principiu de tot – de oportunitati de toate felurile: educationale, distractie, cultura, sport, afaceri, relaxare, de toate. Ai tot ce iti poti dori, important e sa-ti permiti sau sa dai din coate ca sa ajungi sa iti permiti. Dar as vrea sa spun ca dragi imi sunt si orase mai mici: Pitesti, Galati, Tg Jiu, Tg Mures, Cluj Napoca. Eu ma intreb daca voi putea spune in viitor, asa ceva si despre sate sau comune. Am fost in destul de multe, dar din pacate nu pot spune ca m-as mandri cu ele, asa cum as face-o cu orasele de mai sus. Si asta mi se pare trist: nici in viitor nu pot spune ca m-as mandri cu orasele si satele de care ma leaga amintiri cat de cat placute.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 31 martie 2013, 12:35

    Nu imi place, sunt peste tot gauri negre, nu se mai pot ocoli la cate apar dupa o ploaie. Fireste, primaria nu face nimic, dar are bani de dat pe tot felu de concursuri si reclame la TV cat si radio.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. andrei
    duminică, 31 martie 2013, 12:46

    Sunt mândru de Suceava pentru ca este adevarata capitala a Bucovinei ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 31 martie 2013, 12:48

    Locuiesc în București. Îmi place… câteodată. Avem gropi, avem câini lăsați în voia sorții, oameni nesimțiți, bătrânele pe tocuri care-ți cer locul în tramvai, misogini și femei „vedete”, oameni nervoși și supărați, oameni care nu fac altceva decât să se plângă că nu le este bine. Frumusețea Bucureștiului stă în puținul normal care i-a mai rămas. Avem parcuri mari și frumoase, avem Herăstrăul-cel mai mare parc interior din Europa, avem câteva bazine decente pentru vară, câteva patinoare pentru iarnă, avem unde să mergem când ne dorim o cafea bună, dar și unde să mergem la cumpărături când simțim nevoia. București este orașul care oferă relaxare, fericire, libertate, însă până când ajungi la ele te lovești de „praf”- câini lăsați în voia sorții, oameni nesimțiți, bătrânele pe tocuri….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 31 martie 2013, 12:57

    Local pride = patriotism local.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 31 martie 2013, 13:50

    Nu sunt mandra deloc de orasul meu natal, Bucuresti. Nu-mi plac galagia, praful, nesimtirea oamenilor, ambuteiajele, aglomeratia din transportul in comun, agresivitatea soferilor si mizeria in care se scalda orasul in general. Daca ma nasteam la Sighet, orasul meu de suflet, alta ara viata. Dar sunt constienta ca viata in marele oras a insemnat oportunitate de la un capat la altul si inca mai inseamna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. foxman
    duminică, 31 martie 2013, 14:37

    salut tie si celorlalti cititori ai tai.

    eu, sa spun drept, sunt foooarte bucuros ca traiesc intr-unul dintre cele mai prafuite orase din tara – galati – si nu ma simt bine cand ies pe strada daca nu ma trezesc cu pungi de plastic ca mi se lipesc pe fata, la o banala plimbare.

    mai mult, cu toate ca locuiesc in zona centrala acum, am o satisfactie imensa atunci cand ies din scara blocului si dau, zilnic (si mai ales in weekend), nas in nas cu cele doua tomberoane „cocosate”de gunoaie printre care, neaparat trebuie sa misune cele cateva zeci de pisici si caini de „rasa”maidaneza locala. de noroaie, peturi sau gropi in trotuare, nu mai zic pentru ca nu vreau sa ne invidieze ceilalti din tara.

    sunt extrem de multumit de cei care administreaza urbea, cu care, de altfel, rezonez pana la nivel de boala cronica de nervi. nu va pripiti sa interpretati gresit pentru ca, la fel ca mine, este majoritatea galatenilor si mai avem un pas pana la fericire.

    ce vreti, suntem patrioti pentru ca ingrosand zilnic randurile de pe holurile spitalelor sau din farmacii ajutam mediul local de afaceri dar si administratia sa mentina cat mai multi functionari in activitate. nu va mai spunem cu sectiile de politie care abunda de „marfa”. de multe ori, pot sa spun ca ma incarc cu spiritul orasului meu care este printre cele mai bine vazute in alte parti la capitolul infractori (si civili si cu caschete) dar si la nivel de ignoranta. nici nu stii voi, ceilalti, cat de mult iubesc galatenii bisericile, dar mai ales cimitirele, chiar si atunci cand nu sunt sarbatori sau evenimente.

    locuitorii sunt loiali locurilor pe care le-au mai vizitat odata si de unde au avut numai de castigat. pentru ca la noi, de la omul de rand, pana la conducatorii marilor societati, toti au castigat din noua forma de turism local: bantuiala prin curtile caselor sau a societatilor; dar si din tranzactiile cu fier.

    nuuu, aur. ce este aia. oricine stie sa scoata (sau sa piarda) bani din comertul cu aur. la noi, insa, toata lumea castiga din afacerile cu fier. cei care il folosesc la diverse constructii si raman fara el, la un moment dat, pentru ca nu se plictisesc si au ce face tot timpul (deci, vrajeala aia de statistica cu somajul crescut e pentru ceilalti, sa nu se mute aici).

    de asemenea, este incurajat si antreprenoriatul, prin vanzarile repetate ale fierului obtinut prin munca laborioasa. au crescut si afacerile pe orizontala, pentru ca tot al doilea individ adult din galati se ocupa cu activitati de paza, securitate, protectie samd. din start, se vede ca la noi nu mai este nevoie de cheltuirea banului pe scoli si alte celea gen educatie.

    lucrurile sunt mai simple iar banul circula de nu-l vezi. tre sa stii sa dai cu brandu in aia care nu platesc taxele aferente activitatilor, sa poti sa recunosti banii care ii primesti ca sa dormi sau sa iesi din dispozitiv sau sa strangi darul pentru sefi. si avocatii sunt multumiti, nu mai vorbesc de sistemul juridic care merge ca uns, cand este activitate. spre deosebire de altii noi avem si o puscarie care duduie de clienti pe trai moca si servicii all-inclusiv (ca de aia avem buget de municipiu serios, chiar daca suntem cotati, de altii, pe locuri joase in topurile oraselor dezvoltate)

    mai ceva decat hotelurile din zona, care, ce-i drept sunt mai exclusiviste, deci si mai …goale…da, ar fi o problema cu turismul general, dar asta o va rezolva cei aproape 20 de parlamentari trimisi la bucuresti, cu bani de masina 4×4, de hotel, haine si calatorii internationale pentru schimb de experiente (si fluide, deh, ne gandim si la sanatatea lor), basca si bani pentru angajarea rudelor la parlament, ca sa nu uite alesii de noi si de unde au plecat.

    Deci ne-au primis ca nu se lasa pana nu vand rapid (ba chiar vor da pe degeaba daca gasesc fraierii) si ce a mai ramas din industria locala, sa nu ne mai aminteasca nimeni de „constructiile comuniste”, cum ar fi combinatul siderurgic, fabricile vechi, garile sau porturile locale.

    Exista chiar o propunere ca, atunci cand indianul de mittal se plictiseste sa mai puna la pamant furnalele care i-au mai ramas si sa elibereze muncitorii de sub jugul capitalist al banului muncit cu sudoare, platforma siderurgica sa devina o oaza de liniste si loisir pentru autohtoni si nu numai.

    dar hai sa inchei aici ca vad ca m-am intins la vorba si lumea va plesni de invidie pentru cat de mandru sunt eu de orasul meu si oamenii care il administreaza. sunt jurnalist si ma gandesc sa le propun acestora sa declare municipiul oras inchis, ca pe vremea lui ceasca. sa nu se mai poata nimeni muta in oras ca … nu mai sunt locuri si pentru altii la cascaval. sa fiti iubiti!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 31 martie 2013, 15:22

    Cred ca orice iesean se mandreste si se regaseste in cuvintele din articol.

    http://chisanoviciandrei.blogspot.ro/2012/11/orasul-tau-orasul-iasi.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 31 martie 2013, 15:23

    Până acum eram mândru de oraşul în care locuiesc fără să mă gândesc dacă am de ce. Acum, că ai pus întrebarea asta, încerc să văd de ce aş putea fi mândru că m-am născut şi locuiesc în Bucureşti.
    În apărarea mea pot spune doar că e capitala ţării şi că, de aici, şi unele oportunităţi care apar mai des decât în alte părţi, că are mai multe muzee şi expoziţii decât alte oraşe, un ateneu, mai multe parcuri, spitale şi biserici… Dacă ar trebui să-i recomand unui străin să viziteze obiectivele turistice al oraşului, probabil că l-aş îndemna să vadă, în afara celor de mai sus (cu excepţia spitalelor, desigur), Casa Poporului, hidoşenia monumentală sau kitschul care te striveşte, precum şi centrul vechi, pentru unele clădiri şi Curtea Veche.
    În rest, Bucureştiul are destule neajunsuri care îţi sar în ochi, încât n-are rost să le enumăr. Mă mărginesc să spun că sunt şi neajunsurile României în ansamblu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 31 martie 2013, 18:54

    Pentru mine nu exista nimic mai important decat Baia Mare. O dovedesc zi de zi si tot ceea ce fac o fac cu gandul la oras. Sunt un patriot local inainte de toate,chiar si inainte de tara.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 31 martie 2013, 20:17

    Iubesc orasul meu natal (Slatina) iar acest lucru nu poate fi explicat. Il iubesc pentru ca m-am nascut acolo, il iubesc pentru ca e al meu. Si am tot respectul pentru oamenii care-si iubesc si care se lauda cu orasul natal. Si nu dau 2 bani pe cei care-si injura orasul respectiv tara natala.

    Multi prieteni d-ai mei se mira de cat de mandru sunt de originile mele. Unii imi ziceau CEL CARE E ATAT DE MANDRU CA E OLTEAN. In loc sa ma bucure faptul ca-s unicat ma intristeaza.

    Un Slatinean iubeste Slatina… asta ar trebui sa fie o axioma, din pacate nu e.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 31 martie 2013, 20:34

    braşov is the best city in the world, fără de probabbly, pentru că aici este leagănul primei şcoli româneşti, pentru că în vechiul târg al meşteşugarilor şi al breslelor mai trece uneori, dacă asculţi cu atenţie, cerbul de aur, pentru că cea mai îngustă stradă a lui concurează cu multe altele din europa şi pentru că atunci când asculţi orga bisericii negre te simţi aproape de îngeri. sunt atât de mândră de oraşul meu încât am povestit tradiţia junilor, cea care împleteşte elementele păgâne cu cele creştine şi este semnul nostru de primăvară, acela care se însoţeşte cu magnolia care înfloreşte în fiecare an după legi numai de ea ştiute. şi mă mai mândresc cu o bisericuţă franciscană pe care nu mulţi o cunosc, cu oameni buni, talentaţi şi frumoşi care ştiu să deschidă uşa şi sufletele pentru prieteni. şi nu, nu am uitat de berea ciucaş, opera concernului czell care undeva la finele secolului 19 a transformat o fabrică de spirt într-una de bere. ;) e de-ajuns? că mai am…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 31 martie 2013, 22:14

    Desi sunt nascut si crescut in Bucuresti trebuie sa recunosc insa ca sunt foarte mandru de Sibiu, orasul in care m-am mutat oarecum de 5 ani. De ce? Pentru arhitectura, pentru oamenii de aici dar si pentru viata culturala a sibienilor si a Sibiului in general

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. duminică, 31 martie 2013, 22:36

    Simt nevoia sa-mi spun si eu parerea…din diferite motive locuiesc in ISTANBUL…Nu stiu daca pot sa spun ca sunt mandru de acest oras cu toate ca au trecut ceva ani de cand tot fac „naveta” Bucuresti-Istanbul, dar e ceva extraordinar aici! Stiu ca exista o anumita conceptie cu privire la turci, la modul de a aborda femeile, la stilul de comert pe care-l practica…poate la cei care ajung prin Bucuresti sau in Romania, insa poporul turc e unul plin de istorie si mai presus de toate, foarte demn. E greu sa spui in cateva cuvinte ce inseamna Istanbul, sa si convingi(sau poate ca nu e nevoie), dar si aici sunt gropi, strazi mizerabile, probleme civice majore…dar e ceva ce nu se compara cu nimic: UMANISMUL. Si sincer nu ma asteptam sa gasesc asa ceva pe aici, dar ca oameni sunt extraordinari…ar fi multe de spus…in rest, un oras superb la orice ora din zi si din noapte…si inca ceva, cred ca m-am razgandit! pot sa spun ca sunt foarte mandru de orasul in care locuiesc.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 1 aprilie 2013, 07:43

    Nu m-am gandit sa caut un raspuns inca la intrebarea asta, insa faptul ca am cautat sa il prezint in cateva imagini lumii intregi, poate fi considerat un fel de raspuns!

    Te invit, alaturi de cititorii tai sa ma contazice-ti sau nu:
    http://www.facebook.com/TarguFrumosIasi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 1 aprilie 2013, 08:56

    Bacovia e unul dintre motive

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 1 aprilie 2013, 09:43

    Pai e foarte simplu, iubesc viata si cum ea se desfasoara in cea mai mare parte in Craiova, iubesc si Craiova. Nu este cel mai perfect oras din lume, dar este indeajuns de perfect pentru mine
    http://danielbotea.blogspot.ro/search/label/Craiova

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. Delia
    luni, 1 aprilie 2013, 12:02

    Si eu ma gandeam tot la patriotism local. Iubesc Brasovul, avem Oktoberfest!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 1 aprilie 2013, 12:08

    Nu sunt extrem de mandru de Bucuresti, dar asta nu ma impiedica sa-l iubesc , ca asa-i treaba cu iubirea, e irationala de cele mai multe ori ! :)Oricum, cam asa vedem noi relatia cu fiinta vie Bucuresti: http://blog.aisielimobiliare.ro/bucurestii-nostri-perspectiva-etica/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 1 aprilie 2013, 12:21

    Stau şi mă gândesc câte oraşe am schimbat până acum…
    De ce sunt mândră de Bucureşti:
    – pentru că aici am văzut cele mai faine concerte din ţară
    – pentru că la vară Bucureştiul ne aduce Iron Maiden
    – pentru că sunt oameni faini aici, cu talent, altfel nu deveneam Consul Elance
    – pentru că în fiecare joi Open Connect-ul mă umple de bucurie văzând că există oameni care încearcă şi reuşesc să stea pe propriile picioare
    – pentru că am descoperit prieteni adevăraţi şi aici
    – pentru că am descoperit bloggeri faini, talentaţi
    – pentru că are Beer O’clock şi cele mai bune sortimente de bere belgiană
    – pentru că mi-a scos în cale un om minunat care mă învaţă zilnic ce e dragostea *tehehe*
    – şi pentru că mi-a dat încredere să mă „arunc” cu capul înainte uneori şi astfel am luat cele mai bune decizii de business din viaţa mea.

    Ajung motivele astea? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 1 aprilie 2013, 12:22

    Eu pot sa zic ca sunt mandru de orasul meu pentru ca se intampla lucruri bune. Se modernizeaza, incearca sa pastreze si din aparente, e relativ curat desi mai e de lucru la asta. Partea buna e ca exista multiculturalitate. Partea prosta e ca multiculturalitatea ma face sa ma simt uneori ca un strain in propriul meu oras. Ceea ce imi cam distruge echilibrul uneori. Dar imi place cum e.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 1 aprilie 2013, 14:05

    Deşi Hunedoara este doar oraşul care m-a adoptat acum multă vreme şi deşi nu este chiar locul unde să îţi doreşti să trăieşti (datorită dezastrului economic), sunt câteva lucruri cu care mă mândresc. Unul al fi castelul, celălat o mână de oameni care au început să se mişte şi să readucă speranţa în sufletul celor din jurul lor.
    http://blogdeiarna.wordpress.com/2013/03/25/marul-discordiei/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. luni, 1 aprilie 2013, 15:33

    Eu eram intr-un fel sau altul mandru de orasul meu natal, Urziceni, dar intre timp mandria orasului s-a desfiintat :)

    De Bucurestiul in care ma invart de 7-8 ani nu sunt neaparat mandru, dar imi place :) M-am obisnuit cu zgomotul si ma simt uneori dubios cand evadez in afara lui pentru cateva zile…nu claxoane, nu miros de metrou, nici aglomeratie. Este oarecum bizar.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. luni, 1 aprilie 2013, 16:34

    nu pot sa zic sa sunt foarte mandra de orasul meu, ca deh stau la sat, mic si ratacit in Romania, dar hei, abia astept sa vad ce zic altii :) poate regasesc ceva din ce zic ei in localitatea mea

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde