05.12.2016

Încă un exemplu despre ce poate păţi un brand în social media

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

nissan prost

Sursa. Via Mariussescu.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vreau să trimit un blogger la Milano. Mă ajutaţi?

Chintesenţa zilei: Despre internship plătit versus internship neplătit

16 comentarii

  1. sâmbătă, 16 februarie 2013, 08:51

    Stiti scuza aia jalnica, de a pomenit-o si Sebastian Bargau, „nu stim dom’le cum de se poate intampla asta, n-aveti dumneavoastra noroc, sunteti singurul caz de genul asta.” Really?
    Poate daca era vorba despre un telefon, un alt gadget, ceva mai ieftin, iar compania avea o echipa de oameni ce inteleg social media si puterea ei, ar fi schimbat produsul doar pentru a opri atata reclama proasta.Dar fiind vorba de o masina si nu chiar cea mai ieftina, e cam greu de facut asta.
    Dar lasa, companiile mai trebuie sa-si asume unele greseli, erori de fabricatie sau probleme,pentru ca asa e normal.Si sa faca tot posibilul ca sa remedieze problema.
    Pe lumea asta nu sunt doar dobitoci care cred ca „n-are ei noroc” si ca vibratia zilei n-a fost cum trebe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 februarie 2013, 09:44

      Sunt chiar curios daca au calculat cei de la Nissan, asa intern, cam cat a „costat” brandul efectul acestei campanii declansate de clientul nemultumit. Ca poate le iesea mai ieftin daca ii dadeau o masina noua… :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. sâmbătă, 16 februarie 2013, 09:03

    Are „bile” omul … sau nemultumirea si frustrarea au fost atat de mari incat acum nu mai conteaza nimic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 16 februarie 2013, 11:07

    Smart! (de urmarit evolutia discutiei…)
    E masina lui, poate sa spuna despre ea ce vrea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 16 februarie 2013, 12:55

    E de urmarit daca „Nissan” are vreo reactie. Sunt multe companii care nu au inteles puterea social media , nu monitorizeaza pe unde le apare apara numele si automat, nu pot intra intr-un dialog real cu consumatorul. Dar sunt si altele care au inteles si pot transforma o referire proasta in super campanie publicitara. E celebru cazul EA Sports , cu jocul Tiger Woods in care un utilizator a gasit un bug (glitch) si l-a facut public pe net. Bug-ul era ca in joc , Tiger Woods putea pasi pe apa . Raspunsul celor de la EA Sports a fost genial !!!!!!!!!!!!!!!

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 16 februarie 2013, 13:39

    Parca vad ca o sa primeasca alta masina, una noua :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 16 februarie 2013, 14:39

    Sunt sigur ca nu mai are nevoie de garantia lor acum. Sigur o sa le refuze orice oferta :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 16 februarie 2013, 17:28

    Este bine spus, ca este vorba de ce poate pati un brand in social media: il faci de rahat, iti bati joc de el, il storcesti, ii rupi mainile si picioarele. Problema este ca in offline media sau in offline in general, nu stiu cata lume se asteapta ca Nissan (in speta vanzatorul masinii) sa fac ceva ca omul sa nu mai umble cu inscrisurile alea pe masina. Din statistica APIA vad ca Nissan a vandut in 2012 cu totul vreo 1820 de exemplare, de toate felurile. Deci ? Ne aflam inca odata in situatia in care comparam promisiunile brandurilor ca fiind promisiuni pe bune („iubim clientul”, ‘este viata noastra”), adica care chiar trebuie sa arate ca iubesc clientul, etc. Problema este la aftersales, acolo treaba se rupe. Majoritatea brandurilor iubesc clientul pana vand produsul/serviciul. Dupa aceea ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 februarie 2013, 09:42

      Word! Imi pare ca ce se intampla post-vanzare este cea mai mare problema a dealerilor de masini in Romania. Ma rog, e drept ca nu cunosc foarte bine piata, dar din ce am auzit de la diversi pot lejer sa spun „imi pare ca”.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. sâmbătă, 16 februarie 2013, 18:52

    […] la chinezu.eu aflăm despre cum un tip, nemulţumit de Nissanul său, face reclamă negativă brandului pe […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 16 februarie 2013, 21:08

    Este unul dintre care recunoaşte pe faţă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 17 februarie 2013, 11:58

    Sau poate un concurent istet! De ce nu??

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 18 februarie 2013, 09:37

    Măi, e ceva ciudat la mijloc, că tipul care a postat fotografia lucrează tot într-o agenție, nu am verificat încă dacă a avut vreo tangență cu contul Nissan.

    http://mariussescu.ro/cand-clientii-nemultumiti-folosesc-social-media-pentru-anticampanii/comment-page-1/#comment-38228

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 februarie 2013, 09:41

      Pai si ce e ciudat? Omul aplica ce a invatat la job si in viata personala, adica isi promoveaza protestul :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 18 februarie 2013, 13:24

        Să nu fie Nissan un fost client al agenției.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • stefan
          luni, 18 februarie 2013, 15:13

          Salut, n-are nici o treaba jobul cu masina, trag de cativa ani ponoasele acestui brand.
          Asta-i povestea Nissan-ului meu cu detalii, am recitit documentele inaintate catre Badsi acu 3 ani:

          1. Fostul proprietar schimba motorul in garantie la Badsi la 37 000km, cu factura, minunat.
          2. Fostul proprietar schimba 2 ambreiaje in 11 000km(e om si uita sa-mi spuna acest lucru)
          3. Cade volanta si ambreiajul dupa 7 000km
          4. Mai cade ambreiajul dupa 14 000km
          5. Mai cade un ambreiaj si o volanta dupa 6 000km
          6. Mai cade ambreiajul dupa 14 500km
          7. Vreau sa-i dau in judecata si imi restituie banii cheltuiti la ei in service pentru 3ambreiaje si 1 volanta(7700ron)
          8. Imi monteaza un ambreiaj supradimensionat(de Terrano) care tine(60 000km) pana saptamana trecuta cand ma anunta ca ar trebui sa schimb volanta si ambreiajul.

          Rezumat: aceasta ar trebui sa fie a 3 volanta(4000Ron) si al 7 ambreiaj(1400ron) pe aceasta masina.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde