11.12.2016

Cam câte postări aveţi în draft şi care este cea mai veche?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Evident că, înainte de a scrie această postare, m-am uitat să văd câte drafturi am. Şi vă raportez că am exact 15 drafturi. Vă daţi seama că am încruntat masiv sprânceana, căci cele mai multe promit a fi de mare angajament când o să le dau publish. Doar că – şi aici încrunt sprânceana şi mai tare – nu ştiu când va fi acest „când”, căci nu îmi găsesc timpul necesar să le scriu la modul corespunzător. Căci  – eu, cel puţin aşa funcţionez – ţin în draft doar postări pe care trebuie să muncesc mai mult (ori documentare, ori coracon mai mult pus, ori să aştept nişte păreri de la nişte tovarăşi) decât în cazul unei postări de zi cu zi, cum ar fi cea de faţă.

Recomandabil ar fi ca în momentul în care îmi vine o idee să mă apuc să scriu. Doar că nu trăim într-o lume perfectă. Şi mi-e foarte greu să prestez adecvat printre 14 telefoane, 23 de mailuri, 5 întâlniri şi 43 nervi. Aşa că deschid un draft şi îmi spun în barbă „zilele astea trebuie să mă ocup de subiectul ăsta, că e prea tare„. Iar zilele devin, de multe ori, săptămâni. Şi, în unele cazuri, săptămânile devin luni.

Cea mai veche postare în draft pe care o am pentru chinezu.eu are 1 an şi o lună. Dap, aţi citit bine, 1 an şi o lună. Şi poartă titlul „Blogosferele din blogosfera românească„. Textul este scris în proporţie de 70%. Şi cam aşa este de mai bine de 1 an. De ce vă spun asta? Ca să mă fac de telecomandă, fireşte. Şi în speranţa că o să mă apuce ruşinea şi o să mai bifez din drafturile astea restante.

Bun, acum e rândul vostru. Cam câte postări aveţi în draft şi care este cea mai veche?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

21 de cuvinte

Despre bloggeri, bere şi o campanie. Via Heinekinezia :D

35 comentarii

  1. luni, 25 februarie 2013, 09:25

    rușine să-mi fie: 28 de drafturi, cel mai vechi datează din iunie 2012

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 25 februarie 2013, 09:38

    Acum am sase articole in draft. Vreo doua sunt pe subiecte ce nu am sa le mai tratez. Acum cea mai veche e de pe 12 iulie… anu’ trecut. Cea mai recenta e din 1 februarie: „Despre moartea online-ului (exclusiv).”
    Oricum nu prea am inteles sensul „drafturilor” pana de curand.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 25 februarie 2013, 09:54

    Draftul de pe blog sau draftul din agenda? Ca al doilea e dureros rau… Ce sa fac, prefer sa le am negru pe alb, palpabile. N-am mai numarat, ca m-au coplesit mustrarile de constiinta. Dar mai vechi de 6 luni nu am zarit.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 25 februarie 2013, 10:00

    Nici una! Cel mai mult a stat o postare in draft de dimineata pina seara, dar nu am decat 3 luni de blogging, asa ca am timp sa prind si eu acest „bun obicei”.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 25 februarie 2013, 10:03

    Mai bine nu mă uitam: 17 draft-uri, iar cel mai vechi e de pe 1 noiembrie 2011. De atunci mi-am şi schimbat părerea în legătură cu subiectul ăla, atât de vechie draft-ul.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 25 februarie 2013, 10:03

    In draftul de pe blog nu mai am niciunul, pentru ca le-am avut planificate pentru weekend. Am zis ca daca tot sunt la Straja, sa nu stea blogul neactualizat si am avut vreo 6 articole usoare, de weekend. In draftul din agenda sunt prea multe ca sa le numar. Din 2012 din vara cred ca am cel mai vechi draft de articol in agenda. Spor!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 25 februarie 2013, 10:08

    25 draft-uri. Cel mai vechi este de pe 13 ianuarie 2012. Trebuie să mai stea puțin la copt până e bun de publicat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 25 februarie 2013, 10:14

      Pai sa nu dospeasca pana da afara :)) Din ianuarie anu’ trecut cred ca a crescut cat casa… ;)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 25 februarie 2013, 10:35

        Nu crește cât casa. Trebuie finisat ca să-l pot da pe post.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  8. luni, 25 februarie 2013, 10:22

    eu am 8 drafturi iar cel mai vechi este de pe 28 nov 2011 si poarta titlul „Universul si ciclicitatea” :)
    Este scris doar primul paragraf.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 25 februarie 2013, 10:23

    Doar 4 articole in draft si cel mai vechi este din 18.12.2012 ! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 25 februarie 2013, 10:27

    fiind cu noul blog la inceput, am un review la un teefon, si ultma data am scris la el pe 11.02.13. de vina , in mare parte e blogal initiative :) ca mi-am concentrat zeama de idei intr-acolo. noroc ca e un telefon ce nu are cum sa se deprecieze in timp, ca valoare, specificatii, si nici nu cred ca se mai gaseste cineva sa fac un review la el :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 25 februarie 2013, 10:27

    Eu am 8 draft-uri. Cel mai vechi, din 23.11.2010 – un articol care probabil nu va vedea niciodata lumina zilei. L-am scris dupa un moment mai prost si e doar de descarcare. Acum nu mai simt nevoia sa il public. :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 25 februarie 2013, 10:28

    4 postari in draft, toate povestiri scrise aproape complet. pentru ca nu am simtit ca ar iesi cum trebuie, le-am abandonat. acum le-am sters, ca tot mi-ai dat prilejul. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 25 februarie 2013, 10:40

    17 articole in draft si cea mai veche este din 2011 :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 25 februarie 2013, 10:46

    Daca sta in draft mai mult de 3 luni, nu il mai scriu – ori nu mai e valabil, ori nu mai e important :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 25 februarie 2013, 11:07

      Asta e pe linia zicalei: Ce poti astazi nu lasa pe maine ci pe poimaine, ca poate nu iti mai trebuie. :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  15. luni, 25 februarie 2013, 10:48

    5 draft-uri, iar cel mai vechi datează din 1 octombrie 2012. Au fost și perioade de inspirație abundentă cu 15 draft-uri, care ulterior s-au epuizat pas cu pas. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 25 februarie 2013, 10:54

    1 draft recent … pe restu` le-am dovedit in weekend si le-am programat… In timpul sapt adun mai multe, ca nu ma lasa jobu` sa le termin de scris.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 25 februarie 2013, 11:09

    Zero postari in draft, 3 mailuri in inbox. Traiasca procesul pe care l-am conceput si care ma scapa de mult stres.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 25 februarie 2013, 11:29

    9 drafturi, cel mai vechi e din 2011. Majoritatea nu vor vedea lumina zilei vreodata :) Doua le pastrez ca idee, unul e aproape gata. Restul le voi sterge cand voi gasi curajul :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 25 februarie 2013, 11:29

    Stimabile,
    Da’ chiar aşa trebuia să ne bagi cuţitele în rană? :))
    Acum am verificat, am 19 draft-uri, cel mai vechi din 13 mai 2010. Şi probabil că va rămâne până îl şterg, postarea respectivă nu are să mai vadă lumina zilei. Prefer să mă gândesc şi să scriu despre un prezent fain şi despre un viitor la fel de fain. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 25 februarie 2013, 13:11

    Eu n-am niciunul. E de bine sau de rau?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 25 februarie 2013, 13:19

    Am noroc ca-s numai 8. Toate de anul asta ca atunci cand am schimbat tema si hostul s-au dus pe apa sambetei si toate drafturile (care erau vreo 20 vechi de cel putin 1 an)…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 25 februarie 2013, 14:24

    19 bucati :( cel mai vechi articol in draft e din 1 octombrie 2011 si e scris cam 60% dar nu mai prezinta interes pentru ca trebuie actualizat asa ca a luat drumul cosului de gunoi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 25 februarie 2013, 16:49

    Copii. 44 de bucăţi. Cel mai vechi din 27 octombrie 2008. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 25 februarie 2013, 17:24

    Am 6 si cea mai veche se numeste „Pana unde merg drepturile parintilor?” si e din 19 ianuarie. In general scriu repede ce am lasat in draft, acum e o exceptie

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 25 februarie 2013, 19:07

    he, he… nu am nimic în draft. pentru că eu scriu întâi pe hârtie…metehne scriitoriceşti! :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. luni, 25 februarie 2013, 21:28

    Fix 10. Nu ca as merita nota asta, daca as primi-o :) Cel mai vechi e din iunie 2011, stiu sigur ca nu o sa vada lumina zilei, dar nici nu l-am sters, pentru amintire personala. Restul sunt din ultimele 6-7 luni, si asteapta cuminti timpul lor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. luni, 25 februarie 2013, 23:12

    Mereu am in draft in medie 4-5 postari, care sunt gata in proportie de 90%.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 26 februarie 2013, 07:41

    Pai am 1 draft care sta acolo de prin februarie 2012 … am vreo 200 de poezii scrise de mine si incepusem pe atunci sa le public pe site … dar nu am mai apucat sa le pun pe toate :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. miercuri, 27 februarie 2013, 00:07

    Sunt 131 de ciorne. Wow. Când s-au adunat atâtea?
    12 oct 2007 e cel mai vechi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 27 februarie 2013, 12:27

    40 in draft, cea mai veche din 28 martie 2012.
    Din alea 40, jumatate sunt doar cu idei. Adica un rand si vreo 2 linkuri.
    În rest, adica vreo 19-20 sunt complete, trebuie doar sa le pun filmulețe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde