04.12.2016

Cum vi se pare reclama Vodafone cu caii de la Letea?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Pe 2 octombrie o să port galben

Pentru prima dată am pus piciorul în Fratelli

35 comentarii

  1. luni, 1 octombrie 2012, 14:13

    Si unde a fost campania asta? Ca hashtag-ul ce il folosesc ei #salvaticaiidinletea nu exista

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Roxani
    luni, 1 octombrie 2012, 14:14

    Imi sterg o lacrima….Prea multe emotii adunate intr-un clip atat de scurt.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 1 octombrie 2012, 14:57

    Manipulan-ta ca orice reclama. E drept ca ei cam exagereaza. Poate reabiliteaza un camin pentru copii.
    Dar artistic vorbind, frumos realizata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 1 octombrie 2012, 15:47

    POVESTEA CAILOR DE LA LETEA o poti afla urmarind site-ul Fundatiei VIER PFOTEN Romania, organizatie care se ocupa in continuare de soarta lor.
    http://www.vier-pfoten.ro/website/output.php?id=1246&idcontent=3136&language=2

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 1 octombrie 2012, 15:53

      Si unde scrie ca Vodafone a avut vreo legatura, si mai ales campania in SM pe care o promoveaza ei? Nu trolez sau ceva, sunt doar curios.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 1 octombrie 2012, 16:34

        Vodafone doar sa gandit sa evidentieze importanta si puterea comunicarii. caii din Letea probabil ca li s-a parut un exemplu concludent. De la un om, in patru zile au aflat 30 si ceva de mii si nu neaparat cu ajutorul telefonului mobil, iar foarte multi chiar au luat atitudine.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 1 octombrie 2012, 16:35

          Deci nu au avut nicio implicare activa…

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
          • luni, 1 octombrie 2012, 17:09

            Activa, adica daca s-a razboit cu autoritatile sau a alergat dupa tirul cu cai, nu. Poate tocmai pentru ca si-a dat seama de potentialul comunicarii, mai ales intr-o cauza nobila, va demara o campanie care are ca scop final asigurarea hranei cailor pentru perioada de iarna ce va urma…

            Thumb up 0 Thumb down 0

            Răspunde
  5. luni, 1 octombrie 2012, 19:58

    O campanie extrem de inspirata!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 1 octombrie 2012, 20:26

    Campania celor de la Vodafone „Impreuna suntem MAI puternici” este copia fidela de la o alta firma care suna „Impreuna suntem puternici”. nu o sa dau nume acelei firme pt ca nu vreau sa le fac reclama in modul acesta, dar… imi pare rau ca nu am fost si eu in sala la Webstock sa pot intreba de acest lucru sa vad raspunsul :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • Marius
      joi, 25 octombrie 2012, 20:35

      Sorin C. reclama cu „impreuna suntem mai puternici ” este tot o reclama vodafone :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  7. luni, 1 octombrie 2012, 22:52

    Este a doua oara cand imi place ceea ce fac cei de la vodafon. DEsi nu au semnal mai bun ca si cei de la cosmote, daca mai prind un asemenea gest din partea lor, o sa-mi transfer abonamentul catre ei !
    Cei care au trait printre animale stiu de ce spun acest lucru.
    Stiu ceea ce inseamna sa vezi un animal care este dus spre abator, sau chiar mai rau, care-ti moare in brate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 2 octombrie 2012, 06:43

    Mi se pare o reclama ok, chiar daca Voda’ nu au fost foarte activi pana acum in problema cailor de la Letea. Dar reclama asta ii obliga de acum incolo…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 2 octombrie 2012, 08:01

    in opinia mea e un truc foarte ieftin…

    e ca si cum as incepe sa vorbesc despre lupta impotriva cancerului sau acte de caritate, fara sa fi donat sau sa fi contribuit activ la asa ceva…

    mi se pare o tactica marsava si manipulatoare prin simplul fapt ca vor sa se asocieze cu ceva ce nu e al lor….

    Vodafone e ca un revolutionar cu acte false in ochii mei!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 2 octombrie 2012, 10:13

    Bine realizata reclama … cu impact … dar sloganul trebuia sa fie: Impreuna sunteti mai puternici :) noi n-avem nicio legaturta … doar va luam banii pe cartele/abonamente.

    P.S.
    Am abonament si la Vodafone si la Orange si parerea despre spot nu are nicio legatura cu calitatea serviciilor oferite de cele doua companii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 2 octombrie 2012, 14:59

      Ce vrumos vorbesti daca esti informat. Pe cand eu bun botul si sufletul, ca un fraier, la reclamele lor.
      Sunt sigur ca sunt multi ca si mine.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  11. Oana Iacob
    marți, 2 octombrie 2012, 14:21

    Am fost acolo, iar ceea ce prezinta ei nu are nici o legatura cu ce s-a intamplat. Intr-adevar, impreuna suntem mai puternici, dar asta se intampla acum un an, cand cei de la Vodafone nu au dat nici macar un leu pentru sustinerea cauzei… Nu mi se pare fair sa se foloseasca de aceasta actiune pentru a-si atrage clientii..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 2 octombrie 2012, 14:25

      Eram convins ca asa e :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • marți, 2 octombrie 2012, 14:58

      Sa inteleg ca … „am luat teapa ?”.
      Cum pot sa faca o asemenea reclama fara sa se implice ?
      No, pe cand mi-am facut o impresie buna despre colaborarea lor cu Smurd, despre unele actiuni faine, acum sa aud ca folosesc aceste subiecte ca si PARAVAN ?
      Atunci mi se pare strigator la cer.
      Urat, adica foarte urat din partea lor daca ai dreptate in ceea ce scrii.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  12. Herman
    marți, 2 octombrie 2012, 15:44

    Reclama in sine, ca si Vodafone -ul nu au nicio legatura cu salvarea cailor de la Letea. Nu au ajutat in niciun fel si nu au „sponsorizat” nicio astfel de actiune. Caii de la Letea au ajuns pe maini bune cu ajutorul Vier Pfoten si al voluntarilor. Asa ca…Vodafone, schimba-ti Agentia de Publicitate si nu mai manca kko ptr niste abonati in plus !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 3 octombrie 2012, 10:32

    Buna,

    Odata cu aceasta campanie, Vodafone face si o donatie catre Fundatia Vier Pfoten, pentru asigurarea nutretului necesar cailor de la Letea pe timpul iernii. Ar fi impotriva principiilor noastre sa includem aceasta poveste dramatica in campania noastra de comunicare doar ca exemplu de solidaritate umana in jurul unei cauze, fara a contribui cu nimic.

    Brandul nostru a luat o directie sociala autentica si vom continua sa aducem la viata mesajul nostru, “Impreuna suntem mai puternici”, prin sustinerea acelor cauze care ne arata ca impreuna putem genera binele social

    Multumim!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 3 octombrie 2012, 10:34

      Ce bine suna… manipularea maselor. Daca erati asa grozavi faceati asta inainte sa lansati reclama, si poate chiar va si implicati in salvarea cailor :). V-ati dat cu firma in cap. Noroc ca ati fost prinsi.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • miercuri, 3 octombrie 2012, 10:51

      Acum parca altfel suna. Chiar daca nu au fost implicati in salvarea cailor, cand aveau nevoie, acum ofera o mana de ajutor pt a avea ce manca.
      Sper sa nu fie si aici o smecherie „am contribuit” si sa vedem ca mancarea ajunge pt un singur cal.
      Daca, ii asa, am revenit la gandurile bune ptr Vodafon.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • miercuri, 3 octombrie 2012, 11:45

      Si de ce n-ati facut spotul despre asigurarea hranei cailor ??? „Impreuna putem asigura hrana cailor de la Letea”

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • miercuri, 3 octombrie 2012, 13:04

      Buna,

      Am o intrebare… sloganul de unde il aveti… „impreuna suntem puternici” acesta este sloganul altei firme (poti sa ma contactezi in privat si iti arat) si voi aveti „impreuna suntem MAI puternici”… aproape identic :). Multumesc anticipat.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • mihai cracea
      marți, 9 octombrie 2012, 22:42

      buna,
      am si eu o mica rugaminte…imi poti spune cine canta? cine e autorul coloanei sonore?
      cat priveste reclama in sine…cu caii am inteles, nu a iesit asa cum v-ati dorit…poate faceti o erata? sau o reclama viitoare in care spuneti ca, desi, nu voi ati facut toate astea, pana la urma, v-ati implicat prin a dona niste bani pentru intretinerea cailor…asa mi s-ar parea corect.
      cu respect,
      mihai

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  14. miercuri, 3 octombrie 2012, 16:40

    Vodafone sau X firma, nu conteaza cum o denumim, isi va face oricum reclama, va cheltui acei bani realizand un spot publicitar cu un mesaj oarecare. Este foarte urat sa te folosesti de realizarile altora sa iti promovezi produsul DAR cred ca se pierd doua idei esentiale aici:
    1. decat sa promovezi in spotul tau o tanti dezbracata sa iti spuna cat de bun e vodafone-ul, mai bine promovezi ideea ca ar trebui sa te implici tu ca cetatean in ceva; in salvatul cailor, taiatul firului de iarba sau orice care duce intr-o directie activa; de fapt, reclama este despre implica-te, fa o schimbare (ceva de genul romania trezeste-te) si la sfarsit da – eu vodafone sunt cel care te indemn sa fac asta;

    2. nu cred ca se vor abona multi la vodafone pentru ca au salvat caii, sau copii, sau x lucru; oamenii se aboneaza daca sunt multumiti de ceea ce primesc in schimbul banilor platiti; asa ca da, s-au folosit de cai, dar nu cred ca vor avea abonati in plus din cauza asta, sau nu semnificativ.
    Continua sa fie urat faptul ca se promoveaza printr-o activitate in care nu au fost implicati (daca o fi adevarata aceasta informatie) dar pana la urma din ce vedem in jurul nostru (inclusiv in reclame) luam ce vrem. Eu din reclama am luat entuziasmul si ideea de a ma implica in ceva. In ce vreau eu. Nu stiu cum poate beneficia vodafone-ul din asta, dar eu beneficiez, si de-aia nu le port asa mare pica pentru „campania mincinoasa”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 5 octombrie 2012, 12:09

    Intr-un stat de drept functional astia isi luau o amenda sora cu falimentul …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. anima
    sâmbătă, 6 octombrie 2012, 19:28

    foarte frumos ca sprijina asigurarea hranei cailor, sunt de acord. dar, pentru oamenii care au participat efectiv la salvarea cailor din Letea, pentru tensiunea si emotiile de atunci, am fost foarte indignata de aceasta reclama si nu ma pot abtine sa nu simt asa de cate ori o vad. reclama pe carca celor care chiar s-au implicat cu trup si suflet atunci, fara niciun sprijin real din partea niciunei companii, mai ales cand erau apeluri disperate pentru salvarea lor, pentru hrana si medicamente, ma infurie la culme. sper sa asigurati nutretul pentru multe luni de acum incolo, pentru a va spala rusinea asta! toata stima pentru cei care au participat si participa la supravietuirea acestor minuni ale naturii!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. Marius
    vineri, 12 octombrie 2012, 21:56

    Dupa meciul cu Turcia am vazut anuntul si deci am intrat aici. Traiesc in Spania de vreo 7 ani si vad ca si acolo oamenii incep sa fie ca aici, sa se uneasca pentru cauze nobile. Dincolo de Vodafone (nici nu am contract aici cu ei), e a doua veste deosebita care o vad azi. Se spune… cainele e cel mai bun prieten al omului, am o catzelusha minunata, dar eu va spun … calul e cel mai bun frate, rar mai gasesti un animal cu atata noblete si spirit de libertate. Dumnezeu a vazut ce au facut acei oameni, e un lucru nobil, cu asa atitudine ajungem sa batem si Olanda, si apoi si Spania. Hai Romania !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. ALINTM
    marți, 23 octombrie 2012, 01:11

    atentie , nu vodafon a salvat caii de la LETEA ci organizatii de protectie a animalelor care urmareau noatea tirul cu cai , a contribuit si OTV care toata noaptea tinea legatura in direct prin telefon cu cei care incercau sa opreasca tirul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 23 octombrie 2012, 10:33

      OTV – FALS
      E adevarat ca dupa cateva zile, cand caii erau deja in ferma din Urleasca, a facut si OTV-ul o emisiune in stilul caracteristic, ba mai mult, au si promis ca doneaza 5000 euro (cu SMS-uri pe scroll, tot tacamul..) dar la cai n-a ajuns un cent.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde