09.12.2016

Noi suntem români! Are we, really?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Sunt printre acei români care simt un nod în gât când ascultă imnul naţional. Deşi nu îmi place melodia, nu îmi plac versurile, totul la „Deşteaptă-te, române” mi se pare la limita ridicolului. Totul mai puţin ceea ce reprezintă: îmi aduce aminte să nu uit că sunt român. Şi mă emoţionez de fiecare dată, dracu să mă mai înţeleagă şi pe mine…

Sunt printre acei români cărora nu le este ruşine să spună tare şi răspicat, indiferent în ce colţ al planetei se află, „sunt român şi I am terribly proud!„. Deşi, ştiu, uneori această atitudine este de un donquijotism simpatic, dacă nu ar fi relativ penibil şi oarecum vetust. Dar fac mereu asta, dracu să mă mai înţeleagă şi pe mine…

Sunt printre acei români care au un respect teribil pentru tricolor. De ceva vreme (nu am fost mereu aşa, o fi vârsta…), port cu mine bucata aceasta de pânză peste tot pe unde merg. Deşi unii consideră asta ca pe un fel de aroganţă şi de rromânism desuet şi enervant. Dar fac mereu asta şi mă emoţionez de fiecare dată când scot tricolorul, dracu să mă mai înţeleagă şi pe mine…

Da, aveţi dreptate, ţara asta nu este cum vrem noi să fie. Dar, pe de altă parte, nici noi nu suntem cum ar vrea ţara, cum ar vrea orice ţară din lumea asta.

Da, aveţi dreptate, putem găsi milioane de motive să urâm România. Dar, pe de altă parte, de ce să nu încercăm să găsim milioane de motive pentru a o iubi, pentru a înţelege că şi noi suntem responsabili pentru aceste milioane de motive, şi cele bune şi cele rele?

Da, aveţi dreptate, noi suntem români! Dar doar când vrem, când alegem să nu ne fie ruşine, când ne convine, când folosim „noi” pentru cele bune şi „ei” pentru cele rele.

Ce înseamnă, la urma urmei, să fim români! Nu ştiu. Nimeni nu ştie. Plus că orice definiţie ar da nasol cu virgulă. Căci a fi român este ca iubirea: fiecare iubeşte altfel şi urăşte diferit. Iar iubirea de România este ca orice iubire: dacă iubeşti, vei fi iubit. Dacă nu, de ce să ceri ce tu nu poţi oferi?

PS De fapt eu am vrut să vă rog să o ajutăm pe Dana şi să ajutăm Sibiul. Dar m-am luat cu emoţia. Sunt român, ce vreţi… Call me chinezu.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Încă un moment istoric pentru blogosfera românească

Un exemplu de brand care s-a aruncat cu curaj în 2.0

24 comentarii

  1. luni, 11 martie 2013, 11:08

    “sunt român şi I am terribly proud!“ – cred ca puteai scrie doar in lb.romana, ca tot este un articol despre patriotism. Cred ca nu esti singurul, sunt multi cei care au fost invatati de mici ca trebuie sa-si iubeasca tara, si o fac.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 11 martie 2013, 11:23

      Neeeee, pai se pierdea tot feng shuiul daca nu bagam ceva romgleza, ma intelegi :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 11 martie 2013, 11:28

        Nu este romgleza, ci blogosfereza…, dracu să mă mai înţeleagă şi pe mine…

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  2. luni, 11 martie 2013, 12:00

    Multumesc frumos pentru ajutor, Cristi!
    Zilele trecute am dat si eu peste turneul de pe foxnomad si am promovat pe Facebook cele doua orase din Romania propuse: Sibiul (care asa cum zice si Tudor in articole, bate Barcelona) si Bucurestiul (care intrece Aswan din Egipt). Deci cine intra sa voteze in acel top, sa stie ca trebuie sa se uite si dupa Sibiu si dupa Bucuresti.
    Cat despre ce am incercat eu sa fac cu promovarea Romaniei si a Bucurestiului in competitia Biggest Baddest Bucket List, o sa las aici textul unui mesaj pe care l-am primit pe Facebook de la un turc: „next time I come to bucharest, promise you will show me all these beatifull places”. Daca fiecare dintre noi ar reusi sa arate macar o mica parte din ce poate oferi Romania si sa convinga macar un strain sa vada tara cu alti ochi, cred ca am avea mult mai putine lucruri de care sa ne plangem. Zic si eu, ca ma stii idealista. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 11 martie 2013, 12:56

      @Dana Mult succes! Iti tin pumnii si tocmai ti-am trimis un vot: https://plus.google.com/106697653393078694590/posts/1q2KxuDDKPE
      Multumesc si eu pentru promovarea orasului propus de mine in competitia de pe foxnomad (Sibiu) si nu uita sa folosesti #SibiuForBestCity2013 daca postezi / share-uiesti despre Sibiu zilele astea.

      @Cristi Multumesc pentru ca ai amintit despre aceste competitii in care avem ocazia sa ne promovam orasele.

      Numai bine!

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 11 martie 2013, 13:07

        Merci fain! Nu stiam de hashtag, dar tocmai am dat un vot si un tweet pe el si o sa-l urmaresc si in urmatoarele runde.
        Hai, Romania! :)

        Thumb up 1 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 11 martie 2013, 13:19

          Multumesc :)
          Hai Romania!

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
    • luni, 11 martie 2013, 13:48

      Ce frumoasa este faza cu turcul… Vezi, din punctul meu de vedere asta inseamna ca esti deja o castigatoare. Doar ca nu ai castigat pentru tine, ci pentru Romania, pentru noi toti :) Chapeau!

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  3. luni, 11 martie 2013, 12:30

    Foarte bun articolul si haide-ti sa ajutam Sibiul :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 11 martie 2013, 13:23

    Am citit ieri analiza Danei cu voturile din concursul la care participa si, recunosc, m-am intristat. Se pare ca la noi patriotismul nu se invartoseaza decat atunci cand apar in discutie problemele negative :aoleo , ne vorbira de rau englejii, francejii, nemtii , hai sa le zicem noi de Poenaru, Coanda , Eliade, etc. , sau de-ale cu „vor sa ne fure ungurii tara „! Atunci vezi distribuiri , fotografii cu steagul , batut cu caramida-n pectorali ! Cand e ceva constructiv, si daca facem un calcul simplu, mesajul despre concursul Danei a ajuns pe la vreo 50.000 de oameni , voteaza unu la suta ! Da ce sa facem , ii dam inainte… :(

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 11 martie 2013, 13:39

      Catalin, din pacate, aceasta meteahna a romanilor de a se uni la urat si desparti la frumos nu cred ca o sa dispara curand.
      Insa eu sunt mai mult decat fericita ca in aceasta mica aventura care e posibil sa ramana fara niciun rezultat am avut langa mine atat prieteni si cunostinte, cat si oameni ca tine, cu totul necunoscuti pana la ora concursului, care s-au implicat 101% exact din motivele pe care le dadea Cristi in articol.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 11 martie 2013, 13:49

        Nu as generaliza, adica am vazut acelasi comportament si la alte natii. Cred ca putem vorbi despre anumite categorii de oameni, indiferent de pasaport, care reactioneaza asa. Iar noi, romanii, le avem si noi in panoplie :D

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  5. luni, 11 martie 2013, 13:39

    Cred ca si eu sunt „vinovat” ca sunt roman.
    Bravo Dana si hai Sibiul !

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 11 martie 2013, 13:42

    Mersi de sustinere domn chinez ce e mandru ca-i roman :)
    Faci un pronostic? Pana in ce etapa crezi tu merge Sibiu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 11 martie 2013, 13:51

      Nu stiu pana in ce etapa o sa ajunga Sibiul, dar pot spera sa fie cat mai inalta, ca sa zic asa. Pot insa sa spun urmatoarele: noi vom merge cu etapa pana la capat! :))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  7. luni, 11 martie 2013, 13:56

    Sa o ajutam ca e ardeleanca de-a mea :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 11 martie 2013, 14:04

      Sunt curioasa despre cine este vorba. :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. luni, 11 martie 2013, 14:19

    Si eu am votat. Si pe Dana si Sibiul.
    Ce bine sta Sibiul in raport cu Barcelona si pe buna dreptate. N-am prea vazut oras mai tare ca Sibiul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 11 martie 2013, 15:53

    Dana e deja pe agenda de lucru si in side-bar, ma uit sa vad si care este treaba cu Sibiul. Spor tuturor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 12 martie 2013, 13:21

    […] la Bruxelles, din care tocmai m-am întors, ar fi multe de povestit. Inspirată puţin şi de articolul ăsta, aş vrea să vorbesc, însă, despre un loc care mi-a lăsat un gust dulce şi amar […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 12 martie 2013, 23:09

    Nu înţeleg de ce dezbatem atâta un fapt absolut natural, că ne iubim ţara. E ca şi cum ţi-ai iubi părinţii. Trebuie să tot spui asta, când e absolut firesc?

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 13 martie 2013, 13:07

    Multumesc celor care m-au votat in competitie.
    Cat despre cealalta initiativa, voiam sa va anunt ca si Sibiul si Bucurestiul au trecut mai departe. Momentan se lupta cu Florenta, respectiv Roma, si par sa le depaseasca. Puteti vota aici: http://foxnomad.com/2013/03/12/the-best-city-to-visit-travel-tournament-2013-round-of-32/

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  13. ro.hu
    duminică, 24 martie 2013, 11:41

    adevar graieste javra

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde