11.12.2016

Ia să facem o listă cu videobloggeri

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

V-aş ruga (observaţi că fac asta chiar din start) să nu începem discuţia despre „dacă videobloggerul e blogger sau video” că nu are rost şi nu acesta este rostul acestei postări. Care rost este exact cum am zis în titlu, adică să facem un fel de inventar al videoblogurilor pe care le urmăriţi sau de care aţi auzit. Şi o să încep eu cu câteva, care îmi vin acuma în minte.

Primul (pentru mine, desigur) e Gaben. Băimărean de-al meu, băut bere corespunzător cu el, deci recomand.

Răzvan este unul din profesioniştii în video pe care îi apreciez. Chiar dacă mai avem noi contre din când în când, ca băieţii, mă înţelegeţi :D

Mickey de la Doza de Has. A fost o surpriză când l-am cunoscut la Sibiu, căci până atunci – eu prins cu ale mele – nici nu auzisem de el. O explicaţie (deşi o dau doar aşa, să zic şi eu ceva…) este că se adresează unui alt target. Cum ar veni, eu nu ştiam de el, dar Alecu meu la 13 ani da.

Anne-Marie ştiu că a început să facă videopostări, la fel şi Andreea Stan.

Ia mai ziceţi şi voi, că io trebuie să mă duc să îmi iau ceaiul de pe foc :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Recomandările zilei din blogosferă 22.10.2012

La masă cu oamenii Deltei

23 comentarii

  1. luni, 22 octombrie 2012, 08:30

    Cred ca ar merge pe lista si serialul video saptamanal pe care il produc colegii mei – Getweekend by getlokal.ro – http://www.getlokal.ro/ro/d/getweekend/index

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 22 octombrie 2012, 08:56

    Il urmaresc pe hazliul nostru inegalabil ghe la Maramu gaben.ro :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 22 octombrie 2012, 09:00

    Ligia Pop cu bucataria vegana.
    http://ligiapop.com/about/
    A fost printre cei 16 castigatori din lume ai YouTube Next Chef.
    Enjoy!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 22 octombrie 2012, 09:14

    Gaben e singurul pe care il urmaresc..Restul nu prea m-au prins…Oricum nu e prea pe placul meu videobloggingul…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 22 octombrie 2012, 09:34

    „O Lume Nebuna”, vezi pe http://cristealizari.com .
    E saptamanal de 8 (opt) sezoane.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 22 octombrie 2012, 11:08

    tocmai pe mine m-ai uitat :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 octombrie 2012, 11:09

      Nope, nu te-am uitat, am vrut sa verific daca ma citesti =))
      Bravo, bre, chiar pe tine sa te uit, care mi-ai luat interviu in autocar? :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 22 octombrie 2012, 11:17

        ala a fost semi interviu man.
        interviul cred ca vine in weekend, sa vad cand ai timp, si sa vad cum lucrez eu.
        interviu d-ala meserias…
        Spanac style :)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  7. luni, 22 octombrie 2012, 12:16

    Ma autopropun, cu egoism :)). Nu sunt chiar vlogger si nu urc asa des filmulete cum ar trebui, dar cand le fac, le fac bine. Sunt mai mult tutoriale de exercitii, dar consider ca tot in categoria aia intra :)

    Subscribe: youtube.com/mrvalentinbosioc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 22 octombrie 2012, 12:37

    Cum am zice… nu prea sunt vloggeri in Romania?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 22 octombrie 2012, 12:38

    Pe Gaben l-am mai urmarit din cand in cand iar Doza de Has cred ca de vreo doua ori de curiozitate pentru ca am citit vreo mentiune pe vreun blog … deocamdata nu ma prea prins „chestia” asta cu blogul video.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 22 octombrie 2012, 12:42

    Sincer, când am început eu nu știam de nici un videoblogger român, dar apoi am aflat că de fapt sunt destul de mulți. E drept, cei pe care i-ai menționat tu sunt,să zicem, unii din cei mari… sau ăsta a fost scopul articolului?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 octombrie 2012, 14:34

      Și când am zis „mari” mă refeream atât la sensul de „cunoscuți” cât mai ales la vârstă. Spun asta fiindcă în România, cei mai mulți vlogeri au sub 18-19 ani. Dacă greșesc, vă rog să mă corectați. Uite chiar e bun articolul ăsta, cu o mică listă, că așa ne cunoaștem unii pe alții.

      Deși termenul de videoblogging e generic și oarecum deviază de la originea sa dacă includem și pe cei care fac (doar)„emisiuni” sau (doar) tutoriale. De exemplu Doza de H e emisiune, nu e tocmai vlogging. Dar fiindcă Mikey are și secțiune de Vlogging, e binevenit în listă. :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  11. luni, 22 octombrie 2012, 14:45

    bimus.ro a fost primul vlogger de romania pe care l-am urmarit :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 22 octombrie 2012, 16:23

    Ridic și eu două degete :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 22 octombrie 2012, 16:43
    • luni, 22 octombrie 2012, 16:47

      te sustin +1

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • luni, 22 octombrie 2012, 16:47

      Mihai, n-aș vrea să fiu tot eu „ăla rău” dar unde anume pe pagina ta e partea de videoblogging? Un link direct spre categoria respectivă nu era mai util în dialogul de față?

      Sper să nu mi-o iei în nume de rău. Toate cele bune!

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 22 octombrie 2012, 16:48

        A, Marius.. m-am obișnuit atât cu denumirea de Blogatu’ că am uitat numele real. Scuzele de rigoare!

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  14. luni, 22 octombrie 2012, 16:56

    Sper ca nu va suparati ca m-am autopropus :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 22 octombrie 2012, 16:59

    http://blogatu.ro/category/blogatu-livetv printre cei mai mari video bloggeri :))) Sau am putea spune The first :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 22 octombrie 2012, 17:00

      Mulțam Neydamn… :D Eu mă așteptam să găsesc ceva la primul click.. de exemplu în meniu sau … ceva care să-mi sară în ochi din prima.

      :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  16. luni, 22 octombrie 2012, 20:20