30.07.2016

5 chestii pe care vreau să le găsesc la bloggeriţele din România

Later edit: Stimaţi concetăţeni 2.0, vreau să vă spun doar atât, că aşa cum libertatea ca tu să spui ce crezi este un drept fundamental, aşa este şi cu libertatea altuia de a spune ce crede. Echivalenţa celor două ipostaze ar trebui să fie una splendidă. În cazul de faţă, Anne-Marie a scris un text, adică şi-a exercitat dreptul fundamental de a spune ce crede. Bun, slab, naiv, şmecheresc – nu contează. Ce contează, însă, este că nu a înjurat pe nimeni, nu a atacat pe nimeni, nu a avut cu nimeni nimic. Alţii au reacţionat la ce a scris Anne-Marie, adică, la rândul lor, şi-au exercitat dreptul fundamental de a spune ce crede. Cei mai mulţi nu au înjurat, nu au atacat, au dat-o cel mult la mişto. Cei care au făcut-o cu mitocănie sunt nişte mitocani şi trebuie marcaţi ca atare (oricum ăştia se cern în timp). Adică, per total, am asistat la exercitarea dreptului fundamental de a-ţi spune părerea.

Problema pe care o văd eu nu este că ne apucăm de criticat ce zice altul, ci că ne apucăm de contestat dreptul fundamental al celuilalt de a critica. Dacă înţelegeţi ce vreau să zic. Dacă nu, lăsaţi-o aşa cum a căzut.

––––––––––––

1. Să respecte punctul 2.

2. Să aibă măcar vagi legături cu punctul 5.

3. Să ştie că atunci când nu reuşeşti să bifezi punctul 3, degeaba citeşti punctul 4.

4. Să aibă tot ceea ce se precizează la punctul 1.

5. Să ştie că dacă a citit până aici, trebuie să dea click aici.

PS Această postare este un pamflet sau nu? Acum să vă văd…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dap, confirm: sunt implicat la modul serios în blogdefotografie.ro

Blogosfera e chiar la nivelul la care trebuie să fie

18 comentarii

  1. miercuri, 16 ianuarie 2013, 16:17

    Faptul virgula ca comentez aici si nu la postul ei este o rima la pamflet!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:11

    super-mega-importante punctele tale de vedere :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:20

    Această postare este un advertorial 2.0 măiastru ticluit pentru un post care ţi-a cam placut, aşa-i? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:28

    O sa-i iasa figurile astea de singura la parinti din cap, sau o sa ramana nemaritata !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:40

      Mai bine nemaritata decat subevaluata.
      In fond este o alegere extrem de personala categoria in care vrei sa te incadrezi.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • joi, 17 ianuarie 2013, 09:48

      vorba unei prietene: mai bine singura, decat prost insotita ;)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. miercuri, 16 ianuarie 2013, 17:57

    iar, dacă-s urâte, să scrie dracului bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 16 ianuarie 2013, 18:15

      Nu exista urate, doar beri putine :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • joi, 17 ianuarie 2013, 09:33

      Eu as vrea sa vad versiunea Times New Roman a articolului respectiv. Sunt sigur ca o sa iasa ceva genial :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. miercuri, 16 ianuarie 2013, 18:48

    […] Al doilea articol, cel care m-a şi făcut să-l citesc pe-al lui Anne-Marie, a fost cel al lui Chinezu. Când Cristi scrie în stilul ăsta, e clar că e ceva la mijloc.  Cu ocazia acestui articol, o […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 17 ianuarie 2013, 01:38

    […] in blogosfera: una bucata bloggerita frustrata scrie un articol (dupa chipul si asemanarea ei). Un mare blogger ia la misto (pe buna dreptate) aceasta initiativa . Urmarea: se umplu blogosfera de articole pe […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 17 ianuarie 2013, 08:15

    Nu o cunosc pe tipa, insa din pura curiozitate : ea ce ofera? Ma intorc in RO pt ea sa-i ofer toate cele 5 pct, insa ea, concret, ce ofera?
    Cand eram tinerel si eu ma gandeam la casa, job, masini, femeia perfecta:) insa fiind preocupati de astfel de pre-conceptii uitam sa mai „simtim draq ceva” :) nu stiu…ceva acolo:)

    Am scris ceva timp in urma pe un blog de pamflet despre faptul ca nu inteleg pe cei ( majoritatea d-altfel ) careu au relatii astfel : din 12 luni 3 luni stau botosi, 2 luni separati, 1 luna la mama, 2 luni sex, 1 luna impacati, etc….si mi-a raspuns un cititor f sex : hielou, asta inseamna relatie tinere!

    Am ras atunci, vai ce dadeam cu tipul la pamant singur eu in casa, in final, dupa ani, am realizat ca avea dreptate:)

    Pe scurt: important e sa simtim dracu ceva ( orice ) caci daca ne rezumam la pre-conceptii ajungem ceea ce nu dorim ( monstri, clar ).
    Cius

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 17 ianuarie 2013, 14:52

      Nu este despre ea ce ofera ci despre daca ea ofera ce ceri tu. Eu zic sa-i scrii un mail :).

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. joi, 17 ianuarie 2013, 10:02

    Ce vad eu aici e ca barbatii nu prea stiu ce vor de la o femeie, pe cand femeile stiu exact ce vor. Nu e de mirare, aceasta orientare e exersata indelung in miile de ani in care societatea a devenit din poligama, monogama si ratiunile acestei orientari sunt motivele transformarii.
    Ar fi interesant un articol cu ce vor barbatii… Si surpinzator, un barbat educat, sportiv, independent si care mai stie si sa danseze, nu se va multumii doar cu sex-ul sau compania ca si moneda de schimb.
    Femeile nu trebuie doar sa existe, mai trebuie sa stie sa faca cate ceva, altfel barbatul de mai sus mai devreme sau mai tarziu va zbura la alta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 17 ianuarie 2013, 12:32

    […] foarte faina a bloggeritei Irina Baragoi si de un articol foarte interesant pe care l-a publicat Chinezu (eu unu recunosc, nu am inteles care este exact punctul de vedere al lui si nici scopul […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 17 ianuarie 2013, 13:20

    Domnilor si doamnelor, hai sa va arat o alta etapa, cum e cand esti deja maritata:
    http://gandurisibucatareala.ro/experiente-personale-unitatea-de-masura-pentru-soti/

    astept pareri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 17 ianuarie 2013, 14:51

    Domnilor , lăsați fata sa viseze , nu face rău la sănătate visele frumoase .
    În multe puncte de vedere are dreptate , cunosc specimene masculine care eu ca bărbat , ma dezgusta , darămite pe o femeie.
    Cum zicea cineva , sa nu aruncam primii cu pietre.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 21 ianuarie 2013, 21:25

    Dupa cum spune o vorba din popor: „cand vine saptamana oarba…”
    Trebuie sa-si tina lista cu ea sa nu cumva sa rateze vreun punct.
    Si dupa cum spun batranii: „tinerii astia..”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde