02.12.2016

Ia să văd ce înţelegeţi voi din studiul ăsta despre bloguri

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Via Silkweb.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cred că mor câte puţin de fiecare dată când mă gândesc la asta…

Hai să vă spun ce se întâmplă în a doua zi de How to Web 2012

17 comentarii

  1. joi, 8 noiembrie 2012, 11:16

    Nu am inteles nimic. Cum au fost alese cele 800 siteuri ? Au o baza de comparatie cu anul anterior ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 8 noiembrie 2012, 11:24

    nimic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 8 noiembrie 2012, 12:27

    Uau, sunt 7 procente care au peste 5000 de backlinkuri. That`s some shit :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 8 noiembrie 2012, 12:43

    @semanticus rezultatele sunt pe baza acelor site-uri care si-au facut auditul la noi in site.

    In articolul de pe blogul nostru sunt explicatii detaliate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 8 noiembrie 2012, 12:50

      @dcosmin,
      multumesc pentru raspuns, o alta intrebare.
      Crezi ca 800 de siteuri, care au ales ”voluntar” sa isi faca auditul la voi, pot oferi ”o privire de ansamblu asupra modului in care sunt optimizate site-urile din Romania” ?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 8 noiembrie 2012, 13:36

        NU AM sustinut acest lucru, aici discutam doar despre ce stim.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  5. joi, 8 noiembrie 2012, 12:58

    Mi-am inscris si eu acum site-ul pentru un audit flash, sunt curios ce rezultate se vor obtine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 8 noiembrie 2012, 13:03

    Am obtinut un scor de 73%, iar raportul este destul de detaliat. Stiu ca sugestiile facute sunt automate, dar le gasesc utile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 8 noiembrie 2012, 13:05

    @Semanticus,

    Raspunsul este DA, noi avem in baza de date toate siturile care si-au facut acest audit cu date de contact, data solicitarii, note obtinute etc ;) , iar infograficul este concluzia / statista asupra acestora.

    Cei interesati de subiect stiu ca noi avem campanii de promovare asupra acestui serviciu , astfel am ajuns la acest numar, care in momentul de fata este ceva mai mare :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 8 noiembrie 2012, 13:12

      Deci tu spui ca un esantion (nu stiu cum ati determinat asta)de 800 de pagini ne poate spune ceva despre TOATE paginile din Romania ?
      Nu vreau sa te bat la cap sau sa fac pe desteptul, vreau doar sa inteleg daca putem generaliza concluziile studiului la nivel national fara sa avem reprezentativitate in ”esantionul„ de 800 siteuri.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. joi, 8 noiembrie 2012, 13:33

    @Semanticus,

    Peste 800 de site-uri si-au facut acest audit la noi in site, dintre care peste 95% dintre acestea sunt site-uri din Romania. Noi am facut raportul DOAR PENTRU ACESTEA, nu am spus nicaieri altceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 8 noiembrie 2012, 13:56

      Totuși, scrie chiar în infografic, „pentru a oferi o privire de ansamblu referitoare la nivelul la care sunt optimizate site-urile din România”.

      Adică, scrie negru pe alb că generalizați, atunci când spuneți „site-urile din România” și nu „unele site-uri din România”.

      Iar întrebarea lui Semanticus mi se pare valabilă: se poate extinde acest studiu la nivel național sau nu? Dacă răspunsul este negativ apare atunci o altă întrebare: pe cine interesează o statistică despre 800 de site-uri din studiul SilkWeb?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • joi, 8 noiembrie 2012, 16:34

        @Emilian Nedelcu

        De rezultalele afisate in infograficul nostru sunt interesati toti cei din industria asta. Suntem prima firma care face public un astfe de studiu pe un numar zic eu mare de site-uri.

        Sunt multi interesati de raportul propriului site in functie de top 5 concurenti, iar exemplele pot continua.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
    • joi, 8 noiembrie 2012, 14:01

      Voi ati scris in partea de sus a infograficului :”Silkweb a analizat auditurile SEO a peste 800 de site-uri pentru a oferi o privire de ansamblu referitoare la nivelul la care sunt optimizate site-urile din Romania”.
      Daca folosesti intr- fraza 2 concepte cum ar fi ”o privire de ansamblu” si ”Romania” se cheama ca vrei sa fie reprezentativ la nivel national, ori nu este.
      Daca folosesti intr-o fraza alte 2 concepte ”o analiza relevanta” si ”grupul studiat” se cheama ca ne intelegem cu totii din punct de vedere metodologic, etc. etc. In rest, tinem aproape, urmarim cu atentie, comentam la domnu Chinezu (mez omaj maestre).

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. joi, 8 noiembrie 2012, 14:01

    Eu nu sunt atat de bun pe sociologie precum tovarasul Semanticus, dar as risca o precizare: cred ca studiul este valabil pentru acea categorie de bloggeri care sunt interesati cum sa isi imbunatateasca performanta. Care sunt foarte putini, din pacate. O categorie pe care, ca sa o intelegem mai bine in acest context, as pune-o versus blogurile ca poezie (stiti voi, alea cu eu scriu de placere si pentru mine).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 8 noiembrie 2012, 14:07

      asa, asa, ce bine la ziceti sefu … :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  10. marți, 2 aprilie 2013, 08:23

    […] bloguri nu sunt corect realizate din punct de vedere tehnic, lucru care s-a putut observa si din acest studiu postat anul […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde