11.12.2016

Ţi-a furat cineva ideea? Aşa, şi?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Dialogul de mai jos este unul imaginar. Sau nu.

– Am o idee excelentă. Măh, dar ştii cum e? Rup com.-ul, nu alta.
– Mişto. Şi despre ce-i vorba, care e faza?
– Păi nu pot să îţi spun, mă înţelegi, întâi să sau drumul proiectul şi apoi zău că îţi spun ce şi cum.
– Cum crezi, treaba ta.

După 3 luni.
– Cum eşti, bre, cu ideea aia supertare, ai mai făcut ceva?
– Încă nu, frate, că mă mai gândesc un pic cum să o apuc, mă înţelegi, că trebuie să fiu pregătit când mă duc la un finanţator.
– Să îmi zici dacă te pot ajuta cu ceva.
– Încă nu pot să îţi spun despre ce este vorba, dar cum îi dau drumul te scot la o bere şi îţi zic.

După 1 an.
(se repeta conversaţia de la „După 3 luni” aşa că nu o mai redau)

După 1 an jumate.
– Să-mi bag ¤%&(„)R/( în ea de viaţă!
– Ce ai, măh, disperatule, ce ai păţit?
– Ştii că îţi ziceam de ideea aia a mea super tare?
– Aia despre care ziceai că nu poţi să îmi spui nimic până îi dai drumul?
– Da, aia, să-mi bag )=)(&(&/¤%&#¤%&.
– Păi ce e cu ea?
– Au făcut-o alţii, măh, exact aşa cum am gândit-o eu.
– Naşpa. Şi despre ce era vorba? Că mă gândesc că acum poţi să îmi spui.
– Era vorba despre (din raţiuni lesne de înţeles nu spunem despre ce era vorba, n.c. – nota lui chinezu).
– Desprea asta era  vorba, măh? Păi şi ce mare şmecherie e asta? Că doar mai sunt siteuri de astea pe dincolo şi sunt vreo două mai mici şi în România la noi. Sau îmi scapă ceva?
– În fine, las-o aşa. Hai că dau o bere.

Morala 1: Teoretic se poate. Practic suntem la nivel teoretic.
Morala 2:  Ia să vedem ce aţi înţeles voi din acest dialor. Imaginar, fireşte. Sau nu.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Chinezu. Punct eu chinezu.

Recomandările zilei din blogosferă – 10.10.2012

13 comentarii

  1. marți, 9 octombrie 2012, 13:33

    eu stiu si despre cine vorbesti :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 9 octombrie 2012, 13:36

    Com-ul se misca repede. Mai ceva ca argintul viu…Cand ai o idee, trebuie pusa rapid in practica, altfel…
    Eu nu stiu despre ce/cine vorbesti, dar m-ai facut curioasa :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 9 octombrie 2012, 13:48

      Hai sa o lasam asa ca e imaginar dialogul. Ca ideea nu e sa facem pe cineva de telecomanda, ci sa discutam asa in principiu. Cine vrea, desigur :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. marți, 9 octombrie 2012, 13:37

    Boală lungă, moarte sigură. Ori o faci, ori nu o mai faci deloc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 9 octombrie 2012, 13:38

    :)) eu cand am o idee o spun la toata lumea…. si culmea toata nu o face in general. Zicea dragos roua la un moment dat (sau marius ghenea) ca o idee este buna doar daca este implementata… pana atunci e doar o idee. si corolarul… chiar daca au mai avut 1000 aceeasi idee ca tine diferenta o face implementarea :D see, google, youtube orice boom.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 9 octombrie 2012, 13:49

      Corect ce zici. Nici unul din monstri citati de tine nu au fost nici primii, nici cei mai frumosi, nici cei mai destepti. Ci cei care au reusit cel mai bine sa implementeze ce altii nu au reusit :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. marți, 9 octombrie 2012, 14:01

    Trebuie sa ne miscam cat de rpd posibil…Ideea noastra o au altii poate in acelasi moment…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Nica Ana Roxana
    marți, 9 octombrie 2012, 16:15

    Foarte buna Morala 1, – din ciclul, „Raspunsul este: Da, nu se poate!”.
    Mi s-a intamplat si mie, adica sa am niste idei si sa nu am la momentul resp bani pt punerea in practica si dupa un timp sa vad ideile puse in practica de altii, doar ca eu m-am bucurat ca am avut idei realizabile si am capatat incredere ca voi avea si altele atunci cand voi putea sa le fac realizabile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 9 octombrie 2012, 16:41

    am inteles ca daca-mi mai furi vreo idee, e jale :)
    daca e vorba de chinezu.com, mai e de lucru la ea…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 9 octombrie 2012, 20:46

    O idee daca nu e insotita de fapte este egala cu zero.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 10 octombrie 2012, 07:36

    Nu stiu cum sunt altii, dar daca la 2 dimineata dupa ce m-am pus in pat si mi-a fatat o idee, ma ridic si o schitez pe hartie. Dimineata daca am 25% din avantaje de partea mea, ii dau drumul la idee.
    Binenteles ca nu ajunge la capat de fiecare data, mai ales daca afacerea tine de 2 oameni.
    O asemenea idee am avut pt mine si un prieten. Noaptea imi notam ideeile pe tel, dar degeaba. Ce trebuia pus in aplicare, prietenul se tot taraste pe c*r de 1 an.
    Am tras concluzia ca nu merita sa-ti manci nervii cu cineva, chiar daca ii o idee buna de tot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 10 octombrie 2012, 08:11

    Poate sa fie o idee super doar in mintea mea, dar daca nu e validata de realitate … tot degeaba.
    Degeaba ar fi validata de realitate daca eu tot astept alinierea perfecta a astrelor ca sa pun ideea in practica. Asta am inteles io :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde