01.07.2016

Ce şanse credeţi că are un blog pe nişa „casă şi grădină”?

Pe Adela Pârvu am cunoscut-o când am fost la Milano, la excelentul eveniment Electrolux Design Lab, unde am avut şi un român participant şi unde am ieşit pentru câteva clipe din zona mea de confort. Ne-am plăcut instant, căci amândoi râdem din nimic şi mult şi amândoi avem nişte minuni de copii acasă, despre care putem povesti până la primăvară :)) Apoi am avut chiar plăcerea să găzduiesc un guest post al Adelei despre Gala Arte şi Design Textil. Şi am mai povestit de câteva ori pe mail.

Cât am fost la Milano, una din temele de discuţie (pe care eu am presat ca un masiv propovăduitor al cuvântului 2.0 ce sunt) a fost necesitatea unui blog pe decoraţiuni interioare şi grădinărit şi de astea de nu mă pricep eu tare bine la ele, dar pe care Adela le ştie şi în somn. I-am spus atunci că una este cum se scrie într-o revistă (Adela a fost ani de zile redactorul şef al revistei Casa şi grădina, recent şi-a dat demisia; eu o felicit pentru asta!) şi alta este cum se scrie pe un blog, comunitatea pe care ţi-o construieşti în jurul blogului şi, extrem de important pentru mine, faptul că tu decizi ce ai de făcut, că tu îţi asumi reuşita, dar şi succesul.

Adela are acum această opţiune, să fie posesoarea celui mai bun blog despre casă şi grădină din România. La cum o ştiu eu, aşa ceva i se potriveşte mănuşă. Şi cred că în câteva luni, până trece peste despărţirea de serviciu, ca să zic aşa (un moment major, care trebuie tratat ca atare), o să vă raportez că totul îi merge foarte bine şi că blogosfera din România s-a îmbogogăţit cu un excelent blog de nişă pe care scrie unul din cei mai mari specialişti pe nişa asta pe care îi avem :)

Bun, dincolo de urările de bine pe care i le fac eu Adelei, ia ziceţi voi ce şanse credeţi că are un asemenea blog de nişă, pe domeniul casă şi grădină în România? Eu personal am pus deja blogul în reader, poate se mai leagă ceva de mine :))

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Hai să învăţăm 2.0 împreună: cum alegi bloggerii pentru o campanie

Chintesenţa zilei: Ce şi câte studii trebuie să ai pentru a fi blogger?

27 comentarii

  1. luni, 28 ianuarie 2013, 09:50

    Are sanse foarte mari, fie ca esti pasionat de design interior sau doar cauti sfaturi de infrumusetare a casei, blogul Adelei nu are cum sa nu te cucereasca. Am descoperit si eu blogul ei acum ceva timp si am inceput sa il citesc constant.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 28 ianuarie 2013, 09:59

      Dupa cum ziceam, nu prea am legatura cu domeniul. Asa ca te-as ruga sa imi spui de ce citesti blogul Adelei, cu ce te ajuta? Intreb ca sa inteleg, nu de alta :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 28 ianuarie 2013, 10:16

        Personal, imi place domeniul decoratiunilor interior. Mi se pare magic cum poti transforma anumite spatii, cu mai multi sau mai putini bani, dar cu imaginatie si ceva documentare. Pe masura ce pasiunea s-a dezvoltat, a trebuit sa o hranesc din ce in ce mai mult, astfel incat am ajuns si pe site-ul Adelei Parvu.
        Ar mai fi un motiv dar pe care ti l-am relatat deja aici: http://floripacea.wordpress.com/2012/10/08/birou-de-blogger-to-be/.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  2. luni, 28 ianuarie 2013, 10:07

    Eu am o prietena foarte bine care are un astfel de blog si am constatat cu uimire faptul ca a crescut foarte repede intr-un interval de timp aparent mic.

    Si eu sunt de parere ca ar functiona, mai ales daca autorul este pasionat si dedicat, asa cum aflu ca este :)
    Eu ii doresc bafta si idei bune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 28 ianuarie 2013, 10:17

    Am aruncat un ochi si zic ca va avea succes în oarecare masura.
    Eu activez în zona constructiilor mai exact pe finisaje interioare exterioare si nu numai .
    Daca vine si cu idei practice si poate si mici filmulete demonstrative ar fi mana cereasca pentru unii.
    Eu am avut în gand sa fac mici videoclipuri cu faze de lucru la anumite lucrari dar a cazut treaba din lipsa de posibilitati etc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 28 ianuarie 2013, 10:18

      Buna asta cun filmuletele. Mai ales ca am inteles de la Gaben.ro ca prind foarte bine chestiile hen „how to”.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 28 ianuarie 2013, 10:29

        Da fiindcă în acest domeniu e cam dificil să explici prin scris ce și cum , iar printr-un clip poți arăta efectiv ce trebuie făcut .
        De multe ori ma întreabă începători în ale construcției cum se face aia sau aia , și până nu le arăt efectiv crede-mă , nu se edifică .
        Iar cu formarea mâinii de lucru e altceva.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  4. Corson
    luni, 28 ianuarie 2013, 10:29

    Daca redactorul sef al unei reviste clasice de profil si-a dat demisia, e clar ca lumina zilei ca astfel de bloguri vor rasari ca ciupercile.
    La cit de importanta e locuinta pentru romani, nisa asta va fi al dracu de larga.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 28 ianuarie 2013, 10:57

    Văzusem şi eu blogul, după ce am dat peste ştirea demisiei.
    Eu cred că am o problemă de înţelegere şi aş dori o lămurire: ce înseamnă „nişă” până la urmă?
    Casa: fiecare are casă, unde-i nişa? Bucătărie: nu prea ştiu vreo locuinţă să nu aibă măcar un aragaz mic, aproape toate familiile au pe cineva care găteşte, aşadar de ce bucătăria este o „nişă”?
    Fiindcă tot vorbim de casa şi de design: ca fapt divers, tare aş vrea să ştiu o părere legată de designul unei biblioteci sau a unui birou de acasă. N-am mai văzut de ani de zile aşa ceva prin revistele „de nişă”. Ştiu că bucătăria e mai importantă decât locul de păstrare al cărţii… :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 28 ianuarie 2013, 11:18

      Pai ti-ai raspuns singur la intrebare, oarecum :)) In blogging, nisa inseamna ca acel blog raspunde nevoilor de informatie a mai multor oameni care se afla in situatia ta, adica se intreaba anumite chestiuni la care au nevoie sa le raspunda un blog de nisa :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. luni, 28 ianuarie 2013, 11:29

    Casa si gradina e o tematica interesanta si chiar daca stau la bloc imi plac gradinile aranjate cu gust.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 28 ianuarie 2013, 12:48

    da’ care-i adresa blogului respectiv? sau urmeaza sa fie lansat?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 28 ianuarie 2013, 14:00

      Daca faci un pic de efort, o sa iti dai seama care este, pun pariu pe ce vrei tu.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 28 ianuarie 2013, 16:19

        Ai 4 linkuri interne, unul catre pagina de media si unul catre un blog personal, mai exact catre pagina „despre” a blogului personal. Cum despre Adela scrii chiar tu in text, n-am avut nici un motiv sa accesez linkul paginii „despre” a blogului personal in care scrie si despre „casa si gradina”. Am cautat un link catre un blog pe aceasta nisa si nu unul catre un blog personal. Să aflu mai multe informatii despre Adela, nu m-ar fi ajutat cu nimic in formularea unui raspuns la intrebarea ta. Intrebare la care nu stiu cum se poate raspunde: în procente sau cum? Că de avut, eu cred că are. Și nu doa pt că săptămâna trecută am căutat ceva idei pentru a modifica o chestie în casă. Cred că nu doar retailul de IT are o problemă (vezi articolul lui Tudor Galos) ci și alte zone iar un astfel de blog poate fi util.

        Despre usability, despre poza aia imensă, despre un plugin pt imagini și despre inserarea de cât mai multe poze în articole, nu pot să vorbesc că nu-mi permite calificarea de împiegat de mișcare ;)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 28 ianuarie 2013, 16:21

          muzicadevest.ro to my ears ce zici matale aici :)) Asa imi place de tine, nu cu de alea din goana calului, sa ma iertati de expresie, caci nu face parte din panoplia unui impiegat :D

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  8. luni, 28 ianuarie 2013, 23:52

    Io zic ca orice este pe nisa merge bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 29 ianuarie 2013, 10:51

    Nu prea am tangente cu domeniul, nu stau nici la casa, dar banuiesc ca pentru cei interesati poate fi un blog util. De-aici incolo depinde de Adela sa ajunga cu mesajele la cat mai multi oameni interesati. Spor!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 1 februarie 2013, 11:10

    Va multumesc tuturor si mai ales lui Maestro Chinezu care a pus pe tapet problema! Opiniile voastre conteaza mult pentru mine, mai ales ca sunt la inceput. Am sa tin cont si de ceea ce a spus Ciprian (http://www.thefua.ro/), dar si de sugestiile lui Daniel Bumb (http://dan75.blogspot.ro/). Pentru Max (http://romanianstampnews.blogspot.ro/), sigur am sa pregatesc articole despre biroul de acasa si biblioteca :). Si eu m-am confruntat cu asta intr-o camera mica de bloc. inca o data!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:50

    Mi-as fi dorit sa am cateva sugestii, idei in plus pentru amenajarea garsonierei. Dar m-am descurcat cu cate ceva ce-am mai gasit pe-afara. Cred ca si daca se mergea pe subnisa aceasta, ar fi fost mult de capalit. Pentru ca avem multe garsoniere. Degeaba ma tot uit si visez la amenajarea unei gradini, cand la mine gradina inseamna cele 5 plante din balcon. Nu ca mi-ar displacea sa fie mai multe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 17 februarie 2013, 18:11

    […] Și dacă ai multe cărți, atunci poți recurge la o combinație între etajere suspendate și corpuri de mobilier, ca în locuința de față. Sper ca ideile din articol să vă inspire pe toți cei care mi-ați scris că sunteți în căutare de soluții, de asemenea și pe Max bloggerul care a comentat despre subiect la un articol de a lui Chinezu. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 18 iulie 2014, 10:06

    Pentru amenajarea gradinii si pentru grija florilor uitativa aici
    Ghivece

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 14 decembrie 2014, 21:40

    Eu cred k sunt sanse destul de mari pt ca acum majoritatea persoanelor cauta pe net pt a se inspira in cea ce fac

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. sâmbătă, 16 mai 2015, 08:59

    Consider ca domeniul Home&Deco are o amploare in Romania.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Andreea
    joi, 5 mai 2016, 11:38

    Buna ziua,
    Avand in vedere ca este un blog dedicat casei si gradinii, nu pot sa nu impartasesc si eu o experienta placuta. Am construit o casa pentru mine si familia mea. Am primit recomandari atat pentru echipa de constructori cat si pentru usa de garaj. Am fost placut surprinsa sa constat ca mai exista si oameni seriosi in tara asta si care isi fac treaba asa cum trebuie, nu in bataie de joc. Recomand cu caldura pe cei de la XPT DOORS. Ii puteti gasi pe http://www.xpt.ro sau pe http://www.pretusidegaraj.ro. Spor

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde