08.12.2016

Am pentru voi cartea Hobbitul. Vă tentează? :)

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: După îndelungi deliberări (reuşite printre zâmbetele pe care mi le-au stârnit comentariile voastre :D), am decis că Răzvan este câştigătorul. Imaginea unui hobbit stând la poveşti cu ţăranii lui Preda în Poiana lui Iocan mi s-a părut prea de tot :))

——————-

Stimabililor,

Vine o vreme în viaţa mea de preşedinte al splendidei întruchipări 2.o care este această Republică Culturală Chineză când trebuie să se arate darnic şi să pună umărul proletar la culturalizarea poporului care îi face onoarea să îl accepte de preşedinte :))

Drept pentru care – terminând brusc beţia de cuvinte de mai sus :D – ia hai să trecem la chestiunea în cauză, adicătelea la cartea Hobbitul pe care vrea să v-o ofer, cu mare drag. Cu menţiunea că este pusă la dispoziţie de Forum Film România, compania care aduce filmul „Hobbitul” la noi.

O să ofer această carte celei/celui care îmi va răspunde cel mai frumos (este subiectivă aprecierea, desigur, aşa cum trebuie să fie ce se întâmplă în minunata lume 2.0) la întrebarea următoare: Dacă te-ai întâlni pe neaşteptate cu un hobbit, ce carte din literatura română i-ai recomanda?

Da, ştiu, sunt un nemernic atunci când vă provoc să răspundeţi la aşa ceva :D Dar m-a atras atât de mult ideea de a intersecta cele două lumi, imaginaţia hobbitică şi literatura mioritică încât nu m-am putut abţine…

Aştept comentariile voastre până pe data de 25 noiembrie, ora 23.59 trecute fix.

Vă mai spun că am şi o invitaţie dublă pentru voi la premiera filmului „Hobbitul”, care va avea loc undeva între 7-14 decembrie, dar pentru asta vă invit să intraţi pe the fathership :D Sau pe aplicaţia specială a filmului, unde, de asemenea, puteţi câştiga o invitaţie dublă.

Şi aşa de poftă ia luaţi de mai jos trailerul…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Steve Vai, tehnicianul fără de suflet

Una din surprizele de la Festivalul de Folk Ziua de Mâine 2012: Alexandra Andrei

17 comentarii

  1. vineri, 16 noiembrie 2012, 09:47

    […] Am încă un premiu pentru voi, cartea Hobbitul. Dar pentru asta vă invit în Republica Culturală Chineză :) Iar invitaţii duble puteţi câştiga şi dacă intraţi în aplicaţia specială a […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 16 noiembrie 2012, 10:04

    Grea misiune. Ar trebui să fie o carte la fel de epică precum ‘Hobbitul’. Plină de eroi, provocări, obstacole și răsturnări de situație. Și când mă gândesc la așa ceva îmi vin în minte doar două titlri: ‘Harap Alb’ și ‘Prâslea cel voinic și merele de aur’. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Elena Broscaru
    vineri, 16 noiembrie 2012, 10:35

    Sunt de-acrd cu Bogdan Pater ca trebuie sa fie o carte plina de provocari, obstacole si rastrnari de situatie, dar in stilul romanesc. De aceea as merge pe ideea unu roman istoric, un fel de trilogie, adica „Fratii Jedri” ai lui Mihail Sadoveanu. Sadoveanu e reprezentativ pentru poporul asta, e un scriitor excelent si prolific si cred ca i-ar placea Hobbitul-ului. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. unacomn
    vineri, 16 noiembrie 2012, 11:34

    I-as recomanda unui hobbit sa citeasca Ispravile lui Pacala de Petre Dulfu. Sunt pline cu umor si voie buna, avand ca subiect triumful unui singur individ in fata unor provocari ce il depasesc, folosindu-se de iscusime, cam ca un hobbit.
    De asemenea, cartea foloseste verbul „a crea” asa cum trebuie, spre desebire de pagina in limba romana a filmului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 16 noiembrie 2012, 13:11

    Amintiri din copilarie – Ion Creanga

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 16 noiembrie 2012, 13:14

    I-as recomanda Morometii lui Preda. Asa cum ii vad eu pe hobbiti cu obiceiurile lor, cu cantec si multe sticle destupate, cred ca citind ar avea cel putin un sentiment de apartenenta la viata satului din Romania :)

    Daca nu se va regasi in obiceiuri, se va regasi in mod cert in zeflemeaua romaneasca. Si in sticle :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 16 noiembrie 2012, 13:23

    I-as recomanda sa citeasca `Baltagul` de M. Sadovanu, ca sa vada ca nu doar un hobbit se poate bate cot la cot cu raul, ci si o ….femeie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 16 noiembrie 2012, 16:17

    Povestea lui Harap Alb, pentru a învăța cum să bați binele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 16 noiembrie 2012, 16:18

    răul *, pardon ( :)) autocorectul asta )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. H.
    vineri, 16 noiembrie 2012, 19:26

    Ciresarii – Constantin Chirita

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Puiu Silvia
    vineri, 16 noiembrie 2012, 21:52

    Harapt Alb cu siguranta sau benzile desenate Harap Alb. Li se potriveste perfect universul! Si poate fac toti o noua coproductie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 17 noiembrie 2012, 14:11

    […] Le-am scris bloggerilor din juriul de 10 000 de euro pentru un prozator (le găsiţi blogurile făcând click pe fiecare cuvânt din această frază) […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Ioana Stanescu
    sâmbătă, 17 noiembrie 2012, 17:08

    Cred ca ” Dumbrava minunata” de Mihail Sadoveanu ar fi pe placul lui!! Un hobbit si-ar gasit cu siguranta locul in lumea fantastica a Lizucai !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. sâmbătă, 17 noiembrie 2012, 21:09

    Eu sunt asa mai practic si cred ca daca o sa ma intalnesc cu un hobbit o sa-i fac cadou cea mai groasa carte pe care o sa o gasesc in prima librarie … macar sa o poata folosi ca sa se urce pe ea, pentru ca oricum romaneste nu stie sa citeasca :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 18 noiembrie 2012, 09:15

    I-as darui cartea lansata zilele trecute „Spiritul Dacic Renaste” a lui Daniel Roxin in speranta ca va dori sa ne cunoasca adevarata istorie. Carti despre aventuri a citit in copilarie. Acum este un hobbit matur. As prefera sa nu va legati de statura lui. Si noi, moldovenii, cinstim un om mic de stat :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 19 noiembrie 2012, 10:21

    Societatea Tolkien din Romania „Meneltarma” va propune doua evenimente culturale, nonprofit, strans legate de premiera filmului „Hobbitul”:

    * Vineri, 23 noiembrie – conferinta „Lumea lui Tolkien”, la Casa Universitarilor din Bucureşti
    * Sâmbătă, 24 noiembrie – Lansarea volumului: „Lumea lui J.R.R. Tolkien”, autor Robert Lazu, la târgul de carte „Gaudeamus”

    Detalii la http://www.tolkien.ro sau pe pagina noastra de FB!
    Intrarea libera (vineri). Va asteptam!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. ADRIANA
    luni, 19 noiembrie 2012, 19:35

    Cred ca l-as supune unei pedepse crunte cand i-as citi eu personal din cartea cu si despre Vlad Tepes!!! :-P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde