09.12.2016

Nu toată lumea poate face videoblogging

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

A nu se confunda acţiunea de a te filma făcând sau zicând ceva cu videoblogging.

A nu se confunda postarea clipului pe youtube şi atât cu videoblogging.

A nu se confunda ceea ce crezi tu că este umor cu ceea ce validează lumea că este umor.

A nu se confunda afirmaţia „dacă m-aş apuca să-mi fac videoblog, aş rupe” cu a face videoblogging.

Unul din cei care nu confundă una cu alta este Gaben. Aveţi mai jos ultima lui realizare. Văzută azi la SMS Cluj.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

ŞtiBUNA zilei: superba carte „Reţete pentru un Crăciun în familie”

Recomandările zilei din blogosferă – 06.12.2012

13 comentarii

  1. miercuri, 5 decembrie 2012, 12:20

    „A nu se confunda ceea ce crezi tu că este umor cu ceea ce validează lumea că este umor”
    Pai lumea a validat umorul de la vacanta mare si emisiunile de entertainment de la tv, au super audienta desi sunt niste mizerii. N-am intalnit tipul de umor a lui Gabi, daca tot ai adus vorba de el, in ceea ce valideaza gloata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 5 decembrie 2012, 12:30

      Ai stilul asta de vezi numai lucrurile naspa in toate. Tu te-ai gandit imediat la Vacanta Mare. Altii s-ar gandi la Mr. Bean. Altii la Stan si Bran. Toti validati de public, de lume. Sau esti fanul celor la care reactioneaza si rad ca 3, hai maximum 4, oameni pe poanta?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 6 decembrie 2012, 14:47

        Pot să nu dau 2 bani pe wisdom of the crowd fără să am nu-știu-ce stil? Pot să-ți spun eu la ce să te râzi și la ce nu? Ce să citești, ce să asculți pentru că asta asta ascult și citesc eu și majoritatea oamenilor? Nu cred că e OK să fac asta. Poate că mediocritatea vinde mai mult dar fiecare e liber să aleagă modul în care dorește să presteze. Afirmația ta descurajează, îl poate face pe cititor să se îndoiască de capacitățile sale fără ca măcar să încerce, să plece la drum cu frica de eșec.

        Crezi că Monsieur Hulot are umor pentru consumatorii de vlog din 2012?

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • joi, 6 decembrie 2012, 14:50

          Daca afirmatia mea descurajeaza, ma bucur ca aduci tu, in compensatie, un ton optimist, incurajant si care debordeaza de incredere in viitor si in viata asa in general.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  2. miercuri, 5 decembrie 2012, 12:49

    Da pe el si ep Razvan Baciu ii urmaresc eu. Asa m-am gandit si eu ca daca ma filmez o data pe luna si postez pe blog, nu fac videoblogging :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 5 decembrie 2012, 12:49

    Foarte tare Gaben. Respect!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 5 decembrie 2012, 13:11

    Tehnici de preventie: -dai… bai cu zeama de varza …si inainte de a te apuca sa faci sportul asta, ridicatul paharului, ia o lingurita de ulei…:))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 5 decembrie 2012, 14:32

    Gaben e seful videobloggingului romanesc…:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 6 decembrie 2012, 00:24

    mi se pare chiar mai bun acest ultim material, data de primul de la care a devenit notoriu Gaben pt unii romani chiar non-bloggeri ! totul e sincronizat, e scurt, nu plictiseste.

    singura discutie poate avea loc pe marginea retei. daca si cat de mult se aplica tuturor, ori sunt si cazuri in care sucul de rosii poate fi inlocuit cu o Cola si un Ketonal Duo dupa ce ma bag sa buginesc ‘fo douaspe ore :)

    respect, Gaben !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 6 decembrie 2012, 06:53

    Imi place Gaben, îl urmăresc des :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 6 decembrie 2012, 08:46

    Hahahaha, trusa de urgență, trebe s-o pregătesc și io!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 6 decembrie 2012, 08:57

    Imi place ideea de videoblogging. Eu cred ca prin orice video personal postat pe un blog faci videoblogging. Asa cum poti scrie articole proaste care sa nu fie citite de nimeni dar totusi sa faci blogging la fel poti posta filmulete care pot sa fie sau sa nu fie placute si sa faci videoblogging. Ramane de vazut feedback-ul cititorilor, feedback ce va determina calitatea filmuletului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Andreea Laciu
    vineri, 7 decembrie 2012, 16:43

    Toate ca toate, da’ eu vreau trusa aia de prim-ajutor, marca Gaben. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde