05.12.2016

Vreau 3 motive pentru care merită să îmi iau un iPhone 5

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Să vă spun câteva cuvinte introductive. Din care veţi înţelege un pic din cum funcţionez eu. Plus alte câteva mititele info despre relaţia mea cu cele două branduri despre care vorbesc mai jos :)

Sunt client Vodafone de când mi-am luat primul telefon, adica de prin 1999. Şi de atunci am avut o relaţie cu suişuri şi coborâşuri, ca orice relaţie îndelungată de pe lumea asta, cred. Dar coborâşurile nu au fost niciodată atât de abisale, ca să zic aşa, încât să le spun la revedere. Iar despre suişuri, ei bine, aici vreau să subliniez că după ce am cunoscut mai bine ce face Fundaţia Vodafone, brandul acesta a urcat cu câteva grade bune în ochii mei. Iar după ce am povestit (cu unii chiar multicel…) cu mai mulţi oameni care lucrează pe partea de marketing a brandului am înţeles mult mai multe şi am apreciat corespunzător ce fac ei acolo. Când a fost să le zic (uneori nervos, recunosc…) că ceva îmi dă cu virgulă, le-am zis. Şi ei mi-au răspuns. Drept pentru care mergem înainte.

Primul meu smartphone a fost un iPhone 3. S-a nimerit să îmi cadă în mână exact când îmi căutam o sculă deşteaptă. Şi m-am lipit instant de el. De atunci am avut toate versiunile ulterioare şi am şi acum iPhone. Şi, fireşte, la un moment dat (nu mă grăbesc, am motivele mele :D), o să fiu mândru posesor de iPhone 5. Şi, cel mai probabil, tot pe brandul ăsta o să rămân.

Din cele două paragrafe de mai sus, cei mai atenţi dintre voi au putut înţelege că, oricât de zglobiu par eu şi oricât de fluturaş 2.0 mă dau, sunt din fire un conservator. Care atunci când reuşeşte un brand să se lipească de el, rămâne cu brandul pentru o perioadă îndelungată. Până când brandul va face o nefăcută de aia majoră şi atunci – căci aşa funcţionez eu – despărţirea va fi de aia ireparabilă.

Bun, acum văd că am făcut o introducere mult mai lungă decât mi-am propus, dar, am considerat eu, necesară. Şi acum hai să trecem în actualitate, cum ar veni. Căci am a vă spune că această postare face parte din campania care promovează faptul că Vodafone va comercializa începând din 2 noiembrie iPhone 5 în România. Înţeleg că precomenzile s-au putut face încă de pe 26 octombrie, dar, cum vă spuneam, eu nu m-am grăbit, sunt solidar din fire, îi las pe alţii să se bucure înaintea mea :))

Vin şi cu o invitaţie pentru voi. E una deschisă, aşa că nu văd ce v-ar putea împiedica să profitaţi de ea, dacă vă permite programul, feng shuiul sau alte componente ale coraconului vostru :D Căci pe 1 noiembrie seara pe la vreo 22.00, ne vedem în Vodafone Experience Store din AFI Palace Cotroceni, unde o să participăm la lansarea oficială iPhone 5 în România. O să fie gaşcă faină acolo, căci îmi aduc aminte cum ne-am distrat anul trecut, la lansarea lui 4S :))

Detalii despre cum poţi să comanzi noua jucărie de la Apple şi tot felul de caracteristici găsiţi aici. În plus, eu vreau să revin la ce am zis în titlu. Şi să îmi daţi 3 motive pentru care merită să îmi iau un iPhone 5 de la Vodafone. Eu ştiu de ce, dar poate îmi daţi voi şi alte motive :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Despre nevoia de a ieşi din zona ta de confort. Măcar din când în când…

Care e faza cu YouTube în România

25 comentarii

  1. alex
    marți, 30 octombrie 2012, 16:21

    1. E mai mare ca 4s
    2. E mai mic ca SGS III
    3. E facut in China

    Ce zici? :p

    Thumb up 0 Thumb down 3

    Răspunde
    • marți, 30 octombrie 2012, 16:45

      Toate ca toate, dar nu am inteles partea cu China? Vrei sa sugerezi ca am ceva fabrica de telefoane pe balcon sau cum? =))

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
    • Lex
      miercuri, 27 februarie 2013, 22:10

      1.Il Folosesti in Multe APlicatii decat sa Vb la el.. Si te poate ajuta in viatza de zi cu zi.
      2.Firma Apple.. o firma ce merita tzinuta minte,
      3.E Foarte Bun.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • miercuri, 10 aprilie 2013, 23:12

      deci daca esti unu dintre cei mai pr**ti oameni din universul asta , ANSAMBLAT IN CHINA < PRODUS APPLE CALIFORNIA , desteptaciunea pamantului ..

      Thumb up 0 Thumb down 2

      Răspunde
  2. marți, 30 octombrie 2012, 16:28

    Motive sa iti iei nu am, dar am un motiv bun sa nu iti iei: cu banii pe care ii economisesti poti bea bere timp de 6 luni. E bun argumentul? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 30 octombrie 2012, 16:46

      Nu as amesteca berea cu chestii de astea tehnice. Caci isi schimba gustul si cade rau la retea :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • marți, 12 februarie 2013, 18:02

      :)) da, dar cu iphone-ul ramai,in schimb berea o pisi.

      Thumb up 3 Thumb down 0

      Răspunde
  3. Anonim
    marți, 30 octombrie 2012, 17:00

    Ai putea sa iti iei un Nokia Lumia 920.mai ieftin si mult mai util in viata de zi cu zi+incarcare prin WI-FI

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 30 octombrie 2012, 18:08

    poi 1. tine bateria mai mult decat la vechile modele iphone
    2. are iOS6 the best
    3. e cel mai scump smartphone la ora actuala :))

    Thumb up 0 Thumb down 1

    Răspunde
  5. marți, 30 octombrie 2012, 18:12

    Da da un nokia lumia 920 :d ziceai tu ceva odata de un lumia 800 :) .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 30 octombrie 2012, 18:49

    Nu-ti lua! Cu banii pe el iti iei o tableta de 7 inci mega cocheta si de 3000 de ori mai utila. Si bei bere trei luni de restul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 30 octombrie 2012, 18:52

    1. iphone
    2. iphone
    3. iphone

    :) Glumesc :) Il astept si eu sa vina sa vad ce fac caci tocmai ma pregateam sa-mi iau 4s-ul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 30 octombrie 2012, 23:08

    Am pus mana pe un Iphone 5 ( la mine se comercializeaza deja ) si m-am jucat un pic cu el. E un telefon care face sex cu mana ta! Asa de bine te simti cu el in mana :) !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 31 octombrie 2012, 08:58

      Trebuie sa recunosc faptul ca argumentul asta este cel putin dubios :)

      Thumb up 1 Thumb down 0

      Răspunde
      • Cristian Gidinceanu
        miercuri, 31 octombrie 2012, 10:07

        E un telefon foarte bine construit. Îți lăsa un sentiment de siguranță si clasa. Știu ca sunt multe alte telefoane care sunt la fel de bune dpdv al performantelor si mai ieftine, dar nu se compara cu un iPhone 5. La fel e si samsungS |||, poate singurul telefon alternativa la iPhone5. După cum vedeți telefoanele astea au cam același preț si îți lăsa aceeași impresie.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  9. miercuri, 31 octombrie 2012, 11:52

    Ca sa fac si eu o introducere scurta, iti spun ca eu nu cred in teoria cu indecisii. Consider ca pana acum clientii de smartphone s-au impartit. O parte din ei sunt mai devotati decat altii. E clar ca „devotamentul” tau fata de brand este mare. Eu sunt fan Samsung si Google.Revenind, eu zic ca ar trebui sa-ti cumperi noua jucarie de la Apple in primul rand pentru ca esti fan. As putea folosi teoria cu continuitatea brandului, dar ar fi o vrajeala. E clar ca iti place si e motiv suficient sa il iei. Iti place fara justificare.
    In al doilea rand, cred ca acest telefon iti da o prestanta. Nu ma refer la acea laudarosenie vulgara de scoatere a telefonului pe masa in club. Ma refer la self-esteem-ul involuntar, la multumirea sufleteasca pe care ti-o aduce posesia, nu etalarea.
    In al treilea rand, cred ca ar trebui sa ti-l iei pentru ca stie si poate multe. Caracteristicile si performantele sale, oricat ar fi de ponegrite de cealalta tabara, sunt deosebite. Poate vorbeste lumea de greseli de strategie in dezvoltarea lui (iMaps, iTube, etc) dar fiecarui produs sau serviciu i se gasesc aspecte de reprosat.
    Aceste principii se aplica la mine pentru produsul concurent, caci am cautat si eu motive, la un anumit moment, sa-mi upgradez Samsung-ul.
    Aaa, ca sa inchei intr-o nota funny: trebuie sa ti-l iei pentru ca poti!

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 31 octombrie 2012, 18:32

    am zis ca htc, da?
    firma chinezeasca, de-a ta.
    nu apple, made by apple california, mounted in china (or international waters, from china to usa…)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 1 noiembrie 2012, 14:27

    Cum ştiu că nu iei telefonul ca să-ţi dai importanţă cu el prin Centrul Vechi, aşa cum fac nimenii zilei în lipsa unor alte calităţi care să-i scoată din mulţime, probabil că primul motiv pe care l-aş putea da este legat de interacţiunea creată între tine şi ecosistemul creat de Apple.
    Dacă interacţiunea respectivă dispune de „chimie”, mergi înainte fără probleme :) E ceea ce am simţit şi eu când am ales LG în dauna Samsung, pe Android.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 3 noiembrie 2012, 08:27

    Eu vreau un iPhone 5 de la Vodafone si am sa ofer 3 motive pentru care as face acest lucru :
    In primul rand este cel mai ravnit smartphone din Romania sa nu zic de pe intreg mapamondul!
    In al doilea rand are un pret bun 369 de euro, pentru mine este accesibil la abonamentul de 39 de euro.
    Si in ultimul rand sa zic asa, ard de nerabdare sa vad ce poate!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 5 noiembrie 2012, 23:18

    […] câteva zile, Cristi ne-a stârnit în a îi oferi 3 motive pentru care ar trebui sa-și ia un iPhone 5. Da, voia să […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. Cristi