05.12.2016

Primul şi, probabil, ultimul infografic despre trolli din istoria acestui blog

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Primul pentru că mi se pare interesant studiul realizat de cei de la bestpsychologyschoolsonline.com. Ultimul pentru că nu ştiu dacă o să mai găsesc astfel de studii repede şi, oricum, acest aspect al lumii 2.0 începe să dispară la modul definitiv de pe radarul meu propriu şipersonal. De fapt e ca şi dispărut. Acest infografic este piatra de mormânt, cum ar veni. Oh wait…

Psychology of an Internet Troll

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

În atenţia domnului agent şef Ioniţă Lorin

Hai să învăţăm 2.0 împreună: ce înseamnă furt de conţinut de pe bloguri

9 comentarii

  1. joi, 7 februarie 2013, 13:14

    Interesant. Petrec zilnic timp pe reddit.com (imperiul trollilor) şi chiar mă simt destul de bine în compania lor, din cauza asta nu-s chiar aşa reticientă faţă de categoria asta de oameni (cu toate că uneori sunt în stare să te calce rău de tot pe nervi). Îmi place să cred că există două tipuri de trolli, unii buni şi unii răi. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 7 februarie 2013, 13:19

      Daca ar fi sa vobim despre trolli romani, ti-ai pastra categorisirea si parerea? De curios intreb :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 7 februarie 2013, 13:42

        Pe reddit exista chiar un sub-reddit pentru Romania. Îs acolo o grămadă de trolli români simpatici. :) Pe trolli specializaţi în blogging nu prea îi cunosc (nu-s Xlisteră, am avut onoarea de-a fi trollată). Din ce citesc la alţii par să fie într-adevăr ceva mai răutăcioşi…

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • joi, 7 februarie 2013, 13:44

          edit: „n-am avut onoarea sa fiu trollata”

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  2. joi, 7 februarie 2013, 22:50

    Cine e destul de dragut sa imi dea si mie o definitie a acestei categorii de online-ri. Ce sunt si ce fac? Dar o definitie asa, mai pe intelesul meu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 8 februarie 2013, 08:26

      Ar fi pierdere de vreme, zic. Adica – hai sa rafinez un pic – daca nu ai avea ce face, ar fi interesant sa studiezi chestiunea, din punct de vedere didactic 2.0, daca vrei. Dar asa, la cata treaba avem, ce rost are? Ca de schimbat oricum nu ii schimbi :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • vineri, 8 februarie 2013, 15:57

        Ok, dar ma simt prost… in sensul de… prost. Ce sunt?

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  3. vineri, 8 februarie 2013, 15:49

    Sunt atatea lucrurile frumoase pe lume asta si atatea subiecte interesante de abordat…evita acest capitol, nu-ti face cinste :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde