05.12.2016

Câtă mizerie în aceste animale cu Facebook…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vă rog întâi să vă uitaţi la fotografia de mai jos.

482529_280058785457352_928536528_n

Şi acum citiţi ce ne spune Bogdana. Din care înţelegem câtă mizerie există în unii oameni. De fapt, mă scuzaţi, ăştia nu sunt oameni, sunt animale cu facebook.

bogdana

 

Dacă ceea ce face această Valentina Alexandra este cu intenţie (speranţa mea este că e doar victima unei farse sau ceva) şi dacă ce zice Bogdana despre ea este adevărat, atunci… mai bine nu mai spun nimic. Presupun că pueţi voi completa punctele de suspensie.

PS Văd că fata zice că lucrează la Carefour. Sper să nu.

valentina alexandra

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Live de la Open Connect

Raport 2.0 din delegaţia bloggeristică românească în Amsterdam

27 comentarii

  1. joi, 28 martie 2013, 11:57

    Nu ştie nimeni pe cineva la Carrefour? Că na, poate o ajută ceva mai mult decât speră ea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 28 martie 2013, 12:00

    Nu are ea moaca de infractor, insa putem sa si gresim. Oricum unii oamenii si-au pierdut de mult si ultimul dram de bun simt.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 28 martie 2013, 12:05

    Problema e ca din ce in ce mai multi Animali Facebook profita de astfel de napastuiti si strang likeuri,etc.Dar mai grav mi se pare ca fura identitatea oamenilor.Acum ceva am prins un tip care isi facuse cont cu numele si poza unui prieten.
    Imi pare rau ca sunt si cazuri reale,de oameni care au nevoie de ajutor,iar noi nu mai stim ce sa mai credem.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 28 martie 2013, 12:11

    de asta nu share-uiesc tot felul de fotografii pe fb. ca nu stii ce e in spate de fapt. daca aleg sa donez, sa sa ajut, o fac pe alte cai. mai directe fara ocolisuri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 28 martie 2013, 12:19

    Solutia e o plangere penala pentru inselaciune !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 28 martie 2013, 12:21

    lucreaza la „carefour” (cu un singur „r”! si la posarea cu poza incrimnata, comenteaza cu „ajutatio”, asta dupa ce scrisese corect anuntul. sunt multe caracatite de-astea, urate in spate :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 28 martie 2013, 12:35

    Fapta constituie înşelăciune şi se pedepsteşte cu închisoare de la 3 la 15 ani.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Bogdana
    joi, 28 martie 2013, 13:10

    Multumesc, Cristi!

    Matusa Ioanei, Codruta Brustur, este acum la Politie sa depuna plangere. A vorbit deja si la BRD, a facut o prima reclamatie, din cate am inteles de la niste prieteni s-au mai implicat deja niste cunostinte sa intre pe filiera, sa verifice ce e cu contul acela.

    Am incercat si eu pe alta filiera sa vedem cum dam de individa in carrefour, deocamdata astept.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 28 martie 2013, 14:06

      Banca are datele clientului deci in mod normal trebuie sa o gaseasca rapid (politia, evident, dupa o plangere). Ce ne-ar face sa credem ca poza cu ea de pe Facebook si datele sunt reale?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. joi, 28 martie 2013, 14:12

    Trebuie neapărat lămurită mizeria asta, ca să ştim şi noi cine-i mizerabilă. Iată de ce mulţi dintre noi n-avem încredere că banii dăruiţi din inimă ajung acolo unde e nevoie de ei, aşa că nu dăm nimic…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 28 martie 2013, 14:16

    Mai mult de jumatate dintre campaniile astea „umanitare” sunt fake-uri. Nici la alea „pe bune” nu cred ca ajung banii unde ar trebui sau in orice caz nu toti. Mi s-a intamplat de mai multe ori sa vad la distanta de 1-2 ani aceleasi poze cu bebelusi malformati (care probabil ca au si murit de mult).

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • Bogdana
      joi, 28 martie 2013, 14:19

      Adevarat, si ca om care m-am implicat deja in destule campanii umanitare si am ajutat la strangeri de fonduri, iti spun ca documentarea este sfanta. Eu am avut contact direct cu familiile respective de fiecare data. Cazul de fata al Ioanei este si mai apropiat, pentru ca ii cunosc familia. Si pana la urma, oricand poti face o verificare sumara, sa vezi cine este in spate inainte de a lua decizia de a dona o suma sau nu.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 28 martie 2013, 17:03

        Ai dreptate, insa de cele mai multe ori cei care vor sa ajute, in functie de posibilitati, sunt de buna-credinta si-atunci nu au nici timpul si nici disponibilitatea sa faca „sapaturi” ca sa vada cat de real este cazul respectiv. Sunt impresionati de poveste si cedeaza primului impuls, acela de a da o mana de ajutor si de a dona cativa banuti. Cel putin asa mi se intampla mie…

        Cat despre conturile fake si furtul de identitate, se practica pe toate drumurile. Acum cativa ani m-am trezit ca o poza de-a mea fusese luata si folosita pe un site de dating. Le-am scris celor care il gestionau si i-am amenintat ca daca nu dispare urgent contul respectiv, ii voi da in judecata motivand prejudicierea imaginii. L-au sters insa am ramas cu experienta neplacuta si cu teama ca oricand poate repeta gestul. Poate ca si FB ar trebui sa interzica downloadarea si copierea imaginilor fara acordul celui care le-a postat. Asa s-ar mai diminua frauda in materie de identitate. Mai raman de depistat conturile fake…

        Poate ca si tipa respectiva este o victima a unor „binevoitori”. Cel mai usor de verificat ar fi titularul contului in care trebuiau virati banii… Oricum, n-am cuvinte sa calific o asemenea fapta… cu incearca unuii sa faca bani profitand de nenorocirile altora…

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  11. joi, 28 martie 2013, 14:33

    Nu-i evident ca acel cont de facebook e fake? A fost facut in 2012, are doar o poza si niciun alt fel de continut pe timeline.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • Bogdana
      joi, 28 martie 2013, 14:39

      fake, nefake, poza aia cu contul fals a adunat peste 13000 de shareuri pana azi dimineata cand am descoperit-o…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  12. joi, 28 martie 2013, 14:57

    Pe Facebook poate fi raportat astfel de continut si se poate solicita stergerea sa. Daca e bine argumentat ei il vor sterge.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 28 martie 2013, 15:32

    Dacă se adeverește cele spuse , această fată e o mizerie umană care ar trebui să suporte pedeapsa maximă la categoria la care se încadrează .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 28 martie 2013, 20:30

    Stim cu totii ca e necrestinesc sa dam cu piatra , dar nemernica sau nemernicii care au putut face ceva atat de odios merita executati in public. Oare cati banuti a pierdut familia amaratei asteia de copile ? Este imposibil ca politia sa nu o gaseasca. Urmele pe net raman mai bine decat orice amprenta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 28 martie 2013, 21:23

    Dupa acest articol sigur nu o sa mai cumpar de la carefour:)).Ore justitia din Romania ce face in privinta oamenilor de genul ei?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 28 martie 2013, 22:36

    Ce spune @Daniel acolo e o mare problema, treaba cu identitatea.
    Sa se dea cineva drept tine…

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  17. vineri, 29 martie 2013, 10:34

    […] Incep cu Arhi si Chinezu (la pachet). Ambii scriu despre facebook, fiecare in stilul sau. Despre cazul evocat de Chinezu voi […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vineri, 29 martie 2013, 12:22

    Nu ar fi rau o rubrica aici pe blogul lui Chinezu unde sa depistam toate campaniile astea si sa actionam. Zic si eu… Un fel de militie online!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 29 martie 2013, 14:16

      Un pic de militie online, mai un pic de ajutor de la ACTA &SOPA&PIPA, mai un pic de cenzura si revenim la rotocoale de fum si la porumbei calatori.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • vineri, 29 martie 2013, 23:28

        V-ati dus cam departe. O militie in sensul de societate civila care se implica. Era o idee :)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  19. Gabriel Vînătoru
    vineri, 29 martie 2013, 18:22

    Ceea ce nu reușesc să înțeleagă unii oameni e că aceste mesaje de ajutor, reale sau false, pot fi ignorate. În clar spus, nu vrei să ajuți, nu ajuți! Este propria ta opțiune. Dar, de aici și până a vărsa, practic, niște deșeuri verbale la adresa solicitantului, dați-mi voie să spun că este o distanță cel puțin mare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • felician
      sâmbătă, 30 martie 2013, 15:53

      Se pare ca ati citit doar poza si nu restul textului. Aici nu e vorba daca mesajul e adevarat sau fals. A fost luat un mesaj si i s-a pus unn nou cont bancar pentru donatii. Acest lucru este cu siguranta inselaciune si se pedepseste. Daca se va verifica posesorul contului, pot sa jur ca nu va semana cu dom’soara din poza si poate chiar va fi un „domn”.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  20. duminică, 31 martie 2013, 23:38

    Sau mai multi domni…ca deh, astia asa se organizeaza!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde