03.12.2016

Cu câţi bloggeri v-aţi întâlnit în ultimele 3 luni?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ia faceţi un calcul: cu câţi bloggeri v-aţi întâlnit în ultimele 3 luni? Nu conteză că îi ştiţi pe unii de 140 de ani sau pe alţii de doar 3 minute, nu contează că e blogger care câştigă 5000 euro pe lună (sanchi!) sau că e blogger care scrie doar pentru el (şi mai sanchi!), nu conteatză că e băiat sau fată, blogger să fie.

În acest context, „întâlnire” înseamnă că ai salutat frumos, ai dat mâna (după caz) şi aţi schimbat minimum 14 vorbe.

Eu mi-am făcut calculul. Aşa, aproximativ, desigur. Nu vă spun ce-a ieşit. Că vă lovesc dur de tot şi nu aş vrea să vă demoralizez :))

Şi, dacă tot suntem la acest capitol, ia să vă aud de ce credeţi voi că este TERIBIL (sublinerea mea, nota autorului, alea, alea) de IMPORTANT (idem) ca bloggerii să iasă din confortul zonei de online şi să se întâlnească în offline.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Hai să învăţăm 2.0 împreună: cum îţi afectează blogul absenţa de pe twitter

La pariu că o să vedem din ce în ce mai mulţi bloggeri daţi în judecată?

54 comentarii

  1. luni, 18 martie 2013, 14:29

    Din păcate, cu un singur blogger m-am întâlnit face to face, e drept, zilnic. Foarte puţin, ştiu, dar nu-mi ajunge timpul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. un muc
    luni, 18 martie 2013, 14:39

    si scopul ar fi?

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 18 martie 2013, 14:43

    Eu fac asta constant cand scriu despre conferinte sau evenimente (de ex: ziua bloggerilor la Masca). Spun in articol pe cine am intalnit si cu cine am schimbat cateva vorbe. Sa fac o centralizare pe luna sau pe an e destul de ciudat. Mai bine anunti de fiecare data ca te-ai intalnit cu X si Y. Eventual sa anunti ca l-am cunoscut pe X, mi se pare ca om a fi ok etc…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 16:20

      Ai putea estima, totusi. Poate ca sunt eu mai ciudat (call me chinezu) dar eu inclusiv asta contorizez. Asa, in mare, desigur :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. luni, 18 martie 2013, 14:44

    Pai daca pun la socoteala 3 Blog-Meet-uri la Craiova, m-am intalnit cu majoritatea bloggerilor locali (care si participa la aceste evenimente). M-am mai intalnit si la Bucuresti cu o viitoare bloggerita, mai este inca o colega din Craiova care vrea sa debuteze in blogging, deci s-ar aduna ceva. Daca vrei si cifre, inseamna vreo 10-12 persoane.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 18 martie 2013, 14:49

    Sincer eu caut sa nu ma mai intalnesc cu bloggeri, asa ca cel putin in ultima vreme lista tinde spre zero. Si mie mult mai bine asa. Daca sunt invitat la vreun eveniment, ma duc imi fac treaba si am plecat acasa. La ultimul eveniment cu bloggeri din Prahova nu stiu daca am schimbat 5 vorbe cu ei, cred ca m-am oprit la „salut”.

    Stiu ca o sa imi zici ca e gresit asa, dar daca mie mi-e mai bine asa…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 16:23

      Nu sunt in masura eu sa iti spun daca e gresit sau nu. Pot sa iti spun ca nu mi se pare deloc fun ce faci tu, dar asta este alta distractie :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 18 martie 2013, 17:19

        Nici cand imi iau suturi in fund nu e deloc fun. Mai ales pe Prahova mi-e un drag de ei de nu mai pot. :) De aceea prefer sa-i las singuri pe drumul lor si eu sa imi vad de ale mele in liniste.

        Uneori iti dai seama ca e mai fun sa iesi la film cu prietenii decat sa iesi cu bloggerii si pe urma sa iti auzi vorbe de tot felul.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  6. luni, 18 martie 2013, 14:58

    Aş spune că am interacţionat cu vreo 50 de bloggeri, în felul următor:
    – cu vreo 30 m-am întâlnit faţă in faţă, am dat mâna, am schimbat vorbe în Bucureşti şi Iaşi. :)
    – cu vreo 20 am interacţionat pe Skype, la telefon, în webinarii, pe email destul de mult. Motive: locaţia – alte oraşe.

    Să zicem că pentru ultimul an, stau bine, mai ales că e cine ştie cât timp de când m-am mutat aici. În Iaşi ne vedeam cel puţin o dată/săptămână, undeva la minim 10-20 de bloggeri şi clar că mi-e dor.
    Aici parcă nu mai iese lumea la un #hailafotbal, la un baschet, o mişcare, nimic. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 15:09

      #hailacraiovablogmeet :), ca noi prestam fotbal, tenis de masa sau basket inainte de #hailabeer-meet :)) Spor(t)!

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 16:25

      Colega, la tine meseria te duce pe aceste cai frumoase ale autostrazii 2.0. Nu ca ar fi rau, ba dimpotriva, ce faina meserie e asta :D

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 18 martie 2013, 16:30

        :))
        Ah, ăştia-s doar din România. Nu i-am pus la socoteală pe bloggerii din afară, cu care vorbesc aproape zilnic.

        Da, e şi meseria „de vină”, da’ socializarea face bine.
        Şi dacă mă iau după Bunescu cu evenimentele, mai tai maxim 8 oameni de pe listă, deci tot sunt 40+.

        Şi se mai adaugă, curând încep pregătirile pentru webinarii şi workshop-urile seo pentru blogger-chicks. :D

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  7. luni, 18 martie 2013, 15:08

    Pentru mine sunt importante discutiile din offline pentru ca nu vad cum as putea discuta cu chestiile legate de blog cu persoane care nu au nicio treaba cu bloggingul.
    Pentru cei care au nevoie de mai multe motive pentru iesiri offline – http://www.manylittleblessings.com/10-benefits-of-networking-with-other-bloggers/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 18 martie 2013, 15:23

    Anul asta nu m-am intalnit cu nimeni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 16:26

      De ce? Nu ai vrut tu, adica esti genul care nu iese din casa? Sau pentru ca in zona ta nu prea exista bloggeri si ti-e greu sa te deplasezi? Sunt chiar curios…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 18 martie 2013, 18:56

        Nu prea am timp. Cand se fac blogmeet-uri nu prea am cum sa merg. Plus ca nu ma cunosc cu multi. Pe strada dau de ei dar nu ma bag in seama. Imi place sa fiu mai „anonim”. Cu 2 dintre ei mai iesiam cu bicla sau ne mai intalneam prin fata locului meu de munca. Acum sunt in alta zona. De vorbit mai vorbesc dar nu face 2 face.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  9. luni, 18 martie 2013, 15:28

    Cotele de deprimare sunt mari şi de partea clientului. Aş vrea să mă văd cu bloggeriţele de beauty, dar nu am timp. Cred ca au trecut chiar 3 luni de la ultima întâlnire cu Andreea Stan, când ea a venit la mine! Lansez destul de des provocări în blogosferă, pe ultima o puteţi vedea mai jos. Din păcate timpul nu îmi permite să fac mai multe şi nici bugetul pe de altă parte.
    http://oriflametrends.ro/consultante-oriflame-vs-bloggerite-de-beauty/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 18 martie 2013, 15:45

    Din pacate anul acesta nu am participat la nici o intalnire a bloggerilor dar sper sa recuperez in perioada urmatoare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Otilia
    luni, 18 martie 2013, 15:50

    Pai, de la inceputul anului si pana acum, doar cu 3. Mai sunt cativa cu care vorbesc des pe internet dar din cauza distantelor (locuim in orase diferite) nu ne putem vedea si face to face.
    Asa in carne si oase, raman 3.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 18 martie 2013, 15:52

    Intrebarea ar fi mai interesanta daca ar exclude evenimentele :P

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 16:17

      exact ce zice si bunescu. Cati s-au vazut cu cati in afara evenimentelor. La o bere, asa, prin oras, sa stea la o discutie, sa mai vorbeasca de ideile de proiecte ale unuia sau altuia.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 18 martie 2013, 16:27

        Bre, nu stricati studiul meu. Bagati la voi de astea cu solo solist :)) Eu unul prefer sa stiu rezultatul total. Caci e important pentru mine (am eu motivele mele) sa vad cat mai multi bloggeri la intalniri de astea „oficiale”. Mai ales ca, de multe ori, ele sunt atat de oficiale incat se lasa cu bere :D

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 18 martie 2013, 23:42

          Pai daca se lasa cu bere si e vreo intalnire la Sibiu as dori sa stiu si eu pentru a fi prezent poate mai invat cate ceva

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  13. luni, 18 martie 2013, 15:57

    Nu vreau sa va lovesc dur de tot şi nu aş vrea să vă demoralizez :-) , dar nu m-am intalnit niciodata cu un blogger, dar ma pot lauda ca am dat mana cu Gheorghe Gheorghiu Dej pe vremea cand era un fel de blogger ilegalist. Acum e offlife!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 18 martie 2013, 15:57

    Cu 0 zero bloggeri m-am intalnit, asta asa ca sa „impresionam” statistica la final :-)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 18 martie 2013, 16:11

    Eu in ultimele trei luni m-am intalnit cu vreo 15-20, excluzand evenimentele. Sau poate si mai multi. Pur si simplu circumstante fericite.
    Sper sa o tin tot asa :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 18 martie 2013, 16:13

    în ultimele 3 luni? păi să vedem… pot să pun şi întâlnirile din noiembrie? :D per total sunt 1, dar în ulrimele 6 luni au fost 8. pentru că toamna am bântuit mai mult decât iarna.
    acu nu e vorba de participări la evenimente, că nu am ajuns la niciunul, ci doar întâlniri face to face. şi o să preiau vorba bunului nostru prieten Tudor „întâlnirile din offline dau valoare timpului petrecut în online” (da, de la el am învăţat să ies de după blog şi-i mulţumesc). din păcate însă nu am reuşit să mă văd cu toţi cu care aş fi vrut, nu am reuşit să ajung la focşani de pildă, dar… voi ajunge!
    şi o să dau eu ochii şi cu tine, sunt sigură!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 martie 2013, 16:33

      Aprob afirmativ si cu maxim simt de raspundere ultimul rand in comentariul tau :D

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 18 martie 2013, 17:02

        bine, bineee…. :D

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  17. luni, 18 martie 2013, 16:35

    Doar cu doua bloggerite. Vroiam sa trec pe la RSS Pub dar nu am avut timp.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 18 martie 2013, 16:39

    chiar azi urmeaza sa ma intalnesc cu @robbiebm . mergem la meci cfr – rapid
    Chiar daca eu n-am treaba cu echipele astea :)) o bere dupa meci nu strica!
    :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 18 martie 2013, 16:42

    aprox. 10 :-??

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 18 martie 2013, 16:43

    Nouă ne e rușine+1 :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 18 martie 2013, 16:47

    Zero intalniri in ultimele trei luni si chiar ceva mai putin :) in ultimele 6 luni.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 18 martie 2013, 16:54

    Ca să fac o estimare, aș zice în jur de 50. Dar e doar o estimare, tind să cred că au fost mai mulți, dar las 50 că e un număr mai frumos. Și aici mă refer strict la persoane cu care am interacționat, nu că la Teatrul Masca au fost 200 bloggeri. Care e scopul ascuns al statisticii tale? Mi-l poți spune pe mail, ca să rămână secret.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 18 martie 2013, 17:58

    Napoi domn chinezu, nu era mai bine sa intrebi tu de ultimele 7 zile ca sa ne putem si noi aduce aminte mai exact ce si cum? Eu pot spune ca acum cateva zile m-am vazut cu ceva bloggeri veniti din Rep. Moldova, acum vreo luna m-am vazut cu tine si in rest… cu vreo 40 probabil printre care si unul de are blog da’ n-a mai scris de 1 an jumate pe el. Dar citeste bloguri :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 18 martie 2013, 20:32

    În jur de 20, a fost un început de an „slow”. :) Dar recuperăm în curând!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 18 martie 2013, 22:49

    Daca trebuie 14 vorbe si nu se pune ca v-am zarit pe toti la gala Webstock, mie imi ies 5. Dar daca luam in considerare si cei 2000km distanta, eu zic ca nu e asa rau :) Insa putem si mai bine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. luni, 18 martie 2013, 22:50

    se pun si bloggerii pe care ii intalnesc zi de zi la serviciu? in cazul asta am doi pe care ii intalnesc zilnic…
    in rest, nu prea ma intalnesc, cel mult socializam online.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. luni, 18 martie 2013, 23:04

    1-2 maxim, nu stiu daca din pacate sau nu. Sunt unii cu care mi-as dori sa ma intalnesc, sa povestesc. Sper cat de repede.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. luni, 18 martie 2013, 23:59

    Daca răspunsul este: 0. Înseamnă ca am pierdut ceva?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 19 martie 2013, 00:33

    eu am avut trei bloggeri invitati (bloggeri pe care nu ii vazusem, doar le citisem articolele) la evenimentul pe care il coordonez si despre care ai vorbit si tu. :) si asta in doua luni. :) nu pun pe amicii mei, bloggeri, cu care ma intalnesc la eveniment. :) se pune?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. marți, 19 martie 2013, 11:58

    Doar cu unul din păcate, mai speram să mă întâlnesc şi cu tine când ai fost la Cluj acum nu de mult. Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. marți, 19 martie 2013, 13:27

    0 la stat de vorba … „Fara numar” zariti cu coada ochiului pe strada, prin mijloacele de transport in comun, evenimente cu MULTA lume offline dar prea putin timp de tras de mana.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. marți, 19 martie 2013, 21:38

    […] Acest articol, este un răspuns mai aparte la articolul lui Cristi Chinezu, “Cu câţi bloggeri te-ai întâlnit…”. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. luni, 6 mai 2013, 13:23

    In offline te dezvolti si aduni idei pentru a scrie in online! ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. marți, 28 mai 2013, 12:30

    […] Voi prezenta pentru început câteva idei foarte scurte. Articolul este de această dată un răspuns “pe puncte” la întrebarea lui Cristian China-Birta. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  35. marți, 28 mai 2013, 13:31

    Iată aici răspunsul meu, chiar dacă e mai întârziat…
    http://www.bloggeridetop.com/wp-salonic-blogmeet-1/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  36. sâmbătă, 28 septembrie 2013, 09:39

    Când ai pus întrebarea asta, eram în Grecia. Şi acolo, am dat mâna cu peste 40 de bloggeri din această ţară a măslinilor, a aerului foarte umed şi a portocalilor.
    Astăzi, ţi-am oferit o parte dintr-un răspuns mai lung, DIN ROMÂNIA.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  37. sâmbătă, 28 septembrie 2013, 19:14

    Doi. Toţi sunt în România iar eu sunt în străinătate, dar la vizitele pe care le fac în ţară, cu ceva timp înainte, „strig”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  38. luni, 13 ianuarie 2014, 21:50

    Din pacate nu am apucat inca sa cunosc un blogger face to face insa mi-ar face mare placere. Nu prea stiu ce bloggeri sunt pe aici la Botosani.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde