08.12.2016

Iisus vă salută, în timp ce îşi taie unghiile şi îşi deschide o bere

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Pozele de mai jos sunt un răspuns la protestul unora despre care vorbesc ClaudiaPietricel, Ruxa, BogdanaEftimie, Andrei. Nici măcar nu e răspunsul meu, ci tot al celor din tagma ălora (căci cine altcineva ar fi putut crea o asemenea superbitate manufacturieră decât ăia ca ăia şi, mai ales, dacă nu ar exista o rafinată piaţă de cumpărători de asemenea splendide specimene deitate luată la pila unghieristică formată din de ăia ca ăia) ca ăia  şi care, bag samă, merg pe varianta lui ferice de cei săraci cu duhul că sunt foarte săraci cu duhul. Sau ceva de genul.

photo

photo (1)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Media Galaxy – 9 ani, 7 milioane de clienţi, 14 magazine, 35.000 mp

Veniţi?

22 comentarii

  1. joi, 21 februarie 2013, 13:18

    Genial! Nu as fi crezut vreodata sa vad asa ceva!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 21 februarie 2013, 13:18

    Popele mai puteau face ceva destept: sa puna un lantisor lung sa poata enoriasii sa poarte la gat minunatia aia de artefact! :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 21 februarie 2013, 13:37

    Marketing level: 9000
    Faza tristă e că ne cam ducem de râpă…

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 21 februarie 2013, 13:43

    Iisusul lor costa 3 lei. Lucrurile au valoarea pe care le-o dai, nu?

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 27 februarie 2013, 12:29

      Trebuia sa coste 30, nu?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. joi, 21 februarie 2013, 13:49

    Acum exagerezi si dumneata! Nu exista nicio legatura intre un astfel de articol si Biserica :) Nu se fabrica in vreun atelier de obiecte religioase si nu va fi vandut intr-o biserica. Lasand alte glume la o parte, Biserica Ortodoxa are o politica (sic) stricta in privinta obiectelor pe care apar icoane sau simboluri religioase. De aceea nu ai sa vezi in Biserica cruci pe covor de exemplu, ca nu e de calcat in picioare. Revenind, icoane pe obiecte de uza casnic sau de menaj, pot face si eu in atelierul din spatele casei si apoi sa le vand in Obor. Dar legatura intre mine si Biserica unde e?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 21 februarie 2013, 13:53

      Arata-mi, te rog, unde am facut eu legatura cu biserica. Eu spuneam doar ca un asemenea kitsch este pe mintea si pe sufletul si pe masura unora ca aia. Sper ca nu ii echivalezi pe astia cu biserica. Nu ca m-ar deranja pe mine, fireste, caci biserica pentru mine e ca apa sfintita, nici nu ma ajuta, dar nici nu ma incurca :))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  6. joi, 21 februarie 2013, 14:20

    Poate tu nu, unii dintre comentatori da! Atata timp cat scriem Iisus corect, tot e bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 22 februarie 2013, 09:12

      Si daca nu scriem Iisus corect vine sfarsitul lumii? Intreb si eu, ca sa stiu la ce sa ma astept. Nu de alta, dar englezii scriu altfel si spaniolii alfel si rusii la fel si nici nu mai zic de japonezi sau coreeni. Si da, tot crestini sunt si unii dintre ei, chiar daca nu se vor ruga la Catredrala Mantuirii Neamului. Apropo, neamul nostru trebuie mantuit mai mult ca altul, ca doar noi facem un preacuvios mall in acest sens?

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • vineri, 22 februarie 2013, 10:03

        Transcrierea e specifica fiecarei limbi, tinand insa de acelasi radical. In romana sunt unii care scriu cu un singur i, rezultand un cuvant care in ebraica inseamna magar. Dar astea sunt detalii care probabil nu te intereseaza, si nici nu esti obligata. Putin mai mult respect insa fata de anumite cuvinte nu ar strica. Parerea mea, nu e obligatoriu sa fie si corecta. Cel putin eu pot sa o exprim fara sa iau la misto parerea ta.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • vineri, 22 februarie 2013, 14:34

          Ceea ce spui nu prea are sens lingvistic. Vezi tu cuvantul pentru penis din romana este moneda unui stat si oras in altul si asta nu e o problema, pentru ca sunt limbi diferite, asa cum sunt ebraica si romana (sau erau ultima data cand am verificat). De asemenea, Iisus cu doi „i” provine din traditia greaca, iarasi nicio legatura cu ebraica.

          Sunteti manipulati de niste mosuleti ancorati in niste traditii pe care nu le-au inteles niciodata…In problema asta nu m-am pronuntat eu, de capul meu, desi pana la urma e o treaba de logica. Uite!

          “Nu se poate spune că una dintre citiri este greşită şi alta adevărată, ci mai degrabă că sunt manifestările propriilor tradiţii, menite chiar diferenţierii confesionale. Acuza că Isus cu un singur “i” seamănă cu vreun cuvânt care ar însemna “asin” nu are nici o bază filologică”.

          (Alexandru Mihăilă, Asist. Univ. Facultatea de Teologie Ortodoxa Bucureşti)

          http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11307

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
          • vineri, 22 februarie 2013, 15:18

            Cunosc foarte bine argumentele din forumurile respective. Parerea mea se bazeaza pe discutiile cu profesorul de ebraica din facultate pe aceasta tema, pe care nu le pot reproduce aici, oricum sunt si off topic. Ca sa scurtam, poti sa-i spui si Gogu din partea mea, daca asta iti satisface orgoliul de fiinta rationala ne-ancorata in traditii popesti. Cat despre partea cu manipularea si cu mosuletii…uite chiar sunt mandru ca sunt manipulat de anumiti mosuleti. Unul dintre ei e Steinhardt,printre altele si filolog, vorbitor si de ebraica, cunoscator de multe limbi. Si care scria Iisus.
            Oricum discutia e goala si eu nu tin sa te conving de nimic pe tine.

            Thumb up 0 Thumb down 0

            Răspunde
  7. joi, 21 februarie 2013, 14:51

    Ce nu stie astia care face unghere dastea este ca credinciosii adevarati nare nevoie de unghera, ei isi lasa unghiile mari ca sa aiba acces la cel mai indepartat muc si la cea mai ascunsa ceara din urechi.
    Ah, si bere nu bea, ca e pacat de la Dumnezeu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 21 februarie 2013, 15:57

    Instrumentul in cauza nu este unghiera sau desfacator de bere…, ci doar un circumciziator de duzina :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 21 februarie 2013, 16:08

    N-ai pus si tu o adresa de unde se poate comanda minunatia … eventual cu link de afiliat :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 21 februarie 2013, 16:13

    E sfintita? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 21 februarie 2013, 19:01

    Nu cred asa ceva. :) Am mai vazut unghiere, cutite, bricege si alte cele, da desfacator de bere…nici prin cap nu mi-ar fi trecut. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Bogdana
    vineri, 22 februarie 2013, 09:29

    tot de ieri, tot pe subiect… http://bogdanasblog.blogspot.ro/2013/02/the-kids-are-alright.html
    sper sa nu intru in spam.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 24 februarie 2013, 02:04

    In calitate de cleric nu pot decat sa spun: ce credeti ca doar „aia din aia” sunt prosti? Eplina tara, plina lumea. Habotnicii sunt in toate domeniile, chiar daca ii numim exagerati. Sunt convins ca exista si chiloti cu imagini religioase, dar asta pentru ca cel care ii poarte – si se da mare credincios – e un ciudat care crede in acelasi timp ;i in faptul ca daca ii ia pe dos (chilotii iconici), se schimba vremea.
    Doamne cat imi e de rusine cu membrii de acest gen ai comunitatilor religioase. Dar si cu „mentorii” sufletelor lor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 24 februarie 2013, 20:05

    Am trecut pe langa titlu de vreo doua ori, fara sa inteleg nimic. Cand am vazut imaginea m-am luminat.
    Cred ca pe undeva e aghiasma la jumate`, iar unghiera e pentru unghia aia mica cocheta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde