27.08.2016

Cum să slăbeşti corect

Hoooo, nu vă agitaţi, nu m-am apucat de alte alea de scris pe blog, rămâne cum am stabilit :)) Apropo de subiectele pe care le abordez pe chinezu.eu. Căci, după cum puteţi lesne vedea, nici astăzi nu o să găsiţi aici la mine subiecte care bântuie de-a lungul şi de-a latul blogosferei. Cum nu o să găsiţi nici mâine. Şi totuşi, care e faza cu titlul „cum să slăbeşti corect„?

Motivul numărul 1: promovez campania care poate aduce 200 de euro unei bloggeriţe sau unui blogger. Campanie pentru clientul Zeopur.

Motivul numărul 2: Sunt pe la 94 de kilograme în acest moment. Şi vreau să scad sub 90 kilograme. Ideal pe undeva înpre 87. Drept pentru care mi-am luat abonament la sală, mi-am umflat roţile la bicicletă, mi-am curăţat adidaşii pentru alergat în parc şi zilele următoare mă apuc de prestat corespunzător în acest sens. Dar o fi de ajuns asta cu mişcarea? Ar trebui să mă apuc şi de ceva dietă şmecheră? Cu menţiunea că berea este nenegociabilă, fireşte :D

Capisci? :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Folosiţi tumblr.com? Dacă da, de ce? Dacă nu, de ce?

Cum scrie un blogger la 70 şi un pic de ani

25 comentarii

  1. luni, 18 februarie 2013, 09:31

    Eu n-am nevoie sa slabesc ci din contra :D. M-am gandit la ceva pentru aceasta campanie. Cand ai colege doar femei, te poti inspira :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 18 februarie 2013, 09:31

    Cea mai smechera dieta este sa bei apa corespunzator :) Adica la cele 94 de kile ale tale ar cam trebui sa bei 3,29 litri apa pe zi :) Daca mai incerci si 1-2 zile fara carne pe saptamana, va fi bonus. Apa si zilele fara carne sunt asa, o detoxifiere soft :)
    In rest de-alea sa nu mananci noaptea cred ca stii si tu :) Spor(t)!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 februarie 2013, 09:32

      Sefu, carne nu mai mananc de aproape 2 luni. Nu mi-am propus sa devin vegetarian sau nu stiu ce, doar s-a intamplat. Nu ma intreba cum, caci nu ti-as putea raspunde…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 18 februarie 2013, 11:15

        Pai vezi de ce te ingrasi … pentru ca mananci mai mult pentru a compensa lipsa proteinelor din carne.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 18 februarie 2013, 11:17

          Cine a zis ca ma ingras??? Dimpotriva, sunt in scadere. Doar ca as accelera un pic chestiunea.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  3. luni, 18 februarie 2013, 09:37

    Eu mananc carne aproape zilnic si nu se vede. As vrea dar, nu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 18 februarie 2013, 09:57

    Daca va reusi sa se ingrase am sa-l intreb ce si cum. Ma gandeam la proteine dar nu-s prea bune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 18 februarie 2013, 11:11

    Regula de aur: nu mai manca dupa ora 18, hai 19! Crede-ma ca da rezultate, dar nu-i deloc usor!

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  6. luni, 18 februarie 2013, 12:13

    Abdomene, abdomene, abdomene! :))) 100 pe zi si poti manca orice si oricat vrei! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 18 februarie 2013, 12:24

    Eu vă invidiez pe toţi că aveţi ce eu nu o să am niciodată, două picioare sănătoase şi nu prea profitaţi de astea. Preferaţi să mergeţi chiar şi pe distanţe mici tot cu maşina în loc să mai mergeţi şi pe jos, mersul pe jos face piciorul frumos :D .Multă sănătate

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 februarie 2013, 12:59

      Cata dreptate ai Zolty! Din pacate cei care sunt „in putere” nu realizeaza asta…

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
  8. luni, 18 februarie 2013, 12:57

    Ramane cum am stabilit, facem o combinatie si punem chinezu’ la treaba!

    P.S. Vreau sa contrazic cu respect cel putin doua comentarii de mai sus:

    – cel cu mancatul dupa ora 18… Pica! Ultima masa din zi trebuie sa fie cu 2 ore inainte de starea de somn. Asa ca daca un X se culca la 1 noaptea, degeaba nu mai mananca el nimic dupa 18, ca pe la 3 va rupe frigiderul sau va sparge bucataria dimineata la prima ora.

    – cel cu abdomenele – pica! Poti sa faci jdemii de abdomene ca sunt aproape irelevante daca nu ai o alimentatie corespunzatoare si un antrenament cum se cuvine.

    Detalii despre astea se gasesc, fireste, aici: http://valentinbosioc.com/sport/ sau aici: http://bit.ly/abdomenperfect

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 19 februarie 2013, 10:23

      Eu nu stiu de regula asta cu doua ore inainte de somn, dar cred ca daca am respecta-o, am fi toti obezi, mai ales daca vorbim de femei! Regula d-aia e regula, sa strangi din dinti si sa n-o incalci: ti-e foame dupa ora 18? Bea niste apa, pana-ti trece! Dimineata asa si trebuie sa mananci bine, ca ai nevoie de energie, iar seara-ioc! Stii proverbul ala: dimineata mananci ca un rege, la pranz ca un print, iar seara ca un cersetor. :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. luni, 18 februarie 2013, 14:12

    Aaabia aștept să scriu articolul! :-) S-au adunat acum 35 de kilograme slăbite în ultimul an.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 18 februarie 2013, 14:49

    Trebui sa renunti la bere. Trist, dar adevarat :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 19 februarie 2013, 08:42

      Colegu, de ce ma intristezi si nu citesti ce scriu? Am zis in text „Cu menţiunea că berea este nenegociabilă, fireşte :D”. Si asa ramane. Asta este adevarata provocare :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • marți, 19 februarie 2013, 11:20

        Imi pare rau ca am rasucit cutitul in rana.
        Din punctul meu de vedere numic nu poate fi mai greu pentru un fan bere decat sa renunte la ea.

        Nu vreau sa ma gandesc la situatia in care voi fi nevoit, la fel ca tine, sa renunt prin bere la anumite kilograme. Prefer bisturiul :)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  11. luni, 18 februarie 2013, 15:12

    Cat mai mult jogging!! In Regie, daca te tin… picioarele. :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 18 februarie 2013, 21:35

    Am lasat un comentariu mai devreme, dar sigur e in spam :D. Sa scormonesti dupa el pls… :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 19 februarie 2013, 22:16

    Alergi de-ti sar ochii, bei apa pana te simti ca un butoi (de bere evident), mananci varza pana ….. E bine! Dar, foamea-i sfanta!
    Ca-n bancul de la Radio Erevan: -Intrebare: Pot sa fac dragoste cu fereastra deschisa? Rasp. Puteti, dar incercati totusi cu o femeie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 19 februarie 2013, 22:31

    Hmm, tu vrei să devii un Mankofit al României? :)
    Acum nu ştiu dacă există o modalitate de a slăbi corect. Eu am slăbit 10 kg acum 4 ani, în 3 luni, prin alergat dimineaţa şi seara în minunatul Copou din Iaşi (pe vremea aia eram studentă în Iaşi) şi nu am mai mâncat după ora 8 seara. Bine, am renunţat la sucuri acidulate, prăjeli. De atunci am 47 de kg, indiferent că mănânc 2 prăjituri de la cofetărie sau 2 sticks-uri. :))

    Ce pot să-ţi recomand dacă ai nevoie de un motivator în plus, have a look at Mankofit: https://twitter.com/mankofit
    Are şi un instagram mortal: http://instagram.com/mankofit

    Ah şi ieri mi-au publicat şi guest post-ul de pe Sociableblog, în care explic cum Social Media te poate ajuta să slăbeşti (indirect, of course). Ca să păstrăm totuşi transparenţa 2.0. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde